Sestdiena, 29. augusts Aiga, Armīns, Vismants
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Foto un video: Liepājā viesojas Fantomasa auto, pasaules rallija leģenda un Meierovicu dzimtas spēkrats

“Latvijas Antīko automobiļu kluba” rīkotais tradicionālais vasaras tūrisma brauciens “Youngtimer Historic Run” nedēļas nogalē devās braucienā pa Kurzemi, un svētdienu aizvadīja Liepājā.

07.07.2024 19:13

liepajniekiem.lv

Brauciena noslēgumā 27 automašīnas, starp kurām bija ārkārtīgi retas un unikālas, varēja apskatīt Karostā, “Atmodas dārzā”.

Braucienam katru gadu ir cits galamērķis, “jangtaimeri” izbraukājuši visu Latviju, stāsta rīkotājs Valts Ceplevičs.

Šajā reizē bija neliela vīna tūre, kas startēja Tukumā un veda uz Abavas vīna darītavu, uz Liepziedu svētkiem Padures muižā, uz Aizputes vīniem un tad uz Liepāju.

Populārākās vietas cilvēki jau zina, tāpēc šoreiz atklāta Liepājas nezināmākā puse.

Brauciena dalībnieki paviesojās jaunajā “ICS Steel” ražotnē, kur veic dažāda veida metālu virsmu apstrādi, kas interesē auto restauratoriem un fanātiem, izstaigāja “Kursas” kultūras namu, apskatīja Tosmares kuģu būvētavu.

Liepājas diena noslēdzās ar kopbildi Karostā pie jūras un maltīti “Atmodas dārzā”.

Liepāja Valtam mīļa pilsēta, trīs gadus šeit nodzīvojis, tāpēc regulāri mēģina uz šejieni pavilkt arī pārējos.

“Šādos kopīgos braucienos svarīga ir kompānija ar kopīgām interesēm. Šoreiz pasākums nav sportisks, tāpēc hobiju var apvienot ar atpūtu visai ģimenei,

programma sagatavota tā, lai interesanti būtu visiem un varētu arī labi paēst,”

viņš pastāsta.

Liepājas braucienā piedalās abas V. Cepleviča automašīnas – “Ford Escort” un šogad iegūtā sarkanā “Honda” ar vēsturi.

Tā ir Meierovicu ģimenes “Honda”, nopirkta no Ingrīdas Meierovicas, bijusi 35 gadus vienās rokās.

“Re, kur Fantomasa auto!” – “Citroen DS” atpazina tie, kas redzējuši populārās franču filmas. Andis Kļaviņš spēkratu nopircis Eiropā pirms pieciem gadiem.

“Tā vispār ir viņa, jo paši francūži šo auto sauc par Dievieti – modeļa nosaukumu izrunā ļoti līdzīgi šim vārdam. Un, protams, fantastiskā izskata dēļ,”

lepojas saimnieks.

Mašīna bija privātkolekcijā Šveicē, no kurienes nonāca izsolē. Šis ir 1974. gada auto, taču modeli sāka ražot 1955. gadā, un tas bija pēdējais gads, kad tādas vēl izlaida.

Dievietei ir 2,3 litru motors, lielākais, kāds ir šādiem auto.

“Īpašs piedzīvojums ar viņu braukt. Gariem pārbraucieniem ļoti ērta. Tik komfortabla, ka tās hidropneimatisko piekari izmantoja “Rolls Royce”, “Bentley” un dārgākajos “Mercedes” līdz pat 90. gadu sākumam. Fantastiska – brauc pāri bedrēm un nejūt, labi stūrējas uz ceļa,” mašīnu raksturo A. Kļaviņš.

Viņš esot gan redzējis kino, ka šī mašīna arī lido pa gaisu un brauc pa ūdeni, bet pats neesot pārbaudījis.

Kas to zina, vai ir kāda poga, ar ko izlaiž spārniņus…

“Lancia Delta HF Integrale EVO 1” – auto ar tik karalisku modeļa nosaukumu pieder Renāram Ābolam.

Šis ir ļoti rets auto, katra auto kolekcionāra sapnis, rallija leģenda, kuras tirgus cena varētu sākties no 70 – 80 tūkstošiem eiro un uzkāpt līdz pat 250 tūkstošiem.

“Jo tā ir vistitulētākā rallija mašīna pasaulē ar sešiem pasaules čempioniem,” skaidro Renārs.

Latvijā vēl viena šāda mašīna stāvot šķūnī, bet brauc tikai šī.

Modelis reti atrodams tāpēc, ka tos “nokāva” rallija trasēs.

Ražota 1991. gadā, divu litru turbo dzinējs, visu četru riteņu piedziņa. Oriģināli ir 211 ZS, taču šai ir 400!

Motora jaudas palielināšana veikta Zviedrijā, pēc tam to nopirka Norvēģijas auto entuziasti, bet neko ar to nepasāka.

Pērn “Lancia” nonāca Latvijā. “”Liekos zirgus” ņemu nost, lai auto maksimāli pietuvinātu oriģinālam, kad spēkratam ir vislielākā vērtība,” pastāsta saimnieks.

Ar rūpnīcas versijas jaudu auto līdz 100 km/h paātrinās 5,7 sekundēs un var sasniegt 200 km/h maksimālo ātrumu.

Uz 80.-90. gadu spēkratu fona izceļas 1938. gada izlaiduma “vectētiņš” “BMW”. Tā stāstu atklāj īpašnieks Ivars Vilnītis.

1937. gadā Vācijā izgatavoja “BWM 327” ar šādu virsbūvi.

“Hitlers pats to pieņēma, skaitījās ļoti laba mašīna.

Tai bija viens karburators un 40 ZS. Drīz pēc tam izlaida sporta versiju, kurai bija divi karburatori un 55 ZS.

Vienlaikus ar tiem bija “BMW” 328. modelis – divvietīgs sporta modelis. Un tad pirmo reizi “BMW” vēsturē sporta mašīnas dzinēju ielika ielas auto virsbūvē. Šim “BMW 327/328″ jau ir trīs karburatori un 80 ZS,” pastāsta I. Vilnītis.

2020. gadā viņam pavērās iespēja šo automašīnu nopirkt tepat Latvijā. Tikai – pilnīgi beigtu. “Vectētiņš” bija daudz pieredzējis.

Pēc Otrā pasaules kara padomju vara to kā kontribūciju paņēma uz Krieviju, uz Ļihačova automobiļu rūpnīcu. Galvenajam konstruktoram bija doma PSRS izgatavot sporta mašīnas, ņemot šo par prototipu.

Tā nu auto nodzīvoja pa Krieviju, kamēr bija beigts. Kad Latvija atguva neatkarību, kāds auto entuziasts bija to iegādājies un restaurējis Andreja Rodes darbnīcā.

Sākās banku krīzes, mašīna tika ieķīlāta, aizgāja “pa rokām”. Rezultātā atkal bija pagalam.

Tagad automašīna ir braucama, un ceļojums uz Liepāju tai bijis pirmais testa brauciens garā gabalā pēc dzinēja restaurācijas.

Šobrīd “BMW” ir atjaunots autentiskā skatā, kādam tam būtu jābūt, uzsver Ivars.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz