Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kā pasargāt bērnu?

Kā pasargāt bērnu?
01.06.2009 17:05

Atslēgvārdi

1.jūnijs ir ne tikai diena, kad Latvijas skolās beidzas mācību gads, bet pasaulē atzīmējams arī kā Starptautiskā bērnu aizsardzības diena. Lai gan šajā dienā notiek daudz dažādu pasākumu, koncertu un semināru, par bērnu drošību un aizsardzību, ar to tomēr nepietiks.

Ko nozīmē bērnu aizsardzība un drošība? Tā nav tikai drošība uz ielas, vai pareiza apiešanās ar elektroierīcēm, tā ir arī bērna drošība mājās, izglītības iestādēs, automašīnā vai sabiedriskajā transportā un, protams, arī internetā. Bērnam ir jāzina pamatlietas, ko drīkst un ko nedrīkst, un arī pašam jāprot izdarīt spriedumi un analizēt turpmākās situācijas.

Vecāki ir pirmie, kuriem jāstāsta bērniem par drošību ārpus mājas un uz ceļa un jārāda priekšzīme. Tomēr, bieži vien ir redzams pretējais- vecāki, dodoties ar bērniem pastaigā, nereti šķērso gājēju pārejas pie sarkanās gaismas, nesprādzē drošības jostas automobiļos, nelieto atstarotājus diennakts tumšajās stundās.

Bieži vien jaunieši un bērni, lai ātrāk nokļūtu mājās, draugu pierunāti vai gadījumos, kad vēlas ietaupīt naudu, izvēlas savdabīgu pārvietošanās veidu – stopēšanu. Taču stopēšana ir bīstama ne tikai no ceļu satiksmes drošības puses, bet arī tādēļ, ka stopējot bērni nonāk kontaktā ar nepazīstamiem cilvēkiem.

Bērnam ir jāpastāsta kā izvairīties no zagļiem un laupītājiem. Pirmkārt, nekad nevajadzētu karināt telefonu kaklā vai jebkādi citādi lielīties ar to. Otrkārt, ja kāds nepazīstams cilvēks palūdz uz mirklīti telefonu, piezvanīt vai uzpīkstināt, nedrīkst viņam to dot, jo telefons visticamāk netiks atdots atpakaļ. Bērnam ir svarīgi apzināties, ka viņa veselība ir svarīgāka par jebkuru mantu, tādēļ, ja tiek izteikti fiziski draudi, tie ir jāuztver nopietni.

Bērna bankas kartē vienmēr ir jābūt vismaz 5 latiem, lai bērns tos pie vajadzības varētu izņemt tuvākajā bankomātā, gadījumos, kad, piemēram, pazaudējis braukšanas kartīti vai skaidro naudu. Tāpat, ieteicams bērnam izvairīties no apšaubāmiem cilvēkiem.

Arī bērnu vidū iespējamas alkohola, narkotisko un psihotropo vielu atkarības, atkarības no azartspēlēm, no datora. Ja jums ir aizdomas, ka bērns kļuvis atkarīgs, nekavējoties jāgriežas pēc palīdzības atkarības profilakses centrā, vai zvanot pa telefonu 67037313.

Lai gan lielākā daļa bērnu atceras, ka vecāki ir piekodinājuši neiesaistīties diskusijās ar svešiniekiem, nepieņemt no tiem nekādas dāvanas, neatklāt nekādu personīgu informāciju un izvairīties no pārlieku draudzīgiem cilvēkiem, bērni nereti uzķeras uz svešinieku trikiem. Cilvēku tirdzniecība un pedofilija joprojām ir arī Latvijā esoši fenomeni, tādēļ šai lietai vajadzētu pieiet ļoti nopietni.

Bieži vien mēs runājam par bērnu drošību uz ielas, bet aizmirstam parūpēties par drošību mājās. Atcerēsimies, ka bērnu tieksme izzināt ir milzīga, tādēļ vajadzētu izslēgt situācijas, kurās bērns var paņemt asus vai ļoti sīkus priekšmetus, patvaļīgi ieslēgt elektroierīces un spēlēties ar sērkociņiem vai citiem bīstamiem viņa veselībai priekšmetiem. Pret šādām varbūtībām var efektīvi nodrošināties, veikalos iegādājoties noderīgas lietas – aizsargus pret pirkstu ieciršanu durvīs, stūru aizsargus, kas pasargās, ja bērnam gadīsies paklupt, speciālus aizsargus kontaktligzdām, drošības klipšus, kas paredzēti, lai bērns nevarētu piekļūt dažādiem skapīšiem, kuros glabājas, piemēram, medikamenti vai asi priekšmeti.

Bērnu līdz 7 gadu vecumam vispār nedrīkstētu bez uzraudzības atstāt mājās vienu, tomēr, ja rodas ārkārtas situācija, un nav iespējas bērnu aizvest pie vecvecākiem vai labiem draugiem, izsaukt auklīti vai vienkārši paņemt bērnu līdzi ārpus mājas, tad noteikti pastāstiet bērnam par drošības noteikumiem, kas jāievēro. Visupirms – ugunsdrošība un elektroierīču droša lietošana. Nākamais solis – pasargāt bērnu pret ļaundariem, kas varētu iekļūt dzīvoklī.

Bet, ja kas atgadās, zvanīt pa tālruni 112, nosaukt adresi un pastāstīt, kas noticis.

Internets noteikti ir viens no cilvēces lieliskākajiem izgudrojumiem, tomēr tieši tāpat arī viens no bīstamākajiem. Tas bērniem un skolēniem nodrošina lieliskas iespējas būt radošiem, uzzināt dažādus jaunumus un sazināties ar saviem draugiem, tomēr tam ir arī savas melnās puses. Internetā atrodams liels daudzums bērniem nepiemērotu failu un informācijas. Un tajā iespējams satikt ne tikai draugus, bet arī svešiniekus, tādēļ iesakām dot bērnam padomus būt ļoti piesardzīgam, norādot savu personīgo informāciju, domāt ar ko komunicēt interneta vidē.

2006. gadā valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija izveidoja bērnu un pusaudžu uzticības tālruni 80006008, ar mērķi sniegt bērniem psiholoģiska rakstura palīdzību, kā arī rast atbalstu krīzes situācijās. Uzticības tālruņa darbinieku ikdiena ir uzklausīt, atbalstīt, palīdzēt risināt dažādus jautājumus. Bērni un pusaudži uz uzticības tālruni var zvanīt ik darba dienu no plkst. 08.00 līdz plkst. 23.00, kā arī sestdienās no 08.00 līdz 22.00 un svētdienās no 10.00 līdz 22.00. Uzticības tālrunis ir bezmaksas tālruņa līnija, zvanot gan no fiksētā, gan mobilā telefona.

Turpmāk informāciju par bērnu drošību varēs iegūt arī visos “Baby City” un “Cipollino” veikalos tirdzniecības centros “Rīga Plaza”, “Alfa”, “Domina”, “Spice”, “Olympia” un Liepājā TC “Kurzeme”, kā arī veikalu “Baby City” un “Cipollino” mājas lapā www.cipollino.lv

Raksts tapis sadarbībā ar veikalu Baby City un veikala vadītāju Sigitu Auziņu.

Ivo Rode,
radošā apvienība “Mandarīni”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz