Otrdiena, 26. janvāris Agneta, Agnis, Ansis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Jaunais vides objekts “Vēja paviljons” pludmalē spēcīgās brāzmās

Mākslinieks Ēriks Božis, lai gan labprāt jūru apmeklē tieši vējainā laikā, pirmo reizi piedzīvojis divas asi brāzmainas dienas, strādājot aukā pa deviņām stundām no vietas: vakar Liepājas liedagā, Jūrmalas ielas galā, izauga viņa un viņa palīgu veidotais vides objekts “Vēja paviljons”.

Jaunais vides objekts “Vēja paviljons” pludmalē spēcīgās brāzmās
Foto: Ģirts Gertsons
23.11.2020 10:15

Nora Driķe

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Tas ir kā istaba bez griestiem, darināts no seniem koka logiem un durvīm, tās salasītas Liepājā, Rīgā un Pierīgā, stāvējušas pažobelēs un bijušas saimniekiem nederīgas. Lai mākslas darbam vajadzīgo vēsturisko būvdetaļu kolekciju savāktu, bija jāiesaista sociālo tīklu spēks. “It kā viss vecmodīgs, bet reāli šī darba radīšanas pamatā ir neredzamais darbs – mūsdienu komunikācija. Ieliku feisbukā dažus sludinājumus, ka meklēju vecus logus un durvis, atsaucās ļoti daudz cilvēku, nācās viņus apmeklēt, apskatīties visas detaļas,” stāsta autors.

Divas istabas sienas veido slīpinātas detaļas – katra vērtne izjaukta, speciāli pieveidota vajadzīgajā sienas slīpumā, tā leņķis savukārt pieskaņots Liepājas grafiskās identitātes – pilsētas vārda logotipa slīpumam. Būvinženieri rēķinājuši paviljonam vēja slodzes. Astoņi skrūvpāļi, iedzīti zemē pusotra metra dziļumā, tur telpas stabilitāti. Brāzmu ugunskristības paviljons izturējis jau naktī uz svētdienu, kad Liepājā bijuši 25–28 metru sekundē spēcīgi pūtieni.

“Ideja ir tāda, ka šajā paviljonā var reflektēt par īstu, kārtīgu roku darbu. Tā ir mana vēlme ļaut cilvēkiem sajust roku darba vērtību mūsdienu steidzīgajā laikmetā. Gribēju uztaisīt tādu istabiņu, kur apstāties un apcerēt, reflektēt par tādām dziļām tēmām kā pilsētas vēsture, mūsu ikdienas steigas vēsture,” saka Ē. Božis. Viņš savas dzīves pirmos 30 gadus pavadījis Liepājā, šeit Lietišķās mākslas vidusskolā absolvējis Koka restaurācijas nodaļu – tā ir viņa atbilde uz jautājumu, vai viņam koks un galdniecība ir tuvi. Pats ar savām rokām izņēmis no logiem un durvīm visus stiklus.

Šajā vēja istabiņā stikls neder – gan lai neizaicinātu vandaļus rūtis izsist, gan lai telpa nepārvērstos par buru. Par iesaistīšanos paviljona tapšanā viņš ir pateicīgs gan galdniekiem, kuri tīrīja nost vecās krāsas, gan tā būvniekiem, pieredzējušai brigādei, kas darinājusi dekorācijas tādām latviešu filmām kā “Nameja gredzens”, “Dvēseļu putenis” un var “dabūt gatavu brīnumu”.

Paviljona materiāliem mākslinieks meklēja nederīgas lietas, taču tagad, kad no tām nopūsti veco krāsu slāņi, atsegusies seno vērtņu pievilcība. Dažus logus viņš izglābis no pilnīgas iznīcības, bijuši “uz pēdējo tūkstoti”. Taču Ē. Božis vēlējies ne tikai pievērst liepājnieku uzmanību vēsturiskajai būvniecībai, tās estētiskumam, bet ar šo paviljonu aicina pilsētniekus doties uz jūrmalu jebkurā gadalaikā, jo no saviem Liepājas gadiem atceras: “Liepājnieki uz jūru neiet!”

Vēl viņš saka, ka paviljonā var apcerēt vēju. Kādā istabiņas stūrī var atrast aizvēju, citās telpas daļās – ķert caurvēju, par šo “latviešu lielāko biedu” autoram gribas pasmieties. Cits stūris iecerēts saulrieta vērošanai. Bet skats uz viļņaino plašumu, pēc viņa domām, ir Liepājas simbols – jūra durvju priekšā.

Būvējot “Vēja paviljonu”, mākslinieks piedzīvojis garāmgājēju siltu interesi un jau dzirdējis labus vārdus. Arī mūsu sarunas laikā pienāk divas liepājnieces un jautā, kas tas tāds ir. Patīkot, ļoti. Margita Roste saka: “Jebkurš vides objekts ir tur, kur tam jābūt.

Man šī konstrukcija ļoti sasaucas ar “Lielo dzintaru”, varbūt pat tā kā karikatūra par to. Bet katrs ieraudzīs to, ko gribēs ieraudzīt, katram te var būt sava dziļā doma. Slīps objekts nav tāds pierasts. Dziļdomīgi. Tādi objekti noteikti būtu vajadzīgi vairāk.” Bet viņas draudzene Dace Gudēna saka, ka te var apstāties ikdienā, “padomāt, kāpēc kaut kas tāds te ir, kas tas ir.”

“Vēja paviljons” tapis, izmantojot valsts finansētas programmas “Kopā” atbalstu māksliniekiem Covid-19 izraisītās krīzes pārvarēšanai. Programmu īsteno Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, kurš piešķīra kopā 150 tūkstošus eiro desmit dažādiem mākslas darbiem, radāmiem dažādās Latvijas pilsētās. “Vēja paviljonam” Liepājas jūrmalā jāatrodas vismaz līdz jaunajam gadam.

Ēriks Božis, bijušais liepājnieks, aizraujas ar arhitektūras fotografēšanu, ir vides objektu un instalāciju autors, darbojies Latvijā un ārzemēs, arī scenogrāfs, piedalījies LTV raidījuma “Adreses” veidošanā, 2005. gadā saņēmis balvu “Lielais Kristaps” kā labākais filmu mākslinieks.

Foto galerija

33 komentāri

2020-11-23 10:39

arī interesanti..: laba,protams,ideja....,-būs pusaudžiem kur pakāpelēt,varbūt kādam ,,brīvam cilvēciņam ,,kur ko vēja patverties...,tāds smilts ieputināts sadzīves namiņš,-.......šobrīd vēl smuks!

2020-11-23 11:28

Uh: Kovidu perēklis

2020-11-23 11:57

xt: Grūti saprast jēgu tam objektam! Vasarā, ja saliks puķu kastes augšējos logos, varbūt būs kas glauns un tūristus nofotografēties piesaistošs.

2020-11-23 12:07

rakaris:): pēc pirmās vētras tur tikai skaliņi paliks pāri , nu kur māksliniekam prāts , kā tāds mazs bēbis , kas domā ka banāni aug bērzos :DDD!!!

2020-11-23 12:35

piecūkotā pludmale: Vai kāds var pateikt priekš kam šāds sū..s , Liepājas pludmalē ir vajadzīgs? Un tam ir nosaukums -māksla?

2020-11-23 12:39

Ilmars: Izskatās diezgan stulbi...

2020-11-23 13:01

objekts?: Kad kāds sīkais, vasarā kāpelējot pa "mākslas darbu", pārlauzīs un uzdursies uz kāda loga spraišļa, tad Bērnu aizsardzības biedrība, pažarnieki, Pašvaldības policija objektam apkārt apvilks svītrainas lentes un pasludinās to par veselību un dzīvību apdraudošu. Tāda tā prognoze.

2020-11-23 13:07

to13:01: Otreiz vismaz nelīdīs un skatīsies no attāluma mākslas objektus

2020-11-23 13:30

Liene89: Mūsdienās visi māk tikai sūdus taisīt

2020-11-23 13:59

Līva: Manuprāt vieta nav izvēlēta pareizā, jo pret vareno dabu(jūru,debesīm un plašo pludmali) objekts pazūd.
Varbūt tomēr pameklēt piemērotāku vietu.

2020-11-23 14:04

Pludmale: Pludmles līnija ar baltām smiltiņām pati par sevi ir tik smuka, ka ļaujam tai tādai būt. Kāpēc ir vēlme izdaiļot to, ko daba jau ir radījusi daiļu ? Trūkst patiešām sakopjamu vietu ? Vienīgais iebildums pret vietu. Nesader.

2020-11-23 14:29

pensionare: skaidri rakstits-kovid krizes laika valsts finansials atbalsts maksliniekiem un pa visu latviju ir dazadi objekti.un rakstits,ka jastav lidz jaungadam.nu ta zel-darbs izdarits un iztiksana bus.nepierasti,bet varbut var ,,apspelet,,so darbinu,lai ilgak ir dzivotspejigs.varbut veja bizes piepit? jo citadi,kur ta liks pec jaungada-likvides?sadedzinas?

2020-11-23 14:48

Eju es gar jūru.: Galvenais lai ir tāds ,ka vējš apgāž lai izskatās ka tā jābūt. Bet vai viņam nebūs pūti,kad to jūras ūdens glāstī, ,kad to saule dedziņās un kad suņi apč
.... .

2020-11-23 15:26

Opis VA: Ideja interesanta, atbilstoša rudens Liepājai. Un cik var redzēt tur tiešām ir ieguldīts darbs. Liels darbs.

2020-11-23 15:45

bambālis: Izskatās pēc pusnojaukta šķūņa. Tad jau labāk būtu bijis par pāris eiro uz kartona uzgleznot resnu jūrnieku ar sievu un kaķi ar caurumiem seju vietā, lai var fočēties. Skaisti bija lielie spoguļburti, kas iederējās pludmalē - katrs varēja spoguļoties Liepājā.

2020-11-23 15:52

Tavs vārds: Mākslu man saprast, bet ne jau pludmali vajag pieķērnāt ar šādām instalācijām! Vieta totāli garām. Kurš no domes to atļāva?

2020-11-23 16:10

liepajnk: kad pabeigs? a regispiti tak vajadzeja apsist lai smukak un kad ieliks plastmass logus?? un kad bus taisns stuuri? un kad bus pukj kasts??

2020-11-23 17:09

Pēcis: tiem "apd.....ējiem" ! Uztaisiet kaut ko labāku ja nepatīk šis darbs ! Neviens neliedz Jums to darīt ,salasījušies te komentos tādi "plānā galdiņa urbēji" !

2020-11-23 17:55

Kaņepe: Es patiešām cienu māksliniekus un tas labi, ka covid laikā viņiem ir nodrošinātas darba iespējas, bet, man šķiet, ka tāda vientuļa grabaža galīgi neiederas pludmalē. Un gan jau ka tiks nopūsts ar krāsu un iekšpuse tiks piečurāta un piekakāta....it īpaši ja pludmalē nav WC.

2020-11-23 18:00

Dienveidīgais: Lielā dzintara mazais kantainas brālis

2020-11-23 18:10

Pēcīti !: Neesi rupjš ! Cilvēki iebilst pret vietu, ka nevajag liedagu pietaisīt, nevis pret to, ka tiek taisīts vispār. Liepājnieki savu liedagu apdzied.Tēš un plēš citās vietās.

2020-11-23 19:36

Arsēns: Atkal viens pizģec uztaisīts, debilitātes kalngals!

2020-11-23 20:59

liepajnk: liedakaa tikai skaists regipsh pukj kasts vaig! to skaisto pukj kast tauren vaig liedakaa tikai! vai ks vel i skaists? a tie depo spidiga plastmas spogulja burts LIEPAAAJ vaig! tas vis skaists. sis nav skaists. nav plastmas loks. nav regipsh. nav arks no regipsh. nesaprot. liedaka nesmuki istaas.

2020-11-23 20:59

liepajnk: vot!!!! gopzemj statuj no regipsh vaig liedaka!!!

2020-11-23 21:19

to Pēcis: "Izdari labāk pats!" nav arguments, jo mēs katrs savā jomā esam profesionāļi. Nu tad - ja tev nepatiks ārsta darbs, tad ārstējies pats; negaršo ēdiens restorānā, tad gatavo pats; kritizēsi pedagoga darbu, tad māci pats; santehniķis/elektriķis nohaltūrējis - tad salabo pats, utt. Lai nu ko, bet šitādu tūdu jebkurš profskolu beigušais uzmeistaros vai pendzis, kuram rokas no pakaļas neaug. Vienam māksla ir savus pautus pie bruģa pienaglot, bet otram Ritums Ivanovs - galvenais, lai ir pieprasījums pēc šīs mākslas. Kāds privāti gribētu iegādāties šo instalāciju?! Protams, nē. Toties pašvaldības pasūtījumam noderēs, vai ne?

2020-11-24 02:45

Юрас Вилнис: Ничего вы в искусстве не понимаете.
Очень красиво! Браво!!!
Только русалки не хватает.

2020-11-24 09:38

Kasis1: Man patīk, savā sētā tādu labprāt gribētu!

2020-11-24 11:04

nu un: Atbalstīt mākslinieku ir laba lieta,tikai vieta izvēlēta nepareizā. Neceru,ka ilgi tur nostāvēs-laba malka.
Savu māku labāk būtu realizējuši kāda bērnu laukuma mājiņā,nevis strādāt pa tukšo,kur bērni un jaunieši kāps un lauzīs sev kaklu. Mākslai ir jābūr arī drošai,ja jau publiska instalācija. Un kas tas par vārdu-reflektēt? Es nereflektēju.Es domāju,es iztēlojos,es sapņoju par kaut ko.Refleksi ir kas cits.

2020-11-24 15:57

Karmena: Vai veco logu pietrūka un durvju? Pilna Liepāja ar graustiem! Labāk būtu sakopuši kāpas, padomājuši par kādu jēdzīgu soliņu!

2020-11-24 19:59

Gunta: Man ļoti patīk, gan katra detaļa, gan viss kopā, gan izvēlētā vieta. Lai izdodas mums katram kaut ko labu izdarīt.

2020-11-28 08:49

Dns: Grabaža. Pieķēza pludmali ar šādiem apšaubāmiem darbiem. Tā nav māksla, bet kakulis. Kauns.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz