Otrdiena, 29. septembris Mihails, Miķelis, Mikus, Miks, Miģelis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dzīve bez plastmasas. Pirmie soļi

Dzīve bez plastmasas. Pirmie soļi
Foto: Publicitātes
02.10.2019 15:43

Reģionālo laikrakstu pielikums "Novadi zaļo"

Pēc statistikas datiem, kas ir Eiropas Komisijas rīcībā, plastmasa veido vairāk nekā 80% jūras piedrazojuma. Martā Eiropas Parlaments apstiprināja vienreiz lietojamo plastmasas priekšmetu aizliegumu. Ar Eiropas Savienības (ES) valstu ministriem panākto vienošanos balsojumā atbalstīja deputātu vairākums.

Svarīgi visiem

“Par to, ka plastmasas atkritumi ir globāla problēma, var pārliecināties, ne tikai redzot biedējošus attēlus internetā, kur akvalangisti, pētot okeānu zemūdens dzīvnieku pasauli, peld starp plastmasas atkritumu slāņiem, bet arī tepat Latvijā,” norāda Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Inese Vaidere, kura jau sešus gadus Latvijā rīko jūras krasta sakopšanas talkas. Tajās secināts, ka plastmasa veido lielāko daļu no visiem savāktajiem atkritumiem.

“Šogad pavasarī nolēmām, ka līdz 2021. gadam no veikalu plauktiem Eiropā pazudīs vienreiz lietojamie plastmasas galda piederumi – dakšiņas, naži, karotes, plastmasas šķīvji, arī plastmasas salmiņi, vates kociņi, dzērienu glāzītes, kas nodara ievērojamu kaitējumu videi, jo plastmasa nesadalās un piesārņo gan jūras, gan mežus. Tas ir svarīgi Latvijai, Eiropai un arī visai pasaulei. Esam paredzējuši, ka desmit gadu laikā otrreizējai pārstrādei ir jāsavāc 90% plastmasas pudeļu, bet līdz 2025. gadam katra ceturtā plastmasas pudele būs ražota no otrreiz pārstrādātas plastmasas.

Esmu priecīga, ka Latvijas uzņēmēji jau piedāvā iespēju aizstāt plastmasas salmiņus ar ekoloģiskiem niedru salmiņiem, kā arī ļoti ceru, ka ikviens Latvijas iedzīvotājs nekautrēsies pielikt savu roku, lai mūsu valsts būtu sakopta,” stāsta politiķe.

Vai Tallinai un Cēsīm izdosies?

Lai sabiedrību rosinātu vēl aktīvāk mainīt tās paradumus un domāšanu, iespējams, jāpieņem stingrāki noteikumi, kā to darījuši mūsu kaimiņi – Igaunijas galvaspilsētā Tallinā no 1. oktobra stājies spēkā aizliegums publiskos pasākumos lietot vienreiz lietojamos plastmasas traukus un ēdamrīkus, un šo pasākumu rīkotājiem būs jānodrošina arī atkritumu šķirošana.

Arī Cēsīs jau 6. jūlijā notika “zero waste” jeb bezatkritumu diena, kuras laikā tika diskutēts par pilsētas rīcības plānu iniciatīvā “Tīri. Labi. Pilsēta bez atkritumiem”. Cēsis ir pirmā un šobrīd vienīgā Latvijas pašvaldība, kas šajā iniciatīvā piedalās.

“Mēs esam pirmā “zero waste” pilsēta. Parakstot šo memorandu, ir skaidrs, ka vispirms jāsāk ar sevi. Cenšamies pārskatīt, kādi ir vienreiz lietojamie trauki, ko izmantojam ikdienā. Atsakāmies no kafijas krūzītēm, papīra roku dvieļiem, ko aizstājam ar videi draudzīgākiem,” stāsta Cēsu pašvaldības komunikācijas speciālists Aleksandrs Abramovs un piebilst, ka šāda rīcība ir ilgstošas audzināšanas loģisks tālākais solis.

Viņš norāda, ka projekta ideja pieder biedrībai “Zaļā brīvība”, kas īsteno ieceri par pirmo bezatkritumu pilsētu Latvijā. Iniciatīvā “Tīri. Labi. Pilsēta bez atkritumiem” izvirzīti vairāki uzdevumi, un pirmais no tiem ir sabiedrības izglītošana. Visi kopā apņemas arī samazināt resursu patēriņu. “Rīkojām forumu, kurā tikās nevalstiskās organizācijas un vides aktīvisti. Tajā tika mācīts, kā mēs katrs savā darbavietā un mājās varam kļūt zaļāki,” stāsta A. Abramovs. “Memorandu parakstījām sarunu festivāla “LAMPA” laikā, un mums jau pievienojās vairāki vietējie uzņēmumi – “Draugiem Group”, “Ruckas māksas rezidenču centrs”, vairākas kafejnīcas, bezatkritumu veikaliņš. Vēlos uzsvērt, ka tas noteikti nav mēneša vai gada projekts, bet gan ilgtermiņa audzinošs un izglītojošs darbs, ko pašvaldība pieņem par normu. Uz to tiecas visa pasaule, taču tas pirmais solis jāsper katram pašam,” teic Cēsu pašvaldības pārstāvis.

Roku apmīļotās vaska drāniņas

Viena no videi draudzīgām alternatīvām plastmasas iepakojumam ir bišu vaska drāniņas, kas pēdējā laikā kļūst arvien populārākas. Pieprasītas ir arī šī iepakojuma gatavošanas meistarklases, ko Dobelē un apkārtnē vada Līga Erba, viena no zīmola “Wrap it” komandas.

Līga stāsta: “Esmu trīs dēlu mamma, mēs visi ikdienā sekojam līdzi tam, ko saražojam atkritumos, tos šķirojam. Ejot iepirkties, parasti līdzi ņemam traukus sveramiem produktiem, iepirkumu maisiņus, arī ūdens pudele ir katram sava, nepērkam plastmasas pudelēs.

Bišu vaska drāniņu gatavošanai un lietošanai esmu pievērsusies savas mīļās zemes un dabas dēļ, jo man ir ļoti svarīgi, cik un ko es aiz sevis atstāju. Vienlaikus labprāt popularizēju savus ražojumus, pārdodot tirdziņos un vadot meistarklases. Rīgā un citās pilsētās populāri ir beziepakojuma veikali, kur var iegādāties “Wrap it” drāniņas, kas ir paredzētas pārtikas produktu glabāšanai. Šim iepakojumam ir ļoti sena vēsture, tās lietoja laikā, kad cilvēki vēl neizmantoja ledusskapi.

Iesaiņojuma drāniņu darināšanai izmantojam kokvilnas audumu, kuram ir “OECO TEX” sertifikāts, jo ne katrs audums der. Arī vasku lietoju tikai augstas kvalitātes. Auduma apdrukas un izmēri ir dažādi, tāpēc arī drāniņas var pielietot dažādi – ietīt neapēstu augli, apklāt salātu bļodiņu pirms ievietošanas ledusskapī, izveidot turziņu beramiem produktiem, iesaiņot maizes klaipiņu, siera gabaliņu vai ko citu. Roku siltums ir tas, kas iesaiņojuma materiālam palīdz ieņemt vēlamo formu. Bišu vaska drāniņā saglabājas pārtikas produkta dabiskās īpašības, tas ilgāk būs svaigs.

Drāniņu lietošana ir pavisam vienkārša. To var izmantot veselu gadu, ja pareizi kopj – mazgā tekošā ūdenī, izžāvē. Nedrīkst turēt karstā saulē, kā arī iepakot siltu ēdienu. Svaigas zivis un gaļu arī nebūtu vēlams tīt šajā drāniņā.”

PIELIKUMS “NOVADI ZAĻO” TAPIS AR LATVIJAS VIDES AIZSARDZĪBAS FONDA FINANSIĀLU ATBALSTU.

Foto galerija

0 komentāri

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz