Piektdiena, 26. februāris Mētra, Evelīna, Aurēlija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

“Es raudu spilvenā.” No nāves izglābtā puiša skolasbiedri vēršas pie vecākiem

“Es raudu spilvenā.” No nāves izglābtā puiša skolasbiedri vēršas pie vecākiem
Foto: Egons Zīverts
21.11.2019 07:15

"Kurzemes Vārds"

“Mēs gribam, lai vecāki mums vairāk pievērš uzmanību. Lai ieklausās mūsos un nesaka: “Kad mēs augām, tad gan tā nebija!” Tas kaitina un pazemo! Tādos momentos nemaz negribas uzticēties un izkratīt sirdi. Es vēlētos, lai vecāki vismaz caur avīzi uzzinātu, kā mēs jūtamies,” ar asarām acīs stāsta pusaudze.

Sākoties skolas gadam, Liepājas pusi pāršalca ziņa par 14 gadus vecu pusaudzi, kurš saostījās šķiltavu gāzi un teju mira. Viņu no klīniskās nāves atpakaļ dzīvē atsauca neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde daktera Aleksandra Osipova vadībā.

Puisis šobrīd atrodas kādā no Latvijas medicīnas iestādēm, kur pēc saindēšanās attīstās no zīdaiņa prāta, kādā viņš bija sākotnēji, un mācās no jauna dzīvot – staigāt, runāt, nokārtoties, ēst. Stāvoklis esot stabils, ārstējošais personāls skatās ar cerībām uz viņa nākotni, bet par konkrētām prognozēm ir pāragri runāt.

Kad jaunietis ārstējās Liepājas Reģionālajā slimnīcā, skolasbiedri viņam nesa savas fotogrāfijas, līmēja pie sienām uzmundrinošus uzrakstus, runājās ar viņu.

Esam no nāves izglābtā jaunieša skolas vienā no klasēm. Tas, ko pusaudži pajautātu savam draugam šodien: vai tu to būtu darījis, ja zinātu, kādas būs ostīšanas sekas? Bet kā skolasbiedri atbildētu uz šo jautājumu paši? Klasē iestājas klusums un apmulsums.

Uz jautājumu, vai arī paši ir izmēģinājuši kādu no aizliegtajām vielām, lielākā daļa jauniešu atbild apstiprinoši. Par lietošanas iemesliem bērni min jautrību, svešu sajūtu izzināšanu, uzmanības pievēršanu.

Lielākā daļa esot izmēģinājuši gan cigaretes, gan alkoholu, gan veipošanu, gan elektroniskās cigaretes. Jaunieši apgalvo, ka ikdienā neko no tā visa nelietojot, taču interese ir bijusi. No ikdienas pieraduma viņus atturot sliktā pašsajūta, ko nācies piedzīvot ne vienam vien aptaujātajam skolēnam.

Runājām ar jauniešiem par atkarībām, par atkarību iemesliem, par draudzību un emocijām, kuras gribas piedzīvot, lai iepazītu pasauli. Ņemot vērā faktu, ka šī saruna norisinājās skolā klases audzinātājas un direktores klātbūtnē un ka konkrētajā auditorijā bija bērni no “labajām ģimenēm”, domājām, ka iztiksim bez pārsteigumiem un skarbiem stāstiem, taču realitāte atklājās pavisam cita.

Ne velti atkarību lietu speciālisti apgalvo, ka pasargāts nav neviens. Ikvienas ģimenes atvase var nokļūt riska zonā un izmēģināt trūkstošās laimes sajūtas apreibinošos “labumus”.

Runājām arī par atklātām sarunām ar vecākiem. Izrādījās, ka tikai daži no jauniešiem ar vecākiem pārrunā aktuālos jautājumus par sevis izzināšanu, sajūtām un jauniešu dzīves notikumiem.

Kā izrādījās, visi klātesošie bērni ir jutušies savās dzīvēs atstumti. Puse pacēla rokas, ka jūtas atgrūsti no draugiem, otra puse – no vecākiem.

Sekas uzmanības trūkumam var būt dažādas – kāds noslēdzas sevī, cits sāk uzvesties ārišķīgi, citam savukārt izpaužas agresija, bet vēl kāds atrod sevi atkarībās. Jaunieši atklāja, kā viņi tiek galā ar emocijām, kad jūtas nevienam nevajadzīgi.

“Es raudu spilvenā…” stāsta kāda meitene.

“Man gribas izkliegties un kaut ko sadauzīt. Bieži aizcērtu durvis,” tā cita meitene.

“Es noslēdzos sevī. Negribu runāt,” atbild kāds puisis.

Reakcijas sekoja cita pēc citas. Sarunas noslēgumā jaunieši padalījās ar lūgumu vecākiem.

“Es gribētu, lai biežāk mamma painteresējas par to, kā man patiešām iet.”

“Es gribētu, lai man uzreiz nebļauj virsū, ja esmu ko sadarījusi. Tāpēc jau mēs nestāstām visu, jo ir bailes. Domāju, ka vecākiem vajadzētu mēģināt saprast, kāpēc mēs esam kaut ko izdarījuši, nevis uzreiz sakliegt.”

“Mani tracina, ka vecāki noliek priekšā likumus un baksta: redz, šitā nedrīkst, bet kā tad drīkst?”

“Saprotiet, svarīga ir tā sajūta, kad mamma vai tētis ir kaut kur blakus. Kad vajadzības gadījumā es varu vismaz piezvanīt. Zinu, ka viņi daudz strādā, bet, ja gribas, var atrast laiku vienmēr.

Ir sāpīgi, kad, piemēram, tētis atmet ar roku un pasaka – vēlāk.”

Sarunu turpinājām ar sociālo pedagoģi Violu Grīnbarti. “Vecāku izteiktie vārdi jau bieži neko neizsaka. Iedarbīgāk uz bērnu apziņu nostrādā citu cilvēku negatīvā pieredze. Vardarbība un agresija izpaužas tikai tad, kad ir kādas problēmas. Problēmas tieši tam cilvēkam, kurš uzvedas agresīvi.”

Pedagoģe stāsta, ka labprāt aicina jauniešus uz atklātām sarunām, uz psiholoģiskām konsultācijām, bet nereti pusaudžiem tas liekas nepieņemami un ir apkaunojoši.

“Bērnu atkarībai dziļas saknes ir meklējamas ģimenē. Ja nav kam izkratīt sirdi, pārrunāt dienas notikumus, tad pusaudžiem liekas, ka vienīgie, kas viņus saprot, ir uz ielas satiktie vienaudži. Kas viņiem ir pieejams un kas tajā brīdī liekas interesants, to viņi arī lieto un dara. Vielu lietošana neprasa nekādu piepūli. Gaužām skaudri, ka mums nākas saskarties ar šādiem gadījumiem arvien vairāk. Vienīgais, ko mēs kā speciālisti varam darīt, ir runāt atkal un atkal. Atkārtot vienu un to pašu, kamēr jaunieši sadzird un prot pieņemt pareizo izvēli.”

Speciāliste secinājusi, ka liela problēma ir virspusēja attieksme pret jaunieša nodarbēm. “Piemēram, es redzu, ka jaunietim ir sarkanas un miegainas acis. Jautāju viņam, cik ilgi ir gulējis. Viņš man atbild: no sešiem līdz astoņiem rītā. Tas nav normāli. Ja bērns ir mājās, savā istabā, arī jākontrolē, ko viņš tur dara. Nevar pieļaut, ka augošs pusaudzis nosēž internetā līdz rītam, bet neviens no mājiniekiem to pat nezina.” 

67 komentāri

2019-11-21 08:07

agrais: Ar siksnu par maz dabūjuši. Problēmas viņiem esot.....Bail pat iedomāties kas būs kad šitiem jefiņiem radīsies pašiem savi bērni...

2019-11-21 08:33

Modes Dāma.: Liberālās audzināšanas sekas!

2019-11-21 08:41

Nu, nu: Ne jau vecākos ir primārā vaina... Skatiet sistēmu kopumà.

2019-11-21 08:46

Rika: Ostītājiem, narkašiem , dzērājiem jau vienmēr citi vainīgi! Paši tikai ir eņģelīši! Vajag iet mācīties strādāt, sportot, nevis nodarboties ar draņķībām! Aiz izlaidības jau vairs nezin ko iesākt! Neviens vecāks, psihologs nepalīdzēs ja paši meklēs vainu vecākos vai citos cilvēkos!

2019-11-21 08:56

Indigo: Allo, tauta, beidziet atkal - šī ir cita paaudze, citi apstākļi! Šitā turpinot, mēs savus bērnus neizvilksim no narko atvara, labāk ieklausīsimies- kaut vai 5 min dienā pasēdiet kopā, padzeriet tēju, iededziniet svecīti un vienkārši parunājiet !!!

2019-11-21 09:04

Ļoti: jau gribētos saprast viņu problēmas, bet pa lielam visi viņi ir appuišoti no vecāku puses, ka nezin ko darīt aiz gara laika. Sportot un pie darba likt tos baltrocīšus!

2019-11-21 09:26

Leons: Tipiski, ja par bērnu audzināšanu uzskata viņa izlikšanu no rīta aiz durvīm un vakarā ielaišanu atpakaļ kā tādu sētas kaķi. Lai no bērna, kas sanāktu ar viņu ir jāstrādā un savstarpēji jāuzticās. Bet nu padomju cilvēkiem tie ir nesaprotami lielumi.

2019-11-21 09:30

Pēctecība: Šos vecākus audzināja paaudze, kura pati tagad šausminās!

2019-11-21 09:42

vērotājs: Nu gudrie komentētāji sarosījušies.Ceru ka jums arī ir bērni un dzīvē jūs esat priekšzīmīgi vecāki bez tumšās puses,viss jums dzīvē izdevies un jūsu bērni ir vienmērtikti uzklausīti uz saprasti.Kaut jums dzīvē viss veiktos.
To ka mēs nemākam un negribam reizēm uzklausīt savus bērnus,tā ir patiesība.Un tie kas komentē,pajautājiet sev vai jūs esat tie ideālie vecāki.

2019-11-21 09:48

Goofy: Jūs varat nopelt varat umņikot, bet paaudze kurai šobrīd ir 13-15 gadu ir intelekā gudrāki un spēcīgāki domāšanā nekā mūsdienu 60 gadnieki protams ne visi bet liela daļa

2019-11-21 09:50

Realitāte: Nu nav tā, ka tikai vecāku vaina. Tie paši 14-gadnieki paši nedomā, pat nespēj saprast, kas ir labi un kas ir slikti. Tas ka nerunā vecāki ir viena lieta, bet pieredze rāda, ka pusaudzis nemaz nevēlas runāt. Viņš pieradis dominēt pār vecākiem, pusaudze māk uzlīmēt mākslīgos nagus, bet nemazgā zobus bez atgādināšanas. Un jāatgādina katru rītu - KAS TAS IR???!!!!

2019-11-21 09:57

To Goofy: Gadžetus dīdīt- jā gudrāki, bet elementārs dzīves ziņas viedums nav vairumam jauniešu. Ne tolerance, ne cieņa pret sabiedrību, ne spēja spriest loģiski un pragātiski, tas ir raksturojošais lielums jaunaja paaudzei. Protams ar dažiem izņēmumiem.

2019-11-21 10:26

Qr: Nav vērts, protams, diskutēt ar šo štata komentāru auditoriju, bet patiesībā viss patiešām atkarīgs no audzināšanas - un ne jau siksnā ir audzināšana, vai mēģinājumā pēc savas līdzības pataisīt ("kad es augu, tad..."). Bet spējā saprast savu bērnu un augt kopā ar viņu. Ja domājiet, ka esiet izauguši, kļūdami par vecākiem - bulšits, tikai sāksiet pieaugt pa īstam. Kontrolēt, rāt un tēlot priekšnieku sava sīkā priekšā dažiem ir vienīgais pašapliecināšanās veids, jo visur citur viņus pašus čmorī.
Bet kļūt berna acīs par autoritāti un paraugu uz ko tiekties (nevis no kā šugāties) - to gan retais no dīvānā pirdējiem prot. Jo tad viņam būtu patiešām jāieklausās arī savā bērnā. Bet dīvānā pirdējiem tas nav pieņemams. Jo viņš taču visu zina labāk par citiem.

2019-11-21 10:26

Aija Avotiņa: Tāpēc ka vecāki nezina,ko knetuki dara..Staigā pa pilsētu,dedzina,spridzina,dauza stiklus,spārda mašīnas,rāpjas uz jumtiem un tur ārdās..Tas var beigties ļoti slikti.Šī visatļautība un vecāku vienaldzība.

2019-11-21 10:32

kanoe: Paldies dievam, ka man nav bērnu

2019-11-21 10:32

Viedoklis: Patiesībā jau neviens no šeit gudrajiem nevar neko pamācīt kā atturēt bērnu no iekļūšanas nelaimē! Pieredzes jau nav! Kad mūsu paaudze auga, sliktākais ko varējām sadarīt bija uzpīpēt vai aliņu iedzert! Nebija narkotikas uz katra stūra un internets kur muļķības smelties!

2019-11-21 10:36

Viedoklis: Un nevajag gudri cirst viss atkarīgs no audzināšanas utt. Jeb kurš bērns teicamnieks un labākās ģimenes var saskarties ar šo vilinājumu, vienreiz pameiģināšu! Citi laiki, citas iespējas un citi riski!

2019-11-21 10:48

no malas: šmurguļiem ir tiesības mācīties un aizvērties...tas ir arī viņu pienākums

2019-11-21 10:52

ja: tikai ne pie psihologiem skolās.Pieredzes varu teikt ka skolā sāk tevi presēt pēc tam vēl vairāk. Visā vainot lai arī kas notiktu vienmēr esi vainīgs. Tā ir izpūsta pīle par psihologa palīdzību tas arī viss.

2019-11-21 11:02

SētnieksZigmārs: 14 gadīgam "bērniņam" jau jāspēj atšķirt labu no ļauna. Ir savai dabīgai atlasei jābūt.

2019-11-21 11:22

Vinnijs: Pie vainas ir sistema.Viss atljautiba.redziet -vinjiem tiesibas pilna pakalja.Ja ko asaku pasaku-srien pie soc.darbinieka skolaa,savukart tur noforme kaa vardarbibu pret bernu,tad kjede velkas uz Barintiesu,un tadd......seko adminastriva komisija ar soda naudu.Sikie tik smiin savaa bardaa.Tur ta vaina,nav bijibas no vecakiem zinama vecuma periodaa.Ir man pazinja kur siikaa nodarbojas ar shantazhu. Ja nelaidisi pa nakti tuset pie draugiem (15.g),uzrakstishu taaaaadu papiriti,ka visi noticees.Vot shitaa,

2019-11-21 11:26

: Ko var pieprasīt no bērniem, ja vecāki tādi paši ir, tik vieglāk jau citā skabargu ieraudzīt.
40gadnieki paši gadžetu atkarīgie, kā brīvdienas tā tusiņi, pasēdēšanas. Bērns kaut 15gadnieks kaut ko paprasa, atbildē:ne tagad, man nav laika. Visi grib būt tik sociāli aktīvi, kad reālai dzīvei ar bērnu laika un spēka vairs nepietiek. Fotogrāfijas IG un FB saliktas, tik košas, kā profesionāls uzņēmis, bet atrast var tikai vienu fotogrāfiju, kurā arī bērns redzams, pārējās 20,paši vecāki no visādiem rakursiem.
Jāsāk ar vecākiem...

2019-11-21 11:38

Aija Avotiņa: Vinnijam..Padoms no dzīves...Par pusaudzi,kurš nekaunīgi lēca acīs vecākiem un nebija valdāms..Kad izsauca uz kārtējo komisiju, tēvs pateica tā...Es tevi audzināt nemāku,paliec te un tad pateica komisijas loceklīšiem...Sūtiet viņu,kur gribat ,uz bērnu namu ..Tēvs jau gāja pa durvīm ārā ,kad pusaudzis brēkdams skrēja pakaļ...Pēc tam zēns mainījās...Bet tas ir viens stāsts

2019-11-21 11:39

Vinnijs: To-11.26------Tu tur nemuldi,laikam neesi ar to saskaries,Nesedu ne telefonaa,ne vel kur citur.Berni viens otru ljoti izskolo.Ta ka nevajag.Vecaki shai paaudzei majaas ir otraa plaana dzivnieki,kas pec vinju domaam ir teroristi vinju ka pashi uzskata pieaugusa dzivee.

2019-11-21 11:45

nu gan: Nelauziet saviem vienīgajiem, mīļajiem bērniem likteņus. Ja jūs nemākat viņus uzklausīt, tad par ko jūs viņus peļat, ka viņi nemāk uzklausīt jūs.

2019-11-21 11:47

=========: Memmīšu paaudze, kas bez psihologa un antidepresantiem nevar dzīvot. Ir tāda lieta, kā dabiskā atlase, kur izdzīvo stiprākais. Vājie lai raud spilvenā!

2019-11-21 11:56

vecmamina: Tagad nav laika izrunaties ar berniem,japelna naudina,tad nebija rublu laikos,izrunaties,nebija laika,bet ir jaatrod laiks kaut 5.min.,jo talak bus trakak ta ir musdienu problema un nav ko ko lepoties ar to ka nav bernu,jo no tas problemas neizklut....

2019-11-21 11:58

: To Vinnij,
ko tik asi reaģēt uz komentāru, kurš vispārināts par šo problēmu, nevis tieši Jums veltīts? Tātad, tomēr būs manis pieminētā skabarga un balķis? Ja reiz tāda reakcija. Pārdomājiet savu rīcību. ;)

2019-11-21 12:31

Ieklausieties padomājiet sagaidiet apmīļojiet: Pilnīgi un 100 procenti esmu pamatdomā kopā jauniešiem!!!!! Pats galvenais kas nepieciešams ar bērnu ir no mazām dienām runāt runāt runāt!!!Katrā solī ,mirklī,vietā ,ejot un staigājot ikdienā. Nedrīkst bērnam jau no mazotnes pateikt-dod man mieru ,ej spēlējies ! Visi bērnus kaut kur cenšas iekārtot,lai strādā ,sporto, lai vienalga kā nodarbina sevi un daudzi vecāki jūtas atviegloti,ka tas jau attiecas tikai uz bērnu un viņiem kādu brīdi ir miers.Bet ne visiem rodas vēlēšanās parunāt ar bērniem kā tev šodien gājs,kādi rrzultāti, ko tu esi sasniedzis,vai tevi paslavē? Vai bērns atgriežas priecīgs vai bēdīgs, vai interesējas un izanalizē situāciju. Reizēm,labi ka vispār kāds sagaida bērnu mājās un pasakot- noģērbies un ej paēd- ir arī visa vakara interrse par bērnu un saruna. Bet cik daudz reižu bērns atgriežoties mājās atrod zīmīti- mēs ar tēti būsim vēlu, paēd un mācies. Ne jau vienmēr tas ir darbs, kura dēļ izpaliek komunicēšana ar bērnu! Bērns piedzimst ar pārliecību ka viņš saviem vecākiem ir svarīgs un vajadzīgs, bet cik ļoti sāpīgi bērnam ir jāpārdzīvo,ja viņš saprot,ka vecākiem ir svarīgākas lietas par viņu un ka vecākiem pilnīgi pietiek ar to ja viņi zin ka bērns atrodas skolā,laldies dievam labi mācās, apmeklē nodarbības un vakaros atnākot mājās paēd!Bet kad jūs to bērnu apmīļosiet ,kad pieliksiet plecu pie viņa pleca, kad liksiet saprast,ka jums interesē viņam tik svarīgā viņa pasaule, nevis pie katras izdevības atgādināsiet un piesolīsit siksnas un cita veida pārmācīšanas līdzekļus.Jūs savā bērnā nekad neieliksiet par daudz mīlestības,sajūtas ka ir mīļš un gaidīts ! Ja tas tā būs ,tad jūsu bērni naktī neraudās spilvenā un viņos nerasies vēlēšanās labāk savas sirdsāpes apspriest ar draugiem uz ielas.

2019-11-21 12:39

EV: Tādi ostītāji tiešām tikai siksnu pelnījuši, bet ir vecāki, kas savu bērnu norok jau bērnībā, jo agrāk tas nebija iespējams vai tā nebija pieņemts.

2019-11-21 12:40

EV: Ja gribi, lai tavs bērns ir labāks par tevi vai pelna vairāk par tevi, tad ar viņu ir jākomunicē un jāpalīdz.

2019-11-21 13:01

Atlase: Padomju laikā augusī paaudze ar saviem bērniem īpaši neucinās,nav tāda pieredze,ziniet,pārmaiņu laika nianses.....padomājiet,vairumam pieaugušo pat būtu vajadzīga psihologu palīdzība,bet nu....ir kā ir,jāmācās kā dzīvot kapitālismā,lietot gadžetus,audzināt bērnus šajā sistēmā pašiem .

2019-11-21 13:10

Ttf: Daudziem kāds no vecākiem aizbraukuši peļņās,bērni kaut kur nogrūsti.Tas arī ir vardarbības veids-atstāšana novārtā.Dzīvē Nav galvenā nauda.Pavadiet vairāk laika kopā ar saviem bērniem!

2019-11-21 13:55

Asaka: Rodas sajūta, ka Liepāja ir pasaules sliktāko vecāku klubiņš. Tas ko liela daļa šeit raksta ir tīrās šausmas. Nav jābrīnās, ka pilsētā ir tik daudz pusaudžu, kuri nogājuši no ceļa. Kā vispār var ienākt prātā audzināt bērnus pēc kaut kādiem "kad es augu, tad...". Mīloši vecāki ciena savus bērnus un rūpējas par viņiem fiziski, emocionāli un garīgi. Vecāku un bērnu attiecības ir pirmās attiecības, kuras bērni iepazīst. Ja bērns no mazotnes neredz un nejūt cieņu kā pret sevi, tā pret citiem ģimenē, dzird lamas un klaigas, tad viņš to no dzimšanas pieņem kā normu. Ir tā vecāku suga, kura rīkojas pēc principa "dari kā es saku, nevis kā es daru". Tas bērnam māca, ka ir pilnīgi normāli būt liekulim un melim. Līdztekus tam viņš apgūst mācību kā apiet noteikumus, likumu. Ja jūsu bērns ir noslēgts, nerunīgs vai tieši pretēji agresīvs un bravūrīgs, mīļie vecāki - jūs paši pļaujat ko sējāt. Viss ko bērni dara nāk no ģimenes. Un, kad šie bērni nonāk citā vidē (skolā, pulciņā) viņi šo savas ģimenes modeli realizē tur. Izrāda agresiju, apsaukājas, rupji aizstāvas, neizjūt empātiju.
Nevar prasīt no cilvēka, kurš nekad nav juties cienīts, nav audzis labvēlīgā vidē, kļūt par atbildīgu sabiedrības locekli.
Es jūtu līdzi visiem tiem bērniem, kuriem nav paveicies ar vecākiem. Tiešām, ļoti žēl, ka pasaulē ir tik daudz pieaugušo, kuri, paši savām rokām, nopūdē savu bērnu dvēseles.

2019-11-21 13:58

propper: Jā, jā un skolu beidzot uzdāviniet BMV !

2019-11-21 14:11

Angļu gudrība: "Neaudzini bērnus, vienalga viņi izaugs līdzīgi tev. Audzini sevi"

2019-11-21 14:32

Māte: Lai vecāki mazāk strādā,tad tie pusaudži nebūs ģerbušies firmas drēbēs,nebūs pieaudzētu nagu un krāsotu matu,tas viss maksā naudu,bet būs atkal slikti.

2019-11-21 14:44

Mātei: Bērnam vērtības jāmāca no mazotnes.Nav jāiekļaujas aitu barā,kur galvenais ir mati,nagi,telefons un brendu drēbes..ir jādomā par lielăkām lietām veselību,izglītību,ğimeni.Galvenais pašiem jārāda piemērs.

2019-11-21 14:45

Tā: Vēl dzirdēju no cilvēku speciālistiem. Tu nevari izmainīt citus (domāju, arī bērnus), tu vari izmainīt sevi.

2019-11-21 14:51

Hai!: Es audzināju savus dēlus praktiski viena, tāpēc man ir tiesības ieteikt vecākiem ,lai viņi nezaudētu kontaktu ar savu bērnu.. Pirmkārt , zināt ,kas ir viņa draugi, otrkārt -runāt ar savu bērnu!Treškārt kopīgas pastaigas , kopīgi ceļojumi ,kopīgs labi padarīts darbs. Piektkārt mīlestība! Neaizmirstiet savus bērnus noglāstīt ,samīļot ,tas nekad nebūs par daudz.... Nedomājiet ,ka viss man gāja gludi ,nē ,bet šodien es esmu ļoti lepna par saviem dēliem...

2019-11-21 15:22

omīte: Nepļerkstiet te tik daudz internetā. Ejiet- samīlojiet savus juniorus!

2019-11-21 15:36

banānkoki zied: Nu, vairums jauno vecāku, pamēģinājuši, kā tas ir, labprāt vairs par vecākiem nebūtu. Tā teikt aste bluķī un labuma nekāda.Bet ko nu vairs - kaut kā tas krusts jāvelk tālāk. Skaidrs, ka bez kāda prieka un entuziasma, kā jau pienākumu darot. Varbūt, labāk tomēr nevajag bērnus iegādāties, ja nav 100% pārliecības, ka tas ir tieši tas, kas vajadzīgs un kam veltīs visu savu dzīvi?

2019-11-21 15:45

14gadīgā: Vai tiešām pieaugušie ir labāki par mums, ja komentāros var izgāzt tādu žulti? Vai ar to jūs rādāt mums priekšzīmi? Skumji...

2019-11-21 16:09

Maša: Kāpēc visiem vecākiem tagad būtu jājūtas vainīgiem?Visās vecāku sapulcēs šis gadījums tiek apspriests.Bet neviens nerunā par tiem bērniem,kurus šis cietušais fiziski un vārdiski aizskāris...

2019-11-21 16:54

to 14gadīgā: Ne visi alkoholiķu bērni izaug par degradantiem un dažs labs normālu vecāku bērns noiet no ceļa - tā kā priekšzīmes vajag pirmklasniekiem, nevis domājošiem pusaudžiem, kuriem jau būtu jāsajēdz, kas ir labi un kas slikti. Tu bieži redzi, ka pieaugušie tramvajā viens otru gŗūsta, sit un pilnā kaklā auro maķperemaķ, kā to dara latviešu pusaudzes?! To, kas jums ir izdevīgi dotajā mirklī, to jūs pieņemiet kā normu uz uzspļaujat sabiedrībai, bet tagad jums vajag no šīs sabiedrības priekšzīmes?!

2019-11-21 16:57

14gadīgai: Nu neņemiet to žulti tik ļoti pie sirds un neskrieniet tūlīt izpirkt visas šķiltavas. Labāk paraudiet spulventiņā. :(

2019-11-21 17:37

beko: LEONS -Tu esi Eizenšteins gatavais!

2019-11-21 17:45

beko: Q R-''čmorīt un ''žugāties''- klausies, no kādas vārtrūmes esi izrāpojis, ko? Tagad mācīsi te visus dzīvot? Es no 70.gadu paaudzes!

2019-11-21 17:46

to Goffi: Intelekā viņi gudrāki? Pats saproti ko uzrakstīji? Jaunieši nezina elementāras lietas, man arī ir bērni un es arī esmu nepatīkami pārsteigta, ka viņi loti maz zina. Mēs bijām daudz daudz gudrāki viņu vecumā. Kompji, planšetes - ok, bet zināšanas par ģeogrāfiju, vēsturi, literatūru - ...teiksim ap nulli, Tas nav vajadzīgs. Neinteresē. Visu var atrast google. Bet galva tukša....

2019-11-21 18:09

Ella: Bērni ir VECĀKU spogulis. Un punkts.It visā,ko viņi dara,vai nedara,viņi atspoguļo ģimeni, un tuvos sev cilvēkus. Ar pilnu atbildību varu to apgalvot, jo izaudzināju trīs bērnus. Viena.Un tagat,kad viņi sen jau pieauguši, esmu laimīgākā mamma pasaulē, jo viņi ir super.Nekas un neviens nespēj sabojāt tos pamatus,kādus ieliek mīlestība bez nosacījumiem, atbalsts un sapratne.Un velti vainot sabiedrību,ja sīcis izaug par velns zina ko.Un tiem,kas te muld par sišanu, acīmredzot esat paši sisti, un esat emocionālie dārzeņi.Tam jau daudz smadzeņu nevajag-fiziski iespaidot kādu, kurš nespēj aizstāvēties.

2019-11-21 18:09

Mamma: Starp citu, mana bērna klasē tieši skolēni, kuri aktīvi trenējas komandu sporta veidos, piem.,futbolā, aktīvi arī lieto zelējamo tabaku. Jā, arī viena hokejista mamma to stāstīja. Vecums 14-15.g.

2019-11-21 19:44

Mudzis: Ko te čiepstat par "padomju laika vecākiem"! Šī te jau ir "neatkarības" paaudze, kam VISS bija ļauts, nekādu robežu... Te nu ir "auglīši" - nekādu pienākumu, viss tikai pienākas...

2019-11-21 20:05

342: Vecāki jau paši vainīgi,ka VISU atļauj.Bieži nākas noskatīties,ka vecāki neaizrāda saviem bērniem,nemāca vispārpieņemtās normas.Mazais iet,ķērc,sit,demolē,bet vecāki noskatās,smaida un pat lepojas ar sava bērna izdarībām...

2019-11-21 20:11

Vate: Sīkos tarakānus katru dienu ar siksnu slānīt.. Un ja tarakānam nepielec Internātpamatskolā iekšā

2019-11-21 20:50

to Vate: Es ceru ka tev nav un nekad nebūs bērni.

2019-11-21 21:49

Adīne: Mūsdienu sabiedrībā ļoti, ļoti pietrūkst mīlestības. Bet vienīgi mīlestība var pasauli darīt labāku.

2019-11-21 22:22

Zāra: Piekrītu,ka pamatā bērnu audzina vecāki-50%( nu vismaz tik daudz vajadzētu).
Tad skola un sabiedrība, katrs pa 25%
Ļoti bēdīgi , ja šis sadalījums mainās citādi.
Skolā redzu bērnus,kuri ir stabili, kuriem tikumiskās vērtības ir ieaudzinātas. Redzu brīnišķīgus pieaugušos cilvēkus nākotnē( nē, viņi nav pat teicamnieki,bet tik un tā patīkami sadarboties ar viņiem).
Tad ir tādi,kuriem necenzēto vārdu bagāža ir tik bagāta, ka dzimtā valoda nobāl tās priekšā. Un nestāstiet man-viņš tos iemācijās skolā. Mīļie vecāki- tā ir jūsu ikdiena ģimenē!!!
Vēl!Šeit pusaudži saka- vecāki mūs nedzird. Es ticu tam,bet vai šī nedzirdēšana liek jums piedāvāt cigaretes pirmās klases skolēniem? Tad vecāki jūs sadzirdēs?
Un beigu beigās-katram ir izvēle kā kurā situācijā rīkoties un jautāt palīdzību.
Zinu bērnus,kuri nāk no ļoti "bēdīgām" ģimenēm, bet viņi izvēlas citu ceļu- viņi izaug par lieliskiem cilvēkiem. Viņi izdara citu izvēli! Tādu nav daudz,bet arī ir!
Paldies visiem vecākiem,kuriem rūp savi bērni. Nav svarīgi-bagāti,nabagi,viduvējības,bet RŪP!!!
Pārējiem...neko negribu teikt!

2019-11-21 22:43

Smaids zem maskas.: Lai gan runa šeit par mūsu bērniem, bet es domāju ka svarīgs priekšnoteikums šim visam ir tas ka arī mums pieaugušajiem ikdienā pietrūkst tāda mierīga,droša, omulīga prieka, kad tiešām gribas kādam uzsmaidīt,pajokot,apskaut.Mani draugi nereti ir teikuši- dzīvoju bez tāda prieka,vienkārši rokam bez emocijām, visas dienas vienādas pārmaiņas nespīd!!! Jūtamies ierobežoti ikdienā, jāpakļaujas varas neierobežotām manipulācijām ar mums Ko lai sniedzu apkārtējai sabiedrībai ,ja pats jūtos vienaldzīgs un iztukšots. Kas atgriezīs sabiedrībai pozitīvismu un prieku ?

2019-11-21 23:08

V: 100% vecāku vaina. Kas nāk no komunistu laika morāles un “izglītības”. Uzmanība bērnam jāvelta maksimāli, jānodarbina, jāmīl un jāliek justies vajadzīgam. Ne ar kādu brēkšanu, siksnu un agresiju to nevar panākt. Tie, kas vaino bērnus un jauno paaudzi būtu jāidinficē un jāuzrauga.

2019-11-21 23:16

1970: Frāze, "kad mēs augām, tad tā nebija", domāju ir teikuši vecāki katrai nākamai paaudzei. 80'tajos dzirdējām tieši to pašu, bet acīmredzot nebijām tik intelektuāli apdāvināti, lai tūlīt meklētu šķiltavu gāzi un elpotu to.

2019-11-22 02:58

Skolēns: Varu teikt godīgi... Man bērnībā trūka abu vecāku uzmanības, tagad esmu viens emocionāli ievainojams cilvēciņš. Runājot par to ar vecākiem, beigu beigās nonācām pie secinājuma- tajos laikos viņi rāvās melnās miesās lai uzturētu ģimeni, un tagad jau padsmit gadus vēlāk šī kopābūšana un vecāku uzmanība vairs neko nemaina.

2019-11-22 04:22

raudātājam: Tevi kāds ar varu lika ostīt??? Nav ko bimbot, pats vainīgs, ko gribēji, to dabūji, un nav ko te vecākus vainot!

2019-11-22 09:32

vērotājs: Pareizi saka ka bērni ir vecāku spogulis,ko sēsi to pļausi.Jāsāk ar sevi un tad var citus nopelt.

2019-11-22 14:37

Elīna: Nevar noliegt vecāku vainu. Bērniem vajag mīlestību, uzmanību, pareizo vērtību sistēmu ielikt jau ģimenē. Tad viņiem tāds draugelis, kurš pats apdullinas, nebūs autoritāte,...

2019-11-22 14:40

Elīna: Un vēl - - vajag stāstīt bērniem, kas var notikt, ja.... Ja pārdozēs alkoholu vai kādu apreibinošo vielu... Ja leks uz galvas ūdenī.. Ja skries pāri ielai nepiemērotā vietā... Stāstiet par to saviem bērniem, vecāki!!

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz