Trešdiena, 15. jūlijs Henriks, Henrihs, Egija, Egmonts, Egons
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ir kopā, par spīti tam, ka viens ir ārzemēs

Ir kopā, par spīti tam, ka viens ir ārzemēs
24.11.2010 07:10

Ligita Kupčus

Galvenokārt, lai sagādātu līdzekļus iztikai, šobrīd Latvijā daudzas ģimenes ir spiestas dzīvot šķirti, jo kādam – tētim, mammai, dēlam vai meitai – vai pat vairākiem radiniekiem, tādēļ jāstrādā ārzemēs. Sarunājāmies ar trim pāriem, kuriem jau labu brīdi ir šāds dzīves ritms, bet viņi turpina dzīvot, šķirties nedomā un ar radušos situāciju – samierinājušies.

Taču pēc viņu uzklausīšanas, palika tāda skumja sajūta…

Kopā ar vīru dota nedēļa

Marikai (49) (visu personu vārdi ir mainīti – aut.piez.) ir darbs Liepājā, taču vīram Jānim (50) – Zviedrijā. Šādi viņi dzīvo jau trīs gadus. Jānis nav parasts viesstrādnieks, kurš devies uz Skandināviju. Viņš tur atrodas komandējumā no kāda Latvijas uzņēmuma, un strādā par metinātāju. Svešumā vīrietis uzturas četras nedēļas, bet vienu pavada dzimtajā pilsētā. Sieviete atzīstas, ka sākumā bijis ļoti grūti, bet tagad pie šāda dzīves ritma ir pierasts. ”Manos gados jāsamierinās ar to, kā ir,” viņa saka, jo ”tā tam ir jābūt un viss.” Galvenais, ko uzsver Marika: ”Tur darba apstākļi nav slikti.”

Kad vīrs ir prom, Marika dzīvo viena pati, jo viņu trīs bērni ir pieauguši un dzīvo katrs savu dzīvi. Abām meitām ir ģimenes tepat Latvijā, bet dēls devies tēva pēdās un arī strādā Zviedrijā. ”Bet katrs savā firmā. Dēls ir celtnieks,” precizē Marika. Par to, ka jāstrādā svešumā, dēls daudz neskumstot. ”Viņš ir laimīgs, ka viņam ir darbs,” saka mamma. Turklāt ģimene vīrietim vēl nav. Marika smaidot piebilst, ka acīmredzot nav vēl sastapta īstā sieviete. Ja tā izrādīsies ārzemniece, iebildumus ģimene necels, jo mammai pats galvenais, lai dēls ir laimīgs.

”Ir brīži, kad vienai garlaicīgi. Gribas aiziet uz teātri vai koncertu, bet divatā,” savas jūtas neslēpj Marika, uzreiz gan samiernieciski piebilst, ka visus labumus jau nevar gribēt. Tad, kad dzīvesbiedrs ir mājās, viņam gribas tikai mieru un atpūtu, tāpēc sieva nepiespiež viņu doties pa kultūras iestādēm sev brīvajā nedēļā, ja viņš nevēlas. ”Darbs ir fiziski smags un atbildīgs,” pastāsta sieviete. Brīžus, kad viņš ir šeit, viņi izbauda mājās.

Marika zina, ka tuvākajā laikā nekas nemainīsies. Un viņa turpinās dzīvot viena četras nedēļas. Ja būtu tāds darbs ar tādu pašu atalgojumu kā Zviedrijā, Jānis noteikti izvēlētos palikt Liepājā. Pagaidām dzīve piespiedusi viņus dzīvot šķirti un satikties katru piekto nedēļu. Marika priecājas, ka tas nav noticis pirms daudz vairākiem gadiem, kad viņu bērni bija pavisam mazi. ”Vienai ar trīs bērniem būtu grūti. Zinu vienu jaunu ģimenīti, kuriem ir četri bērniņi, bet tās galva strādā ārzemēs. Tiešām viņus žēl,” jūt līdzi Marika. ”Tik tālu mūsu Latvija ir nonākusi. Izšķir ģimenes.”

Tiekas ik pēc trim nedēļām

Einārs (27) ir pastnieks, bet ne Latvijā. Viņa darbavieta jau divus gadus ir Norvēģijā. Liepājā viņu gaida draudzene Zane (27). Pāris ik vakaru sazinās caur skype, dažkārt sazvanās vai apmainās īsziņām, kā arī bieži ciemojas viens pie otra, izmantojot lēto aviobiļešu piedāvājumu. Tā sanāk satikties ik pēc trim nedēļām. Ilgākais laika posms, kad viens otru nav skatījuši vaigā, ir trīs mēneši. Tas bijis pašā sākumā, kad Einārs palēnām iekārtojies jaunajā dzīvesvietā. Zanei joprojām spilgtā atmiņā ir abu tikšanās pēc šiem mēnešiem. ”Attālums vai nu satuvina, vai izšķir. Acīmredzot mūsu gadījumā ir pirmais variants,” saka sieviete, lai gan pirmās sajūtas bija dīvainas, atkal pēc tik ilga laika ieraugot Eināru.

Zane pastāsta, ka sākumā, gluži kā Marikai, bijis grūti pierast. Štatu samazināšana bija iemesls, kāpēc Einārs pazaudēja darbu šeit. Trīs mēneši aizvadīti dīkstāvē, un tad nolemts meklēt darba iespējas ārzemēs. Izvēlēta Norvēģija, jo turp puisi aicināja paziņa, kas turklāt labi izteicās par pastnieka darbu. Un tā tur pavadīti jau divi gadi, taču Einārs plāno pavisam drīz pārcelties atpakaļ uz Liepāju, lai cik labi tur būtu. ”Tā nav mūsu zeme. Sākumā domāju, ka varbūt jādodas draugam līdzi, jo arī manā darba vietā notika pārmaiņas, bet viss nokārtojās. Man šeit ir normāls darbs,” pārliecināta Zane.

Par Eināra lēmumu atgriezties dzimtajā pilsētā, Zane ir ārkārtīgi priecīga, un cer, ka viņam izdosies šeit atrast darbu. CV jau ir izsūtīti, tagad jāgaida apstiprinājumi. Bet, ja iecerētais nenotiks un darbu atrast nevarēs, tad visticamāk, vīrietis atkal dosies prom. To ir nolēmuši abi, jo ”nav jēgas atbraukt un sēdēt mājās”.

Telefona rēķins mēnesī – Ls 100

Kopš Ilze (27) un Aivars (26) ir precējušies, dzīvesbiedrs jau divas reizes ir devies peļņā uz Īriju. Pirmoreiz tas notika pagājušā gada rudenī. Viņš bija prom 10 mēnešus. No oktobra Aivars atkal ir svešumā. Ir plāns atgriezties nākamā gada martā, bet, vai tā notiks, skaidrs nav. ”Esam kredītu upuri. Paņēmām kāzām, automašīnai. Vēl bija nenomaksāts mans studiju kredīts,” pastāsta Ilze. Līdz ar slikto ekonomisko situāciju valstī, vīram samazināja algu, un nomaksāt parādsaistības kļuva grūtāk. Turklāt Ilze pati strādāja uz pusslodzi, jo ģimenē piedzima bērniņš. Kā vienīgo risinājumu šai situācijai Aivars saskatīja aizbraukšanā. Viņš to izlēma pats, lai gan tika mēģināts pārliecināt vīru palikt. ”Teicu, ka gan jau kaut kā iztiksim, bet viņš nebija ar mieru,” atceras sieviete. Aivars emocijām neļāvās.

Galvenais iemesls, kāpēc atkārtoti dzīvesbiedrs devās prom, bija tas, ka pirmajā reizē nesanāca nomaksāt pilnībā visus aizņēmumus. Tagad, sākoties apkures sezonai, aiziet paliela summa. Kamēr bijusi vasara, visam  pieticis – gan iztikai, gan kredītiem.

Ilze saka, ka pirmā reize emocionāli bijusi grūtāka: ”Biju pieradusi pie tā, ka mājās ir vīrietis. Baidījos, vai ar visu tikšu galā.” Taču tagad vīrs palaists ar mierīgu sirdi, jo viņa no pieredzes zina, ka viss būs kārtībā. Aivars ir devies tieši uz to pašu vietu, kur iepriekšējo reizi. Faktiski viņš dara to, kas no sirds patīk – labo un ķimerējas ap lauksaimniecības tehniku.

100 lati mēnesī – tā ir aptuvenā summa, ko Ilze iztērē telefonsarunās un īsziņās ar vīru mēnesī. Viņa saprot, ka tas ir ļoti daudz, taču tajā pašā laikā uzskata, ka uz to ekonomēt nevar, ja vēlas saglabāt attiecības. Brīvdienās, kad Aivars tiek pie datora, sarunas vedas caur skype. ”Mazais dēliņš it kā gaida sarunas ar tēti, bet, kad ierauga, sakautrējas. Emocijas ir mazliet vairāk, nekā pirmajā reizē, kad viņam bija tikai pusotrs gads. Viņš bieži piemin tēti,” atvases jūtas un attieksmi raksturo mamma.

Ilze domā, ka šī nebūs pēdējā reize, kad Aivars dodas prom. Viņam sola, ka no nākamā gada būs atkal darbs tajā pašā darbavietā, kur viņš strādāja pirms aizbraukšanas. Taču Ilzei par to šaubas, jo pagaidām neizskatās, ka kaut kas būtiski ekonomiskajā jomā uzlabotos. ”Gribas savu dzīvokli, jaunu mašīnu,” papildus vajadzības uzskaita sieviete. Turklāt pirms abu iepazīšanās, Aivars divas reizes bija strādājis ārpus Latvijas, tātad kopumā sanāk jau četras reizes. ”Izskatās, ka viņam pat ir šāda nepieciešamība ik pa laikam aizbraukt,” smaidot novērojusi Ilze, piebilstot, ka šāds attiecību modelis nav nemaz tik slikts – nav jārīvējas vienam ar otru un jākašķējas.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz