Svētdiena, 29. marts Agija, Aldonis

Grēko, uzdodot ievestus produktus par vietējiem

Grēko, uzdodot ievestus produktus par vietējiem
Foto: liepajniekiem.lv
21.05.2016 07:15

liepajniekiem.lv

Regulāri veicot kontroles pasākumus Latvijas tirgos un ielu tirdzniecības vietās, Valsts ieņēmumu dienests (VID) ik gadu, īpaši vasaras periodā, konstatē dažādus pārkāpumus, portāls uzzināja VID Sabiedrisko attiecību daļā.

Grēko arī mūspusē

VID, veicot pārbaudes Latvijas tirgos un ielu tirdzniecības vietās, konstatējis, ka nereti Latvijas tirgotāji pārdod no kaimiņvalstīm ievestu preci, uzdodot to par pašu izaudzētu, t.i., tirgojas ar iepirkto produkciju un produkciju, kam ir nezināma izcelsme.

”Bažas rada pārtikas apjoms, kas tiek ievests Latvijā bez pievienotā vērtības nodokļa (PVN), tādējādi izspiežot no tirgus vietējo lauksaimniecības produkciju. Jāatzīmē, ka tādas produkcijas realizācija tirgos maldina pircējus un rada nevienlīdzīgu konkurenci pašmāju zemniekiem un lauksaimniecības produkcijas audzētājiem,” uzsver VID.

Lai tiktu novērsti likumpārkāpumi tirdzniecībā, 2015.gadā VID Latvijas tirgos veica 643 pārbaudes, pārkāpumi tika konstatēti 93 % gadījumos, kā rezultātā naudas sods piemērots 336 gadījumos par kopējo summu 86,6 tūkstoši eiro. Kopā veiktajās pārbaudēs tirgos 89 gadījumos konfiscētas 4,8 tonnas dažādu augļu un dārzeņu.

Savukārt 2016.gada 4 mēnešos VID tirgos veikusi jau 164 pārbaudes, 85 % gadījumos konstatējot pārkāpumus, kā rezultātā 83 gadījumos piemērots sods par kopējo summu 25,6 tūkstoši eiro.

Vieni no izplatītākajiem pārkāpumiem ir preču uzskaites pavaddokumentu aprites kārtības, elektroniskā kases aparāta lietošanas kārtības un nodokļu maksātāju reģistrācijas kārtības neievērošana.

VID Sabiedrisko attiecību daļas pārstāve Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa, taujāta par situāciju Liepājā un apkaimē, portālam skaidroja: ”Jau daudzus gadus vērojama situācija, ka lielākais patēriņš un realizācija ir tieši Rīgas tirgos. Līdz ar to arī lielākais pārkāpumu īpatsvars ir galvaspilsētas tirgos. Ņemot vērā šos apsvērumus, lielākā daļa kontroles pasākumu notiek Rīgā. Bet vasaras gaitā pārbaužu loks, kā katru gadu, tiks paplašināts un tās notiks arī reģionos. Ieplānoto laiku neizpaudīsim, jo tas varētu kavēt sekmīgu norisi un ietekmēt rezultātus.”

Taču jau uz 19.maiju VID paguvis veikt vairākas pārbaudes reģionos, viņa stāsta: ”Četras pārbaudes Jēkabpils un Cēsu tirgos un divas tematiskās pārbaudes Liepājas tirgū.”

Veicot tematiskās pārbaudes Liepājas tirgū, VID konstatējis, ka elektroniskā kases aparāta žurnāls netiek aizpildīts atbilstoši normatīvo aktu prasībām. Tāpat konstatēta ieņēmumu nereģistrēšana kases aparātā un darījuma apliecinoša dokumenta neizsniegšana.

Daži paši nezina, ko tirgo

Portāls Liepājas Pētertirgū pārliecinājās, ka piedāvājumā ir gan vietējie, gan ievestie augļi un dārzeņi. Tāpat pie pārdevējiem uzzinājām, ka kontrole Pētertirgū notiek regulāri – to veic PVD speciālisti.

Tikai daļa zemnieku savu saražoto produkciju tirgo paši. Tādi ir gan no Nīcas un Vērgales, gan Jūrkalnes. Viņi labprāt pircējiem detalizēti stāsta par augļu un dārzeņu šķirnēm, ko tirgo, kā arī par apstākļiem, kādos raža augusi.

Daļa tirgotāju, gan apgalvodami, ka produkcija ir vietējā un tirgū piegādāta no kāda konkrēta pagasta, diemžēl nevar nosaukt zemnieku saimniecību, kurā tā audzēta. Un tas pircējiem, kuri patiesi vēlas iegādāties Latvijas preci, liek kļūt piesardzīgiem.

Savukārt daļa tirgotāju, taujāti, vai viņu piedāvātā produkcija patiesi ir vietējā, portālam godīgi atzina, ka īsti to nemaz nezina. Viņi skaidroja, ka ir tikai pārdevēji, kuri par darbu saņem samaksu.

Portāla aptaujātie pircēji arī pauda atšķirīgus viedokļus. Daļa skaidroja, ka tirgū iepērkas pie konkrētiem tirgotājiem, par kuru piedāvātajām precēm ir pārliecināti: tās augušas Latvijā. ”Man ir vairāki pārdevēji, pie kuriem iepērkos regulāri. Zinu, ka viņu piedāvātie augļi un dārzeņi ir svaigi un kvalitatīvi – auguši pašu saimniecībās, ir ekoloģiski tīri,” tā Elzas kundze.

”Par to, vai produkcija ir vietējā vai ievestā, vislabāk var secināt pēc cenas,” zināja teikt Arturs: ”Piemēram, šodien pie lielākās daļas pārdevēju zemenes maksā 5 eiro kilogramā, bet daži tās tirgo pat par 10 eiro kilogramā. Skaidrs: lētākās ir ievestās. Zinātājs ievestās ogas atšķirs arī pēc izskata.”

”Bet pēc pieredzes varu teikt, ka diemžēl ne vienmēr vietējā produkcija, kas noteikti nav lētāka par ievesto, ir labāka. Man šopavasar gadījās nopirkt vietējos redīsus, kas bija cieti un sausi. Lielveikalā piedāvātie bija daudz sulīgāki,” turpina vīrietis.

Un piebilst: ”Un būsim pavisam godīgi! Ne jau visi vietējie augļu un dārzeņu audzētāji ir tik godprātīgi, kā mēs gribētu domāt. Gan jau izmanto minerālmēslus un citas ķimikālijas, tāpat kā poļi. Bez tām vizuāli kārdinošu preci neizaudzēt! Esmu pat dzirdējis, ka dažs labs zemeņu audzētājs plantāciju mēslošanai izmanto tualetes saturu…”

Bet kāda jauna sieviete, uzrunāta Pētertirgū, portālam godīgi atzina, ka nav no tiem, kuri cenšas iepirkties tirgū: ”Šodien te gadījās ienākt, bet pārsvarā, kad beidzu darbu, tirgus jau slēgts. Un arī cena man nav mazsvarīga. Bet lielveikalos lielākoties cenas zemākas, nekā tirgū.”

Pārbaudes turpināsies

”Lai novērstu likumpārkāpumus tirgotāju rīcībā, īpaši tirgojot no ārvalstīm ievestus lauksaimniecības produktus, VID arī turpmāk kontrolēs augļu, dārzeņu un citas lauksaimniecības produkcijas tirdzniecības vietas un tirgus,” uzsver VID Sabiedrisko attiecību daļā.

Bet K.Augstkalne-Jaunbērziņa piebilst: ”Gadījumos, ja iedzīvotājiem ir pamatotas aizdomas, ka kāds tirgotājs viņus krāpj, piemēram, uzdod iepirktu lauksaimniecības produkciju par paša audzētu, var ziņot uz [email protected]. Rakstot, lūgums pēc iespējas konkrēti norādīt lietas apstākļus, piemēram: vietu, datumu un laiku, uzņēmuma nosaukumu, auto numura zīmes.”

Tāpat VID aicina iedzīvotājus ziņot par iespējamiem pārkāpumiem nodokļu nomaksas jomā, zvanot uz VID anonīmo diennakts bezmaksas uzticības tālruni 80009070, rakstot uz e-pasta adresi [email protected] vai arī vēršoties VID jebkurā citā klientam ērtā veidā.

45 komentāri

2016-05-21 07:39

sssss: Polim zemenes garšīgākas par mūsējām un nemaz netaisos pirkt kamēr cena nebūs zem 4 eiro

2016-05-21 08:20

Viegli?: Bet būtu tik viegli ieviest kārtību, nevis tēlot darbu. Ieviest obligātu prasību - katram tirgotājam redzamā vietā jānovieto zemnieku saimniecības nosaukums, no kuras ir prece. Tad nevarētu mānīties. redzamā vietā, lai bez prasīšanas viss ir redzams.

2016-05-21 09:12

Essss: Tapēc iepērkos Maximā Leišu un Poļu preci par adekvātu cenu,nevis viltus Latvijas par uzskrūvētām cenām.
Vis Liepājas tirgus itkā tirgo Nīcā audzētus dārzeņus un ogas-tur pat čigāns smejas....

2016-05-21 09:53

M.: Un tā cenas salīdzinot ar Rīgas tirgus cenām ir visdārgākās.Pie mums diļļu buntiņš 0.50 eirocenti, Rīģā 100 gr. 0.35 līdz 0.40 eirocenti

2016-05-21 10:13

Kāpēc?: Man atbalstīt vietējos,ja viņi no manis grib novilkt trīs ādas?

2016-05-21 10:17

Fotogrāfs: Vajag publicēt pārkāpēju foto,jo pircējiem ir jāzin savi "varoņi"!

2016-05-21 10:32

tā viš i: Visu nosaka cena un nepirkšu dārgi,ja tas pats,kaut ražots kaimiņos, nopērkams lētāk.

2016-05-21 10:54

Igors: Starpība nekāda, vietējie iedomājas , ka zeltu tirgo. Visa pārtika tāpat saindēta, arī vietējā . Izvēlos lētāko

2016-05-21 10:54

Igors: Starpība nekāda, vietējie iedomājas , ka zeltu tirgo. Visa pārtika tāpat saindēta, arī vietējā . Izvēlos lētāko

2016-05-21 11:13

mumins: savējos un godīgos jāatbalsta

2016-05-21 11:27

Kaimiņš.: Leišu tirgū neesmu pamanījis.ka kāds slavētu Latvijas zemenes.Tas kaut kāds muļķīgs stereotips.Par kvalitatīvu un pieejamu preci.

2016-05-21 11:29

To mumis: Kādēļ mums jāatbalsta tirgoņi kuri plēš no cilvēka 3ādas?

2016-05-21 12:59

tete_tete: Vai tad Liepājā kāds tirgus?! Aizbrauciet kaut vai uz Skrundu, nemaz nerunājot par Saldu.

2016-05-21 13:32

St.: Es gan tajā veco produktu veikalā Maxima nekad neiepērkos. Lai arī cik lēti tur būtu. Ne vienmēr lētāk ir labāk.

2016-05-21 14:19

skabarga: Nesapratu to VID aicinājumu kļūt par stukaču !!! Varbūt biežāk paceļat savas pēcpuses un kvalitatīvi dariet savu darbu??? Jums tāda baigā filozofija - sēdēt kabinetos un gaidīt stukaču zvanus ? Un par to jūs saņemat savas ārprātīgi augstās algas,kuras izplēšat no nabagu maciņiem?

2016-05-21 14:22

Optimal bamsls: Piekrītu par mahimu veca prece.nesaprotu tos barus kas tur visu laiku pie kasēm gorās-itkā pa velti ko dotu!

2016-05-21 14:38

nazis: Tad tik iepērcieties Maximās.Es vispār nevaru iedomāties kā lielveikalā varpirkt pārtiku

2016-05-21 16:07

mopse: Treigūtei ir vienalga ko tirgū pārdod? Ar ko viņa tur vispār nodarbojaS? Varētu pacelt savu pēcpusi un paskatīties kas notiek ārpus telpā[email protected]!

2016-05-21 16:36

vēl ne: Nu kādas tur vietējās zemenes... Normāli augošās te nu tikai zied.

2016-05-21 17:23

kodeneka: Vietejaas tapat nekam vel nederigas, siltumnicaa izaudzinatas, kadi tur var but vinaas vitamini,lai par tadam maksatu astronomiskaas cenas, tikai zemenes no lauka bus vitaminiem bagatas saulites staros paqozejushhas, taa kaa pagaidisim un naudina ietaupisies.

2016-05-21 17:35

smuidris: Es izvēlos zemenes par saprātīgām cenām, protams, jāskatās arī uz izskatu, bet vietējas ne ar ko nav labākas par Lietuvas vai Polijas ogām..

2016-05-21 17:41

Zemenis: Polijā ceļa malā zemenes 10 PLN /kg. Polis pats godīgi pateica ka nav vietējās arī no katkrienes ievestas, laikam no Nīcas.

2016-05-21 17:50

varetu PVD: palukoties tirgus bijusaja svaru maja,kas tur par noliktavu Skaidritei.Diez vai tur visiem produktiem ir pavadzimes,jo no ritiem tanteles atnes produktus un netiek rakstita neviena pavadzime,jo tas tanteles nav registrejusas ka pasnodarbinatas personas vai veiktu saimniecisko darbibu.Mes stadu audzetaji labprat tani svaru maja ietu pec udens,lai nav janes tik talu no izlietnes bet tur ir tada smirdona.Un vel tas Aldis maisu nesatajs ir ierikojis kaut ko lidzigu izgaztuvei.

2016-05-21 17:58

nu ziniet: labak perku MAXIMA nekaa tirgu,kur higiena vispar netiek ieverota,pardod vecas preces par dargu naudu...un tira tur neka nav visi laukus miglo un apstradaa ar kimiju..un to varredzet jo paliek arvien vairak RESNO CILVEKU

2016-05-21 18:19

Gena Līkais: Skaidritei jau pilns tirgus ar pardevejam un vina tirgo tikai visu polu produkciju .Vinai blats VID vira darbavieta tadel neviens vinu neaiztiek

2016-05-21 19:56

Hit.: Te nu skaisti redzama viena rieva un tā pati aizmugurē :)))) -- labāk pērkot Maximā..bla-bla..laukus miglo....daudz resnu cilvēku. --- Bet rijot kaut ko nenosakāmu no Maxima plauktiem pa lētām naudām un xvz kur un kā ģenētiski modificēto resns nebūs, būs vesels kā rutks!
Paldies, sasmīdināji. Barojies arī turpmāk veselīgajā Maximā :)))

2016-05-21 21:07

prece: Liepājā cenas ir neadekvātas un prece ne tā labākā

2016-05-21 23:36

To Hit: Tirgus šmaucēji komentāros sarosījušies :D
Paldies ka sasmīdināji. Turpini tik tirgot polu labumus ,kuri itkā nāk no Nīcas. Laikam maizi arī pats cepi un cùkas audzē uz balkona :D un desu kūpini toletē :D

2016-05-22 06:44

interesanti: neviens nav tirgū melojis.visa prece tiešām nākusi no Nīcas vai caur Nīcu.

2016-05-22 07:46

jjajas: Ko piečakarējas tam polim Polim ļoti labi produkti Stipri labaki par mūsu Kad gadās but polijā mājās braucot sapērkos desas sierus Pat pienu paņemu pāris pakas Garšīgi piena produkti viņiem

2016-05-22 08:00

ai: Itkā Nīcas zemenes jau tirgoja mēnesi atpakaļ pa 10 eiro kg.Es ārā tā pat zemenes nepērku, jo zinu ka nav vietējās un uzskrūvē cenu. Iekšā skārņos pērku, jo zinu ir iesūtītas un tur nemelo un tikai 3-4 eiro kg.

2016-05-22 10:01

Hit.: Jā te problēmas ar acīm un tu neredzi rakstīto, ej pie acu ārsta, ja ar galvu un neuztver rakstīto - pie psihiatra. Jo es nevienā vietā neteicu, ka ēdu Poļu labumus. Ēd tirgū tikpat kā neiepērkos. Es runāju par lētām Maximam, kurās kā izrādās vēl iepērkas daudzi bauri. Tevi ieskaitot.

2016-05-22 10:22

ko dod: tie kases aparati,ja tas parpircejas retu reizi ceku izsit.Vajag pecpusdiena parbaudit pavadzimes un kases ietirgoto naudu saskaitit.

2016-05-22 10:39

To Hit: Tu no gaisa pārtiec ?

2016-05-22 11:18

gaidu ogas: Cik tagad maksā tās zemenes kilogramā?

2016-05-22 11:27

Vakar: Bija pa 12 €/kg

2016-05-22 18:16

hh: Skaidrīte rulle!!!!Aizbrauciet uz Nīcu sestdienās ap 8 un Rucavu ceturtdienās ap9,tad jūs redzēsiet kas ir vietējiem izaudzis.Katru nedēļu tur notiek tirgi.

2016-05-22 20:17

Pēcis: Vietējie tikai savas fēces māk lais virsū

2016-05-22 21:21

izkārtne: lai katrs ražotājs savu stendu izceļ,jo kā gan zinu kur pie kā pirkt?tas pats,kas lielveikalos.....un tirgoties par cenu arī nevar......kas tas par tirgu?

2016-05-23 06:36

bahamots: ja taa ir greekoshana tad liep. tirgus ir elle. nevis katrs otrais bet uz 80% tur d**$h par izcelsmi. kauns. zinu, jo sievasteevs agronoms.

2016-05-23 12:16

Pircējs: Mani tirgū atbaida tas, ka nevar redzēt, ko uz svariem nosver. Svari kaut kur aiz preces, es turu rokā savus 2 EUR par 5 kg kartupeļiem, bet man iedod kuli, paprasot 2, 14 EUR, jo mistiskie man neredzamie svari tā it kā ir aprēķinājuši. Interesanti, kāpēc tā? Kam ir izdevīgi, ka pircējam ir vienkārši jāuzticas, ko pārdevējs pasaka, bet pārbaudīt nevar?

2016-05-23 17:48

tam pircejam: 2,14 tapec,ka mums zemniekiem nav jadavina lieki kartupeli,jo nav iespejams nosvert tiesi 5 kg.Citviet perkot desu,galu ari nedavina,jo nav iespejams nogriezt tavus prasitos 200gr.Mums paaugstinaja maksu par udeni un elektribu,bet cilveki nak un nem pudeles un citos traukos udeni,ko nem uz majam par kuru mes maksajam.

2016-05-23 18:29

To 17:48: Ja cilvēks prasa nosvērt 5kg kartupeļu pa 2 € , tad arī nosver 5 kg , nevis uzsvied par visu lai vēl kādu centu izspiest.Nav jau cūkas kāja jāsver , bet kartupeļi.
Tu gribi teikt , ka dēļ to,ka jums paaugstināja maksu par ūdeni un elektrību ir attaisnojums pircēju šmaukšanai???
Kas tie par cilvēkiem kuri Tev zog ūdeni???

2016-05-24 06:02

tie ir: cilveki,kas atnak ar savam pudelem un pieclitrigam pudelem pielej pilnu ar udeni un nes majas nac un paskaties pie izlietnem.Ja elektroniskie svari uzrada 2,14 tad ta ari ir,Tu tacu negribetu,ka tev nogriez pusi kartupeli,lai tev sanaktu kartupeli pa 2 eiro.

2016-05-24 10:44

To tie ir: Sauciet Policiju , ka Jums zog ūdeni!Dēļ tirgotāja nevarības nav jācieš pircējam.Tavi kartupeļi sver 1kg/gb ??? Vai Tu nevari pārkāpt tam punktam ka paņemsi no cilvēka mazāk nauduņas.Alkatība nepiekā laba nenones...

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli