Pirmdiena, 29. aprīlis Raimonds, Laine, Vilnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Iekļauties un noturēties brīvībā. Cik viegli iekļauties sabiedrībā pēc ieslodzījuma?

36 vecais liepājnieks Toms (vārds mainīts) pirmoreiz ieslodzījumā nonāca 16 gadu vecumā. Kad viņu kopā ar vēl vairākiem jauniešiem aizturēja par automašīnu zādzību, puiša pirmā doma bijusi: “Vai mani laidīs atpakaļ pie mammas?” Nepalaida. Pēc tam jau viņš cietumā nonāca regulāri.

Iekļauties un noturēties brīvībā. Cik viegli iekļauties sabiedrībā pēc ieslodzījuma?
Lai bijušie ieslodzītie veiksmīgāk integrētos sabiedrībā, būtiska loma ir ģimenēm. Taču mēdz būt arī gadījumi, kad tieši ģimenes locekļi ir tie, kuri vainojami cilvēka nonākšanā ieslodzījumā, sprieda eksperti Tieslietu ministrijas rīkotajā diskusijā “Kļūsti kādam par iespēju!”. (Foto: Egons Zīverts)
Lai bijušie ieslodzītie veiksmīgāk integrētos sabiedrībā, būtiska loma ir ģimenēm. Taču mēdz būt arī gadījumi, kad tieši ģimenes locekļi ir tie, kuri vainojami cilvēka nonākšanā ieslodzījumā, sprieda eksperti Tieslietu ministrijas rīkotajā diskusijā “Kļūsti kādam par iespēju!”. (Foto: Egons Zīverts)
15.11.2023 05:00

Ilze Ozoliņa

"Kurzemes Vārds"

Toms nebrīvē faktiski uzaudzis, un tikai nesen viņš atkal nokļuva brīvībā. Šoreiz ar apņemšanos aiz cietuma mūriem vairs nenonākt. Taču cik viegli ir cilvēkam, kurš ilgu laiku pavadījis nebrīvē, iekļauties sabiedrībā?

Točkas, patēvi, vairākas skolas

Žiguli nozagu,” saka Toms, jautāts par kādu noziegumu cietumā viņš nokļuva pirmo reizi. Jauniešu kompānija, kurā bijuši trīs puiši un divas meitenes, automašīnu aizdzinuši Ezerkrastā.

Ar zagto spēkratu diez cik tālu nav tikuši – pēc aptuveni 20 minūtēm pretim braukusi policija, kura Žiguli pamanījusi un uzsākusi pakaļdzīšanos. 

Toreiz Tomam piespriests gads un mēnesis ieslodzījumā. Gaidot tiesu, deviņus mēnešus pavadījis Liepājas cietumā, pēc tam pārvests uz Cēsu nepilngadīgo koloniju.

“Bailīgi bija. Līdz tam nekad nebiju atrauts no mātes,” saka vīrietis.

Puisis gan atzīst, ka visapkārt viņam bijusi nelabvēlīga vide – dzīvojis  stacijas rajonā Jaunliepājā, nomainījis vairākas skolas.

Mamma, lai arī alkoholu pati neesot lietojusi, lai uzturētu bērnus tirgojusi kandžu. Tajos laikos stacijas rajonā nelegālās točkas bijušas pārpārēm.

Ģimenē auguši trīs dēli, Toms ir vecākais no viņiem. Patēvi zēniem mainījušies. “Mamma nekad alkoholu nav lietojusi, bet viņas izvēles gan vienmēr bijušas…

Patēvi bija tādi, kas pabijuši gan cietumā, gan “vēl kaut kādi”. Nekādas audzināšanas nebija, tur bija kopīga atpūta.

Vidējais brālis manās pēdās aizgāja, tagad viņš ir Nīderlandē, bet jaunāko mamma nolēma sūtīt prom pie attāliem radiem uz Madonas rajonu. Tagad labs puika, nesen no Anglijas atbrauca.”  

Ar jaunāko brāli Toms nebija runājis 15 gadus, viņiem faktiski bijis jāiepazīstas no jauna.

Desmit gadi un lūzuma punkts

Kad pirmoreiz Toms nokļuvis cietumā, nekādi resocializācijas pasākumi ieslodzītajiem neesot bijuši. Tieši pretēji – ieslodzījums jaunietim bijusi kā izaugsme noziedzības pasaulē.

“Blakus bija pieaugušo kameras. Mēs varējām sazināties, aprunāties. Sapazinos ar tādiem cilvēkiem, kuri jauniešus pievilka kā kriminālās autoritātes. Ārpusē viņi braukāja ar džipiem, viņiem bija meitenes.

Jaunieši taču arī vēlas būt kruti, un pieredzējušie ieslodzītie viņus apmāca [noziedzīgās pasaules gudrībās],”

stāsta Toms.

Pirmo sodāmību viņš nosēdējis no “zvana līdz zvanam”, no ieslodzījuma atbrīvojies 2005. gadā 18 gadu vecumā. Brīvībā pabijis vien pusgadu.

Kopumā viņš ir tiesāts astoņas reizes – par zādzībām, laupīšanām. “Varēju iesist cilvēkam un kaut ko atņemt, lai dabūtu naudu,” viņš paskaidro.

Ilgi sodi gan neesot bijuši – nācies sēdēt dažus mēnešus, pusgadu, – līdz pēdējai sodāmībai 2013. gadā, kad Tomam piespriesti desmit gadi cietumā. Par noziegumu, kuru toreiz pastrādāja, viņš runā nelabprāt.

“Smags pants bija. Cilvēks neizdzīvoja, slimnīcā nomira.”

Ņemot vērā daudzās sodāmības, Toms uzskatāms par recidīvistu. “Man nācās pieaugt,” viņš saka. “Sākumā visa tā cietuma hierarhija šķita interesanta, es spēlējos ar to, bet tad sapratu, ka desmit gadi…, visas tās problēmas.

Mamma nāca uz tikšanām, tur bija tādas sarunas… grūti. Atskatījāmies atpakaļ uz visu dzīvi, kāpēc tā ir noticis. Pirmos trīs gadus domāju palīdzību meklēt starp ieslodzītajiem, līdz sapratu, ka tur ir tukšums.”

Kaut kādā brīdī Tomam sācis dergties, ka kameras biedri cits par citu vēlas būt krutāki, bet nevienam nav bijusi vēlme kaut ko sevī mainīt.

Ilgā ieslodzījuma laikā Toms apmeklējis psihologu, lasījis grāmatas par šo jomu. Jautāts, kas ieslodzījumā ir pats grūtākais, viņš atbild:

“Ieskatīties sevī, prātot par to, ko esi izdarījis, kāds egoists esi bijis gan pret tuviniekiem, gan citiem.”

Toms atceras brīdi, kad iestājies lūzums – kādu nakti kamerā pamodies un viņam tecējušas asaras. Nav sapratis, kas notiek, prātā iezagušās domas par mammu, par to, ka tā kā līdz šim dzīvot vairs nevar. Centies raudāt tā, lai kameras biedri nepamostos un to nepamana.

Stāsts uz teātra skatuves

Tomam līdzi velkas ne tikai smaga pagātnes nasta, bet arī alkohola atkarība. Jautāts, kā cietumā var iedzīvoties alkohola atkarībā, viņš pasmaida: “Ieslodzītie paši brūvē, turklāt vēl labāku nekā brīvībā. Ja ir vēlēšanās, alkoholu cietumā var dabūt, bet, ja nesanāk, var citiem paprasīt recepti, kā to taisīt.”

Pirmoreiz, kad Liepājas cietuma resocializācijas daļas darbiniece viņam piedāvājusi apmeklēt anonīmo alkoholiķu sapulci, viņš atteicies. “Ko tad es tur iešu klausīties, kā cits citam sūdzas, cik ļoti viņi turas.

Negribējās arī, lai citi ieslodzītie uz mani sāk skatīties greizi.

Taču, kad mani aicināja atkal, es aizgāju uz sapulci un sapratu, ka tur nav tā, kā biju iedomājies.”

Kad viņam piedāvāja cietumā turpināt izglītību, Toms, kuram tobrīd bija nepabeigtas 9 klases, nospriedis, ka tas būtu noderīgi.

Bijusi vēlme augt intelektuāli, tā nu viņš ieslodzījumā pabeidzis vidusskolu, atmetis smēķēšanu, piedalījies dažādās psiholoģiskās nodarbībās. 

“Lai cik jocīgi tas skanētu, esmu priecīgs par tiem desmit gadiem ieslodzījumā. Vienīgi žēl, ka kādam bija jācieš, lai es nonāktu līdz saprašanai,” spriež Toms.

Brīvs cilvēks Toms ir tikai aptuveni divus mēnešus, taču joprojām sabiedrībā jūtas nedrošs. Viņam esot kompleksi, sajūta, ka cilvēki uz viņu nosodoši noraugās.

Pirms ierasties laikraksta redakcijā, viņš piesardzīgi pajautā: ”Tur būs daudz cilvēku?”

Kad tuvojies atbrīvošanās laiks, Toms domājis, ka, nokļūstot otrpus mūriem, viņu pārņems eiforija, taču pirmās trīs dienas drīzāk juties apjucis, teju katru dienu viņš saskaroties ar tehnoloģiju lietošanas problēmām.

“Ieeju poliklīnikā, pieklājīgi pajautāju, kurš rindā pēdējais. Pieceļas kaut kāds čalītis un saka: nē, tagad jāizņem numuriņš. Tas pats bankā, kur saka – jāzvana, un tad mēs jums kodiņu sūtīsim. Kļuva neērti, nedaudz sāk parādīties kompleksi.

Uz mani skatās ar neizpratni – jauns čalis, kur ir problēma? Es taču neteikšu, ka esmu tikko no cietuma.”

Vīrietis saka, ka plānus dzīvei brīvībā nekaļot, viņam galvenais ir noturēties un nesākt lietot alkoholu. Pagaidām viņam tas izdodas, lai gan divreiz bijušas situācijas, kad pārņēmis kārdinājums. Vecie paziņas esot klāt kā likts, un, protams, viņi mudina iedzert, izklaidēties.

Noturēties viņam palīdzot atbalsta persona – brīvprātīgā līdzgaitniece Linda, ar kuru viņš iepazinies jau cietumā.

“Cietumā Linda man uzrakstīja vēstulīti, kas ir aizlīmētā aploksnē, un teica:

“Atvērsi, kad būs grūts mirklis brīvībā. Man vēl joprojām tā stāv mājās neatvērta.”

Pēc atbrīvošanās Tomam trīs gadus vēl būs policijas kontrole, viņam regulāri policijā jāatzīmējas. Kā bezdarbnieks viņš reģistrējies Nodarbinātības valsts aģentūrā, mācās datora kursos.

Vienlaikus viņš kā padomdevējs iesaistījies Liepājas teātra izrādes tapšanā. 7. decembrī pirmizrādi piedzīvos režisores Kristīnes Brīniņas iestudētā dokumentālā izrāde “Gaišās naktis” – par trim vīriešiem, kas nokļuvuši cietumā, vēl būdami jaunieši.

Viena ieslodzītā prototips ir Toms. “Tas mani motivē, jūtos kaut kur piederīgs, kaut kur iesaistīts,” viņš priecājas. “Periodiski tiekos ar aktieri, kas mani atveidos.

Lai iejustos, viņš man pat atnāca līdzi uz policiju, kur man bija jāatzīmējas.”

Ja neskaita bērnu izrādi, ko viņš skatījies, mācoties 4. klasē, Toms nesen pirmo reizi apmeklējis teātri, lai noskatīties iestudējumu – komēdiju.

“Es apzinos savus niķus, bet es cenšos, tiešām cenšos,” par dzīvi brīvībā un apņemšanos atkal nenonākt cietumā viņš saka.

Būtiska loma ir līdzgaitniekiem

Oktobra nogalē koncertzālē “Lielais dzintars” notika Tieslietu ministrijas rīkotā diskusija “Kļūsti kādam par iespēju!”, kurā eksperti, uzņēmēji un nevalstisko organizāciju pārstāvji sprieda par to, kā integrēt bijušos ieslodzītos darba tirgū un sabiedrībā.

Viens no diskusijas dalībniekiem bija Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Kurzemes reģiona nodaļas vadītājs, uzņēmējs, biznesa mentors Ralfs Minkevičs.

“Vai jūs pieņemtu darbā Ralfu?” – auditorijai jautāja pasākuma moderators. Vairāk nekā 90% atbildēja apstiprinoši. Pēc kā diskusijas vadītājs uzdeva jautājumu pārdomām: “Vai jūs atbildētu tāpat, ja zinātu, ka Ralfs ir bijušais ieslodzītais?”

R. Minkevičs pirms vairākiem gadiem ieslodzījumā nokļuvis par  noziegumu finanšu sfērā. Viņam piespriests gadu un trīs mēnešu ieslodzījums, ko izcietis Jēkabpils cietumā.

Uzņēmējs spriež, ka tas bijis viens no svarīgākajiem viņa dzīves posmiem. “Tas bija ļoti specifisks pagrieziena punkts manas personības veidošanā,” atzina R. Minkevičs, norādot, ka

jau pirmajā dienā, kad nokļuvis cietumā, pieņēmis lēmumu, ka “strādās ar sevi”.

“Protams, vispirms nepieciešama paša personīga apņemšanās, jo tā vide, kas tev ir apkārt, ne vienmēr ir motivējoša.”

Viņš ieslodzījumā izmantojis piedāvātās resocializācijas iespējas, kas palīdzējušas, nonākot, brīvībā, kā arī liels atbalsts bijusi ģimene.

To, cik ļoti svarīgs atbalsts gan bijušajiem, gan esošajiem ieslodzītajiem, diskusijā izskanēja bieži.

Liepājas cietuma priekšniece Gita Rozentāle norādīja, ka atbalsts no ģimenes, tuviem cilvēkiem, brīvprātīgajiem ir ļoti svarīgs ne tikai finanšu noziegumus izdarījušajiem, bet gan jebkuriem  noziedzniekiem, arī tiem, kas izdarījuši laupīšanas. Tas ir ļoti svarīgs aspekts, lai šie cilvēki kļūtu par pilnvērtīgiem sabiedrības locekļiem.

Otrs būtiskais aspekts ir ieslodzīto pašu vēlme mainīt savu dzīvi, saprast, ka tā vairs nevēlas dzīvot un strādāt ar to.

Liepājas cietuma Resocializācijas daļa palīdzot ieslodzītajiem saprast, kur viņi ir nonākuši un kāpēc viņi ir ieslodzījumā, mudinot izprast to un meklēt veidus, kā turpmāk dzīvot citādāk.

Tas ceļš ir iespējams, ieslodzītie veiksmīgi atgriežas sabiedrībā un dzīvo likumpaklausīgu dzīvi daudzus gadus, uzsvēra Liepājas cietuma priekšniece, minot kāda bijušā ieslodzītā piemēru. Šī cilvēka gaitām brīvībā cietuma pārstāvji sekojot daudzus gadus.

“Šis cilvēks jau no 2014. gada ir brīvībā, viņš neieņem augstus amatus, bet strādā par autobusa šoferi.

Nu jau no iekšzemes reisiem pārcēlies uz starptautiskajiem. Šo gadu laikā viņš nekādus atkārtotus pārkāpumus nav veicis.”

Oktobra beigās bezdarbnieku rindās mūspusē bija reģistrēts tikai viens bijušais ieslodzītais, atklāja Nodarbinātības valsts aģentūras Liepājas filiāles vadītāja Dace Baumane.

Visbiežāk šie cilvēki darbu atrodot bez NVA palīdzības. “Domāju, ka iemesls tam vispirms ir tas, ka mums ir lieliska sadarbība ar Ieslodzījuma vietu pārvaldi. Karjeras konsultanti jau daudzus gadus ar ieslodzītajiem strādāja klātienē, kopš kovida pandēmijas gan arī attālināti, un tas turpinās arī šobrīd,” pastāstīja NVA Liepājas filiāles vadītāja. 

Lai gan bijušie ieslodzītie visbiežāk izvēloties strādāt būvniecībā, kokapstrādē, transporta vai loģistikas jomā, profesijas un izglītības programmas, ko piedāvā ieslodzītajiem ir ļoti dažādas: datorzinības, uzņēmējdarbības pamati, sadzīves tehnikas remonts, nagu dizains, ādas izstrādājumu izgatavošana, autokrāvēja operators u.c.

Diskusijā “Kļūsti kādam par iespēju!” eksperti vienojās, ka bijušo ieslodzīto integrācijai darba tirgū un sabiedrībā ļoti būtiska loma ir brīvprātīgajiem jeb līdzgaitniekiem, kuri sadarbību ar klientu uzsāk jau apcietinājumā, kā arī turpina pēc soda izciešanas.

Pašreiz šādu brīvprātīgo skaits gan esot nepietiekams, tāpēc dažādu jomu pārstāvji aicināti iesaistīties veicināt bijušo ieslodzīto motivāciju uzsākt pilnvērtīgu dzīvi pēc apcietinājuma.

Jākoncentrējas uz sociālās uzvedības korekciju

Māris Luste, Ieslodzījumu vietu pārvaldes projektu vadītājs

Sabiedrības un darba devēju aizspriedumi pret bijušajiem ieslodzītajiem iet mazumā. Neteiktu, kas tas notiek strauji, tomēr šāda tendence ir.

Manuprāt, pilsoniskā brieduma pieaugums vērojams visdažādākajās jomās, tai skaitā par publisko pārvaldi, proti, mēs bijušo ieslodzīto jautājumā daudz labprātāk sadarbojamies arī starp publiskās pārvaldes institūcijām, nekā tas bija agrāk.

Tagad sarunas sākas ar jautājumu: kā risināt? –, nevis: vai vajag risināt lietas?

Protams, darba devējiem joprojām ir aizspriedumi pret noteiktām ieslodzīto kategorijām. Piemēram, par dzērājšoferiem vai tiem, kas notiesāti par huligānismu, lielākajai daļai būtisku aizspriedumu nav.

Mazāka tolerance ir pret tiem, kas pastrādājuši noziegumus, kas saistīti ar miesas bojājumiem, arī zādzības.

Taču kopumā gan darba devēji, gan sabiedrība atzīst, ka ar šīm iedzīvotāju kategorijām ir jāstrādā, jāatbalsta viņu integrācija sabiedrībā. 

Projekti, ko īstenojam, – “Resocializācijas sistēmas efektivitātes paaugstināšana” un “Bijušo ieslodzīto integrācija sabiedrībā un darba tirgū” – saistīti ar noziedzības mazināšanu.

Ja bijušo ieslodzīto izdodas veiksmīgi integrēt sabiedrībā un darba tirgū, tad mūsu pūliņi noziedzības prevencijā nesuši taustāmu rezultātu, proti, cilvēks strādā, viņam ir legāli ienākuma avoti, pozitīva sociālā komunikācija, attiecīgi ir mazāka iespējamība, ka viņš atgriezīsies ieslodzījumā.

Līdz ar to visvairāk jākoncentrējas uz notiesāto sociālās uzvedības korekciju.

Ja cilvēks ir cietumā, tad viņš izdarījis kaut ko visnotaļ smagu, un tas nozīmē, ka viņa uzvedībai bijuši kaut kādi cēloņi – viņš nav pratis uzvesties tā, lai nenonāktu pretrunā likumam.

Uzskatu, ka, īstenojot divus Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētus projektus, iespējams, esam pārņēmuši vislabākās sociālās uzvedības programmas, kādas vispār pasaulē ir.

Mūsu pieeja noziedzīgai uzvedībai balstīta pierādījumos. Ja vien mūsu kapacitāte nākotnē ļaus, tad mums tiešām ir pamats uzskatīt, ka, pat notiesāto paturot izolācijā, varam, pirmkārt, diezgan ticami prognozēt, vai pastāv riski, ka viņš atkārtoti nonāks konfliktā ar likumu, otrkārt, varam censties mainīt mehānismu, kas veido viņa uzvedību, kontrolēt agresiju utt.

Uzziņai

Novembrī Ieslodzījuma vietu pārvalde uzsāka sabiedrības informēšanas kampaņu “Nenovērsies! Atbalsti un iesaisties! #Resocializācija”.

Tā turpina 2021. gadā aizsāktās informatīvās kampaņas skaidrojošās aktivitātes, ar mērķi mazināt sabiedrības aizspriedumus pret bijušajiem ieslodzītajiem un skaidrot valsts un pašvaldības iestāžu, ģimenes locekļu, uzņēmēju, brīvprātīgo un plašākas sabiedrības lomu ieslodzīto personu sekmīgā resocializācijā un recidīva novēršanā.

Kampaņas ietvaros oktobrī īstenotais sabiedriskās domas pētījums atklāj, ka 78% iedzīvotāju uzskata: cilvēks, kurš vienu reizi izdarījis noziegumu, spēj laboties, bet 73% iedzīvotāju uzskata, ka, palīdzot bijušajiem ieslodzītajiem iekļauties sabiedrībā, ir lielāka iespēja, ka viņi neveiks jaunus noziegumus.

Savukārt 78% darba devēju uzskata – tie, kas nodarbina bijušos ieslodzītos, sniedz ieguldījumu sabiedrības drošībā. 87% ieslodzīto atzīst, ka ģimenes atbalsts ir svarīgākais faktors, lai varētu atgriezties sabiedrībā.

Avots: Ieslodzījumu vietu pārvalde

Fakti

Ieslodzīto sadalījums 2022. gada 31. decembrī ieslodzījuma vietās

  • Rīgas centrālcietums – 868,
  • Liepājas cietums – 150,
  • Daugavgrīvas cietums – 996,
  • Valmieras cietums – 228,
  • Jelgavas cietums – 284,
  • Jēkabpils cietums – 284,
  • Iļģuciema cietums – 189 ,
  • Cēsu Audzināšanas iestāde nepilngadīgajiem – 23,
  • Olaines cietums (Latvijas cietuma slimnīca) – 177.

Uzziņai

2022. gadā ieslodzījuma vietās konstatēti 7 uzbrukumi ieslodzījuma vietu amatpersonām:

> 207 gadījumi saistīti ar izvairīšanos no soda izciešanas,

> 2022. gada laikā cietumos 73,2% no kopējā skaita bija ieslodzītie, kuri notiesāti par smagiem un sevišķi smagiem noziegumiem un kuri izcieta sodu slēgtajos cietumos,

> pērn ieslodzījuma vietās uzturējās 136 ieslodzītie ar noslieci uz bēgšanu (2021. gadā – 136), 94 ieslodzītie ar noslieci uz uzbrukumu administrācijai (2021. gadā – 88), 232 ieslodzītie ar noslieci uz pašnāvību (2021. gadā – 234) un 296 ieslodzītie narkomāni (2021. gadā – 293),

> ieslodzījuma vietu drošības, uzraudzības un apsardzes daļām savstarpēji sadarbojoties, novērsti 14 noziedzīgi nodarījumi, to skaitā 4 miesas bojājumi.

Avots: IEVP 2022. gada publiskais pārskats

Es domāju tā: Vai var uzticēties bijušajiem ieslodzītajiem?

Evita Cigle – strādā:

Cik esmu dzirdējusi, daudzi, kas iznāk brīvībā, cenšas pamest šo valsti un dodas meklēt labākus darba un dzīves apstākļus. Situācijas mēdz būt ļoti dažādas. Zinu cilvēkus, kuri bijuši cietumā, bet tagad strādā ļoti veiksmīgi. Mēs viņiem uzticamies un strādājam roku rokā. Ja esi sēdējis cietumā, tas nenozīmē, ka pēc tam vairs neesi cilvēks.

Edgars Girgensons – liepājnieks:

– Uzskatu, ka ne. Tiem cilvēkiem, kas nonāk cietumos, kaut kas nav īsti labi. Normāli cilvēki likumus nemēģina pārkāpt. Jā, var kļūdīties, bet tas notiek reti. Pārsvarā noziegumus izdara apzināti. Ja ņem darbā, tad vajag dot pārbaudes laiku, bet es neņemtu.

Anita Novikova – pašnodarbinātā:

– Pirmā atbilde ir – noteikti nē. Tur, cietumā, viņi paliek aizvien gudrāki, bet ne uz to labāko pusi. Mums tik daudz problēmu, tik daudz kā trūkst bērniem un veciem cilvēkiem, tā ka man pēdējā doma būs par tiem, kas iznākuši no cietuma. Jā, zinu tādus, kuri pēc ieslodzījuma strādā un dzīvo labi. Patiesībā jau situācijas ir bezgala dažādas.

Mihails – pensionārs:

– Nezinu, bet domāju, ka šiem cilvēkiem taču arī kaut kā jādzīvo, jāstrādā. Viņiem vajag palīdzēt. Ja sabiedrība viņu nepieņems, viņš atkal pārkāps likumu un nokļūs cietumā, kur sabiedrība viņu uzturēs. Jāizrāda uzticēšanās, jāpārliecinās, vai spēj to attaisnot. Tikai var būt, ka bijušā cietumnieka ārējais izskats var ietekmēt uzņēmēja lēmumu – ņemt vai neņemt viņu darbā.

Kintija – mamma:

– Domāju, ka var uzticēties, jo sodāmības mēdz būt dažādas un notiesātie cilvēki arī. Pieļauju, ka darba devēji kļūst uzmanīgāki, piesardzīgāki, ja uzzina, ka potenciālais darbinieks iznācis no cietuma. Šiem cilvēkiem jādod pārbaudes laiks, kurā viņiem jāpierāda, ka tomēr grib strādāt. Praktiski viss jau atkarīgs tikai no cilvēka paša, cik ļoti viņš grib iekļauties sabiedrībā un normālā dzīvē.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz