Lai nodrošinātu ērtu vietnes izmantošanu un uzlabotu šīs vietnes veiktspēju un funkcionalitāti, mēs izmantojam sīkdatnes. Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā. Turpināt Vairāk informācijas

Sestdiena, 16. februāris

+5°C
Vējš: DR 7.6 m/s
Laika ziņas Liepājā

Vārdadiena: Džuljeta, Jūlija

Godina komunistiskā genocīda upuru piemiņu

Atslēgvārdi represētie | sibīrija | 14.jūnijs | deportācijas upuri

Šodien, 14.jūnijā, godinot komunistiskā genocīda upuru piemiņu, Liepājā notika vairāki atceres pasākumi, lai pieminētu un noliektu galvas to priekšā, kas pārdzīvojuši izsūtījuma un cietuma šausmas, pārliecinājās portāls.

Jau rīta pusē Liepājas Valsts 1.ģimnāzijā notika Spekkes lasījumu ieskaņas pasākums “Jūnijs. Spekke. Ģimnāzija”. Liepājas ģimnāzijas organizētājs un vadītājs, direktors Arnolds Spekke ir studējis Maskavas universitātē romāņu filozofiju, pievērsies arī jurisprudences studijām.

Kopš 1915.gada A.Spekke strādājis Maskavas ģimnāzijās. Pēc tam atgriezies Latvijā un 1919.gadā Liepājas pilsētas galva Ansis Buševics viņu uzaicināja organizēt un vadīt Liepājas ģimnāziju. Tolaik ģimnāzijā bija vācu, krievu un arī viena latviešu klase.

1922.gadā A.Spekke kļuva par Latvijas Universitātes romāņu filoloģijas profesoru, vēlāk tur pildīja arī administratīvos pienākumus. 1935.gadā viņš sāka Latvijas diplomāta darbību, ko pildīja ārzemēs arī tad, kad Latvijā bija padomju režīms.

Savukārt darba dienas izskaņā notika svētbrīdis Liepājas Centrālkapos pie deportēto piemiņas akmens.

Piemiņas pasākumā piedalījās Liepājas Politiski represēto kluba biedri, Liepājas garnizona karavīri, jaunsargi, nacionāli patriotisko organizāciju pārstāvji, visi, kam ir svarīgi pieminēt tos, kuriem nebija lemts atgriezties dzimtenē.

Piemiņas pasākumu Centrālkapos vadīja Laura Jēruma un Jānis Dreiblats, par muzikālo noformējumu rūpējās Ivo Fomins un Roberts Dinters. Pasākuma dalībniekus uzrunāja Liepājas pilsētas domes pārstāvji, Jūras spēku Mācību centra Jūrniecības un taktikas daļas priekšnieks komandleitnants Ruslans Pečulis, mācītājs Raitis Šēners, Liepājas Politiski represēto kluba priekšsēdētājs Andris Zīders, Latvijas Nacionālo partizānu apvienības Liepājas nodaļas priekšsēdētāja Biruta Rodoviča, “Daugavas Vanagi Latvijā” Liepājas nodaļas pārstāvis Jānis Ledājs un Latviešu Strēlnieku apvienības Liepājas nodaļas priekšsēdētājs Juris Skrodelis.

Pēc svētbrīža dalībnieki ar autobusu devās uz Liepājas muzeju Kūrmājas prospektā, kur notiek represēto piemiņai veltīts koncerts “Es dzīvoju starp ezeru un jūru”.

Koncertā piedalās Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra sieviešu koris “Aija” un Liepājas Bērnu un jaunatnes centra jauniešu ansamblis “Liedags”.  

Vēstures dati liecina, ka 1941.gada 14. jūnijā bez tiesas un sprieduma nevainīgi cilvēki tika sadzīti lopu vagonos un izsūtīti uz Sibīriju, atrauti no tēvu zemes, no ģimenēm, no sev tuviem cilvēkiem. Viņi kļuva cilvēki bez nākotnes.

Kā stāsta Liepājas muzeja vēsturniece Sandra Šēniņa, tāds liktenis piemeklēja arī 1371 Liepājas pilsētas un apkārtnes iedzīvotāju: “Viņi bija to Latvijas 15424 nelaimīgo skaitā, kas tajā drausmīgajā naktī tika deportēti – gan lieli, gan mazi, gan veseli, gan slimi, gan pavisam veci cilvēki, gan zīdaiņi.”

  • Komentāri (0)
  • 0

Pievieno komentāru

Šo rakstu drīkst komentēt tikai reģistrēti lietotāji Reģistrējies šeit Atgādināt paroli

Sabiedrība

Saistītās ziņas

Pamanīji neatbilstošu saturu? Būsim pateicīgi, ka par to informēsi mūs!