Otrdiena, 11. augusts Liega, Olga, Zita, Zigita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vēstījums pudelē ved no kāzām uz jaunu iepazīšanos. Līgo dienas brīnums un latvietības kods

Vēstījums pudelē ved no kāzām uz jaunu iepazīšanos. Līgo dienas brīnums un latvietības kods
23.06.2020 06:00

Linda Kilevica, Nora Driķe

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Mēdz runāt par Ziemassvētku brīnumiem, taču teju neticami, tomēr reāli piedzīvojumi notiek arī pirmsjāņu laikā. Līdz asarām aizkustināti šonedēļ ir priekulnieki Līga un Jānis Pelnēni, un tikpat emocionālus mirkļus piedzīvojuši durbenieki Lilita un Arturs. Līdz šim viņi nebija pazīstami. Notiekošais atgādina romantiskas filmas scenāriju. Brīnums, kas savedis cilvēkus kopā, ir Durbes ezera krastā nejauši uzieta pudele ar vēstījumu, kura ūdenī palaista tieši Līgo dienā pirms trīspadsmit gadiem, kad salaulājās Līga un Jānis.

Pelnēnu ģimenes stāsts uzplaucis kā papardes zieds. Vārdā Līga un Jānis, iepazinušies Jāņos, apprecējušies draugu un radu līgotāju pulkā 23. jūnijā. (Foto: Ģirts Gertsons)

Jāņu nakts brīnumi

Vainagiem galvās un ar skanīgu līgodziesmu Līga un Jānis kopā ar bērniem Paulu un Mārtiņu izkāpj no auto un sveicina saimniekus lauku mājās pie Durbes ezera. “Šie ir tie mūsu brīnumi, kurus kopš tās Jāņu nakts esam sadarījuši,” ar atvasēm iepazīstina Līga. Pie pamatīga galda kādreizējās kūts akmens pamatu aizvēnī, cienājoties ar Artura pagatavoto vilkābeļu tēju un Lilitas cepto rabarberu rausi, notikumi atšķetinās pa diedziņam vien.

Pelnēnu meita un dēls ir visīstākie Jāņabērni visās nozīmēs. Paula piedzima tēva dzimšanas dienā deviņus mēnešus pēc kāzu un Jāņu nakts. “Mani vecāki precējās pa Jāņiem, un tad 20. martā piedzimu es,” saka Jānis. Abi smejas, ka ar puiku nedaudz kļūdījušies – Mārtiņš ir dzimis 6. martā.

Arturs izstāsta, ka mājas bija vecvecāku īpašums. Viņš atgriezās bērnības sētā 2004. gadā un ielika pamatus jaunajai mājai. Šogad pagalmā uzsliets karoga masts un uzvilkts Latvijas karogs, vēl top mājas nosaukuma zīme. Artura darbs saistīts ar mežu, Lilita strādā tirdzniecības jomā. Abi ir kopā piecpadsmit gadus, pirmoreiz satikušies 15. septembrī tepat ezermalā. Lai sāktu šeit dzīvot, bijis ļoti smagi jāstrādā, pat akmeņus vēluši, gandrīz visu sākuši no nulles.

Apprecējās līgojot

Pelnēnu pāra mājas ir “Jāņsēta”. “Priekulē, pirms Knīveru krustojuma, tur, kur vienmēr ir karogs mastā,” pastāsta Jānis. Īpašums nodēvēts par “Jāņsētu”, iepriekšējo īpašuma nosaukumu nomainot. Iemesls – mājas atjaunoja Jānis, būvējis vecvectēvs Jānis, kura vectēvs arī bija Jānis. Arī tur palikuši vecās kūts un mājas pamati. Kolhoza laikos ēkas bija pārbūvētas, sadalot mazās istabiņās slaucējām. Pirms piecpadsmit gadiem iegājuši un sākuši darboties brikšņos.

Ja viss ap to vien grozās, vairs neizbrīna, ka Jānis ar Līgu sapazinušies tieši Jāņos. Abi strādājuši policijā, kur tolaik nebija pašas lielākās algas, kopīgi atjaunojuši mājas. Pēc divu gadu cerēšanās sākuši domāt par attiecību juridisku nostiprināšanu. Pa Jāņiem viņiem sēta vienmēr pilna – cilvēku trīsdesmit. Ja reiz viesi kāzās ir tie paši, kas Jāņos, lai sabrauc un nosvin, tā abi nolēmuši.

“Pateicoties draugiem, mums bija tās lielās kāzas, viņi mums uztaisīja tik burvīgu pasākumu!” atceras Līga. Aizņēmušies lielo armijas telti un svinējuši pļavā trīs dienas. Vedēji bija priekulnieki Anita un Reinis Zīverti, ar kuriem nu savijušies, jo abi pāri ir krustvecāki viens otra bērniem. “Mums bija sešu stundu ceļš no baznīcas līdz mājām, pat ar lidmašīnu izmetām nāves cilpu virs Liepājas!” stāsta Jānis. Paziņām pie Durbes ezera stāvējis balts kuteris, ar kuru vizināti, un tad arī vajadzējis uzrakstīt vēstījumu ar veiksmes novēlējumu atradējam un ievietot pudelē.

Turpinājums sekos

Tā kā kāzās bija tik daudz notikumu, pudeles iemešanu Līga pat bija piemirsusi. Taču Lilita ar Arturu vēstījumu tā uzreiz neatdod, sagatavojuši pārsteigumu. Izrādās, pudele nav svaigi uzieta, to abi atraduši pirms 7–8 gadiem, precīzi neatceroties. Lilita stāsta, ka pastaigā gandrīz pagājuši garām, bet ievērojuši, ka pudelē kaut kas ir. Vēstījumu izlasījuši, izžāvējuši. Secinājuši, ka novēlējums būt laimīgiem domāts tieši viņiem, un paturējuši.

Nu abi ir ilgus gadus kopā un jūtas laimīgi, tāpēc pieņēmuši lēmumu šo vēstījumu atdot autoriem un Lilita sākusi viņus meklēt. Lilita un Arturs priecājas, ka Līga un Jānis tik ātri atsaukušies, turklāt nav no tālienes. Abi pāri atzīst, ka ļoti priecājas par notikumu, kas ļāvis iepazīties un aizsākt draudzību. Un kas zina, varbūt šim stāstam un kopīgam tikšanās brīdim būs laimīgs turpinājums…

Līga joprojām strādā Valsts policijā, personāla nodaļā. Jānis pārsviedies uz lauksaimniecību, strādā SIA “Vaiņode Agro Holding”. “Jāņsētā” Jāņos ne tikai dzied, dejo un lec pāri ugunskuram, pērn iedibināts arī pliko skrējiens gar rudzu lauku dīķa malā – četros no rīta, kad redz vairs tikai tie, kas tik ilgi izturējuši. Skrējuši tikai puiši, bet šogad ap dīķi aug baltais āboliņš, tāpēc nu skriešot meitenes. Līgai un Jānim ir pa pieaugušai meitai no pirmās laulības. Šogad pirmā līgošana būs Līgas mazdēlam Eduardam, kurš piedzima omītes dzimšanas dienā 18. martā. Arī Jāņu bērns…

Papīrs bijis mazliet samircis, pudelei tik ilgi guļot ūdenī. Taču Līgas rakstītais ne tikai skaidri saglabājies, bet piepildījies dzīvē abām ģimenēm. (Foto: Ģirts Gertsons)

Dziesma ir latvietības kods

Jau piekto gadu “Latvijas Radio 2” rīko akciju “Gadsimta garākā līgodziesma”, un ceturto reizi pēc kārtas līgošanā no saullēkta līdz saulrietam visā Latvijā savu artavu dos Pāvilostas novada kultūras nama sieviešu koris “Sīga” diriģentes Lienes Brečas vadībā. Koris ir vienīgais dalībnieks no visa Liepājas apriņķa.

Par uzaicinājumu iedziedāt savu pantu Kristapa Krievkalna aranžētajā līgodziesmā diriģente bijusi pārsteigta, jo pandēmijas laikā visa darbība taču bija stipri mazinājusies. Kā tad koris veica ierakstu? Vienkārši telefonā un pēc tam aizsūtot uz radio audiofailu. “K. Krievkalns atsūtīja melodiju ar visu tempu – metronomu iekšā. Tad diriģentam ir rokās telefons, austiņas, es pati klausos metronomu un padodu toni meitenēm, kuras kultūras namā stāvēja atļautajos attālumos cita no citas,” pastāsta L. Breča. Viņa nosmaida, ka “Sīgai” parasti trāpoties dziesmas panti par puišu un meitu attiecībām Līgo vakarā. Dziesmas pēdējo pantu “Dod, Dieviņi, kalnā kāpti” visi akcijas dalībnieki dzied kopīgi.

Par līgošanas tradīcijām mūsdienās Liene saka, ka to ievērošana esot ļoti individuāla, Daļa cilvēku tiešām paļaujoties uz repertuāru, kuru atskaņo radio. Taču tālu neesot jāmeklē līgotāji, kas tā nedara, piemēram, Otaņķu sievas vai Bārtas etnogrāfiskais ansamblis noteikti paši muzicē kopā. “Domāju, ka tas no ģimeniskām tradīcijām atkarīgs. Ja saimē ir Jānis vai Līga, tad noteikti piekopj dziedāšanu,” viņa saka. “Dziesmas ir latvietības kods, gēnos iekšā, latvietis un dziesma – divas nesaraujamas lietas. Dziesma grūtos un saspringtos laikos vienmēr devusi spēku izdzīvot. Domāju, ka cilvēki tagad ir izslāpuši pēc koncertiem, par to liecina kaut vai lielā atsaucība pagalmu koncertiem.”

Nākamgad korim “Sīga” apritēs 60 gadi. Lielajā pauzē, kad nebijis praktiski ko darīt, diriģente sākusi domāt, kā jubileja varētu izskatīties. “Desmit gadu garumā ir bijusi sadarbība ar vairākiem māksliniekiem, piemēram, Karīnu Tatarinovu, Sigitu Pļaviņu, Anci Krauzi, Uldi Marhilēviču. To visu mūsu jubilejas koncertā centīsimies izmantot. Gribētos krāsainu, skaistu koncertu kopā ar koriem, ar kuriem esam sadraudzējušies,” iecerējusi L. Breča.

Svētdien, 21. jūnijā, pulksten 16.15 “Latvijas Radio 2” ēterā būs intervija ar Lieni Breču un skanēs kora “Sīga” dziedājums.

Kā aplīgot odu un ērci

Kurš gan Jāņu vakarā nav kāvies ar odiem? Arī bailes no ērcēm svētku garšu var saindēt. Entomologs Voldemārs Spuņģis, kurš pašlaik tieši nododas ērču pētniecībai, teic – vislabāk no kukaiņiem var izvairīties, nekur neejot vispār. Viņš pats, pētot ērces, tieši pretēji, uzmeklē tādas vietas, kur ērču visvairāk.

“Es nekā īpaši no kukaiņiem neizvairos, jo viņi stimulē manu imūnsistēmu,” saka zinātnieks. Pret encefalītu gan esot potēts un piesūcamies ērces speciāli negaida. Lai kā censtos uzmanīties un valkāt piemērotu apģērbu, katrai ērcei izsekot viņam nav izdevies, šogad vien jau trīs reizes dabūjis piesūkušos parazītu ņemt nost. Tomēr arī viņš mašīnā turot aerosolu “Maga Super” – tas palīdz, ja krūmos, pļavā vai mežā jāsēž uz vietas un kukaiņi uzmācas tā, ka nemaz vairs nevar izturēt.

Reiz V. Spuņģis kopā ar vides žurnālistu Māri Olti izmēģinājuši dažādus līdzekļus odu atbaidīšanai. Vislabākā esot bijusi darva – speciāls preparāts, ražots Somijā. Tas esot plānā kārtiņā uz miesas smērējams, brūns, pēc sveķiem patīkami smaržojošs līdzeklis, taču Latvijā neesot nopērkams, varot meklēt internetveikalos. Otrs efektīvākais līdzeklis, pēc V. Spuņģa teiktā, ir pie apģērba piespraužams fumigators: “Uzparikte ar baterijām, kas iztvaicē šķidrumu, kas odus atbaida pāris metru attālumā. Ja pūš vējš, tad gan odi aizbiedēti tikai no vienas puses.” Un vēl ir elektronisks aparātiņš, kas izplata tādas skaņu frekvences kā sikspārnis, no kura odi baidās, jo sikspārņi ir odu ienaidnieki.

“Jāņos riska grupā ir tie, kuri dodas pie dabas. Galvenais – nelīst krūmos, aizaugušos izcirtumos. Ja arī tomēr iet papardes ziedu meklēt, tad pēc tam sevi rūpīgi jāapskata. Ja svin, kur nopļauta zālīte, tad viss būs okei,” ieteic pētnieks.

Veikalos un aptiekās kukaiņu aizbaidīšanai nopērkami dažādi uz apģērba smidzināmi aerosoli, ārā novietojamas šim mērķim speciāli ražotas sveces un lampiņas – odu ķērājas, un dažādi citi līdzekļi.

Vislabākais līdzeklis pret odiem ir saģērbties tā, lai odi netiktu klāt, uzskata organizācijas “Zaļā brīvība” vadītājs Jānis Brizga. Bez tam viņš iesaka lietot augu izcelsmes preparātus, kas satur aktīvas ēteriskās vielas, piemēram, kuros izmantota lavanda, rozmarīns, piparmētra, baziliks. Viņa ģimene odu atvairīšanai lietojusi dabisku līdzekli “Odiņš”, tomēr viņš piebilst: “Ir arī attiecīgi jāsaģērbjas.”

Odus atbaidot arī tādi augi kā vērmeles, neļķes, gandrenes, kaķumētra, samtenes, Dalmācijas kumelīte, biškrēsliņš – šādas ziņas atrodamas lapā manaoga.lv. Varbūt Jāņu vainags no šiem augiem palīdzēs arī izvairīties no apnicīgajiem asinssūcējiem.

Lai vēderprieki nepārvēršas mokās

Bagātīgi klāts galds ir neatņemams elements Līgo svētkos. Kā nepārspīlēt ar kulināro uzdzīvi, grādīgo dzērienu lietošanu un nenodarīt pāri savai veselībai?

 • Nav pareizi visu dienu neko neēst, taupoties vakaram, un tad uzņemt pārlieku daudz barības. Jāievēro regulāras ēdienreizes visas dienas garumā, jo tad vakarā vēlme pārēsties būs mazāka.
 • Ja plānots grilēt gaļu, to labāk marinēt pašiem, jo gatavajā, veikalos nopērkamajā šašlikā (kā cūkas, tā vistas) parasti pievienots ļoti daudz sāls un etiķa. Sāls organismā aiztur šķidrumu, veidojas tūskas, rodas slikta pašsajūta.
 • Nepārspīlē ar apēstās gaļas daudzumu! Ēdot gaļu, Jāņu sieru (olbaltumvielas) un vēl rasolu, rodas papildu slodze aknām un nierēm.
 • Pīrādziņus un plātsmaizes izcep mājās pati – nevis no baltajiem, bet rupja maluma miltiem, pieliekot mazāk sāls un cukura.
 • Nesēdi visu vakaru pie galda, bet kusties; dodies pastaigā, spēlē spēles, dejo, piedalies rituālos. Fiziskās aktivitātes uzlabo gremošanas procesus.
 • Dzer tikai labas kvalitātes alkoholu.
 • Lai strauji nenoreibtu no izdzertā alkohola, vispirms jāuzēd. Tad alkohola uzsūkšanās organismā notiks lēnāk.
 • Nedzer alkoholu ar daudz cukura (kokteiļi, saldināti sidri u.c.). Pie alkohola nelej limonādes vai sulas. Dzerot tīru mantu, neuzņemsi pārāk daudz cukura, jo paaugstināts cukura līmenis organismā rada papildu slodzi gremošanas sistēmai.
 • Vakara gaitā, dzerot alkoholu, ik pa laikam iedzer ūdeni, lai nerastos slikta pašsajūta ķermeņa dehidratācijas dēļ.
 • Nākamajā dienā pēc pārēšanās izvēlies dzert paniņas, kefīru vai citus skābpiena produktus, ēd dārzeņus. Dzer ingvera vai ķimeņu tēju. Iztiec bez kafijas. Neguli, bet kusties, piemēram, dodies pastaigā.

Jāņu siers

Būs nepieciešams 1 kg trekna biezpiena, labāk, iepriekšējā dienā pirkta, lai tāds skābenāks. 3 litri nepasterizēta piena, 2 olas un 3 olu dzeltenumi, 180 gramu jeb viena paciņa sviesta, nepilna ēdamkarote sāls un 3 ēdamkarotes ķimeņu. Vajadzīgs arī kārtīgs katls un paliels siets, kur liet masu, lai notecinās šķidrums.

Vispirms sakuļ trauciņā olas kopā ar olu dzeltenumiem. Tad liek vārīties katlā pienu un, sagaidot pirmo burbuli, liek klāt biezpienu, un maisa, līdz viss saiet vienā pikā un atdalās sūkalas. Masai jābūt mīkstai un staipīgai.

Lej to sietā, lai notek sūkalas un liekais šķidrums. Katlu izmazgā un liek atpakaļ uz uguns. Izkausē sviestu, liek klāt biezpiena masu, sakultās olas, sāli un ķimenes un karsējot maisa 2–3 minūtes, lai nepierauj. Nedaudz pie katla pamatnes pielips, bet jāuzmanās, lai nav deguma, tāpēc maisīšana ir svarīga. Kad siers savēlies viendabīgā bumbā bez kunkuļiem, to ņem ārā un sien drānā vai liek apaļā traukā, noteikti uzliekot slogu. Sieram jāstāv vēsumā pāris dienas (vismaz diennakti), lai tas kārtīgi sastingst. Tad var likt uz galda un griezt šķēlēs viesiem.

Ticējumi Jāņos

 • Jāņu naktī paparde zied zelta ziediem. Kas viņu redz ziedot, tas var izteikt vienu vēlēšanos, kura piepildīsies.
 • Jāņu nakts rasu uzskata par ļoti svarīgu. Ja tajā mazgājas, tad tiek skaists. Ja šī rasa iebirst apavos, tad pārvēršas par zeltu, sudrabu.
 • Zāle aug līdz Jāņu vakaram, bet jau ar Jāņa dienu sāk briest. Tādēļ zālēm un tējai jāievāc augi līdz Jāņa dienai.
 • Ja dzērājam nezinot gada īsākajā naktī iedod ķēves mīzalus, tad tas vairs nedzer.
 • Naktī jālec pāri ugunskuram, jo tā cilvēki attīrās no visām rūpēm un raizēm.
 • Jāņu rītu nedrīkst gulēt, jo tad saulīte rotājas.

Kā svinēsiet Jāņus?  

Valentīna Mickēviča-Eihvalde – skolotāja:

– Kopā ar ģimeni, ar tuviniekiem brauksim uz lauku māju un tur arī svinēsim. Jāņi noteikti jāatzīmē, jābūt kopā ar tuvākajiem. Mani tas neuztrauc, ka nebūs publisku sarīkojumu, koncertu, jo vienmēr svinam ģimenē – klusi un ar savējiem. Man tā patīk. 

Ērika Kaļotkina – liepājniece:

– Visdrīzāk to darīsim ģimenes lokā, bet pagaidām vēl nekas konkrēti nav sarunāts. Sapulcēsimies un brauksim dabā meklēt kādu jauku vietu, kur nosvinēt. Lauku māju mums nav. Pērn līgoju ar draugiem Pērkonē. Jāņus vajag atzīmēt, jo tā ir iespēja pabūt ārpus ikdienas un restartēties, sākt visu no jauna.

Gints Grāvelsons – ražošanas vadītājs:

– Svinēšu vasarnīcā kopā ar ģimeni. To jau zinām, ko kurš sagādās, atvedīs, lai svētki izdotos. Kad dzīvoju Rīgā, tad Jāņos apmeklēju lielos, publiskos sarīkojums. Tagad vairs ne. Nu man labāk patīk ar savējiem, ar draugiem. Jāņi ir latviešu nacionālie svētki, tādēļ tie noteikti jāatzīmē.

Diāna Cibule – strādā slimnīcā:

– Droši vien svinēšu, kā nu bez tā, bet viss notiks spontāni, pēdējā brīdī. Parasti līgojam ar ģimeni, ar “Vaduguns” deju kolektīvu. Ja būsim dabā, tad jau distanci varēsim ievērot! Jāņu svinēšana latviešiem ir asinīs, daļa no mūsu būtības, tāpat kā tautas dziesmas un dejas. Man Jāņi dod jaunu enerģiju un spēku visam gadam.

Ieva Jēce – studente:

– Jāņus svinēšu laukos pie radiem. Vieta zināma, bet konkrēta plāna vēl nav, kā viss notiks. Katru gadu svinam laukos, un tā ir mūsu tradīcija. Arī šogad nekādu atšķirību nebūs. Uz koncertiem, zaļumballēm neesmu gājusi. Kāpēc jāsvin Jāņi? Nezinu. Droši vien tāpēc, ka tie ir vasaras saulgrieži.

3 komentāri

2020-06-23 16:31

vēronis: ja tu draudziņ nezini kur ir laime tava, pameklē to pudelē, pudelē tā ira;)

2020-06-24 13:10

ojoj: labs

2020-06-24 16:52

KKK: kas tik viss nenotiek dzērumā)))

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
 3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

 1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz