Pirmdiena, 30. marts Nanija, Ilgmārs, Igmārs

Kā nekļūt par inteliģento bezdarbnieku

Kā nekļūt par inteliģento bezdarbnieku
Foto: Ilustratīvs
17.09.2019 07:12

"Kurzemes Vārds"

2018.gadā Latvijā vecumā no 18 līdz 29 gadiem bija reģistrēti 18 tūkstoši bezdarbnieku ar augstāko izglītību. Kļūt par bezdarbnieku jaunietis, kurš ir ieguvis augstāko izglītību, noteikti nevēlas. Lai tā nenotiktu, ir svarīgi izvēlēties, ko studēt – vai to, ko sirds kāro, vai tomēr, izpētot darba tirgu, kļūt par kvalificētu speciālistu pieprasītā profesijā. 

Nereti darba devēji pieprasa, lai potenciālajam darbiniekam būtu vairāku gadu darba pieredze konkrētā amatā, specialitātē. Diemžēl jaunieši, kuri tikko absolvējuši augstākās izglītības iestādi, tādai prasībai neatbilst. Tādus jauniešus 1979.gada filmā “Agrā rūsa” sauc par “inteliģentiem bezdarbniekiem”.

Ar šādu problēmu ir saskārusies arī Katrīna (vārds mainīts), kura ir ieguvusi profesionālo bakalaura grādu komunikācijas vadībā Liepājas Universitātē, viņas kvalifikācija – mediju nozares uzņēmuma vadītājs. Šobrīd jaunā sieviete dzīvo Vidzemē, kur arī saskaras ar grūtībām darba meklējumos.

“Atrast darbu savā specialitātē nav viegli, jo lielākoties tiek pieprasīta vismaz divu trīs gadu darba pieredze. Tāpēc jāmeklē darbs citā nozarē.”

Ja izvēle būtu jāizdara tagad, Katrīna vairāk pētītu darba tirgu un pārdomātu, vai vispār ir nepieciešama augstākā izglītība. “Šobrīd profesijās, kurās nav nepieciešama augstākā izglītība, strādājošie saņem lielāku atalgojumu nekā tajās, kur tiek pieprasīta augstākā izglītība.”

Liepājas skolās ar audzēkņiem pēdējos gados aktīvi strādā karjeras konsultanti, piedāvājot iespēju apmeklēt uzņēmumus, tiek organizēti semināri ar izaugsmes treneriem, kā arī pieaicināti dažādu profesiju pārstāvji, lai dalītos savos pieredzes stāstos. Tomēr viss ir atkarīgs no paša jaunieša – cik daudz no sniegtajām iespējām viņš izmanto, vai iegūto informāciju analizē.

Liepājas Izglītības pārvaldes eksperte jaunatnes un karjeras jautājumos Aelita Jankovska uzskata, ka jaunietim, izvēloties specialitāti, ko apgūt, tomēr būtu jāņem vērā paša prasmes un tas, kas viņu interesē.

“Ir svarīgi iemācīt jauniešiem prasmi pieņemt lēmumus.

Gadās, ka pirmā semestra laikā vai pēc pirmā kursa saprot, ka tas, ko studē, tomēr nav īsti tas, ko vēlas. Nevajag satraukties, ir jāpieņem nākamais lēmums un jāturpina cīnīties tālāk.”

Nodarbinātības valsts aģentūras Liepājas filiāles vadītāja Dace Baumane norāda, ka informāciju par pieprasītām profesijām un aktuālām vakancēm var atrast Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) mājaslapā. Turklāt, aizpildot personības testus, iespējams arī uzzināt sev atbilstošāko profesiju.

Pēc NVA vakanču portāla informācijas, Liepājā šobrīd ir 112 vakances, no kurām tikai 16 amatos ir nepieciešama augstākā izglītība.

Arī “Valodu vēstniecības” dibinātājs Andris Lanka uzskata, ka mūsdienās ir daudzas profesijas, kurās augstākās izglītības diplomam ir sekundāra nozīme. “Profesionālās iemaņas darba vidē var apgūt ļoti ātri, svarīgi tikai tas, vai cilvēkam ir vēlme to visu iemācīties.”

A. Lanka jauniešiem iesaka sākt ar to, kas ir pieejams. Tādā veidā ir iespējams nonākt darba apritē, gūt pieredzi un atsauksmes par padarīto. “Mums arī bija gadījums, kad pieņēmām darbā jaunu meiteni par apkopēju. Laikam ejot, sapratām, ka viņai ir ļoti labas angļu valodas zināšanas, izskolojām, un beigās sanāca fantastiska skolotāja.”

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 17.septembra numurā.

#kvards-20190917-07#

30 komentāri

2019-09-17 07:32

Jā Gan: Ir labi ja ir gudrs vadītājs , kas prot saskatīt darbiniekos potenciālu! Diemžēl tādu ir retums.

2019-09-17 07:48

Jēriks: Vēl labāk ir ja gudrs darbinieks un var parādīt savu potenciālu. Diemžēl tādu ir retums.

2019-09-17 07:51

nu: No jauniešiem prasa profesionālu augstājo izglītību, darba pieredzi, angļu valodu. Tikai jautājums -kāpēc mēra krēslā var sēdēt cilvēks ar tik švaku izglītību?

2019-09-17 08:46

dfbnfb: Mums 70 % augstakās izglītības programmas ražo bezdarbniekus.. Ko var iemācīt nulles pasniedzēji, kas paši dzivē ir nulles ?

2019-09-17 08:51

Interesanti!: Juristu bums 2004.~2009. jau sen pucē Lielbritānijas podus.

2019-09-17 09:16

to nu: Augstākā izglītība un angļu valoda, nav nekāda ekstra. Ekstra ir specifiskas prasmes un iemaņas kādā sfērā. Bet nu Liepāja nav nekāds etalons, te tiešām darbs ir pārsvarā mazkvalificēts darbaspēkam. Jo pat būdams ļoti kvalificēts, tev vairāk nemaksās jo ir pilns ar tiem, kas gatavi strādāt par zemāk algu un vietējiem darba devējiem prestižs nav prioritāte, galvenais peļņa.

2019-09-17 09:37

Loģiski: Tas augstskolas papīrs ir nulles vērtībā. Prasmes ir daudz lielāka priekšrocība. Kāda jēga ņemt darbinieku ar augstāko izglītību kas neko nemāk? Skolā neko neiemāca, reālajā dzīvē viss ir daudz savādāk.

2019-09-17 10:17

juss: Morāle: Mahimas kasierēm un apeņu švejām izglītība Liepājā nav vajadzīga. Nekas dižāks nākotnē nespīd. Ja nu tikai uzpūstajā valsts kafejdzērāju barā.

2019-09-17 10:26

labi uzrakstīts: Ja nu tikai uzpūstajā valsts administrācijas kafejdzērāju barā.

2019-09-17 10:43

to Loģiski: Lai ar tas no augstskolas visu mācētu, viņam nemaksās vietējais vairāk. Jo to pašu mazkvalificēto darbu mazkvalificētais darbinieks paveiks lētāk. Pie mums vienkārši nav darbu, kur prasītos baigā izglītība vai prasmes. Laiks atzīt - Liepāja ir dziļa province bez kādas attīstītas ražošanas. Te izglītībai un prasmēm nav vērtības. Svars ir tikai tam lai ir lētāk.

2019-09-17 11:28

Augstākā: Baigā izaugsme Liepājā,kad vakances tikai uz maximu vai laumu.te nevienam izglītotos nevajag,galvenais līst dibenā pareizajiem cilvēkiem-visa izaugsme

2019-09-17 12:03

Ivars Kesenfelds: Viens no priekšnosacijumiem, lai nekļūtu par inteliģento bezdarbnieku, ir netērēt laiku ,mācoties Liepājas universitātē.

2019-09-17 12:22

hh: Ja nav pazīšanās tad labu darbu nedabūt!

2019-09-17 13:38

Liene: No personigas pieredzes personala atlase runajot, tikko universiti absolvejis jauns profesionalis var pretendet uz labu pirmo darbu, ja universitates laika paraleli stradajis (brivpratigi, pusslodze) taja joma, kura stude. Ta rodas pieredze. Ja prieksmets ko stude Tevi loti interese, Tu noteikti atradisi veidus, ka taja piepelnities paraleli studijam, tada vida augot. Tikai universitates diploms musdienas vairs neatver nevienas durvis - pilnigi pareizi. Lai nu ka, par savu jomu brivaja laika interesejoties, apgustot to vel online ir ka liels plus, jo ari to visu var rakstit CV.

2019-09-17 14:35

To augstaka: Paklau tu, tev kkas pret kasieru darbu, pats esi kads direktors direktore, vai vel augstaka amata parstavis, ljoti saubos... Labak stradaju par kasieri neka te gudri pljutu, esmu parliecinats ka seit sedosie ir bezdrbnieki ar gudru muti, visadas augstakas izglitibas savakusies, un citu nav ko darit, te kautko raksta, telo loti pargudrus... Riebjas, kapec ja strada pa kasieri, tad uzreiz tas ir zemaka slanja cilveks,vai?????labak kasieris neka pargudrs bezdarbnieks, kurs sez uz trucigiem statusiem un vel visadiem pabalstiem

2019-09-17 16:09

ntn: Runājot par analfabētiem un neizglītotajiem - sadzīves tehnikas meistari, santehniķi un elektriķi e.c. man vairāk noder kā docenti un profesori!

2019-09-17 16:12

Abet: Izglītība ir svarīga, bet vēl svarīgāka ir cilvēka iekšējā pārliecība un spēja domāt. To nevar iemācīt, to var tikai ieraudzīt talantīgs vadītājs.

2019-09-17 16:50

Nekā personīga..: Ja mūsu valstī būtu tāds princips ,VIENS cilvēciņš ,aizņem VIENU darba vietu ,nevis kā tagad ,VIENAM ir piecas vai desmit ,aizņemtās vietas ,bet citi skaitās inteliģentie bezdarbnieki.

2019-09-17 17:09

.....,.....: Ja Latvijā būtu reāls ! finansiāls valsts atbalsts jaunajiem biznesa projektiem - jaunieši vairāk iesaistītos,attīstītu savu biznesu...Bet tā,ir vieglāk aizbraukt uz valsti,kur tevi novērtē,samaksā un esi laimīgs ! Protams - dalbajo.iem,dīkdieņiem un raudātājiem arī citas valstis nepalīdzēs...

2019-09-17 17:54

mhm: Nujau augskolā ejot praksē uzņēmumi prasa pieredzi !

2019-09-17 18:23

kokle: Liepājā 112 vakances reāli ir tikai pie kases aparātiem. Diploms nedod itin nekādas priekšrocības un iespējas tikt pie daudz maz laba darba.

2019-09-17 19:38

Žavjērs Kirdēns: Nau nekāds 112 vakancs! Tas ir uzpūsts cipars.
Vakar paskatijos cv.lv - sludinājumi atkārtojas reizes 3-4. Tas pats pārdevējas sludinājums pie ražošanas, programmētāji pie inženieriem, un vel visam pa vidu agentūras ar to pašu sludinājumu, un darbs ārzemēs. Ieķeksē ražošanu Liepājā - piedāvā istabene Eiropā.

2019-09-17 19:50

projektiņš: Augstākā izglītība un angļu valoda, nav nekāda ekstra. Tas ir minimums, kam jābūt pilsētas mēram un ikvienam deputātam. Un Vilnītis tak arī SEZā ir iekortelējies. ne jau strādnieka amatā? Rijībai un nekaunībai nav ne gala ne malu. Arī Rjazanovai un Verpakovskim vajadzētu padomāt par izglītības līmenīti! Lai iedzīvotājiem nav kauns par mēru un deputātiem!

2019-09-17 19:53

sdsds: liepājā vajag tikai naglotājus un krāsotājus, "dziļa" pilsēta

2019-09-17 20:08

Ttf: Skatos darba sludinājumos- šuvējām arī vajadzīga izglītība un pieredze.

2019-09-17 21:08

Divi pensi: >>08.51
Tavējie berž podus ?
A ko tu dari ?

2019-09-17 22:47

Sezā: nav iekārtojies tikai sesks, bet arī viens otrs deģenerēts dīkdienis, kurš sen jau ir sajaucis reālas lietas ar izdomājumiem... lūk šādi tipi mūsu trauslajai sabiedrībai ir ļoti bīstami.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli