Ceturtdiena, 2. jūlijs Lauma, Ilvars, Halina
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Esiet nomodā!”

“Esiet nomodā!”
07.12.2008 07:03

Atslēgvārdi

Ziemassvētki tuvojas. Klāt jau otrā Adventes svētdiena. Kā viss šis gaidīšanas laiks, arī tā nes līdzi savas noskaņas, izjūtas, pārdomas, vēlmes. Lai arī daudzi no mums ikdienas steigā un raizēs, tumšo dienu nomākti, it kā īpaši nemeditē par savu lomu un vietu šajā laikā, tas, ka gada pagrieziens pret gaismu nav tālu, ka svētki tuvojas, ienāk prātā, gribam to vai ne. Ja ne cits, tad krāšņais pilsētas svētku noformējums to atgādina.

Kā šo laiku izprast, lai neapmaldītos pasaulīgajos piedāvājumos? Šoreiz savās pārdomās par to dalās Romas katoļu Liepājas un Kurzemes bīskaps Vilhelms Lapelis.

– Man šogad tuvi Jēzus vārdi: “Esiet nomodā!” Tie ļoti svarīgi šajā laikā. Kad cilvēks guļ, viņš nevar veidot attiecības ar citiem. Viņš notiekošo ap sevi un daudzas lietas neuztver tā, kā tas ir. Man šie vārdi atgādina: “Mēģini veidot tuvākas, draudzīgākas attiecības.” Šajā laikā gribu mēģināt redzēt citu cilvēku, izjust viņu, kādu viņa vajadzību, uzminēt kādu vēlmi. Lai viņa prieks būtu arī manējais. Ar Dievu satikties caur tuvāko, kas ir jebkurš cilvēks, kuru sastopu savā ceļā.

Kopā dzīvojot un darbojoties uz vienas zemes, esot līdzās, cilvēciski var gadīties, ka mēs zaudējam šo modrību, šo nomodu par otru. Gadās, viens otru aizskaram, sāpinām, nepamanām otra vajadzības, atstājam viņu it kā otrajā plānā. Tas tam otram cilvēkam nereti sāpīgi. Bet tas ir arī process, kam būtu jāļauj mums augt, lai nomirst tas, kam jānomirst, kas traucē savstarpējai draudzībai. Jo Jēzus kā Dieva Dēls nāk pasaulē, lai cilvēks degtu mīlestībā uz Dievu un tuvākajiem. Neviens cilvēks netiek aicināts pārveidot pasauli. Bet, cik iespējams, atjaunot sevī līdzību ar Dievu, sevī pārtapt. Tas ir darbs ar sevi.

Tiesa, reizēm var rasties maldīgs izaicinājums, ka man aktīvi ir jādara, jārīkojas, lai citi labotos, pārtaptu, kļūtu labāki. Vēlme it kā ir laba. Labs piemērs arī var kādu aizraut sev līdzi. Taču mana pārliecība ir, ka katram pašam tas jādara sevī. Taču cita vietā nevaram ne paēst, ne izgulēties, ne satikties ar viņa sirdsdraugu. Ja gadās piedzīvot arī kādu tīšu vai netīšu pārestību, tad to nevajadzētu ņemt pārāk pie sirds. Jo patiesībā cilvēks pats sev nodara pāri jau tad, kad vispār pieļauj domu, ka viņš varētu ar ļaunu atdarīt otram. Tāda absolūtā ļaunuma, kurš nodarītu pārestību citam, nemaz nav.

Arī Jēzus dzīvē redzam, ka pat visgrūtākajos brīžos viņš saglabā cilvēcību, gaišu skatījumu uz to, kurš grasās pāri nodarīt. Skatās ar cerību, nevis ar aizdomām. Uzlūko ar labvēlību, gribēdams palīdzēt. Ļaunumu sevī neielaiž. Ja cilvēks grasās otram nodarīt ļaunu, tad tas nozīmē, ka viņš pats ir nonācis situācijā, kad viņam nepieciešams mūsu īpašs atbalsts, nevis nosodījums. Viņam nepieciešama palīdzība, izpratne. Iespējams, ka cilvēks ir pārstrādājies, vai viņam jārisina sarežģījušās attiecību problēmas, ar kurām viņš netiek galā. Iespējams, ka viņam ir grūti pat pašam sevi mīlēt, sevi pieņemt tādu, kāds viņš ir, kādu Dievs viņu mīl kopumā ar gaišo, kas viņā ir, un to daļiņu, kam vēl tādam jātop. Iemesli var būt dažādi. Bet viens ir skaidrs: ne ar strīdiem vai naidu, bet ar labvēlību un izpratni varam palīdzēt viens otram. Kad viens cilvēks kļūst labāks, kad atjauno sevī līdzību ar Dievu, Dieva attēlu, kas viņā ir, jo katrs esam radīts pēc Dieva attēla, jau tad pasaule ir kļuvusi labāka. Par vienu cilvēku labāka. Jo cilvēks taču ir daļa no cilvēces.

Rīt būs jau otrā Adventa svētdiena. Tas nozīmē, ka kāds laiks jau pagājis un tas vairs neatgriezīsies. Raugoties uz priekšu, domājam to, ko sagaidām no Ziemassvētkiem, par to, ko gribētu piepildīt. Kas tas ir? Mediji ne vienmēr piedāvā to, pēc kā cilvēks patiesi ilgojas, kas viņu var apmierināt. Patiešām ir jābūt uzmanīgiem, modriem, lai neiegrābtos. Lai neizrādītos, ka mērķis, kas nolikts cilvēku priekšā, nav tas īstais, kurp traukties. Iespējams, tas var būt vieglākais ceļš, bet tas nesniegs neko citu kā tikai vilšanos. Esot statistika, ka pēc svētkiem daudzi cilvēki izjūt vilšanos, rūgtumu, ka sapnis nav piepildījies. Bet tas tikai tāpēc, ka mērķis nav spējis viņu piepildīt. Ja cilvēkam licies, ka svētkus var piepildīt materiālas lietas un izklaide, tad tas nav bijis patiesais, vajadzīgais mērķis.

Patiesais mērķis ir vērsts uz sevi, kad mēģinām atbildēt, kas esam. Kad mēģinām dot sevi un degt Dievam un citiem. Cilvēks ir gandarīts tad, kad viņš sevi dod. Jo, tikai dodot, var sevi piepildīt, nevis mēģinot tikai ņemt un ņemt. Nevajadzētu uztraukties, kur es varētu kaut ko gūt, bet drīzāk, kā es varētu dalīties ar to, kas esmu. Ja cilvēks to dara, viņš ir nomodā. Ir modrs. Ļauj Dievam darboties caur sevi. Ļauj Dievam caur sevi mīlēt otru cilvēku. Ļauj otram pakalpot. Kļūt par Dieva sirdi, par Dieva rokām, par Dieva glāstiem, uzmundrinājumu, iepriecinājumu citam. Tad tas otrs, kas blakām, notic, ka Dievs ir, un piedzīvo to, ka Dievs ir labs, izprotošs, cilvēcisks. Ka Dievs ir klāt ne tikai lielos, globālos notikumos vai vajadzībās. Viņš ir arī klāt, lai mums palīdzētu risināt ikdienišķas lietas.

Liepājniekiem vēlu šajos Ziemassvētkos aizdegties un degt citiem. Un sastapt sevi un Tuvāko.

Līvija Leine,
“Kurzemes Vārds”

Romas katoļu Liepājas un Kurzemes bīskaps Vilhelms Lapelis.

3 komentāri

2008-12-07 12:17

AM: Nevar saprast, kuri vārdi pieder L.Leinei un kuri - V.Lapelim (vai tā viena rindkopa? Bet bilde tāda, it kāviss teksts būtu viņa...).

Moralizēšana iet vaļā - sezonas tēma.

2008-12-07 21:05

liesma: Māci mums svētīgi izdzīvot šo laiku...

2008-12-08 08:22

he: visu skaisto pateica Lapelis, bet Leine saņems honorāru...

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz