Trešdiena, 2. decembris Sniedze, Meta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ivars Godmanis sola perestroiku iekšlietās

Ivars Godmanis sola perestroiku iekšlietās
29.01.2007 18:39

0

Atslēgvārdi

Iekšlietu ministrs Ivars Godmanis, pagājušās nedēļas nogalē ieradies Liepājā apsekot viņa pakļautībā esošos dienestus, daudzus atstāja vaļējām mutēm.  Darbinieku trūkumu I.Godmanis sola kompensēt ar datoriem, stingrāk kontrolēt policistu darba grafiku un virsstundu darbu, par ko tiekot krietni pārmaksāts, īpašu vērību pievērst policijas darbu kompromitējošām darbībām. “Liepājas policija uz kopējā fona izskatās labi. Liepājnieki noziedzības apkarošanas un likumpārkāpumu atklāšanas jomā ir vieni no labākajiem,” liepājniekus paslavēja ministrs, metot tikai akmeni masu medijos. 

Policistus aizstās datori

Viņš teica: “Lasot laikrakstus, liekas, ka noziegumu te krietni vairāk.” Pārējās problēmas policijai Liepājas pusē esot tādas pašas kā citviet Latvijā. I.Godmanis apstiprināja, ka kadru trūkums vērojams visās policijas pārvaldēs un Liepāja nav izņēmums: “Strādāt policijā nav tas pats, kas strādāt veikalā. Tas nav pat pielīdzināms darbam ugunsdzēsējos. Ugunsdzēsēju var sagatavot viena mēneša kursos. Bet, lai kļūtu par policistu, ir jāmācās.” Bet jaunieši pēc vidusskolas to negribot darīt. Ministrs atzīst, ka daudzi iet prom no darba policijā. Viņš uzskata, ka tos, kuri no policijas pārgājuši uz apsardzes firmām, vajadzētu pārvilināt atpakaļ. Taču arī gadījumā, ja štatu nokomplektēt neizdotos, viņš redzot risinājumu – ieviest policijas darbā vairāk datortehnikas. Ministrs prognozēja, ka ap 2010.gadu kadru trūkums būs jūtams visās nozarēs, jo samazinās dzimstība. Tādēļ esot jāgatavojas krīzei jau laikus.

Viņš solīja lūkoties, lai 2008.gadā otrreiz likumsargiem tiktu palielinātas algas, un tomēr pārmeta policistiem, ka tie iekrājuši parādus, rakstot sev virsstundas, un pārtērējuši budžetu: “Ja tā turpināsies, nākamajā gadā uz algu paaugstinājumu varam necerēt.” Arī uz tiem maiņas darbu strādājošiem policistiem, kuri strādā papildus darbus, viņš skatīšoties stingrāk.  

Ministrs aizskāra arī vienu no iekšlietu struktūras sāpīgākajām tēmām – kompromitējošu rīcību: “Kukuļdošana ir jāizskauž. To panāksim ar pastiprinātu kontroli.” Viņš uzsvēra, ka visus policijas labos darbus aizēno viens likumsarga nedarbs: “Ja augstu policijas amatpersonu pa durvīm no kabineta izved KNAB vīri un apsūdz kukuļdošanā, sabiedrībā viedoklis par policiju būs gatavs. Policijā, kurai jāķer kukuļdevēji un ņēmēji, pašā tādu nedrīkst būt.”  

Glābējiem sola mašīnas

Iecietīgāks ministrs bija pret ugunsdzēsējiem. Viņš atzina, ka policija jaunas mašīnas jau saņēmusi un tagad kārta pienākusi glābējiem: “Vilcināties vairs nedrīkst.” I.Godmanis atzina, ka pirms vairākiem gadiem izskanējušais solījums par ugunsdzēsēju depo sakārtošanu, viņaprāt, nav pats aktuālākais jautājums. Vispirms nepieciešamas mašīnas, ar kurām izbraukt uz ugunsgrēkiem, par pajumti tām varēšot runāt vēlāk. Pārsteigts viņš bija par situāciju Liepājā, kad osta attīstās, bet tajā nav savu ugunsdzēsēju.

Ar interesi I.Godmanis uzklausīja mūsu rajona pagastveču aizrādījumus par to, ka nepietiek ar ugunsdzēsējiem Liepājā un vēl pāris rajona pilsētās. Tādi nepieciešami visur. Ministrs izskatījās stipri apmulsis, kad Aizputes, Vaiņodes un Pāvilostas pašvaldību vadītāji godīgi atzina, kāda ir situācija mūsu rajonā ar brīvprātīgajiem ugunsdzēsējiem – vēl padomju laika tehnika, kurai nav ne tehniskās apskates, ne apdrošināšanas un kuru katra pašvaldība uztur tik, cik tās spēkos. Tāpat ministrs nekomentēja Sakas Novada domes priekšsēdētāja argumentus par glābēju komandas nepieciešamību Pāvilostā. No Aizputes līdz Pāvilostai 40 kilometru pa grants ceļu, no Liepājas – 50 pa asfaltu. Braucienam nepieciešama stunda. No Ventspils līdz Pāvilostai – 70 kilometru. Kamēr glābēji atbrauc, nodedzis viss, kas var nodegt. “Vai tiešām Pāvilostā nebūtu nepieciešami savi glābēji?” retoriski jautāja turienes pārstāvis. Nebija diemžēl ne atbildes, ne solījuma situāciju uzlabot. I.Godmanis tikai bilda, ka Pāvilostas ostai vajagot pašai šo problēmu atrisināt.

Jāsamazina degšana

Un tomēr viņš norādīja, ka glābējiem pašiem jāizdomā, kā samazināt kūlas ugunsgrēkus un ugunsnelaimes neapsaimniekotajā sektorā. Mājas, kurās pulcējas bezpajumtnieki,  rada lielus zaudējumus Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, tāpat pavasara kūlas dedzināšanas kampaņas atraujot ugunsdzēsējus no daudz svarīgākiem darbiem, uzsvēra ministrs. Viņš aizrādīja, ka mājas, kurās bezpajumtnieki mitinās, parasti ir ugunsnedrošas un pakļautas lielam riskam aizdegties. Uz tām regulāri tiek saņemti izsaukumi, kas kļuvusi jau par valstij svarīgu problēmu. Tieši ugunsdrošība varētu būt juridiskais pamats šīs mājas noārdīt, jo būtībā tās apdraud veselus kvartālus. “Nezinu, cik šī problēma aktuāla tieši Liepājā, bet valsts kopējā statistika rāda, ka šādu namu dzēšanai VUGD patērē lielus līdzekļus,” klāstīja ministrs.

Kā otru milzīgu VUGD zaudējumu pozīciju I.Godmanis minēja tautas ikgadējo tradīciju – dedzināt kūlu. Dedzinātāji jāsoda stingrāk. “Atskaitēs ugunsdzēsēji raksta iemeslu – neuzmanīga rīcība ar uguni, lai gan patiesībā tā ir tīša dedzināšana. Saprotu, ka visbiežāk dedzinātāji ir pensionāri, kuri nepretendē uz Lauku atbalsta dienesta subsīdijām, tomēr viņi ar savām darbībām nodara milzīgus zaudējumus un ir jāsoda. Nevaram būt bezzobaini ne pret vienu. Pret neapzinīgiem cilvēkiem var vērsties tikai ar sodu. Arī pret gājējiem, kuri iet pa ceļa nepareizo pusi,” sašutis runāja ministrs.

Gaida imigrantu pieplūdumu

I.Godmanis atzina, ka arī Imigrācijas pārvaldē ir daudz problēmu. Tāpat viņš atgādināja, ka pēc pievienošanās Šengenas līguma valstīm mainīsies robežsargu funkcijas mūsu reģionā. Tādas zaļās robežas un kontrolpunktu uz tās vairs nebūs – robežsargiem atliks kontrolēt tikai ostas un lidostas. Bet tas nozīmē, ka pieplūdīs daudz nelegālo imigrantu. Un tie būšot jāķer arī Liepājas tiesībsargiem.

Brāķē likumus

I.Godmanis nekautrējās aizrādīt, ka ievērojams skaits likumu un to grozījumu, kas stājušies spēkā, viņam nepieliekot savu roku, esot nekur nederīgi. Vispirms viņš mēģināšot noņemt policijai vairākus uzdevumus, ko uzlicis jaunais Krimināllikums – tā esot papildu slodze. Savukārt policijas pilnvaras cīņā ar ļergas biznesu ministrs sola palielināt. “Policista uzdevums nav notvert pircēju vai pārdevēju. Jānotver lielās zivis – piegādātāji, ražotāji, jāstrādā uz robežas. Cīņā ar ļergu policijai nav instrumenta. Kriminālprocess dotu citas iespējas.” I.Godmanis pat sola sakārtot likumdošanu tā, lai policistiem un ugunsdzēsējiem būtu iespējams iekļūt mājās un dzīvokļos, kas patlaban nav viņiem iespējams.

Galīgi aplams esot nesen pieņemtais lēmums par dzērājšoferu automašīnām. “2006.gadā atsavināts aptuveni 15000 automašīnu. Par to glabāšanu “Materiālo rezervju” stāvvietās 40 vietās Latvijā maksā valsts. Un problēma ir tāda, ka mašīnas nesavāc,” zūdījās ministrs. Viņš solīja: “Tagad ātrā tempā lemsim, kur atsavinātās mašīnas likt. Iesaku pēc aizturēšanas no vainīgā prasīt parakstu, ka mašīna tiks izpirkta 30 dienu laikā. Ja tas netiek izdarīts, realizējam vai utilizējam transportu.”

Akmeni ministrs meta arī Valsts policijas un ugunsdzēsēju sadarbības jomā: “Tā stipri klibo. Ugunsdzēsējiem nav mehānisma, kā notvert dedzinātājus un saukt tos pie atbildības. Bet policisti ierodas, kad viss jau nodedzis un kaut ko noskaidrot jau par vēlu.” (Pēc ministra vizītes glābēju darbā mūsu pilsētā ir jaunas vēsmas – pat gružu kastes aizdegšanās iemesls tagad jānoskaidro policijai. – I.C.)

Tāpat, viņaprāt, steidzami jāmaina noteikumi par piketu un gājienu rīkošanu, jo 16.marts ir tuvu un tagadējā likumdošana var raisīt nekārtības: “Tas ir absurds, ja nav jāpiesaka, kad rīko piketu. Var nostāties, piemēram, pie Seska durvīm un bļaut. Un neviens par to neatbild. Turklāt otra, naidīgā puse var pulcēties turpat. Arī atļauja no pašvaldības nav vajadzīga, tikai jāpiesaka plānotais pasākums.”

Ita Cērmane,
“Kurzemes Vārds”

Iekšlietu ministrs Ivars Godmanis (no labās), ieradies Liepājā, solīja gandrīz vai revolūciju iekšlietās – likumi jāmaina, darbinieki jāaizstāj ar datoriem.

Šobrīd aktuāli

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz