Pirmdiena, 19. oktobris Drosma, Drosmis, Elīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Karostā jauniešus rosina ticēt sev

Karostā jauniešus rosina ticēt sev
29.06.2007 11:04

0

Atslēgvārdi

Lielākajai daļai jau ir vienalga, kas ar viņiem notiek. Zinu daudzus, kas savos 16, 17 gados jau guļ zārkā. Bet man bija interesanti uzzināt kaut ko vairāk — kas ar manu ķermeni notiek, bija daudzas pārrunas par alkoholu, narkotikām. Tā sešpadsmitgadīgais Liepājas Karostas iedzīvotājs Gints Kociņš stāsta par to, kāda bijusi jēga viņa sarunām ar ārstu Armandu Treimani. Gints ir viens no Karostas jauniešu motivācijas projektā iesaistītajiem jauniešiem — to par ES naudu Liepājā cenšas īstenot biedrība Sabiedrības attīstības centrs (Ls 17 345,78 no Eiropas Sociālā fonda, Ls 4336,45 — nacionālais finansējums). Projekta mērķis bija atrast jauniešus, kuri nestrādā vai nemācās, un palīdzēt viņiem mainīt attieksmi pret dzīvi, darba iespējām, veidot mērķtiecīgu nākotni.

Katram jaunietim piedāvāja desmit brīvprātīgu individuālu sarunu sesiju ar psihoterapeitu A.Treimani, kā arī prakses darbavietas.

Projekta īstenotāji atzīst — bijis grūti iesaistīt visus 20 jauniešus, kuri vēlētos izmantot visus projekta piedāvājumus, lai gan Liepājā oficiāli reģistrēts vairāk nekā 300 jauniešu bezdarbnieku. “Jaunieši ir ļoti noslēgti, viņi taču nestāstīs, ko dara, jo daudziem tas ir krimināli,” jauniešu rezervētību izskaidro projektā iesaistītās meitenes Tatjana Vasiļjeva (19) un Anastasija Buiņicka (19).

Dzīvo šai dienai

Galvenais projekta sadarbības partneris ir Liepājas 8.vidusskolas Karostas filiāle, kurā pēc pedagoģiskās korekcijas izglītības programmas mācās nepilngadīgi jaunieši no 5. līdz 9.klasei. Tie ir bērni, kuri izkrituši no aprites nesekmības dēļ, nav gājuši skolā, dažs atgriežas no ieslodzījuma. Viņu vecāki bieži ir bezdarbnieki vecumā ap 40 gadiem, ar vidējo vai zemāku izglītību, kuriem pašiem trūkst motivācijas izaugsmei. Viņi nespēj vai neprot motivēt izglītībai, labākai dzīvei savus bērnus, savu skolēnu problēmas īsi raksturo filiāles vadītāja Santa Novada. Projektā tika iesaistīti 10 skolēni no šīs skolas 8. un 9.klases vecumā no 14 līdz 18 gadiem. “Pārējie negribēja,” saka Gints.

A.Treimanis uzsver: viņa sarunas ar jauniešiem notika pēc brīvprātības principa. Daži sarunu sesiju sāka, bet nepabeidza. Daži viņu vēlāk atraduši draugiem.lv. Ārsts neatklāj sarunu noslēpumus, taču skaidro, ka motivācijas būtība ir — ticēt sev, būt pārliecinātam par sevi. “Ir iespēja iet to ceļu, kādu izvēlējies tētis, mamma. Ir iespēja arī dzīvot citādi. Dzīve bērnus iztaisījusi ļoti neatkarīgus. Taču viņi ir ļoti labi bērni, pat tie, kuriem ir smaga dzīve. Kāds pat gatavs strādāt iereibušu vecāku vietā, lai tikai viņus neatlaistu no darba.”

Bet karostnieces Tatjana un Anastasija pašas pieteikušās piedalīties projektā. Meitenes mācās arodvidusskolā un tagad pašas atradušas darbu, viena ir bārmene, otra — pārdevēja. “Ir psiholoģiskas problēmas, par kurām nevaru pastāstīt pat savai mammai, bet ar ārstu varēju runāt par jebko, jo tās ir konfidenciālas sarunas un viņš nevar mūs ne rāt, ne nosodīt. Man tas tiešām palīdzēja, kaut ko sapratu,” atklāj Tatjana. Taču meitenes domā, ka daudzi jaunieši “ir tik smagi, ka viņiem nekas vairs nevar palīdzēt”.

Kopīgais A.Treimaņa jaunajiem sarunu biedriem ir kontrasti: rīcība vienai dienai un saulains sapnis par skaistu, pārticīgu dzīvi ģimenē “visiem kopā”. Ilgus gadus sadarbojoties ar Liepājas Jaunatnes centru un kā ārsts — gan ginekologs, gan psihoterapeits — satiekot Liepājas jauniešus, novērojis, ka daudzi orientēti “vieglāk dzīvot, neko nedarot, nestrādājot, drīzāk — kādu apceļot”, stāsta A.Treimanis.

“Šī bija reāla iespēja palīdzēt tiem, kam ir grūti, un Karostas iedzīvotāji stāsta, ka tādi jaunieši ir,” projekta vadītāja asistente Aiga Jaunskalže nožēlo, ka iespēja nav izmantota pilnībā, pieaugušos jauniešus bezdarbniekus projekts nav sasniedzis. Projekts turpināsies līdz gada beigām, vēl notiks jauniešu nometne, atbalsta grupu tikšanās. Vai kādam patiešām būs palīdzēts, tas “izkristalizēsies vēlāk, taču šis ir mēģinājums vismaz kaut ko mainīt un saprast”, papildina A.Treimanis.

Darbs nelegāli

“Ar to motivāciju ir tā, kā ir. Darbam samotivējām tikai divus. Nav vairs tie laiki, kad bērni ar mieru strādāt par zemu algu,” neslēpj S.Novada. Tie divi ir Gints un kāds viņa skolasbiedrs — abi jau no aprīļa pa trim stundām dienā strādāja Beberliņu atpūtas bāzē SIA Karosta. Pavasarī vajadzējis palīdzēt atpūtas bāzi sagatavot vasaras sezonai, bet jūnija beigās Gints palicis viens, “otrais aizgāja mazās algas dēļ, laikam tagad mājās sēž”, puisis paskaidro. Pavasara algas — 49 latu — lielāko daļu Gints “iemetis” Līgosvētkos. Mazā alga viņu nesatrauc. Nākamā būšot lielāka, un nekas īpašs jau arī neesot jāpērk. Toties Beberliņos labums, ka darbs ir tīrā bauda — uzkop apkārtni, ielec ūdenī, atkal pastrādā. “Nav kā ielu bruģētājiem, āmuri rokās, mugura putekļos, visi iet garām,” tādu darbu puisis negribētu. Rudenī viņš atgriezīsies skolā — jāmācās 9.klasē.

A.Jaunskalže stāsta, ka vēl daži jaunieši būs nodarbināti Karostas apkopšanā jūlijā pašvaldības aģentūras Nodarbinātības projekti uzdevumos. Taču lielākā daļa strādājot pašu atrastu neoficiālu darbu tirdzniecībā un celtniecībā. Projekta tāmē paredzētais darba atalgojums 1,50 dienā jauniešus neapmierinot. “Vairāk piedāvāt nevaram,” skaidro A.Jaunskalže. Vairākums puišu vēlējušies strādāt autoservisos, bet projekta īstenotājiem nav izdevies rast šādu darba devēju uzticību.

“Tieši jauniešus visvienkāršāk ir iesaistīt nelegālā darbā, viņi ir ar mieru saņemt naudu bez sociālajām garantijām, bez nodokļiem. Parasti tie ir jaunieši, kuriem nepatīk mācīties un mūsu audzinošās runas,” atzīst Nodarbinātības valsts aģentūras Liepājas filiāles vadītāja Dace Baumane. “Nepilngadīgie pie mums reģistrējas galvenokārt tādēļ, lai vecāki varētu noformēt trūcīgo statusu un dabūtu pabalstus, vai izmanto īsās mācību programmas: mācās autovadītāju vai datorkursos. Pēc tam pazūd. Turpretī pilngadīgo jauno bezdarbnieku vairākums ir jaunās māmiņas pēc bērnu kopšanas atvaļinājuma, kuras nevar strādāt, jo nav, kam uzticēt bērnus.”

***
Jaunie bezdarbnieki
– Liepājā (27.jūnijā):
15—18 gadu veci 22
19—24 gadus veci 321

– Latvijā (31.maijā):
15—19 gadu veci 1056
20—24 gadus veci 7242

– Jauniešu bezdarba galvenie iemesli Latvijā (2006., rudens):
pieredzes trūkums 43,8%
neapmierinātība ar samaksu 32,1%
darba vietu trūkums 17,9%

Avoti: NVA, NVA Liepājas filiāle, NVA darba tirgus pētījums pēc izglītības iestāžu absolventu bezdarbnieku aptaujas

Nora Driķe,
“Diena”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz