Sestdiena, 20. aprīlis Mirta, Ziedīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Gājputni sāk ierasties

Gājputni sāk ierasties
Foto: Kārlis Millers, latvijasputni.lv
21.02.2017 07:06

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Pirmie gājputni ir ieradušies, tātad ziema lielos vilcienos ir prom. Taču tagad sērgas draudu dēļ uzmanīgiem jākļūst mājputnu turētājiem.

Pagājušās nedēļas nogalē Nīcas laukos novērots pirmais zosu bars šajā pavasarī – vēsta ornitologs un portāla “Latvijasputni” administrators Kārlis Millers. Tur piestājušas ap septiņdesmit taigas un tundras sējas zosu un meža zosu. Nīcas un Grobiņas pusē redzētas pirmās ķīvītes, Nīcas laukos – meža un lauku baloži, kā arī Lapzemes stērstes. Pie Liepājas ezera Liepājā sestdien dzirdēts augstu lidojošs lauku cīrulis, pirmais šogad.

Visiem šiem putniem šie, vidēji ņemot, ir agri novērojumi, taču nebūt ne visagrākie, stāsta K. Millers. “Nav nekā ekstrēma,” viņš atlidošanu skaidro ar atbilstošiem laika apstākļiem. Turklāt tie ir tuvie migranti, kas, laikam mainoties, var “operatīvi reaģēt” un atkāpties atpakaļ uz siltākām teritorijām.

“Kurzemes Vārds” novērojis arī migrējošus gulbjus.

Pagaidām gājputni redzēti tikai Latvijas dienvidrietumos, kamēr tie nokļūs līdz valsts vidienei un tālāk, vēl kādas pāris nedēļas jāgaida.

Jau rakstīts, ka Pārtikas un veterinārais dienests brīdina – šogad putnu migrācijai līdzi nāk īpaši bīstama putnu gripas paveida draudi. K. Millers atgādina, ka slimība ir raksturīga ūdensputniem, galvenokārt zosīm un pīlēm. Tāpēc, neraugoties uz to, ka biodrošības noteikumi oficiāli spēkā stāsies tikai 1. martā, vismaz piekrastes saimniecībās mājputnus pastiprināti sargāt vajadzētu jau tagad. Jo putnu gripas draudi Latvijai ir ļoti reāli, un mājputniem šī slimība ir nāvējoša.

“Starp 17. februāri un 1. martu ir divas nedēļas!” ornitologs piebilst, ka, ja atbildīgās institūcijas uztver sērgas draudus tik nopietni kā sakās to darām, tad biodrošības noteikumu datums bija jāpiemēro reālajai migrācijas situācijai. Viņš arī uzsver, ka savvaļas putni paši visbiežāk sētā un tās tuvumā nenāks, bet uzmanīgiem ir jābūt tieši cilvēkiem. Vīrusu var pārnēsāt gan, piemēram, ar apaviem, ar kuriem brists pa vietām, kur mēslojuši savvaļas ūdensputni, gan ar to mašīnu riteņiem, ar kuriem braukāts pa ziemāju laukiem, cenšoties aizdzīt tur barību meklējošos gājputnus.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz