Ceturtdiena, 9. jūlijs Asna, Asne, Zaiga
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Jau 11 mēnešus ”skaidrībā”

Jau 11 mēnešus ”skaidrībā”
Foto: liepajniekiem.lv
26.12.2016 07:18

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Atkarība. No alkohola. Narkotikām. Arī azartspēlēm. Nelaime, no kuras cieš pats atkarīgais un līdz ar viņu arī tuvinieki. Nelaime, no kuras atbrīvoties ļoti grūti. Viens no tiem, kuriem izdevies sevi pārvarēt ir Juris (vārds mainīts). Viņš, kā pats saka, jau 11 mēnešus ir ”skaidrībā” un vēlas dalīties savā purva bridēja pieredzē, lai no iestigšanas atturētu citus.

No pusaudža vecuma

Jautāts, kā iekritis azartspēļu atkarībā, puisis atklāti stāsta: ”Mans stāsts sākās 16 gadu vecumā, kad bara instinkta vadīts aizgāju draugiem līdzi uz spēļu zāli, kur arī izdarīju pirmās likmes un ieguvu pirmo laimestu.” Sācis ar automātiem jeb tā saucamajiem ”vienročiem”.

Pēc pirmās veiksmes spēlēšanu turpinājis: ”Protams, ka neapzinājos, ka tā varētu būt problēma, radīt grūtības dzīvē. Taču ik reizi, kā man bija naudas problēmas, es domāju par iespēju doties spēlēt. Jo taču iepriekšējā reizē es biju laimējis.”

Gada laikā puisim nomainījies draugu loks: ”Iepazinos ar tādiem, kuriem arī bija problēmas ar azartspēlēm.” Speciāli gan Juris šādus vienaudžus nav meklējis, taču, acīm redzot, vienādi domājošie sastopas.

”Pēc gadiem diviem tā jau kļuva par mūsu ikdienu,” viņš turpina stāstīt: ”Pirms jebkādiem svētkiem vai pasākuma, kā ir kāda naudiņa, mēs it kā gājām atpūsties uz spēļu zāli. Tajā pašā laikā jau sākās pirmie kredīti, lai tikai varētu uzspēlēt.”

Kad atvērušies pirmie lombardi, uz turieni nesuši elektroierīces, lai tikai būtu nauda, par ko uzspēlēt: ”Tas viss piecos gados pārvērtās tādā mudžeklī, ka ik rītu jau cēlos ar mērķi uzspēlēt.”

Jautāts, kur ticis pie līdzekļiem spēlēšanai, puisis ir atklāts: ”Es manipulēju ar cilvēkiem, meloju radiniekiem, liku savas elektroierīces lombardā. Tādas cilvēciskas īpašības kā godīgums un pašcieņa man pilnībā bija pazudusi.

Varēju izvairīties no visiem, sēdēt tajā iestādē jau diennaktīm. Varēju atslēgt telefonu un pēc tam mammai melot, ka esmu bijis tusēt un pa nakti palicis pie drauga. Domāju tikai par to, kā no mammas atkal izmanipulēt naudu, lai atkal ietu spēlēt.”

Uz jautājumu, vai guvis arī kādu laimestu, Juris atbild nekavējoties: ”Protams, ka nē! Jā, vienmēr, kad gāju uz to iestādi, es jutu, ka posts ir ļoti tuvu, ka pats sev roku bedri, jo parādi tikai auga. Draugu praktiski vairs man nebija, jo visiem es meloju, ar visiem manipulēju. Kad spēlēju, man bija tikai trīs emocijas: dusmas, naids un agresija. Kaut zināju, ka nevinnēšu, tomēr azartspēļu atkarīgajiem ir tā fantāzija, ka nu būs tas lielais laimests, ka atdošu parādus, nopirkšu visiem kažokus utt., beigšu spēlēt un dzīvošu laimīgi.”

”Bet līdz tam, kad es nonācu līdz saprašanai, ka tā iestāde ir izdomāta, lai nopelnītu, nevis tam, lai kāds uzvarētu, viss jau bija iegājis tik dziļi…” viņš piebilst.

Mācās ieklausīties

Nu jau gandrīz gads, kopš Juris vairs nespēlē azartspēles un neiet spēļu zālēs iekšā: ”Nu jau 11 mēnešus esmu skaidrībā. Tieši tā mēs to saucam. Tas ir laiks, kopš es vairs nespēlēju.”

Un turpina: ”Taču es apzinos, ka vēl turpmāko gadu ikdienā man būs jāsastopas ar spēles radītām problēmām. Tās ir kredītu atmaksas, jo vēl joprojām maksāju parādus. Kaut finansu slodze pēc tam, kad beidz spēlēt ir visvieglāk atrisināmā. Vēl ir jāsaskaras gan ar fiziskām, gan juridiskām personām – ģimeni, draugiem. Viņiem jāatzīstas, ka esmu slims cilvēks.”

Juris Vecmīlgrāvī izgājis Minesotas programmu: ”Tā ir programma toksikomāniem, narkomāniem, azartspēlmaņiem un alkoholiķiem. Pēc visa šī ir ļoti grūti atgūt cilvēku cieņu. Tādēļ savu dzīvi šobrīd dzīvoju dienu pēc dienas. Tieši šodienā.” Patlaban viņš vada atbalsta grupu anonīmajiem spēlmaņiem.

Taujāts, kas viņa dzīvē izmainījies pēdējā gada laikā, kopš viņš vairs nespēlē, puisis klāsta: ”Agrāk manī bija tikai dusmas, naids un agresija, es visiem meloju, visus krāpu, slēpos, pats sevi neieredzēju, nespēdams uz sevi spogulī paskatīties. Pēc Minesotas programmas, kuras laikā piecas stundas dienā strādājām ar psihologiem, ar grupas biedriem dalījāmies pieredzē, esmu mainījies. Programmas laikā pirmo reizi sāku ieklausīties sevī un cilvēkos, sapratu, ka man ir savas domas, ka neesmu pakļauts atkarībai, kas mani kontrolē.”

”Pēc Minesotas programmas aptuveni četrus mēnešus man bija eiforijas sajūta,” viņš turpina:

”Apjautu, ka varu kontrolēt savu dzīvi, pieņemt lēmumus varu atbildēt par savu rīcību. Manī bija prieks un laime, spēju paskatīties uz sevi spogulī. Visas šīs mazās lietiņas likās tik ļoti svarīgas un patīkamas! Turklāt apjautu, ka mainās arī mans raksturs. Un tās sajūtas ir vienkārši brīnišķīgas.”

”Minesotā mums ļoti stingri uzsvēra, ka reizi nedēļā obligāti jāpiedalās sapulcēs, jātiekas ar sev līdzīgiem, lai dalītos pieredzē un pārdomās. Ja neiet uz sapulcēm, tad lielākā daļa parasti ”noraujas” vai aizmirst par problēmu un atgriežas pie atkarības,” skaidro puisis.

Un norāda: ”Man samērā liela problēma bija tā, ka Liepājā tobrīd nebija azartspēļu atkarīgo atbalsta grupa. Bija grupas alkoholiķiem un narkomāniem, bet tas man nederēja, man vajadzīgi cilvēki, kuri saprot tieši mūsu problēmu. Jo sapulču ideja ir gūt spēku un motivāciju iet uz priekšu. Dalāmies pieredzē un motivējam cits citu noturēties. Sapulcēs neizskan vārds ”tu”. Ir tikai ”es”, mana pieredze.”

Tādēļ pēc Jura iniciatīvas tika izveidota atbalsta grupa anonīmajiem azartspēlmaņiem: ”Sapulces reāli palīdz. Tiesa, jau vairākas nedēļas esmu bijis viens, bet es turpinu iet, lasu materiālus, izglītojos, lai neatkristu atpakaļ. Negribu riskēt ar to, ko jau esmu sasniedzis.”

Pašam jāapzinās problēma

Jautāts, kur un kā sapratis, ka ir purvā, no kura jātiek ārā, puisis stāsta: ”To, ka ir problēma, sapratu jau pēdējā gada laikā, kad vēl spēlēju, – 20 gadu vecumā. Sapratu: ja tā turpināšu, ir divi varianti – vai nu es palikšu uz ielas vai arī būs kas krimināls un es nonākšu cietumā. Jo es vairs nespēju kontrolēt ne savu rīcību, ne domas. Biju pārņemts un apsēsts ar spēli – slims cilvēks.”

”Es vēl joprojām esmu slims cilvēks,” viņš turpina: ”Bet es veiksmīgi ar to varu sadzīvot. Bet piecu gadu laikā es nospēlēju visu. Man bija darbs – biju bārmenis.

Nekad nevarēju aiziet līdz autobusam, lai aizbrauktu uz mājām. Jo visur pilsētā zaigo spēļu zāļu logi. Un tikko es ieraudzīju kādu no šīm iestādēm, nespēju domāt ne par ko citu, kā par spēlēšanu.

Gāju taisnā ceļā uz turieni un zaudēju visu. Meloju mammai, sakot, ka visu kontrolēju, tajā pašā laikā melojot sev.”

”Vienu dienu apņēmos sevi patiešām kontrolēt, saņemt sevi rokās. Atdevu mammai, kura par manu problēmu zināja, kredītkartes, lai viņa man palīdzētu kontrolēt situāciju. Bet, līdzko kontā ienāca avanss, es aizgāju uz banku, izņēmu naudu un devos spēlēt… Bet mammai tajā pašā laikā rakstīju, ka esmu ar draudzeni. Mamma mani atrada zālē… Tajā mirklī es sapratu, ka man vajadzīga palīdzība, ka esmu slims un pats nespēju kontrolēt sevi.”

Juris piekrīt, ka nevienu spēlmani labi padomi no malas vai aizliegumi neatturēs no spēlēšanas, tāpat kā nevienu alkoholiķi nevar atturēt no dzeršanas, ja viņš to negrib. Pašam spēlmanim jāsaprot, ka viņam ir problēma, ka viņam vajadzīga palīdzība, lai šo problēmu atrisinātu.

Kad viņš atzinis savu problēmu ar mammas atbalstu jau pēc trim dienām viņš bijis Minesotas programmā. Azartspēles pilnībā izgriezušas no Jura dzīves piecus gadus. 

Taujāts par pašsajūtu, puisis atzīst: ”Esmu laimīgs. Ja iepriekš nekontrolēju situāciju un sāku ārdīties par niekiem, tad nu esmu mierīgs. Esmu atvērts un harmonisks. Jo esmu sapratis, ka neatrisināmu problēmu nav.”

Vēlas palīdzēt

”Ik diena man ir pateicības pilna diena, priecājos par sīkumiem. Jo dzīve iet uz priekšu. Es kontrolēju situāciju. Parādus es atdošu, sevi es iekšēji esmu sakārtojis. Viss ir sabalansēts. Ne tā kā iepriekš, kad man bija vienalga, kā es izskatos un ko es ēdīšu.”

Uzlabojušās arī puiša attiecības ar mammu un tuviniekiem: ”Tāds kontakts, kāds ir šobrīd, manuprāt, nav bijis nekad iepriekš. Mēs vairs necīnāmies viens pret otru, esam kļuvuši atvērtāki. Jo atkarība jau skar arī tuviniekus, kuri kļūst līdzatkarīgi. Tāpēc strādājam ar mammu gan kopā, gan katrs par sevi.”

Juris atradis darbu un atzīst: ”Pēc dzeltenās grāmatas cenšos dzīvot dienu pēc dienas. Grāmatā ir veseļošanās programma, vienotības programma. Tā ir skelets manai ikdienai.”

Arī pa pilsētu, garām spēļu zāļu spožajām izkārtnēm, iet kļuvis vieglāk: ”Kādreiz bija tā, ka, ieraugot uzrakstu, kalkulēju, kā sablēdīties, lai varētu uzspēlēt. Tagad es braucu garām šīm iestādēm, redzu tās, bet man galvā ir doma: esmu tur bijis, pašā apakšā, lejā, bet man tas vairs nav interesanti un es negribu tur vairs būt. Tagad gribu būt augšā un nepadoties. Man ir interese būt skaidrībā, augt un attīstīties kā personībai.”

Viņš atzīst, ka zina salīdzinoši daudz cilvēku, kuriem ir problēmas ar azartspēļu atkarību:

”No malas neviens spēlmani pret viņa paša gribu glābt nevar. Kamēr cilvēkam ir ilūzija, ka vēl var uzspēlēt un varbūt laimēt, nekas nemainīsies. Spēlmanim jānonāk līdz pašai apakšai, līdz pašam dibenam, lai apjēgtu, ka ir problēma.

Pats zemākais punkts jeb dibens ir tad, kad cilvēks padodas slimības priekšā un saka: viss, es vairs nekontrolēju savu dzīvi, esmu atkarības priekšā bezspēcīgs. Kad cilvēks ir padevies, tikai tad viņš ir gatavs pieņemt un pat meklēt palīdzību.”

”Tāpat ir ar alkoholiķiem,” salīdzina Juris: ”Ja alkoholiķis neapzinās, ka viņam ir problēma, tad aizrādījums no malas neko nedos. Gluži pretēji – cilvēks par spīti ieslīgs vēl dziļākā purvā. To varu teikt pēc pieredzes.”

Jautāts, kādēļ par savu purva bridēja pieredzi gatavs pastāstīt, Juris atzīst: ”Priecājos par to, ka savu pieredzi varu izstāstīt. Pirmkārt, tādēļ, ka, uzzinot manu pieredzi, kāds spēs savilkt paralēles, atzīt problēmu un saprast, ka ir cilvēki, kas uzklausīs, un ka var ārstēties. Turklāt tepat Liepājā. Ir anonīmo spēlmaņu atbalsta grupa un mums Flotes ielā 7 sapulces notiek katru svētdienu divos dienā.”

30 komentāri

2016-12-24 13:13

ANNA48: Grēks nav nokrist - grēks ir nepiecelties !!!!!

2016-12-24 13:57

re: Malacis

2016-12-26 08:51

Reklama?: Ерунда эта ваша Minesotas programmā

2016-12-26 09:48

AndaB: Paldies par rakstu, tiešām aizkustina un iedvesmo!!!

2016-12-26 09:51

KārlisK: Minesotas programma palīdz, tikai pašam jābūt motivētam. Ja saskata dzīvei jēgu - viss notiks. Arī grupas apmeklēšana, ja nevar atļauties iziet visu programmu, ir liels atbalsts. Paldies autoram!

2016-12-26 11:33

alko: Esmu alkoholiķis! Saprotu ka man ir problēma, bet ļoti labi varu pats sevi kontrolēt! Ja vajag varu nedzert, bet tiko brīvdiena man tik ļoti garšo un patīk iedzert ka nevaru atturēties! Tas kā vienam gardu kūciņu apēst tā man iedzert ko gardu un stipru! Protams visvairāk no tā cieš ģimene, kurš grib kur doties brīvdienās ar tēti/vīru kas visu brīvo laiku zem "spiediena"? Gribat teik ka man kaut kāda programma iestāstīs ka alkohols ir negaršīgs? Kad jāiet uz darbu nedzeru, kontrolēt varu, bet...

2016-12-26 12:03

Pfff: Neko tu nekontrolē! Ja tu kaut ko kontrolētu,tad nedzertu arī brīvdienās. Vēl pie tam saprotot ka cieš ğimene!

2016-12-26 12:06

>alko: Labi pateikts "Ja vajag varu nedzert" Bet pilnīgi noteikti , ja pats negribēs atmest , nelīdzēs nekādas Minesotas ne Wašingtona sprogrammas...

2016-12-26 12:12

Pfff: Un kas tur ir labi pateikts?! Tātad , tas ka cieš ğimene..tas ir tāds sīkums?!?! Tur tas "ja vajag" nedarbojas :D Tāds murgs

2016-12-26 12:22

Julia Julia: Lai izdodas! Malacis puisis!!!

2016-12-26 12:36

Turās: Labs raksts, pamācošs.

2016-12-26 12:56

to alko: Tā ir pārejas stadija, pēc kāda gada vai varāk, paģirās neko nevarēsi kontrolēt. Un kad attiesi, varēsi nedzert kaut mēnesi, bet kad 100 būs iekšā, tā aizies jūriņā. un pēc tam tās briesmīgās pohas ar murgiem un svīšanu. Pats esmu to izgājis, tagad nelietoju jau gadus piecpadsmit, un tikai tādēļ, ka sapratu, ka ja turpināšu, tad būs vāks. Un tikai bailes no nāves un atmiņas no tām briesmīgām pohām palīdzēja sākumā. Tagad šnabis liekas riebīgs un nav vēlēšanās ieraut.

2016-12-26 13:13

alko: Es saprotu īsta problēma ar alkoholu ir cilvēkiem kas uzkāpj uz korķa 2ned. un nevar no tā atturēties! Es atturēties varu un darba dienās nedzeru, bet brīvdienas man patīk nodzert! Ko darīt? Domāju tur tok neviena minesota vai cita kopiena nelīdz! Vasarā meiģināju aizvietot ar velobraukšanu, ko tas deva vakarā vienalga piesūcos! Pat gandrīz pretēji pēc aktīviem 20-30km vēl labāk lija iekšā!

2016-12-26 13:22

alko to 12:56: Paldies par komentāru! Vērtīga pieredze, liek aizdomāties!

2016-12-26 13:32

Biruta66: Paldies par rakstu!
Alkohols ir zinaama, apspriesta probleema, azartspeelu atkariiba musu valsti ir jauna. Azartspeles pat nearste par valsts lidzekliem, ka tas ir ar alkoholu vai narkotikam. Toties spelu zales aug ka senes pec lietus. Autoram taisniba - Liepaja ir azartspelu paradize! Ej kur gribi, visur spelu zales. Varetu pilsetas vadiba pamacities no Venstpils.... ta vieta atverta jauna Olympic casino ellite, labi, ka Ganibu ielas projektu noprotesteja.

2016-12-26 14:56

atkarīgais: Sakiet paldies Seska & co pilsētas vadīšanas sekām - lombardi, spēļu zāles, humpalas, alkohola veikali un ātro kredītu kantori uz katra stūra. Cilvēki saņem maz, daudzi atkarībās. Galvenais, lai nedomā līdzi un klausās atkarīgo mēdiju slavas dziesmas nabadzīgākās pilsētas "uzplaukumam". Pretīgi...

2016-12-26 15:56

atkarīgajam: neviens cilvēkam ar varu neliek ne smēķēt, ne lietot alkoholu, ne spēlēt. Tā ir katra paša izvēle.Vienīgā bēda visātšai padarīšanā ir tas, ka cilvēks nevēlas uzņemties atbildību.Ne par savu rīcību, ne izvēli, ne dzīvi.Un tiiiiik labprāt visās nebūšanās ir vainot seskus, spēļu elles un šņabja bodes vai slikto valdību. Visgrūtāk ir pateikt sev-es esmu lupata, man nav gribas un es galīgi neprotu dzīvot! Bet tā ir tikai katra paša dzīve, kuru mēs dzīvojam.Piedzimstam vieni, aizejam vieni, ko daram pa vidu-mūsu pašu ziņā...
Novēlu visiem tikt skaidrībā ar savu būtību un sūtību!

2016-12-26 16:12

Centis: Pērku 《MINSK》.
Ja kāds ir redzējs tad uzrakst.

2016-12-26 16:20

To 15:56: Nepiespļauj kāpostus spļaudoties... Tāds runas stils arī ir raksturīgs ļoti vājiem cilvēkiem...ja kas...

2016-12-26 16:23

essssssssss: Vai šis raksts tas svarīgais, ka pašā sākumā- ir taču Ziemasvētki - labāk lasītu, kas saistās ar šiem svētkiem.

2016-12-26 16:49

to alko: es cienu Tavu atdzīšanos, ka patīk lietot. Es izaicinu Tavu domu gājienu - kas ir Tava dzīves prioritāte, kāpēc vispār ej uz darbu? Kad Tu dzīvo īsto dzīvi? Neticu, ka brīdī, kad esi atkabinājis apziņu no realitātes... neatbildi komentāros, te nav īstā vieta.

2016-12-26 17:11

to to alko: Savukārt es saku- cepums par šo komentāru! Tādi izaicinoši jautājumi, iespējams, var palīdzēt vislabāk.. Katrā ziņā- tie ir ļoti vērtīgi, it īpaši, ja ir kāds, kurš uztur tiešu un personisku rūpi par to, kuram jāpalīdz tikt uz augšu.

2016-12-26 17:14

BUM BUM: ...smekjeet,dzert,utt...-briiva izveele....taa tas ir tikai saakumaa,veelaak taa vairs nav briiva izveele,taa ir atkariiba no kuras nevar tikt valjaa,lai gan to gribas izdariit un baigi gribas atmest,bet tas vairs nav vienkaarsji izdaraams,jo taa vairs nav tikai psihologjiska atkariiba-attieciibaa uz alkaholu-taa ir reaala nepieciesjamiiba katru dienu iedzert,jo bez alkahola devas kjermenis vairs neklausa,tas ir taa pat kaa auto,ja neieliesi benziinu,nekustees-izklausaas neticami,bet tas ir fakts-attiet un peec tam vairs nesaakt-tas ir baigi gruuti,dazkjaart pat neiespeejami...

2016-12-26 18:51

padalīšos: Nelietoju jau 20 gadus,bet vēl joprojām uzskatu sevi par alkoholiķi.Japasmaida par,,alko" komentāru,kurš uzskata,ka viņš sevi kontrolējot.Acīmredzot,Jūs vēl neesāt nonācis līdz tai stadijai,kad kontrolēt kaut ko vairs nav iespējams.Tas nāk ar laiku,bet noteikti atnāk un Jūs nebūsit izņēmums.Bēdīgākais ir tas,ka Jums alkohols garšo.Pretēji Jums,es pie pirmām glāzītēm rīstījos,viebos kā vieplis un atkārtoju krievu,,mātes" vārdus.Pēc katra,, korķa" nozvērējos vairs nelikt pie mutes un izbeigt uz visiem laikiem,jo jutu,ka grimstu purvā aizvien dziļāk.Ja varēja vēl kaut kā paciest fiziskās paģiras,tad morālās paģiras vairs nebija iespējams panest.Un kā lai to iztura,ja ģimene irst ārā,mazai tēti mīl,neko tev nepārmet,tik žēli glaužās tev klāt.Un tad pienāca brīdis izvēlēties-vai nu turpināt dzert vai pielikt šīm šausmām punktu.Es izvēlējos otro.Neticu,ka kāds cits var tev kaut ko līdzēt.Viss ir atkarīgs tikai no paša cilvēka.Sākumā,protams,bija grūti,jo,ja godīgi,tad apkārtējie manus labos nodomus uztvēra ar zināmu ironiju,ko es uztvēru pašsaprotami,bet iekšēji manī radīja vēl lielāku apņēmību.Visu nosaka laiks.Jau pēc gada jutu,ka atieksme pret mani sāk mainīties.Pēc pieciem gadiem mani jau uztvēra kā atturībnieku,kurš var kompānijā saaliet citiem glāzītes,būt jautrs,bet pats nelieto.Nezinātājiem,kuri kompānijā mēdza man uzplīties ar aicinājumiem iedzert,parasti, ar humoru, centos paskaidrot,ka esmu alkoholiķis un nevaru,tā kā parasti viņi nesaprata vai nu es laižu muļķi vainu runāju nopietni.Tā,lūk,pagājuši 20 gadi un ne mirkli nenožēloju,ka toreiz es pieņēmu vienīgo, pareizo lēmumu,kaut gan vēl joprojām uzskatu sevi par alkoholiķi.Pilnībā piekrītu komentētājam,,to alko".Vēl varu tikai piebilst,ka daudzi mani jaunības draugi,darbabiedri,paziņas,kuri nespēja sevi pārvarēt,sen jau ir no šīs pasaules aizgājuši,pametot savus vecākus, ģimenes,savus vistuvākos cilvēkus.

2016-12-26 21:49

Spēlmaņa sieva: Ļoti labs raksts,es kā spēlmaņa sieva esmu ar vīru uz šķiršanās robežas, ceru,ka vīrs meklēs iespēju pievienoties uz flotes 7 katru svētdienu.Tas cilvēks kurš nav bijis saskāries ar spēlmani un nevaldāmo tieksmi uzspēlēt,tas nesapratīs,ka tāpat vien spēlēt nevar izbeigt,tas ir azarts,- nepārtrauktie meli,nebeidzamas manipulăcijas un savāktie kredīti,kurus nespēj atmaksāt.Tās spēļu elles ir jāsamazina pēc skaita, nevis jāver vaļā un vaļā.Tajás elles mājās spēlē pat veci pensionāri ar nūjām vienā rokā un ar otru roku pogas baksta, un arī jaunas sievietes tādā veidā atpūšas.

2016-12-26 22:03

Palīdzība.: Labdien! Paldies par rakstu un atklâtību. Arī mūsu ģimenê ir tāda probléma. Kā varu ar Jums sazináties un noskaidrot vairāk par Jūsu semināru un Minesotas programmu?

2016-12-27 00:16

Anonimie Spelmani. "Liepāja": http://www.as.org.lv/ - Šeit būs informācija, par visām pieejamām sapulcēm Latvijā, tai skaitā Liepājā, telefona numuri arī ir norādīti.
Sapūlces notiek Flotes ielā 7 no plkst. 14 - 16. Katru svētdienu.

2016-12-27 06:45

SpriditisLV: Vienmer var but vel sliktak. Cik cilveku tik viedoklju. Katrs dzivo sava pasaule. Pamāciiba dziivot? Ir lietas ko par naudu nenopirkt - veseliiba, laiks un tā varētu turpināt. Dziive ir pārāk iisa lai to velti izniekotu jo kad paskaties atpakalj tad saproti, bet tiko biji vel tur un bija vel tik. Pašam jārada ir sava jēga dziivot lai nenodziivotu kā paraziits. Katram savs mērķis proekšā cots nepateiks. Bet pēc sevis ja ko atstāt tad tikai pozitiivo un labo jo tā ir jēga paveikt un sasniegt lai nebūtu velti izdziivojis kā paraziits. Nav vērts padoties ja nevar izglābt sevi tad vismaz kādu sev blakus. ....

2016-12-27 15:29

Draugs: Pats ari esmu spelejis automatus diezgan daudz salidzinoši priekš sevis ,bet vienmer kontroletu un atturigi ,bet kad mans draugs ar ko kadreiz smejamies ,jokojam un labi laiku pavadījām ,sakam to darit biezak un kopa es sapratu kad laiks ir attalinaties no si drauga un kontakts zuda ,bet kad sapratu ka vinam problema bija lielaka neka vajadzetu but es pametu vinu un necentos palidzet nekadi ,un nozeloju kad ta dariju ,jo tagad vins ir mainijis sevi un ir palicis vel labaks kadu es zinu pazinu.

2016-12-29 15:45

Elga: Priecajos, ka vienam pieticis speka un oprata tikt ar sevi skaidriba.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz