Svētdiena, 6. decembris Niklāvs, Niks, Nikolajs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Emocionāli smagi. Zvejnieku kuģus sagriezīs metāllūžņos

Jau kopš pagājušā gada vasaras Baltijas jūras piekrastē mūspusē mencas specializēti zvejot vairs nevar. Eiropas Parlaments apstiprinājis atbalsta pasākumus zvejniekiem, kuriem jāpārtrauc mencu zveja Baltijas jūrā. Kompensācija būs pieejama, ja zivsaimniecība pilnībā pārtrauks darbību.

Emocionāli smagi. Zvejnieku kuģus sagriezīs metāllūžņos
SIA "Ervils" Baltikas tipa zvejas traleris "Briedis" būs viens no tiem kuģiem, kuru nākamgad likvidēs. (Foto: no Aigara Laugaļa personīgā arhīva)
20.11.2020 06:00

Miks Kuncītis

"Kurzemes Vārds"

Zemkopības ministrija (ZM) vēl precizē nepieciešamā finansējuma apmēru, ko virzīt apstiprināšanai Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda Uzraudzības komitejā mencu zvejnieku atbalstam, informēja ZM pārstāve Dagnija Muceniece. Zivsaimniecības konsultatīvā padome esot vienojusies par apmēram trīs miljonu eiro finansējumu.

“Ņemot vērā mencu resursus Baltijas jūra, kas arvien turpina samazināties un, visticamāk, tuvākajā laikā strauji neatjaunosies, šīs sugas zivju specializētās zvejas liegums ir loģisks solis. Zvejniekiem, kas pamatā nodarbojās ar mencu nozveju, atļauts likvidēt kuģus un saņemt kompensāciju.

Ja zvejnieki, kuri strādājuši uz šiem kuģiem, atradīs darbu citā nozarē, arī tad viņam tiks izmaksāta kompensācija.

Pagaidām runa ir par trīs miljoniem eiro, ko varētu izmaksāt kompensācijās, taču summa, iespējams, būs lielāka,” skaidro ZM Zivsaimniecības departamenta direktors Normunds Riekstiņš, piebilstot, ka kopumā Latvijā uz kompensācijām varētu pretendēt kādi 12 kuģi. 

Tagad tiekot gatavoti Ministru kabineta noteikumi, pēc kuriem zvejnieki varēs saņemt atbalstu. “Tie, kas mencas iegūs piezvejā, arī turpmāk tās varēs realizēt – pārdot, taču jāņem vērā, ka nozvejoto mencu apjoms nedrīkst pārsniegt citas nozvejotās zivis. Eiropas Komisijas nosacījums – piezvejas mencu apjoms nav lielāks par 20 procentiem,” sacīja N. Riekstiņš. Tāpat viņš uzsvēra, ka kuģu likvidēšana (sagriešana) nav piespiedu darbība, proti, zvejnieki var pārorientēties uz citu zivju zvejošanu, piemēram, uz reņģēm, brētliņām, lašiem u.c.   

“Mencu zveja iepriekš vienmēr bija mūsu biznesa pamatā. Taču pēdējos piecos gados tā kļuva arvien sarežģītāka. Pat zinātnieki īsti nespēj izskaidrot, kāpēc mencu ir mazāk un kāpēc tās ir nelielas. Par maza izmēra mencām nepiedāvā ekonomiski izdevīgu vairumtirdzniecības cenu. Mūsu Baltikas tipa zvejas traleris “Briedis” būs viens no tiem, ko likvidēs. Mēs pilnībā sagriežam savu aktīvu, kas ir diezgan emocionāli, ņemot vērā to ilgo laiku, kurā zvejojām mencas. Tāpēc jau ir tā kompensācija.

Droši vien kuģus sagriezīs nākamajā gadā. Kompensācija ir pareizi jāiegulda, lai uzņēmums nākotnē varētu attīstīties. Mums jau ir vairākas iestrādes, kas ļauj turpināt darbību, piemēram, ir uzbūvēts zivju apstrādes cehs, esam kļuvuši par zivju uzpircējiem,” pastāstīja Liepājā reģistrētā uzņēmuma “Ervils” valdes loceklis Aigars Laugalis.

Tāpat viņš sacīja, ka zvejas licenci un mencu kvotas uzņēmums centīsies saglabāt, proti, ja nu pēc dažiem gadiem situācija saistībā ar mencu zveju mainās.

32 komentāri

2020-11-20 07:37

It: Kompensācija būs pieejama, ja zivsaimniecība pilnībā pārtrauks darbību... ideāli! Latvietis par pāris ļimoniem visu izdarīs, lai ielistu eiropai dir*ā. Tāds jau ir mērķis lai mēs vienmēr būtu no kāda atkarīgi.

2020-11-20 07:40

Veiksmes stasts: Briva latvija, jautajums no ka? 🤣🤣🤣 Kartejais veiksmes stast

2020-11-20 07:50

rrt: Ko jūs diršat! Var negriezt kuģus un nekādu kompensāciju neprasīt.

2020-11-20 07:55

Copmanis: Ar mencām tiešām švaki, Baltijas jūrā ūdens kā ezerā - katrā ziņā ne sāļš. Zvejnieki turās! Varbūt pēc gadiem pieciem menca atkal parādās, lai gan maz ticams.

2020-11-20 08:01

emma: zagļu bars

2020-11-20 08:56

plekste: Pareizs risinājums, likvidēt tās sapuvušos, sasmirdušos krievu pusslīkoņus, kas bendē ekoloģiju un piemēslo jūru ar soļarku un eļļām. Mēs, patērētāji, ar prieku pērkam poļu un ķīniešu zivju izstrādājumus, kas ir 10X kvalitatīvāki par Latvijas ķeskām. Sagriezīs vecos praulus, būs arī mazāk arī alkašu-zvejnieku. Valstiski pareizs lēmums.

2020-11-20 09:04

Joske: Pag, a izzvejot visu sausu un tad sagriezt visus kuģus bez kompensācijām, bez nekā, būtu stīgā?

2020-11-20 09:14

Leons: Kliedzēji var samesties un atpirkt kuģus no zvejniekiem, lai pierādītu, ka visi ir kļūdījušies un viņi gan māk īstās, lielās mencas nozvejot.

2020-11-20 10:02

Andis: Visu pārdot, ierobežot, pakļauties... tirgojam savu zemi, biznesus un diemžēl arī cieņu.... un saucam to par biznesu. Vistiešākā necieņa un noniecināšana tiem, kas par mūsu valsti uzņēma uz sevi represijas, lodes un briesmīgus dzīves apstākļus kara laikā un barikādēs, lai aizstāvētu un visbeidzot atbrīvotu mūsu zemīti.

2020-11-20 10:15

Andrīc Bandīc: Tagad atceraties par ko 2004. balsojāt?
Kangareļi.

2020-11-20 10:19

Viss slikti: Kviecēji,izlasiet rakstu ! Zvejnieki var pārorientēties un zvejot brētliņas,reņģes..utt.

2020-11-20 10:26

Šamais: Lēmumu jau nepieņems Valdība, bet tie, kas šajā nozarē srādā.

2020-11-20 10:35

Kirza.: Un TĀ saucas "brīvība ))) " !!!

2020-11-20 11:18

Tumsoņas: #vissirslikti darbaļaudis pļērktin pļērca pašā svētku vakarā

2020-11-20 11:32

Rīdzinieks: Jā, piekritu. Zvejnieki var pārorientēties - atvērt kārtējo kafejnīcu, simtu skaistumkopšanas salonu, uzbūvēt desmito koncerthalli. Bet labāk nemocīties, netērēt laiku - brauciet prom.

2020-11-20 12:14

Bocmans.: Kāpēc nevar kompensācijas vietā no ES pieprasīt jaunus, lielākus kuģus mūsu zvejniekiem, lai iet tālākos ūdeņos un zvejo nopietnāk! Kādreiz uz atlantiju mauca, un bija. A tgt?

2020-11-20 12:36

Andrīc Bandīc: Jā, normālu zivju vietā varēs tagad zvejot kaukādu šņagu kuru neviens neēd.
Zvejnieki varēs "pārorientēties" uz kaķu konserviem.

2020-11-20 12:42

Rīdzinieks: "Kāpēc nevar kompensācijas vietā no ES pieprasīt jaunus, lielākus kuģus mūsu zvejniekiem"

Tāpēc ka rietumnieki neuzskata mūs par cilvēkiem.

2020-11-20 12:57

Marchelo: , 😉😉🌴🌴🌴

2020-11-20 13:12

Grobiņnieks: Jūs paši sevi neuzskatat par cilvēkiem

2020-11-20 13:13

Andrīc Bandīc: Varu salīgt ka aizliegums neattieksies uz Zviedrijas piekrasti, Bosforu, Botniju vai kā tur to līci sauca. Un 100% ne uz Polijas piekrasti. Tie turpinās zvejot.
Tas pats izsmiekls kas bija ar skursteņu augstuma kvotām. 1972. gadā celtam skurstenim pēkšņi garums pa lielu. Jājauc 10m nost.

2020-11-20 13:51

KKK: Tā ir ES ,kura iznīcina Latvijas neatkarību--tiek iznīcināts viss-rūpniecība ,ražotnes ,zivjsaimniecības ..ut.t. Latvija paliek vien apkalpojošā sfērā..kaut gan šī prognoze Latvijai bija zināma jau 2005 gadā.
Par ES diktātu--piemēram ,Ungārija--cīnoties par savu tautu iepērk no KF vakcīnu--Tūlīt seko ES sankcijas pret Ungāriju--tas nozīmē ,ka ES vispār ir nospļauties par Cilvēku veselību un par to dzīvībām!!!Pamatā visam varaskāre un mantrausība.
Ungārija ir tikai svaigākais piemērs.Acīmredzot ,lai pasaule atkal attīrītos no tādiem ES ,ASV un citiem --ir jānotiek karam..Ne jau velti visā Zemes pastāvēšanas vēsturē ir tikai daži gadsimti kopā ņemot ,kad nav bijuši kari..

2020-11-20 15:24

solon: Zvejnieki varot pārorientēties, taču lāča ādas (kompensācijas) dalīšana ministrijās jau notiek uz pilnu klapi? Tas vien liek saprast, ka nekādu pārorientēšanos iespēju nebūs... Eirokolhozs tāda pati vien padomju savienība vien ir - ne mums vairs kāda teikšana, ne reāla brīvība.

2020-11-20 16:05

Zveja: Ervils Laugalis ir lāga vīrs un viņa ģimene tāpat zvejnieku dinastija. Jācer, ka tā neiznīks. Turaties!

2020-11-20 22:36

lauris: ZAGLU VARA-VIENOTIBA-EUROPIDARI-TAUTAS IENAIDNIEKI UN NODEVEJI TURPINA IZNICINAT LATVIJU. LUS TIKSIET SODIITI NO TAUTAS TIESAS KROPLI VALDIIBAA UN SAEIMAA

2020-11-20 23:30

Latvietis: :
Latvija ir sapņu zeme.
Latvijā ir ļoti attīstīta ekonomika - rūpniecība un lauksaimniecība, īpaši tās lielākā bagātība - meži, kas tiek apsaimniekoti ļoti pārdomāti un saudzīgi. Latvija izceļas citu Eiropas valstu vidū ar augsto dzīves līmeni. Latvijā ir ļoti labi dzīvot. Latvijas iedzīvotāji lepojas ar savu valsti.
Latvija 30 neatkarības gados ir nodrošinājusies ar lieliem uzkrājumiem un finansu rezervēm, tāpēc Latvijai nav ārējo parādu. Latvijā ir ļoti zemas cenas un augsta preču un pakalpojumu kvalitāte. Latvijā ir labākie autoceļi Eiropā. Latvijas lielākās bagātības ir tās valoda, kultūra, vēsture un cilvēki, kas dzīvo Latvijā. Latvijas valsts par viņiem ļoti rūpējas.
Latvijas iedzīvotāji ļoti mīl savas valsts prezidentu, valdību un Saeimu. Latvijas valdība cītīgi strādā savas tautas labā. Tā ir ļoti godīga un gudra. Latvijas politiķi un amatpersonas nekad nemelo. Latvijā praktiski nav emigrācijas. No Latvijas aizbrauc tikai tie nedaudzie cilvēki, kuri nejūtas piederīgi Latvijas valstij. Tādu ir ļoti, ļoti maz. Latvijā nav bezdarba, jo katram cilvēkam tiek piedāvāts darbs un atalgojums, kurš ir ievērojami lielāks kā citās Eiropas savienības valstīs. Sevišķi pieprasīti darba tirgū ir kvalificēti speciālisti un cilvēki ar augstāko izglītību.
Latvijā ir ļoti attīstīta demokrātija, sociālās garantijas un medicīniskā aprūpe, ir augsta dzimstība, zema mirstība un ļoti zems noziedzības līmenis, kā arī nav prostitūcijas un pašnāvību. Latvijā nav korupcijas. Latvijā ar likumu noteiktā minimālā darba alga un pensija ir vislielākā Eiropā. Latvijā nekad nav bankrotējusi neviena banka. Latvijā nav trūcīgu cilvēku. Latvijā dzīvo ļoti laimīgi cilvēki.

2020-11-21 01:14

ivars fišers: Vācieši, Poļi, Zviedri, Somi varēs zvejot, bet Baltieši pirks zivis no viņiem, bet vai uz sauli skatīties drīkstēs, elpot jau tagad nedrīgst!!!

2020-11-21 13:27

Roberts: Все на новых трамваях едем в центр изучения природы на озере. Нахуй все остальное нужно

2020-11-21 20:10

Jānis: Sakiet ko gribat, bet kaut kāds "šmugulis" visā šajā ir. Gan jau ar laiku viss atklāsies!

2020-11-22 04:34

!!!!!!!!!!!!: !
VEIKSMES STĀSTS TURPINĀS !!!!!!!!!!!!!

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz