Sestdiena, 6. jūnijs Ingrīda, Ardis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Irina Tīre: Ne visi pieņem to, ko es daru

Irina Tīre: Ne visi pieņem to, ko es daru
Foto: liepajniekiem.lv
14.03.2018 07:12

liepajniekiem.lv

Māksliniece, fotogrāfe un grafiķe Irina Tīre titulam ”Gada liepājnieks 2017” nominēta par 2017.gadā izveidotajām fotoizstādēm ”Marianna”, ”Dzirdēt noklusēto” un ”Ceļā uz Dziesmu svētkiem”.

”Pagājušajā gadā paspēju uztaisīt trīs izstādes,” atskatoties uz 2017.gadu, ne bez gandarījuma atzīst pati māksliniece: ”Acīmredzot, tas kaut ko ir nozīmējis, ja jau esmu izvirzīta Gada liepājnieka nominācijai.”

Viņa atzīst, ka tam ir liela nozīme arī pašas skatījumā: ”Pasākumus ļoti plānoju. Bet man izstāžu bijis ļoti daudz. Jau sagaidot 50 gadu jubileju, man bija pirmā lielā izstāde. Tas notika fotostudijas dibinātāja Huberta Stankeviča vadībā tagadējā ”Libavā”, kas toreiz bija vienkārši Novatoru klubs. Bija jāpieskaņojas tam, kad zāle nebija aizņemta. Un Huberta laikā arī izstādes tika rīkotas ļoti īpatnēji. Izmantoja nevis vienkārši sienas darbu izstādīšanai, bet vispirms pēc viņa kompozīcijas tika izveidota telpa. Viņš bija liels dizainers. Vispirms sagatavoja lielas planšetes, kas bija apvilktas ar melnu un baltu drēbi. No tām izveidoja telpu, kurā bija iekārtota izstāde. Tieši tādā notika mana 50 gadu jubilejas izstāde.”

Jautāta, vai pati ir saskaitījusi, cik viņai bijušas izstādes, I.Tīre nopūšas, tad stāsta: ”Pēdējā laikā neesmu skaitījusi. Bet, kad man 1993.gadā vajadzēja savest kārtībā foto grāmatvedību, kad kam piešķīra Starptautiskās fotomākslas federācijas mākslinieka nosaukumu, bija jāsaskaita, cik nacionāla un cik starptautiska mēroga izstādēs esmu piedalījusies. Arī, cik balvu starptautiskās izstādēs dažādās valstīs esmu saņēmusi. Balvu skaits, acīm redzot sanāca pietiekošs, jo nosaukums man tika piešķirts. Man pat ir fotogrāfija, kurā fiksēts mirklis, kad man tiek pasniegts dokuments un nozīmīte.”

”Nupat domāju, ka šo sertifikātu jāpamēģina izmantot, jo kopā ar sertifikātu saņēmu kartīti daudzās valodās, ka man jāļauj fotografēt jebkur, kur es to vēlos, jo es to nedaru komerciālos nolūkos,” lēš foto māksliniece: ”Tikai nesen sapratu, ka jāmēģina palūgt: varbūt ”Lielajā dzintarā” es tomēr drīkstu fotografēt savus iemīļotos mūziķus. Vēl gan to neesmu izdarījusi, taču domāju par to, jo nemitīgi dzirdu, ka koncertzālē fotografēt var tikai izredzētie. Bet man vienmēr ir tik žēl, ka to nevaru. Bet ļoti gribētu fotografēt. Tā kā man nav zibspuldze un zinu, kā rīkoties, es taču nevienam netraucētu. Pamēģināšu.”

Taujāta, kādam jābūt cilvēkam, lai kļūtu par augsta līmeņa fotomākslinieku, I.Tīre smejas: ”Es nekad un nemūžam nenostādīšu sevi pat ne blakus tādiem meistariem kā Hubertam Stankevičam un Pēterim Jaunzemam. Pirmkārt, mēs esam dažādi. Katram ir savas domas, sava gaume, veids, kā darbu gatavo. Protams, tas mainās, jo ir citas tehnikas un līdz ar to rodas savādāki darbi.”

”Ne visi pieņem to, ko es daru,” viņa turpina: ”Man patīk gaišas fotogrāfijas. Kā senās fotogrāfijās, kur fonu izgaismo. Savulaik tā sāku mēģināt, līdz nu jau atstāju attēlā tikai to, ko pati gribu. Bet kas ir visvairāk vajadzīgs, tā ir drausmīga pacietība. Ja doma, ko vēlies panākt, ir skaidra, pie rezultāta var nonākt tikai un vienīgi ar pacietību. Bet tas nenozīmē, ka visas fotogrāfijas ir labas, ka visiem tās patīk. Tā noteikti nav!”

Viņa piekrīt, ka katram fotogrāfam ir savs darba stils un raksturs: ”Bet tas nenozīmē, ka tikai tā var darīt. Darīt var ļoti dažādi.”

”Pērn visas trīs izstādes bija saistītas ar foto, bet, kad izstādi ”Marianna” aizvedu uz Ventspili, kur tā bija izstādīta kopā ar fotostudijas izstādi ”Liepājas iela Latvijas garumā”, man izteica piedāvājumu izstādīt gan foto, gan zīmējumus. Pie atsevišķas sienas bija arī mani pasteļzīmējumi. Jo samērā daudz ar to nodarbojos. Nekad neesmu pārtraukusi, jo man šis process ļoti patīk. Piedalos arī plenēros. Un, kad ir izstādes, pat aizņemos darbus, kuri vairs nav manā īpašumā, piemēram, no Aivara Kleina.”

Jāpiebilst, ka pēc pērnā gada trim izstādēm I.Tīre negrasās klusēt arī šogad. ”Pirmkārt, kopā ar fotostudiju gatavojam darbus ar domu, ka gada beigās būs izstāde, kas veltīta fotostudijas 60 gadu jubilejai,” viņa atklāj: ”Tas ir ļoti, ļoti nozīmīgi!”

11 komentāri

2018-03-14 10:58

Viedoklis: Mocīgi uzbāzīga un nogurdinoša, mūžam ņāudoša un slavinājumu alkstoša dāma.

2018-03-14 11:08

Viedoklim: Nepavisam ne. Nepazīstu personīgi, bet cik bijusi saskare, ļoti jauks iespaids.

2018-03-14 19:05

Lase: Piekritu Viedoklim,nedaudz ir ari taisniba.

2018-03-14 19:57

wtf: ģīmis ka butu bishu stropu kaitinajusi....

2018-03-14 20:23

kāpēc ?: ....esmu dzirdējusi ļoti daudz viedokļus par cilvēku veiktiem darbiem,cik pārstedzoši komentāri.....

2018-03-14 21:06

nē nu jā: Irina Tīre ir viekārši apbrīnojama ar savām darba spējām un mobilitāti. Un daudzpusīgu talantu apbalvota. Lai skaists Gada liepājnieka pasākums un lai nepietrūkst radošās enerģijas!

2018-03-14 21:31

lego: "Nē nu jā" (+). Un kāpēc vispār būtu jāliek negatīvi komentāri par cienījama vecuma cilvēkiem?
es arī viņu apbrīnoju par mobilitāti un darba spējām!

2018-03-15 11:21

ma-ma: Lai katrs mēs nodzīvotu un būtu tik enerģiski kā Irulītis!Veiksmi izsturību arī turpmāk!Paldies par kopīgi nosrtādātiem gadiem!Dzīve mīl nevis tos, kuri čīkst par sīkumiem, bet gan tos kas prot priecāties par sīkumiem ♥

2018-03-15 15:30

Domas: Piekrītu par neizsikstošu enerģiju,bet taisīt izstādes par katru cenu,nevis par kvalitāti,arī nav atrisinājums.

2018-03-15 15:56

khm: Nu nezin,katram savs,bet mani tās izstādes neuzrunā ,jo ir pārāk uzbāzīgas.

2018-03-16 15:22

uzmanību: Kurš saka, ka te vispār jāmeklē kāds risinājums? Ja cilvēks dara un viņu apbalvo - brīnišķīgi. Kuru neuzrunā izstādes, tik pat vienkārši - neapmeklē tās.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz