Trešdiena, 8. maijs Staņislava, Staņislavs, Stefānija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Gints Ešenvalds: Lēmumam par nošķiršanu jābūt izsvērtam un pārdomātam

Gints Ešenvalds: Lēmumam par nošķiršanu jābūt izsvērtam un pārdomātam
Foto: Ruslans Šuļga
21.03.2018 07:15

liepajniekiem.lv

Runājot par plāniem un prioritātēm šim gadam, Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirkņa priekšnieks Gints Ešenvalds norādīja, ka viena no prioritātēm ir vardarbības mazināšana ģimenēs. Un skaidroja, ka, lai mērķi īstenotu, plānota ciešāka sadarbība ar Liepājas pilsētas Pašvaldības policiju: ”Plānojam ieviest vienotu sistēmu. Šāds pilotprojekts labi sevi attaisnoja Tukumā.”

Lūgts pastāstīt par ieceri vairāk, G.Ešenvalds portālam skaidroja: ”Pērn vasarā Tukumā tika īstenots pilotprojekts, ieviešot jaunus darba instrumentus cīņā ar vardarbību ģimenē. Piemēram, policijas darbiniekiem ierodoties notikuma vietā, kur ir aizdomas par fizisku vardarbību ģimenē, ir jāaizpilda riska novērtējuma anketa, kas izstrādāta Tukuma pilotprojektā. Anketu nodod tālāk citiem iesaistītajiem dienestiem, šādi aiztaupot cietušajai personai nepatīkamus brīžus, atkal un atkal atceroties pāridarījumu, kā tas mēdz notikt, ja katrā instancē jāvēršas atsevišķi.”

Pēc Tukuma piemēra vēl piecās pašvaldībās plānots ieviest jaunu rīcības modeli cīņai ar vardarbību ģimenē: ”Idejas pilotprojektā ir ļoti labas, un labāko no šī pilotprojekta mēs centīsimies pārņemt.

Viens no policijas primārajiem uzdevumiem ir vardarbības izskaušana ģimenē. Ne tikai pret bērniem un sievieti. Reizēm arī pret vīriešiem, kā tas bija pirms aptuveni nedēļas, kad sieviete vīrietim uzbruka ar pannu.”

”Jau pagājušajā gadā šim jautājumam tika pievērsta uzmanība,” klāsta Liepājas iecirkņa priekšnieks: ”Ikdienā regulāri saņemam informāciju par skandāliem un incidentiem ģimenē. Un ievērojams skaits ir uz ģimenes konfliktiem. Piemēram, kādā diennaktī no 36 izsaukumiem 7 bija uz ģimenes konfliktiem.”

”Uz šiem notikumiem izbrauc gan Valsts policijas, gan arī Pašvaldības policijas darbinieki,” viņš skaidro: ”Diemžēl nereti pazūd saikne, proti, ir gadījumi, kad uz vienu adresi atsevišķos laikos vairakkārt izbraukuši Valsts policijas darbinieki, kā arī vairakkārt – Pašvaldības policijas darbinieki. Taču nav kopainas par adresi.”

”Reaģējot uz izsaukumiem, kad notiek vardarbība ģimenē, jāiesaistās maksimāli visām institūcijām, lai panāktu, ka nenotiktu nelaime,” uzsver G.Ešenvalds: ”Mūsu mērķis ir pilnveidot sadarbību ar Liepājas pilsētas Pašvaldības policiju. Sadarbība jau ir, tikai šajā jomā pietrūkst vienotas datu bāzes.”

G.Ešenvalds skaidro, ka iespējas, kā pasargāt no vardarbības, patlaban ir divas: ”Viens: policija, konstatējot vardarbības faktu ģimenē, ir tiesīga pieņemt lēmumu par pagaidu nošķiršanu. Otrs: cietusī persona ir tiesīga vērsties ar iesniegumu tiesā, lai tiesa pieņem lēmumu par nošķiršanu.”

Statistika, salīdzinot 2016.gadu ar 2017.gadu, liecina, ka policija šādu lēmumu pieņem vienā gadījumā no 50, uzsver Liepājas iecirkņa priekšnieks: ”Tas nav liels skaits. Bet policija arī nebūs tā, kas ieradīsies un katra ģimenes konflikta gadījumā veiks nošķiršanu.

Šādu lēmumu pieņemot, ir ļoti liela atbildība. Turklāt policijas darbiniekam, ierodoties notikuma vietā, nav visa kopaina. Ir tikai varmāka un cietušais, viens pret vienu. Turklāt bieži abas puses ir emociju uzplūdā, nespēj domāt reāli. Tāpēc arī līdz šim gadījumi, kad policija pieņēmusi lēmumu par nošķiršanu, bijuši īpaši – kad skaidri un nepārprotami redzams, ka varmāka apdraud cietušo ģimeni.”

 

VP saņemtie izsaukumi saistībā ar vardarbību ģimenē:

2016.gadā – 495

2017.gadā – 558

 

Policijas pieņemtie lēmumi par nošķiršanu:

2016.gadā – 37

2017.gadā – 37

Pieņemtie tiesas lēmumi par pagaidu aizsardzību pret vardarbību:

2016.gadā – 26

2017.gadā – 38

 

Uzsākti kriminālprocesi par tiesas pieņemto lēmumu pārkāpšanu:

2016.gadā – 7

2017.gadā – 7

 

Tā kā policijas pieņemto lēmumu par pagaidu nošķiršanu skaits pēdējo divu gadu laikā, kaut nedaudz, bet tomēr palielinājies, jau šogad paredzēts spert divus būtiskus soļus.

”Pirmkārt, jau tuvākajā laikā izveidot kopēju datu bāzi ar Liepājas pilsētas Pašvaldības policiju, lai likumsargi, dodoties uz izsaukumu, jau pa ceļam varētu iegūt informāciju, vai konkrētajā adresē un ģimenē iepriekš nav bijušas līdzīgas situācijas,” tā G.Ešenvalds. Šādas datu bāzes izveide pēc viņa teiktā papildus finansējumu aparatūras iegādei neprasa.

Kā otru soli Liepājas iecirkņa priekšnieks min nepieciešamību arī pēc iespējas ātrāk sadarbībā ar biedrību ”Centrs Marta” arī Liepājā ieviest anketēšanu, kā tas bija pilotprojektā Tukumā. Anketā būtu iekļauta visa nepieciešamā informācija, kas būtu būtiska ne tikai policijas darbiniekiem, bet arī cietušajam, bez emociju sakāpinājuma izmantojot anketu prasības iesniegšanā tiesā: ”Apkopotā informācija būtu palīgs lēmuma pieņemšanā.”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz