Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Jaundzimušo skaits sarūk, dzemdētāju vidējais vecums pieaug

ANO eksperti aprēķinājuši – pasaules iedzīvotāju skaits pārsniedzis astoņus miljardus. Cilvēce attīstās, dzīvojam ilgāk, pateicoties veselības, uztura, personīgās higiēnas un medicīnas uzlabojumiem. Kamēr kopējā līkne attiecībā uz dzimstību pasaulē ir augšupejoša, tikmēr Latvijā rādītāji jau ilgus gadus ir negatīvi.

Jaundzimušo skaits sarūk, dzemdētāju vidējais vecums pieaug
Viens no Tautas ataudzes stratēģijas mērķiem būtu panākt, lai bērni dzimtu jaunākām sievietēm, jo secināts: jo agrāk ģimenē ienāk pirmais mazulis, jo vairāk bērnu ģimene radīs kopumā. Taču patlaban pirmais bērns dzimst 27,8 gadu vecumā, bet vidējais dzemdētājas vecums ir 30,2 gadi. (Foto: Egons Zīverts)
Viens no Tautas ataudzes stratēģijas mērķiem būtu panākt, lai bērni dzimtu jaunākām sievietēm, jo secināts: jo agrāk ģimenē ienāk pirmais mazulis, jo vairāk bērnu ģimene radīs kopumā. Taču patlaban pirmais bērns dzimst 27,8 gadu vecumā, bet vidējais dzemdētājas vecums ir 30,2 gadi. (Foto: Egons Zīverts)
15.01.2023 06:00

Liena Rimkus, Ligita Kupčus-Apēna

"Kurzemes Vārds"

Eksperti iepazīstinājuši plašāku sabiedrību ar Tautas ataudzes stratēģiju, kas mums kā valstij, tautai un sabiedrībai ļautu atjaunoties un uzplaukt no jauna. Bet vai tā palīdzēs?

Divi vecāki nerada divus pēcnācējus

”Nav un nebūs viens vai daži instrumenti, kuri būtiski mainīs situāciju,” uzskata Demogrāfisko lietu centra vadītājs Imants Parādnieks, kurš kopā ar ekspertiem radījis Tautas ataudzes stratēģiju, ”tas ir vesels pasākumu kopums, jo vienam nebūs svarīgs tas pats, kas citam.

Valstī ir vienlaikus jāstrādā daudzos virzienos. Intensīvāk – kur ir lielāks potenciāls vai nepieciešams lielāks atbalsts, fokuss vairāk uz to, bet vienlaikus darbam ir jānotiek ļoti plašā laukumā.”

Latvijā iedzīvotāju kļūst mazāk. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem pagājušā gada sākumā Latvijā dzīvoja 1 miljons 876 tūkstoši iedzīvotāju.

Jaundzimušo bērnu skaits no 22 tūkstošiem 2016. gadā ir samazinājies līdz 17,4 tūkstošiem 2021. gadā, kas ir zemākais dzimušo skaits pēdējo 100 gadu laikā, ar skaitļiem dalās I. Parādnieks.

”Dzimstības rādītājs mūsu valstī ir 1,57. Tas nozīmē, ka divi vecāki vidēji nerada divus pēcnācējus,” viņš norāda.

Lai nodrošinātu paaudžu nomaiņu, summārajam dzimstības koeficientam vajadzētu būt aptuveni 2,1 jeb minimālais nepieciešamais dzimstības līmenis ir 2,05 bērni vidēji uz vienu sievieti.

”Lai arī summārais dzimstības koeficients Latvijā ir virs vidējā Eiropas Savienībā, tomēr esošie rādītāji noteikti liecina, ka pilnvērtīgai tautas ataudzei Latvijā ir nepieciešami risinājumi un būtisks valsts politikā balstīts atbalsts,” uzsver I. Parādnieks.

Virkne veicinošu labumu

Centra piedāvātajā Tautas ataudzes stratēģijā ir virkne priekšlikumu, kas varētu motivēt ģimenes vēlēties vairāk bērnu. ”Palīdzēt izdarīt izvēli par labu pirmajam, otrajam un nākamajam bērnam,” skaidro I. Parādnieks, un ar katru nākamo bērnu ģimene jūtas priviliģētāka un vairāk pārtikusi.

”Galvenais uzsvars ir uz dzimstību. Bet tas nenozīmē, ka nedomājam par pārējo. Ir svarīgi, lai bērns piedzimst labvēlīgā vidē.

Un tādēļ ģimene attiecīgi saņem pakalpojumus, viens no tiem ir atbalsts bērna ienākšanai pasaulē. Pārliecība, ka es varu to atļauties. Un ne tikai pirmo, otro, bet arī ceturto, piekto un sesto bērnu.”

Kā vienu no prioritātēm, kas jārisina, I. Parādnieks min bērna uzraudzības pakalpojuma pieejamība pirmsskolas vecumā. ”Tā ir lielākā problēma, ko vecāki min kā sarežģījumu, lai atgrieztos darbā,” viņš zina teikt.

Risināmais jautājums skar ne vien rindas bērnudārzos, bet arī aukles finansējuma iespējas saņemšanu vecākiem, iespējas izvēlēties bērnudārzu pēc saviem kritērijiem, neatkarīgi, vai tas ir pašvaldības vai privātais bērnudārzs. ”Galvenais ieguvums problēmas atrisināšanai ir vecāku iespēja veiksmīgi un sev vēlamajā laikā atgriezties darba tirgū, tādējādi nezaudējot nedz ienākumus, nedz profesionālo izaugsmi.”

Turpinājumā I. Parādnieks kā būtiski risināmu jautājumu izceļ bērnu kopšanas pabalstu, ko māmiņa saņem līdz bērna 1,5 gadu vecumam.

”Šī māmiņalgas bāze mums ir nemainīga kopš 2011. gada – 171 eiro. Tas ir pilnīgi neatbilstoši šodienas situācijai,”

uzskata centra vadītājs, un viņa vērtējumā tam ir jāpieaug līdz 427 eiro, sasniedzot vismaz minimālā ienākuma līmeni par divām personām. ”Es negribu teikt, ka tas ir kaut kas liels, bet pats minimums, plus nāktu klāt māmiņalgas otra daļa – vecāku pabalsts.”

Tikpat būtiski, viņa vērtējumā, būtu studiju un studējošo kredīta nastas atvieglošana, paredzot, ka līdz ar pirmā bērna piedzimšanu tas tiek samazināts uz pusi, bet līdz ar otrā bērna piedzimšanu – dzēsts pilnībā. ”Ja jaunie cilvēki izvēlas par labu bērnam, attiecīgi mēs šādā veidā noņemtu no pleciem šo nastu un tādējādi arī motivētu iegūt augstāko izglītību,” skaidro I. Parādnieks.

Vēl viens praktisks darbs, ko būtu nepieciešams īstenot, ir jauna mājokļu programma ”Ģimenes māja nomā ar izpirkumu”, ko īstenotu pašvaldības, taču valsts tai veidotu īpašus finanšu instrumentus.

Programmas ietvaros jaunas ģimenes pat bez bērniem varētu par saprātīgu cenu īrēt mūsdienīgu un energoefektīvu mājokli reģionos, kas ar laiku nonāktu ģimenes īpašumā. ”Jaunām ģimenēm bieži vien nav iespēju paņemt bankā kredītu. Un viņi arī baidās riskēt. Bet šeit risku nav, un ar to panāksim trīs lietas: ģimene iegūst komfortablus apstākļus, tiek palielināts darbavietu skaits, būvējot šos mājokļus, un apdzīvotāka Latvija, jo dzīvojamo fondu ir doma vairāk veidot ārpus Rīgas,” skaidro I. Parādnieks, kurš spriež: ”Ja būs atbilstoša vide, būs arī bērni.”

Tā ir visu prioritāte

Vai kaut kas no Tautas ataudzes stratēģijā minētā tiks ieviests dzīvē, vēl nav zināms. Tā kā līdz ar gaidāmo valdību nav skaidra centra nākotne, nav arī iespējas vai vēlmes šos priekšlikumus ņemt vērā.

”Kas mani pārsteidz visvairāk: ka augstākā politiskā vadība, domājot par Latviju nākotnē, neredz to kā galveno problēmu. Mēs nevaram nerisināt galveno problēmu, kas mums ir vienkārši jādara. Citādāk to nevar atrisināt. Tā ir visu prioritāte,” emocionāli izsakās I. Parādnieks.

”Liela pasaules valstu daļa saprot, ka atbalsts ģimenēm nav tēriņu vai izdevumu pozīcija – tās ir investīcijas valsts attīstībā.

Arī Latvijas valdībai nopietni jāpārvērtē savas pozīcijas un jau kādu laiku demogrāfiskajā situācijā jārīkojas steidzīgi un izlēmīgi.”

Līdz šim valstī organizācija attiecībā uz tautas ataudzi un ģimeņu atbalsta politiku nav notikusi pienācīgi, uzskata I. Parādnieks, viņš to raksturo – kampaņveidīgi.

Ir jābūt vienai institūcijai, kas ir politiski atbildīga ar būtiskām ietekmes svirām. ”Ideālā variantā tas būtu valsts ministrs, kas darbojas, iespējams, pie kādas ministrijas, kā tas ir citās valstīs. Un būtu jābūt arī pastāvīgam pētījumu centram, kuri ar iegūtajiem datiem pēc tam var veidot politiku.”

Uz jautājumu, vai bērni nedzims aiz aprēķina, piemēram, lai dzēstu studiju kredītu, I. Parādnieks teic, ka nespējot iedomāties nevienu jaunu cilvēku, kurš būtu gatavs tā rīkoties.

”Jā, ne visiem ir jākļūst par vecākiem. Tomēr tiem, kas patiešām vēlas, saprot un ir gatavi sevi veltīt šim sūri saldajam priekam – bērnu audzināšanai, ir jānodrošina šī iespēja,” viņš uzskata.

Demogrāfs Ilmārs Mežs, kurš bijis starp ekspertiem stratēģijas izveidē, pārliecināts, ka tautas ataudzes veicinošie pasākumi nepieciešami, lai vecāki ”netiktu sodīti par dzimušajiem bērniem”.

Līdz ar to, viņaprāt, valsts pienākums ir nodrošināt, lai katra Latvijas ģimene varētu radīt tik bērnu, cik vēlas un kad vēlas, bez jebkādiem materiāliem šķēršļiem.

Finansiāla bedre gada garumā

Egils ir tētis diviem puikām – astoņus un deviņus gadus veciem – un patlaban ar sievu gaida ģimenes pieaugumu. ”Meita bija vajadzīga,” viņš jokojot atbild, vaicāts, kā izlēmuši par trešo bērniņu.

”Divi nosedz vecākus, ar trešo paplašini tautu.”

Arī 3+ bonusi, nodokļu atvieglojumi motivējot. ”Man jau šķiet, ka no valsts puses ir diezgan daudz plusu. Pārējais ir morāli tam nobriest, iziet no komforta zonas. Ar diviem var teikt, ka ir vienkārši. Katrā mašīnā pietiek vietas, pie jebkura galda var apsēsties četri cilvēki. Bet, ja kopā esam pieci un vairāk, tad ir jāsāk domāt.”

Vīrietis spriež, ka dekrēta naudas apjomu būtu labi saglabāt algas apmērā līdz bērna 1,5 gadu vecumam. Un pie šādas inflācijas, lai tā tiktu arī indeksēta. ”Problēma vislielākā ir tad, kad bērnam ir tas 1,5 gads un vecākiem jāatgriežas darbā, bet atvasi atstāt nav kur. Sanāk, ka smagi tiek sists pa kabatu vecākiem, jo jāalgo aukle. Respektīvi, vecākiem ir jārēķinās ar finansiālo bedri aptuveni gada garumā. Un tiem, kuriem ir lieli kredīti, tas noteikti var apturēt no domas par vēl bērniem.”

Kā motivēt iedzīvotājus domāt par atvasēm? Divu bērnu tētim šķiet, ka motivēt vairāk nemaz nevajag.

”Jo tad sanāks, ka bērni tiks radīti naudas dēļ, kas veicinās papildu slogu sociālajam budžetam. Jo būs pierasts, ka valstij viss ir jādod. Bet, lai strādātu, būs par slinku.

Nav nekāds noslēpums, ka daudzbērnu ģimenes ļoti strauji veidojas maznodrošinātās ģimenēs. Līdz ar to pieaug nelabvēlīgo ģimeņu skaits un no ģimenēm izņemto bērnu skaits. Manuprāt, ir jāstrādā pie cilvēku izglītošanas un atbildības celšanas.”

Ilze ir divu bērnu (meitai – 15, dēlam – 8 gadi) mamma un teic, ka ”neesam plānojuši vēl kādu”.

Argumenti – katram savi. ”Vīram tas ir šaurā dzīves platība, lielāku nevaram atļauties. Ja saorganizētu lielāku dzīvokli, nāktos no kaut kā cita atteikties. Kaut arī man mazais dzīvoklis nav arguments, nevaru viņam nepiekrist.

Man ir arī citi iemesli, kāpēc vairāk ne, bet tas ir dziļi personiski, un ar to nevēlos dalīties.

Manu viedokli, vismaz šobrīd, nemainītu ne lielāks dzīvoklis, ne dāsnāks pabalsts vai kas cits. Tā kā man ir jau 39 gadi, nez vai viedokļa maiņai ir vairs daudz laika.”

Arī Santa kopā ar vīru audzina divus bērnus (dēlam – četri, meitai – divi gadi) un ar smaidu saka, ka, šķiet, būtu jānotiek “negadījumam”, kad trešais piesakās pats. ”Trešo bērnu varētu pēc lielākas pauzes, nekā tā bija starp diviem pirmajiem. Ir sakrājies nogurums. Bet tad man jau būtu diezgan padaudz gadu.

Jā, iespējams, ja pirmie bērni dzimtu agrākā vecumā, nevis tuvu 40 gadiem, tad apdomātu arī trešo bērniņu. Taču lēmumā laikam nebūtu nekādas izšķirošas nozīmes valsts atbalsta mehānismiem dzimstības veicināšanai,” uzskata sieviete.

Nekad nebūs mamma

Liepājniece Dace Dieviņa iestājas par izvēles brīvību, viņa jau agrā bērnībā apzinājusies, ka nevēlas kļūt par mammu, un dzīves laikā tas nav mainījies.

Sieviete nāk no ģimenes, kurā nav valdījis īpašs ģimeniskums. Viņai ir arī pusmāsa un pusbrālis no tēva puses, bet Dace ir pārliecināta, ka viņas dzīves izvēles tas nekādi nav ietekmējis, jo viņa ir augusi mīlestībā.

“Vecāku attiecības bija par viņiem, mani tas neietekmēja. Mana nostāja par un ap bērniem visdrīzāk izveidojās jau mammas puncī. Bērnībā man īsti nepatika spēlēties ar mana vecuma vai jaunākiem bērniem. Jaunāki man vispār nepatika, pieaugušie saistīja daudz vairāk. Protams, spēlējos ar lellēm, bet nekad nebija tādas nostājas, kad izaugšu – man pašai būs bēbītis.

Laikam ejot, pusaudžu gados, es teicu vairākus ”nekad”, un pie šiem “nekad” bija arī – man nekad nebūs bērnu. Nākamgad man paliek 40 gadi, un pie šī ”nekad” esmu turējusies visu mūžu,”

Dace ir atklāta.

Laikam ejot, sieviete pieredzējusi pāris lūzumpunktus, bet tas bijis apkārtējo spiediena dēļ, kuriem patīk nomākt citus ar savu viedokli. “Tas bija 26 un 32 gadu vecumā, kad ļoti izteikti izjutu apkārtējās sabiedrības nosodījumu – kā tad tā, cik tad tev ir gadi, kāpēc tev nav bērna? Kurš tad tev to ūdeni pienesīs? Nav viegli to izturēt, bet tiku tam pāri. Šī tiešām ir mana pārliecība, es nevēlos bērnus.”

Nesen nāca trešais vilnis, kad sākās jautājumu gūzma. Nu jau cilvēki nejautāja, vai man ir bērns, viņi prasīja – cik bērni tev ir, cik gadu ir taviem bērniem? Kad atbildu, ka man bērnu nav, cilvēki aptrūkstas, jo redz, ka man nav 20 gadi.

Viņu acīs redzu bailes uzdot jautājumu, kāpēc man nav bērnu. Tad nu atbilde ir – nē, man nav veselības problēmu, es neesmu pārtraukusi nevienu grūtniecību un neesmu bijusi stāvoklī, vienmēr esmu piedomājusi, lai tā nenotiktu, jo ar dzīvību spēlēties negrasos.

Personīgi man ir ļoti grūti saprast to, kāpēc citi cilvēki vēlās bērnus un laulību. Tieši tāpat kā 99% nesaprot manu nostāju, tāpat es sevī nevaru rast izpratni par viņu lēmumiem.”

D. Dieviņa atzīst, ka runāt par to, kāpēc viņa nevēlas bērnus, nav viegli tā iemesla dēļ, ka ne visi spēj pieņemt tik atšķirīgu viedokli, parasti seko asas reakcijas, tomēr viņa izvēlas par to runāt. “Bērns ir ļoti nepatstāvīgs, pilnībā un ilgstoši atkarīgs no vecākiem. Esmu pat rēķinājusi, cik mēnesī izmaksā bērns, ja vēlies viņam visu nodrošināt – pārtiku, pamperus, izglītību, arī augstāko izglītību. Agrāk tie bija aptuveni 350 eiro, tātad mūsdienās tas ir stipri vairāk. Cik daudzi cilvēki var atļauties tiešām kvalitatīvi izaudzināt bērnu? Tas ir viens faktors. Otrs faktors, kāpēc nevēlos bērnus, ir bijība, bailes.

Neizjūtu sevī kaut kādu īpašu mātišķumu no savas puses, man ir bailes nebūt labai mātei un ļoti lielas bailes, ka bērns neatbildīs manām ekspektācijām.

Tas skan skarbi, es to apzinos, bet tāda ir mana nostāja. Ne mazāk svarīgs ir egoistiskais faktors, jo vecāks paliek cilvēks, jo vairāk viņš pievēršas sev un domā par sevi, nevis par to, ka man tagad savs laiks būtu jāvelta kādam citam. Godīgi sakot, man tam nav laika, es gribu izglītoties, gribu augt. Un par demogrāfiju kopumā es nesatraucos. Skatoties tā savtīgi – man nav jālauza galva par to, kā dzīvos mani pēcnācēji.”

Ģimenes plāno atbildīgi

Dzemdību un ginekoloģijas bloka virsārste, ginekoloģe un dzemdību speciāliste Inga Vēvere ir viena no tām dakterēm, kura lielu daļu no mazajiem liepājniekiem ierauga pati pirmā, vēl esot mammas klēpī, veicot sonogrāfiskās apskates.

Viņa uzsver, ka dzimstība nekrītas tikai Liepājā, bet visas Latvijas mērogā. “Kā ārste politiku, ekonomiku un dramatisko stāvokli pasaulē es īsti nevaru komentēt, bet esmu novērojusi, kā pēdējās desmitgadēs cilvēku attieksme pret grūtniecību ir mainījusies.

Ginekologu aprūpē esošās pacientes parasti priecājas, ka radusies jauna dzīvība, ļoti reti vairs kāds izvēlas veikt abortu. Salīdzinoši ar to, kā bija pirms 15–20 gadiem, abortu skaits ir ļoti samazinājies. Tāpat arī palielinājies dzemdētāju vecums, lielākoties bērniņi nāk pasaulē vecākiem brieduma gados,” skaidro ārste.

“Skatoties no veselības viedokļa, ginekologi vēlētos, lai māmiņas dzemdētu laikus, ne gluži 18 un 20 gados kā agrāk, bet tad, kad dzīve ir puslīdz nostabilizējusies, tomēr negaidot ilgāk par 35 gadu vecumu. Jā, dzemdēt var arī 40 un 45 gadu vecumā, tā arī notiek, un viss izdodas labi un laimīgi. Protams, ne visi gadījumi ir veiksmīgi, vecumam pieaugot, tas ir sarežģītāk kā mammai, tā bērnam, tomēr bērnus iesakām plānot laikus – ap 30 gadu vecumu.”

Mūsdienās arī kontracepcijas līdzekļi un to pieejamība ir krietni vien vairāk attīstījusies, tomēr daktere uzsver, ka par to varētu runāt vēl vairāk, lai nepaļaujas uz nedrošām metodēm, lai izmanto sev piemērotu un drošu izsargāšanās veidu.

“Runājot tieši par Liepāju, domāju, ir jāsaka liels paldies pilsētas vadībai, jo Liepāja ir attīstīta un bērniem piemērota.

Ginekologi un vecmātes jūt to, ka Liepājā aizvien vairāk ienāk jaunas ģimenes, un tieši šīs ģimenes ir tik svarīgi piesaistīt, jo tieši tur dzimst bērni. Manuprāt, pēdējo gadu dzimstības rādītājus ietekmē ne tik daudz finansiālā atbalsta trūkums, kā dramatiskā politiskā situācija un kara apstākļi blakus valstī.

Lai gan saka, ka bērni dzimst arī kara laikā, tomēr mūsu laiki, ir mūsu laiki, to nevar salīdzināt ar simts gadus vecu pagātni, kad bija ļoti ierobežotas izsargāšanās iespējas. Šodien cilvēki ļoti piedomā pie tā, ko viņi dara,” ar novērojumiem dalās I. Vēvere.

Samazinās pirmdzimto īpatsvars

Ilze Kurme, Bērnu un ģimenes politikas departamenta direktore

Dzimstība Latvijā samazinās, un pēdējo gadu dati rāda, ka no 22 tūkstošiem dzimušu bērnu 2016. gadā tā ir samazinājusies līdz 17,4 tūkstošiem 2021. gadā, kas ir zemākais dzimušo skaits pēdējo 100 gadu laikā. Salīdzinājumā ar 2016. gadu 2021. gadā dzimušo skaits samazinājās par 20,7%.

Nozīmīgākie iemesli tam ir kopējā iedzīvotāju skaita samazinājums, kas no 2 120 504 iedzīvotājiem 2010. gada sākumā ir sarucis līdz 1 875 757 iedzīvotājiem 2022. gada sākumā, kā arī Latvijas iedzīvotāju vecuma struktūra, kurā pēdējos desmit gados par vairāk nekā piekto daļu ir samazinājies aktīvā reproduktīvā vecumā esošu sieviešu (20–34 gadu vecas sievietes) skaits.

To nebūtiski kompensē pieaugušais vidējais vecums, kurā sievietes dzemdē savu pirmo bērniņu, kas nu jau ir nedaudz virs 30 gadiem, tāpat ir nedaudz pieaudzis to sieviešu skaits, kuras bērnus laiž pasaulē pēc 40 gadu vecuma.

Pēdējos gados dzimstības radītājus veicina tieši otro, trešo un nākamo bērnu ienākšana ģimenē un samazinās pirmo bērnu īpatsvars.

Papildu nedrošības aspekts šobrīd noteikti ir drošības situācija reģionā, kā arī straujais cenu kāpums, kam ar zināmu nobīdi iespējama ietekme arī uz dzimstības datiem.

Dzimstības veicināšana iekļauj sevī plašu atbalsta spektru no valsts un pašvaldībām, kā arī pašu topošo vecāku iegūtu drošības sajūtu, ko veido gan ģeopolitiskais konteksts, gan vietējā sociālekonomiskā situācija un ļoti konkrēta atbalsta sistēmas esamība pašu vidē (vecvecāki vai paplašinātā ģimene, kas var sniegt atbalstu, darba devēja pozitīva attieksme, stabilitāte attiecībās u.c.).

Pašlaik, kad izdevumu palielinājums skar gandrīz visas jomas, neraugoties uz pēdējos gados uzlaboto finansiālo atbalstu ģimenēm, tas joprojām saglabājas kā ļoti nozīmīgs faktors.

Ļoti pozitīva tendence ģimenes plānošanā un bērnu audzināšanā ir pieaugošā tēvu loma ģimenē.

Priekšstats, ka bērnu audzināšana ir tikai sieviešu atbildība, lēnām mainās, un ikdienas pienākumu dalīšana starp vecākiem, rūpes par bērniem savienojot ar izglītības, nodarbinātības un citu sev nepieciešamu jautājumu risināšanu, noteikti ir viens no dzimstību veicinošiem aspektiem.

Ģimenes veidošana un lēmums par bērnu ienākšanu ģimenē ir privāta lieta, un katram iedzīvotājam kā daļai sabiedrības ir tiesības izvēlēties, kā un kādu ģimeni veidot.

Valstī izveidotajām sistēmām, īpaši izglītības sistēmai, kā arī sabiedrībā un ģimenē iegūtajām vērtībām un pieredzei būtu jādod tādas zināšanas un prasmes, ka šie lēmumi tiek pieņemti pamatoti, izsvērti un saprotot to sekas.

Tajā pašā laikā ir svarīgi, ka valsts un sabiedrība novērtē un atbalsta tos iedzīvotājus, kuri izvēlas lielas ģimenes un ir gatavi audzināt vairākus bērnus, kā arī tos vecākus, kas bērnus audzina vieni.

Uzziņai

Bērnu un ģimenes politikas departaments norāda, ka pozitīvi vērtējami ir gan valsts, gan pašvaldību dažādie pakalpojumu un atbalsta mehānismi:

– bezmaksas apmācības bērniņa gaidības periodā, ko iespējams apgūt gan klātienē, gan attālināti, kur tiek izglītoti un apmācīti topošie vecāki, turpinās mammas un bērna/u veselības pakalpojumu pieejamības uzlabošana, pakāpeniski veicinot arī emocionālo labbūtību mammām, īpaši grūtniecības un mazuļa agrīnajā periodā, kam ir nozīme pozitīvās pieredzes veidošanā, kas savukārt ir pamats lēmumam par nākamo bērnu ienākšanu ģimenē;

– arī finansiālās atbalsta programmas mājokļa iegādei, atbalsts daudzbērnu ģimenēm, kas ir arī nodokļu atlaides;

– joprojām aktuāla ir bērnu pieskatīšanas pakalpojumu pieejamība, bet arvien plašāk pašvaldības piesaista finansējumu un veido pakalpojumus, lai tiktu nodrošināta iespēja vecākiem atgriezties darbā.

Uzziņai

Liepājas Reģionālās slimnīcas Dzemdību nodaļā pasaulē nāca:

  • 2017. gadā – 1115 mazuļi,
  • 2018. gadā – 1033 mazuļi,
  • 2019. gadā – 1055 mazuļi,
  • 2020. gadā – 912 mazuļi,
  • 2021. gadā – 977 mazuļi,
  • 2022. gadā – 750 mazuļi (līdz 31. oktobrim).

Liepājas Dzimtsarakstu nodaļā reģistrētie jaundzimušie:

  • 2017. gadā – 828 mazuļi,
  • 2018. gada – 784 mazuļi,
  • 2019. gadā – 797 mazuļi,
  • 2020. gadā – 689 mazuļi,
  • 2021. gadā – 741 mazulis,
  • 2022. gadā – 539 mazuļi (līdz 31. oktobrim).

Es domāju tā: Kāpēc Latvijā dzimst maz bērnu?

Laila Brūkle – pensionāre:

– Varbūt daļa domā, ka vispirms jānodrošina sava dzīve un bērni pēc tam. Zinu ģimenes, kurās vairāki bērni un viss kārtībā. Iespējams, ka daudz bērnu dzimst ģimenēs, kurās pēcnācēji vispār netiek plānoti. Ir, un viss, un dzīvo no pabalstiem. Tie, kuri plāno, tiem bērnu mazāk. Vecākiem jādomā ne tikai par šodienu, bet arī par bērnu nākotnes nodrošināšanu.

Sintija Reijere – strādā:

– Iespējams, daudzi tagad baidās laist pasaulē pēcnācējus, jo laiki sarežģīti. Vecāki savam bērnam tomēr grib drošību kā šodien, tā turpmāk. Man pašai nauda par bērniem nav galvenais. Kad piedzimst pirmais, tad šķiet, ka viss izmaksā dārgi, jo jāpērk vajadzīgais. Katrs nākošais naudas ziņā sanāk lētāk, jo daudz kas palicis no pirmā. Man ir divi bērni, un neteikšu, ka tas ļoti dārgi.

Kristīne Freimane – mamma:

– Potenciālos vecākus attur sliktais finansiālais stāvoklis, jo par bērnu jārūpējas. Tas maksā daudz. Varbūt ne tad, ja bērni dzimst cits pēc cita. Jauniešiem aizvien modernāka kļūst izvēle bērnus negribēt vispār. Kāds varbūt attopas 40, 50 gadu vecumā, bet tad jau par vēlu. Cits, kam divi pieauguši bērni, iespējams, nožēlo, ka nav laidis pasaulē vēl kādu.

Ļena Šinko – pensionāre:

– Tāpēc, ka daudz jauno cilvēku aizbrauc no Latvijas. Vēl tāpēc, ka sociālais nodrošinājums varētu būt labāks. Meita ar bērnu dzīvo Anglijā, un tur salīdzinājumā ar Latviju ļoti labi bērnu pabalsti. Ģimenes var justies aizsargātas. Protams, vajadzētu, lai pie mums bērnu dzimtu vairāk. Tāpēc vajag darbu, algas un dzīves vietas jaunajiem, uz pabalstiem vien nevajag paļauties.

Zane Braže – liepājniece:

– Sajūta ir slikta, jo daudzi izvēlas aizbraukt, pabalsti nav pietiekami. Par sevi – es nekādas dāvanas negaidu. Gribu dzīvot, godīgi strādāt un pelnīt. Bet situācija vēršas aizvien grūtāka. Domāju, ka daudzi izvēlas tikai vienu bērnu tāpēc, ka nākotne Latvijā ir visai neskaidra, nedroša. Reizēm bail, vai spēšu sagādāt drošību vienam mazulim, kur nu vēl diviem.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild SIA “Kurzemes Vārds”.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz