Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Grādīgā “testēšana” ved purvā

Grādīgā “testēšana” ved purvā
29.05.2009 07:07

Atslēgvārdi

Vasaras brīvlaiks pie durvīm, taču ne visiem bērniem būs iespēja to pavadīt nometnēs, laukos pie vecvecākiem vai pelnot pirmo algu. Turklāt lielākajai daļai vecāku dienas paiet darbā, tādēļ viņi nevar klātienē rūpēties par atvašu drošību.

Tāpēc likumsargi atgādina par drošību vasaras brīvdienās.

Tieši pavasaris ir laiks, kad aktualizējas klaiņošana. Šopavasar šī problēma salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem ir mazinājusies – nepilngadīgie no mājām aizbēg retāk. Šā gada pirmajos četros mēnešos Valsts policijas darbiniekiem nācies meklēt astoņus klaiņotājus, bet pērn attiecīgajā laikposmā meklēja 20 pazudušo. Visbiežāk no mājām aizbēgušie pusaudži naktis pavada pamestās ēkās un svešās kāpņu telpās.

Kaut arī šopavasar pusaudži no mājām pazūd retāk, bažas nemazinās. Tieši nepilngadīgo klaiņošana nereti ir iemesls nelabvēlīgām sekām – kaitīgiem ieradumiem un noziegumiem. 

Valsts policijas statistika rāda, ka 2008. gada pirmajā ceturksnī nepilngadīgie pastrādājuši 12 smagus noziegumus. Šogad izdarīti trīs šādi noziegumi. Visbiežāk tās ir zādzības no automašīnām un dzīvokļiem. Nereti arī laupīšanas un zādzības lielos apmēros. Vairumā gadījumu noziegumus pastrādā 15 gadu un mazliet vecāki puiši. Nereti pusaudži likumpārkāpumus izdara iereibuši.

Ir noziegumi, kuros pusaudži iesaistījušies, sapinoties ar pieaugušiem likumpārkāpējiem. Sevišķi pēdējā laikā vērojama tendence 15 līdz 16 gadu veciem pusaudžiem biedroties ar aptuveni 20 gadu veciem jauniešiem.

Pasargāt pusaudžus no grādīgajiem dzērieniem un tabakas ir viens no Pašvaldības policijas uzdevumiem. Nepilngadīgo lietu nodaļas vadītāja Ginta Gailīte pastāstīja, ka visbiežākie pusaudžu pastrādātie pārkāpumi ir tieši smēķēšana un alkohola lietošana: “Jauniešiem, kuri nav sasnieguši 18 gadu vecumu, nav atļauts smēķēt nekur!”

G. Gailīte stāsta, ka visbiežāk kāja paslīdot 14 līdz 18 gadu veciem jauniešiem, taču policijas redzeslokā ir arī jaunāki. “Visbiežāk pusaudži smēķē un lieto alkoholu kopā ar draugiem. Un tad piedzērušies dodas mājās, neapzinoties, ka tādējādi paši sevi pakļauj briesmām. Mēs cenšamies laikus glābt situāciju. Ja jaunietis izdara pareizus secinājumus, mērķis ir sasniegts,” saka amatpersona.

Pašvaldības policijas darbinieki vasarā vēl lielāku uzmanību pievērsīs profilakses darbam. G. Gailīte stāsta, ka vēl intensīvāk kontrolēs tirdzniecības vietas, lai nepilngadīgajiem nebūtu iespēju iegādāties alkoholu un tabakas izstrādājumus. Tāpat tiesībsargi pielūkos, lai nepilngadīgie pēc pulksten 22 bez pieaugušajiem neatrastos ārpus mājām.

Likumsargi atkārtoti aicina būt uzmanīgiem, kurinot uguni piknika desiņām vai braucot ar transportlīdzekļiem. Nedrīkst aizmirst arī par militāro mantojumu un briesmām pie ūdens un uz ūdens. Bet vecākus policisti aicina atrast laiku tam, lai izrunātos ar bērniem. 

Var noderēt

Pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Uldis Novickis drošībai iesaka

Bērniem:
* Pamesti nami, jaunbūves, sveši pagalmi ir ļoti bīstami.
* Uz ielas nevajag demonstrēt vērtīgas mantas (mobilais telefons, pulkstenis, naudas maks).
* Svešu cilvēku nedrīkst ielaist dzīvoklī, ja vecāku nav mājās.

Pusaudžiem un jauniešiem:
* Nevajadzētu apmeklēt svešus dzīvokļus, pievienoties nepazīstamu personu rīkotām ballītēm.
* Nav ieteicams dzīvoklī ieaicināt mazpazīstamas un nepazīstamas personas.
* Ja paliekam pa nakti pie drauga, vēlams, lai par to būtu informēti vecāki.

Vecākiem un vecvecākiem:
* Neatstāt mājās bērniem un viņu viesiem brīvi pieejamās vietās ieročus, vērtslietas un alkoholu.
* Iemācīt bērniem pareizi rīkoties bīstamās situācijās (kliegt, pretoties, bēgt, nekautrēties lūgt palīdzību).
* Izskaidrot, ka svešinieki var būt bīstami, neskatoties uz viņu dzimumu, vecumu, apģērbu un izturēšanos.

Plašāk par policijas darbu un pasākumiem, kas iecerēti attiecībā uz nepilgadīgajiem, lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 29.maija numurā Unas Zāģeres publikācijā.

Kaut arī policisti stāsta, ka, kopš dārgākas kļuvušas cigaretes, mazāk smēķē pusaudži un jaunieši, starpbrīžos pie Liepājas mācību iestādēm dūmi kūp uz nebēdu. Taču redzams, ka jaunieši labi zina, ka rīkojas pretlikumīgi – viņi slēpjas un, ieraugot likumsargus, cigaretes met zemē vai pat stūķē kabatā. 

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz