Trešdiena, 1. aprīlis Dagne, Dagnis

Izvēle par “Pūt, vējiņiem!” izdarīta, patīk vai ne

Izvēle par “Pūt, vējiņiem!” izdarīta, patīk vai ne
"Diskusiju klubs "Punkts uz L" nav radīts "Pūt, vējiņu!" dēļ. Mums kopā ar domubiedriem šķita svarīgi iedibināt tradīciju, ka regulāri varētu nākt kopā cilvēki un diskutēt par dažādām aktuālām, sasāpējušām, priecīgām un skumjākām lietām," stāsta diskusijas vadītājs Edgars Džiguns. (Foto: Egons Zīverts)
25.02.2020 07:00

Nora Driķe

"Kurzemes Vārds"

Diskusiju klubā “Punkts uz L” 19. februārī kritikas apšaudē nonāca koncertestrādes “Pūt, vējiņi!” pārbūves projekts. Uz debatēm par konkrēto strīdus ābolu aicināja pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis, lai būtu iespēja runāt klātienē un ne vajadzētu šķilt dzirksteles sociālajos tīklos.

“Punkts uz L”

Tikšanās norisi finansējusi pašvaldība – gan uzfilmētās ielu intervijas lielā skaitā, gan prezentāciju par debašu objektu, pastāstīja diskusijas vadītājs Edgars Džiguns, skaidrojot, ka neatkarīgi no J. Vilnīša ierosmes konkrētajai sarunai, diskusiju kluba “Punkts uz L” izveides iniciatore ir biedrība “Kultūras nams Wiktorija”.

E. Džiguns: “Potenciāls ir liels. Iespējams, vajadzēja prezentācijai sagatavoties vairāk, tas varbūt novestu pie kvalitatīvākas diskusijas. Nevar gaidīt, ka sabiedrība atnāks, sagatavojusies par tēmu. Daudzi spriežam tikai “patīk nepatīk” stilā.” Pēc E. Džiguna teiktā, diskusiju vakari turpināsies, “brīvprātīgi, bet par naudu”, lai tiem varētu pilnvērtīgi sagatavoties. Kad un par ko nākamreiz, tas vēl nav zināms.

Tovakar kultūras namā “Wiktorija” ieradās apmēram 35 cilvēki. Vairāki pārstāvēja pašvaldību, SIA “Livland Group” izpilddirektore Ance Bērziņa – projektētāju. Neviena no būvvaldes. Publikā vairākums bija klausītāji, daži kritiķi un uzbrūkoši pēlēji, kas apvainoja estrādes projektētājus nekompetencē.

J. Vilnītis pēc tam secināja: “Nepatika, ka aizgāja uz ļoti aizskarošu [toni]. Tā ir nemācēšana diskutēt. Man patika, ka Attīstības pārvaldes vadītājs Mārtiņš Ābols atvainojās, es arī Ancei Bērziņai atvainojos, viņai blakus sēžot. “Livland Group” ir startējis konkursā, nosacījumus izpildījis, darbu darījis pēc labākās sirdsapziņas, nav jāvaino.”

Par ko cepiens?

Pavisam nedaudz no tovakar izteiktajiem viedokļiem. Arhitektūras kritiķe Indra Ķempe: “Cepiens bija par divām lietām. Galvenā ir arhitektūras kvalitāte, tā izriet no tā, kā sastāda projektēšanas uzdevumu – ar sabiedrības iesaisti vai bez. Te ir skaidrs, ka arhitektūras kvalitāte izriet no tā, cik ir naudas, nevis tik un tik vēlmju.

Projektēšanas iepirkums nav process, kurā var piekļūt labai arhitektūrai. Jābūt metu konkursam. Tam naudas nebija, nebija pašvaldībai arī vēlmes pēc tāda. Bija projektēšanas uzdevums, kurā arhitektūra nāk kā piekabe.”

Mārtiņš Feldmanis, gaismu mākslinieks: “Ja es apsēstos pie pults, vai ar esošo piedāvājumu es varētu forši strādāt? Nē. Gaismai it kā ir paredzētas iekares līnijas. Uz skatuves nav paredzētas gaismas koncerta apgaismošanai, funkcionālas gaismas nav paredzētas vispār. Pēc tam nāksies meklēt risinājumus, kas neuzlabos ne akustisko, ne vizuālo kvalitāti. Ja videoekrāns būs jāiekar aizmugurē, kur tam būs vieta?”

A. Bērziņa vēlāk skaidroja, ka gaismu iekārtas šajā iepirkumā nav bijušas paredzētas, savukārt pašvaldības pārstāvji sacīja, ka M. Feldmaņa minētās nepilnības, ja tādas ir, varētu vēl novērst būvniecības gaitā.

Uzņēmēja Ivonna Kalita: “Projektētāji nav ienīkuši Liepājā kā tādā. Tad labāk atjaunot vecos, labos “Pūt, vējiņus!”, kur vismaz kaut kāds 60. gadu stils ieturēts. Kur ir tā dvēsele, skaistums?”

M. Feldmanis atzina: “Pašreizējā estrāde ir nedroša, to nedrīkst izmantot. Restaurācija sanāktu daudz dārgāk, bez tam vecā skatuve ir par šauru – simfoniskais orķestris uz tās nevar satilpt.”

Liepājnieks Valērijs: “Pilsēta tiek piegružota ar neglītām ciklopiskām ēkām. Te mēs būvējam vēl kaut kādu nojumi!”

Vairāk nekā neko

“Kurzemes Vārds” jau rakstījis, ka pašvaldība vairākkārt mēģinājusi rast iespēju atjaunot Liepājas koncertestrādi. Pirms astoņiem gadiem arhitektūras konkursā uzvarēja un vērienīgu pārbūves projektu izstrādāja arhitekts Andris Kokins, taču tas pilsētai bija pārāk dārgs. Pamazām estrādes atjaunošanas centieni samazinājušies līdz iespējami lētākam projektam. Tādu pēc pašvaldības pasūtījuma izstrādāja SIA “Livland Group”.

Pilsētas bijušais galvenais arhitekts Indulis Kalns (2018. gada vasarā), to komentējot, sacīja, ka iecere reducējusies līdz estrādes sakārtošanai “tajā pašā formveidā, kā tas jau ir, 70. gadu arhitektūras paraugs. Nebūs jauns telpas risinājums, būs tikai kvalitatīvāks. Būs labāka akustika, ērtāks iekārtojums, pārredzamāka skatuve”.

No tā, ka notika debates klubā “Punkts uz L”, nemainās fakts, ka projekts ir izstrādāts un būvniecības iepirkums jau noticis. J. Vilnītis atzīst –konkursa uzvarētājs vēl nav pasludināts tikai tādēļ, ka pašvaldībai joprojām trūkst līdzekļu. “Darām visu, lai finansējumu sameklētu,” viņš pauž.

Jau ziņots, ka estrādes “Pūt, vējiņi!” pārbūve ir daļa no Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansētā projektā “Dienvidkurzemes piekrastes mantojums cauri gadsimtiem”, kurā iekļauta arī Svētās Trīsvienības katedrāles fasāžu restaurācija, Hoijeres viesnīcas restaurācija (Kungu ielā 24). Koncertestrādei “Pūt, vējiņi!” pieejamais finansējums pašlaik ir 1,1 miljons eiro, bet lētākais būvniecības piedāvājums ir 1,731 miljons eiro no SIA “Pro Dev”.

M. Ābols diskusijā: “Šis ir brīdis, kad varam izdarīt vairāk nekā neko.” Attīstības pārvaldes projektu vadītāja Solvita Kaņevska iepriekš atzina: “Šis ir “Pūt, vējiņu!” saglābšanas projekts. Mums bija izvēle ļaut tai sabrukt vai realizēt minimālo programmu – estrādi saglabāt, lai arī turpmāk to varētu izmantot.”

Pilsētas izpilddirektora vietnieks Didzis Jēriņš uzsvēra, ka nākamajā ES plānošanas periodā kultūras būves netiks atbalstītas. Ja nerealizētu šo projektu, tad pie lietojamas estrādes Liepāja netiktu vēl ilgus gadus, taču pēc tādas (apjumtas) ir pieprasījums, diskusijā apliecināja Latviešu biedrības nama vadītāja un koncertestrādes apsaimniekotāja Vita Hartmane.

Starp izmaksām un interesēm

SIA “Livland Group” arhitekts, estrādes “Pūt, vējiņi!” arhitektūras daļas vadītājs Mikus Lejnieks diskusijā klāt nebija, bet “Kurzemes Vārds” saņēma šādu viņa rakstisku viedokli.

“2018. gadā, sākot projektēšanu, no pilsētas domes tika saņemts projektēšanas uzdevums, kura sastāvdaļa bija arhitekta Agra Padēļa-Līna skices kā darba vadlīnijas – projekts paredzēja atjaunot skatuves daļu, tā ir neapmierinošā tehniskā stāvoklī, un mainīt skatītāju zāles jumta daļu, to paceļot par aptuveni 1,5 metriem, lai uzlabotu redzamību skatītājiem pēdējās rindās – pašlaik stāvvietās.

Jau pirmajās tikšanās reizēs izvērtās diskusijas par pareizākajiem un tehniski adekvātākajiem risinājumiem. Balstoties uz tehniskās apsekošanas atzinumu, kā arī uz mūsu pašu apsekojumiem dabā, tika pieņemts lēmums pašreizējo ēku demontēt, šķirties no smagnējā teritorijas labiekārtojuma un morāli novecojušā nožogojuma.

Nākamais solis – akustiskie risinājumi. “Livland Group” uzrunāja Latvijā atzītu akustiķi Andri Zabrauski, kurš ieteica konceptuāli mainīt esošo situāciju. Smagais un tumšais estrādes jumts bija aktuāls 20. gadsimta 60. gadu risinājums, taču mūsdienās, mainoties un pilnveidojoties aprēķina modeļiem, iespējams akustiku risināt daudz vienkāršāk un “gaisīgāk”.

Tā kā nolemts demontēt veco ēku, no akustikas viedokļa tika piedāvāts nedaudz paplašināt skatuves muti, tā padarot to pieejamu ievērojami lielākam dalībnieku skaitam (koriem), arī stipri uzlabojot redzamību no sānu vietām. Šāds ēkas pārveides solis izdiskutēts ar domes pārstāvjiem un ar būvvaldi. Risinājums apspriests un saskaņots ar skices autoru Agri Padēli-Līnu, saskaņots Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldē un būvvaldē.

Process bijis korekts gan pret pasūtītāju, gan skaņojošajām instancēm, gan arī pret kolēģiem, kuri jau bija strādājuši pie šī objekta. Projekta virzība nebija slēpta no iedzīvotājiem. Gan tas, ka ir noticis iepirkums par projektēšanu, gan apspriesta koku ciršana, gan izdota būvatļauja, – tā visa ir publiski pieejama informācija, un, ja nemaldos, tieši šī ir stadija, kad likuma gars paredz vērīgo iedzīvotāju un citu interesentu iesaisti.

Darba gaitā tika izskatīti arī iepriekš izstrādātie pārbūves projekta meti, it sevišķi pievēršot uzmanību uzvarējušā konkursanta risinājumiem. Taču jau no paša sākuma bija konkrēts pasūtītāja uzdevums par projekta realizācijas izmaksām, kuras gan neizdevās pilnībā ņemt vērā, jo atvēlētā summa bija neliela. Tomēr uzskatu, kā šī brīža risinājums ir labs kompromiss starp sakārtotu un lietojamu vidi, izmaksām un iedzīvotāju interesēm.

Atbildot uz kritiku par Liepājai nozīmīgas kultūrzīmes “sabojāšanu”, gribu vērst uzmanību uz diviem faktoriem. Pirmkārt, ēka stāv tukša tās tehniskā stāvokļa dēļ un vairs nav saglabājama tagadējā veidolā. Ar to kaut kas jādara tik un tā. Otrkārt, pašlaik Rīgā rekonstruē nacionāla mēroga dziesmu varas svētvietu – Mežaparka lielo estrādi. Tā ir nojaukta un pārbūvēta par mūsdienīgu un modernu objektu, kāpēc to pašu nedarīt Liepājā?”

Foto galerija

25 komentāri

2020-02-25 07:52

Naudas zagļi: Cik pašvaldībai šis teātris izmaksāja no nodokļu maksātāju naudas, lai Ķempe, Kallita un Feldmanis varētu izbļaustīties? Jēga no šāda līmeņa sarunām ar šāda līmeņa “liepājniekiem” ir nulle. Ļoti daudziem Pūt vējiņi patīk un šādi interneta “varoņi”, lai iet no kurienes nākuši.

2020-02-25 08:05

Jautājums no zāles: Ja pats Mērs atzīst, ka diskusija bijusi nekvalitatīva un arī pats organizators saka, ka nebija sagatavojies - jautājums ir tikai viens, kāda velna pēc tiek tērēts kaut viens eiro no Pašvaldības naudas sarunām Wiktorijā, ja paši aicina katru nedēļu uz Rožu laukuma telpām, par kurām arī maksā brangu naudu.

2020-02-25 08:18

Domu galva: Dažas minētās personas, aukstāk minētie, jau kļūst kosmiskas ! Diez vai vajadzētu reaģēt uz viņu "spazmām" !

2020-02-25 08:26

Kaimiņš no blakus dzīvokļa: Šo interneta bļauru uzmanības deficīts ir apbrīnojams. Kādā sakarā Ķempe sevi sauc par arhitekti? Visiem sen zināms, ka šī persona ir nelīdzsvarota histēriķe, kāpēc vispār kāds viņas spazmas atreferē? Estrāde "Pūt vējiņi" jau sen beigusi savu dzīvi un labi, ka tiek atjaunota. Tagad katram Liepājas bļaurim par godu tiks rīkotas publiskas diskusijas? Arī man interesē, cik izmaksāja pīrādziņi un cik liels atalgojums samaksāts Džigunam par šo cirku.

2020-02-25 08:33

Toms ar Domubiedru grupu no Jaunliepājas: Es ar saviem domubiedriem arī gribu sanākt kopā un diskutēt par sev svarīgām lietām. Saaicināt savus draugus, savā burbulī vārītos un pasniegtu šo par absolūto patiesību un liepājnieku viedokli. Tēmas ir ļoti daudz.Arī video ar telefonu varētu nofilmēt,prezentācijas sataisītu, pieaicinātu "ekspertus" un diskutētu katru nedēļu. Gribu, lai manas un domubiedru grupas sanākšanas arī Dome apmaksā.Vai Dome arī man to visu apmaksās ? Kur var pieteikties saņemt finansējumu? Ar neko jēdzīgi dzīvē nemāku nodarboties, darba nav, tāpēc arī labprāt kā Džiguns uzsēstos uz Domes naudas dzīslas.....

2020-02-25 08:51

dace4: Pūt vējiņus drīkst izmantot tkai līdz plk 11 jo pa nakti mūzika neļauj gulēt visam rajonam,pietiek pie jūras ir kafeinīcas kas nevienam netraucē

2020-02-25 09:07

klauni: Kāda jēga no šīm stulbajām diskusijām, ja lirpājnieku viedoklis vērā netiek ņemts.
Cik pašvaldības naudas šim cirkam iztērēts? Nauda tiek izmētāta pa labi un pa kreisi. Un tad brīnāmies, ka pilsētā nav ne bērnu zobārsts, ne bērnudārzi pietiekošā skaitā! Totāls nesaimnieciskums!

2020-02-25 09:25

Liepājniece: Šoreiz piekrītu Vilnīša kungam- labāk lai vismaz ir sakopta vieta, nekā bīstams grausts. Visiem kam nepatīk šīs projekts- nu neko darīt, ja gribat ko labāku- tad finansējiet paši. Bet lielajiem bļāvējiem- mācieties paust savas domas tā, lai neaizvainotu citus. Tā kā tādi skolnieki, nevis pieauguši inteliģenti cilvēki

2020-02-25 09:50

Ha, ha, ha!: Vai Vilnītis vispār ir spējīgs radīt arhitektūras pērli? Kura estrāde ir nefunkcionāla? Par sakopšanu. Liepājā šis sakopšanas process jau ir kļuvis bezgalīgs. To vien dara, kā vēsturiskās celtnes pārvērš graustos, bet pēc tam vietu sakopj.

2020-02-25 09:53

hmmm: Gribētos saprast, vai pašvaldība plāno finansēt arī citas šī "klubiņa" diskusijas...

2020-02-25 10:26

Dzen laiviņš: Pasūtītāja pusē vismaz 2015. gada maijā bija jābūt skaidram, ka iznākums konkrētajam pūtiņu rekonstrukcijas projektam būs tāds, kāds tas ir tagad - ne sliktākais, bet noteikti arī ne labākais.

Projektēšanas iepirkums tika izsludināts jau ar gatavu projektēšanas uzdevumu, kuram sabiedrības iesaiste nebija klāt, koku ciršanas apspriešana tikai pakārtoti var ietekmēt arhitektūru, turklāt notika ļoti vēlā projekta stadijā, un būvniecības atļaujas publiskošanas pieminēšana sabiedrības iesaistes kontekstā ir labākajā gadījumā nesanācis joks.

Dažādu objektīvu un mazāk objektīvu apstākļu dēļ šī "Pūt, vējiņi!" rekonstrukcija notika (vēl notiek) bez nopietnas sabiedriskas apspriešanas/iesaistes, bez arhitektūras konkursa, kas, sekojot elementārai loģikai, nodrošina kvalitatīvāku iznākumu.

Jap, spēkā esošie normatīvie akti neparedz pienākumu "Pūt, vējiņi!" gadījumā rīkot metu konkursu, realizēt sabiedrisku apspriešanu u.t.t., taču noteikti arī neaizliedz.

Lēmums par arhitektūras konkursu ir Būvvaldes dienas kārtībā, turklāt "nav obligāti" žanrā - "Būvvalde ir tiesīga būves (būvniecības ieceres) labākā risinājuma iegūšanai uzdot rīkot atklātu arhitektūras konkursu šādos gadījumos: [..] 575.4. sabiedriski nozīmīgu ēku būvniecībai un rekonstrukcijai [..]". Bet ir tiesīga arī neuzdot rīkot. Būvvalde ir "Pūt, vējiņi!" rekonstrukcijas pasūtītāja pakļautībā esoša iestāde. Šahs & mats arhitektūras konkursiņam!

2020-02-25 10:27

Siltumnīca: Jau gadiem estrādi "apsaimnieko" Seska partijas biedre Hartmane, kura nav ne pirkstu pakustinājusi , lai estrādi uzturētu pienācīgā kārtībā kā tas gādīgam saimniekam pienāktos. Lai liepājniekiem, kuri nav muļķi, iestāstītu, ka jaunais, plastmasïgais projekts ir skaisti, būs jātērē ļoti daudz naudas. P.S. Vai pašvaldības rīcībā ir būvinženieru atzinums, ka objekts ir bīstams un nav atjaunojams ?

2020-02-25 10:34

TĒVS: ( Projektēšanas iepirkums nav process, kurā var piekļūt labai arhitektūrai.) ???? NOPIETNI! JŪS pidari smadzenes atsaldējuši. Kādēļ jātērē nauda par to kas nevienam nepatīk un pat nav labākais? Vai kāds iet pie ārsat kurš nv beidzi pamatskolu? Debīlie mērģļi.....Kā var ekonomēt uz kvalitāti......ES NEBRĪNOS KA MAXIMA SABRUKA, JO ŠĪTIE PAJOĻI DARA LIETAS NE CILVĒKI AR PAUTIEM UN SMADZENĒM.

2020-02-25 11:26

Kantainais: Piemēram,ja tur darītos leiši ,tad jau sen tur būtu un darbotos vērienīga parka /pludmales kafejnīca ar ar muzikantiem ,atrakcijām bērniem un visu ko citu--un cilvēkiem būtu patīkami tur ierasties/apmeklēt..Taču tā kā tur plēšas tikai kašķīgie ,skaudīgie latvieši,kuri ir spējīgi tikai kaut ko ņolaizt uz grunti""",tad iznākums zināms--nograut un atstāt rakumus .Kā jau ""Sūnu ciemā"" .Un Sūnu ciema sindroms latviešiem ir gēnos,par kuru tie sajūsminās..
Tajā vietā var uzcelt bērnudārzu.Un tā ir perspektīva.

2020-02-25 12:26

To: Kantainais: Tieši tā - leišiem ļoti labi padodas cheap and dirty attīstība! Un, kas ne mazāk svarīgi, ātrums, kādā viņi darbojas. Nu, gadās pa kādiem 54 līķiem... pofig... progresam ir cena.

2020-02-25 13:07

poga: Lai savāktos un nomierinatois labs paņēmiens ..pieturēties pie pogas :))) Arvien vairāk riebjas tie teicieni ,naudas ir tik cik ir,dara ko var izdarīt,labi ka dara vispār utt. Tad kāpēc pašiem jaunas dienesta mašīnas un padomnieks padomnieka galā. Tas nav normāla cilvēka domu gājiens.Un es negribu savu nodokļu naudu ieguldīt bezjēdzīgā lopu novietnes paskata būvē,nevis skaistā estrādē. Domāju tās ir katra liepājnieka tiesības.

2020-02-25 15:36

Piekrītu Pogai: Sabiedriskā apspriešana bija jārīko jo tiek tērēta sabiedrības nauda! Līdzšinējā pieredze rāda, ka vietvalži nav spējīgi neko gaumīgu, funkcionālu un sabiedrībai vajadzīgu uzcelt. Tā ka manuprāt sabiedriskā apspriešana Liepājā ir OBLIGĀTS pasākums.

2020-02-25 17:48

Kantainais: To: Kantainais:>> tu esi ""īsts ""latvietis "" )) kašķīgs un stulbs..
Un tagad pierādi savus vārdus..kurš leišu celtniecības kantoris /firma tika cēlusi sagruvušo Zolitūdes Maximu??

2020-02-25 18:13

Kostja: nākamo diskusiju vajag par Jaunliepāju !

2020-02-25 21:08

Marta: Man dārzā ir siltumnīca no metāla profiliem, kuriem pārliktas polikarbonāta loksnes. Tāds bija gatavs detaļu komplekts pa 300 eiro, tikai pašam jāsaskrūvē. Skaista nekā nav, bet funkciju pilda. Jaunā "Pūt, vējiņi" estrāde būs tieši tāda pati - no metāla profiliem, kuriem pārliktas polikarbonāta loksnes. Kā jau Liepājā pieņemts - skaista nekā nav, bet funkciju pilda.

2020-02-25 21:30

Lavents: Vajag kapitālo remontu vai kā tagad moderni saka Renovāciju. Savest visu kārtibā atjaunot un būtu kā konfekte.

2020-02-25 22:27

Aija: Projektā nepatīk jumts un metāla režģi,kas to balsta,bet
par "Pūt,vējiņi"atdzimšanu esmu viennozīmīgi "par".Tāpat
restorānu "Banga"arī jāatjauno vecajā izskatā! Vai nav kādi
apņēmīgi liepājnieki-kaut kur pasaulē,ar naudu,kuri varētu
piedalīties.......................

2020-02-25 23:23

Toms: Un kas segs apsaimniekošanas izmaksas,Jūs Aija,vai ?

2020-02-26 22:58

Aija: Tom,Jūs par "Bangu"vai "Pūt,vējiņiem"?

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli