Sestdiena, 18. maijs Inese, Inesis, Ēriks
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Foto un video: Pēdotājiem pilna Liepāja jau desmito reizi

Liepājnieki mīl aktivitātes svaigā gaisā, par to varējām pārliecināties arī šī gada orientēšanās spēlēs “Liepājas pēdas Latvijā 2024”, kad pilsētas ielās skanēja čalas, smiekli un valdīja azartisks sacensības gars – kurš tad būs veiklākais, atraktīvākais un izdarīgākais?

04.05.2024 13:14

liepajniekiem.lv

Kā ierasts, arī šogad Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienu – 4. maiju – pilsētā aizvadām aktīvi un erudīti.

Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem,

šoreiz spēļu galvenais mērķis ir atklāt no jauna vietējo vai atskatīties uz piemirsto,

pārējās tradīcijas, ieskaitot komandu noformējumu “sarkans-balts-sarkans”, palikušas nemainīgas.

Desmitajās orientēšanās spēlēs pieteikušies 1323 dalībnieki, kuri startē 316 komandās.

Lai savu dalību pieteiktu, komandām bija jāizvēlas, kurā kategorijā startēs, tā nu kājāmgājējos dalību pieteikuši 625 dalībnieki, sadaloties 148 komandās, riteņbraucēji pieteikuši 115 komandas ar 471 dalībnieku, savukārt autobraucēji – 53 komandas ar 227 dalībniekiem.

Saulei spoži spīdot, jau desmitos no rīta strauji pildījās ielas Jāņa Čakstes laukuma apkārtnē, kur notika spēļu dalībnieku reģistrācija.

Kamēr publiku dienai iesildīja muzikālā apvienība “Kopā Reti Esošu Draugu Organizācija”, komandas rindojās viena aiz otras, novērtēja pretiniekus, piepucēja komandas kopējo tēlu un ieņēma starta pozīciju.

Kamēr vieni bija noskaņoti labai laika pavadīšanai ģimenes lokā, citi azartiski teica:

“Bez pirmās vietas mājās neiesim!”

“Te gan nav jāsteidzas uz finišu, bet vairāk jābauda un jāiesaistās, lai plūktu laurus,” atgādina viena no ilggadējām pasākuma plānotājām Liepājas pašvaldības izpilddirektora padomniece Antra Brūna.

Orientēšanās spēles veidotas kā izzinoša pastaiga vai izbrauciens pa pilsētu, tātad kopā būšana, kas papildināta ar iespēju uzzināt faktus par Liepāju un tās nozīmi Latvijas vēsturē un kultūrā.

“Dalība spēlēs ir laba iespēja stiprināt komandas garu, veicināt fizisko aktivitāti un vienkārši labi pavadīt laiku.

Ģimenes ar bērniem var mierīgi piestāt un paēst pusdienas,” priecīgos liepājniekus informē organizatori.

Ejot līdzi jaunākajām tendencēm un cenšoties atvieglot pasākuma norises gaitu un kārtību, neatņemama spēļu atribūtika pēdējos gados ir vismaz viena viedierīce (telefons, planšete un tamlīdzīgi ar interneta pieslēgumu) uz komandu, jo orientēšanās karte pieejama digitāli, speciālā lietotnē.

“Tas mums ļauj labāk saplānot maršrutu un cilvēku plūsmu, lai nav ilgi jāgaida rindā pie viena un tā paša kontrolpunkta,” skaidro A. Brūna.

Kad komandas noinstruētas un gatavas doties piedzīvojumā, atskan: “Starts!” Cilvēku straumītes izplūst pilsētā un dodas veikt uzdevumus.

Pilsētas ielās drūmu seju nemanījām, vien prieka pārņemtas entuziastu komandas, kuras drīzāk viena otru atbalstīja, nevis centās apsteigt.

Draugu grupas, ģimenes, deju kolektīvi un darba biedri lielākās vai mazākās kompānijās izbaudīja piedzīvojumu.

Kājāmgājējos sastopam Kalniņu ģimeni četru cilvēku sastāvā. “Pēdoju pirmo reizi, jāsaka, ļoti patīkama atmosfēra un pasākums.

Ja runājam par to, ko varētu uzlabot… nezinu, iespējams, mūs iegāza tas, ka pieteicāmies pēdējā brīdī un saņēmām dīvainu karti, kura solīto 4 kilometru vietā mūs veda pa 8 kilometru garu maršrutu tāda kā zigzagā, nācās atgriezties vietās, kur jau netālu bijām u.t.t., beigās gan apnika un devāmies mājup,” piedzīvoto stāsta Jānis, komandas “Liepājas Kalniņi” pārstāvis.

Tāpat viņš labprāt saīsinātu sākotnējo komandu pulcēšanās laiku, tā kā ieradās vieni no pirmajiem, līdz starta izziņošanai jau bija mazliet atslābuši.

Vai piedalīsies nākamgad? Solīt nevar, bet labprāt dotos vēlreiz.

Šī gada orientēšanās spēļu kontrolpunkti bija veidoti vietās, kurās pēdējo gadu laikā tapuši jauni objekti vai pakalpojumi, kuros iespējams saturīgi pavadīt brīvo laiku, kā arī uzzināt jaunus un interesantus faktus par Latviju un Liepāju gan vēsturiskajā, gan mūsdienu kontekstā, kā piemēram Dabas mājas apkārtnē, Raiņa parka apvidū, kur pie Akmens baznīcas apskatāmas atjaunotās ērģeles un pagalmā bijušais ugunsdzēsēju depo.

No vēsturiskajiem objektiem – Bokumu foto darbnīca, kurā uzņemtas Latvijas valdības fotogrāfijas.

Bez ievērības netika atstāta arī vides un zaļā tēma: maršrutā iekļauti vairāki dižkoki, piemēram, Krimas liepu aleja Liepu ielā.

Kopumā dalībniekiem tika piedāvāti 38 dažādi orientēšanās spēļu kontrolpunkti.

A. Brūna atzīst, ka orientēšanās spēļu un kontrolpunktu plānošana aizraujoša esot arī viņiem pašiem, jo ik pa laikam nākoties atklāt atkal un atkal kaut ko jaunu par vēju pilsētu.

Bet arī jebkurš ieteikums no dalībniekiem par turpmāko plānošanu ir ļoti gaidīts, jo tikai tā iespējams pilnveidoties.

A. Brūna zina teikt, ka esot pat tādas komandas, kuras startē visas desmit reizes, kā, piemēram, komanda ar nosaukumu “Nezāles neiznīkst”.

“Man šķiet, ka tur jau paaudzes nomainījušās, bet redzot viņus sarakstā gadu no gada, pārņem patiess prieks,”

saka organizatore.

Veiksmīgi finišējot orientēšanās spēlēs, lielāko punktu skaitu un 1. vietu ieguva komandas “Dārdošie zefīri” (kājāmgājēji), “Vēlāk izdomās” (riteņbraucēji), “Pļavu ielas republika” (autobraucēji).

2. vietu ieguva komandas “One, two, frī” (kājāmgājēji), “Barselona” (riteņbraucēji), “’Ķāķišķiešu pupuķieši” (autobraucēji).

Savukārt 3. vietu izcīnīja komandas “Liepājas Avārijas Brigāde” (kājāmgājēji), “Laumiņas” (riteņbraucēji) un “Brīvības osta” (autobraucēji).

Noslēgumā, J. Čakstes laukumā, piedzīvojumu nogurdinātos dalībniekus gaidīja svētku koncerts un  uzvarētāju apbalvošana.

Katrai komandai tika pasniegts pareizo atbilžu buklets un, kā ierasts, medaļa par dalību. Pirmo trīs vietu ieguvēji katrā kategorijā saņēma Liepājas dāvanu kartes.

Koncertā izskanēja patriotiskas, visiem zināmas un tautā iemīļotas dziesmas jaunā, vēl nedzirdētā džeza aranžējumā – saksofona, trompetes, ģitāras, bungu un trombona izpildījumā.

Koncerta apmeklētājus priecēja solisti Henrijs Lejs un Zefīrs. Bet ar īpašu instrumentālo izpildījumu uzstājās Gatis Gorkuša, Emīls Knubis, Inga Vamze, Martins Miļevskis, Kristaps Vītols-Vītoliņš, Marks Jonatans Runds, Timotejs Rozentāls un Andris Buiķis.

Orientēšanās spēles “Liepājas pēdas Latvijā” organizē Liepājas pašvaldība sadarbībā ar nodibinājumu “Nodibinājums Liepāja 2027”, Liepājas uzņēmumiem, nevalstiskajām organizācijām un citiem sadarbības partneriem.

Spēles tiek organizētas ar Liepājas pašvaldības un Kultūras ministrijas finansējumu. Šī gada pēdošana izmaksājusi aptuveni 20 tūkstošus eiro.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz