Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Karosta” paplašinās

“Karosta” paplašinās
29.08.2006 20:09

0

Atslēgvārdi

Nebūtu īpaši jābrīnās par to, ka Tosmares dzīvojamo rajonu pievieno namu pārvaldei “Karosta”. Protams, būs problēmas, un tās būs jārisina. Bet kur gan šodien nav problēmu? Un vai ir vērts uztraukties, ja jau dzīvojamā fonda apsaimniekošanā nekas nemainās un arī īres maksa paliek iepriekšējā? Šeit, tāpat kā pārējā pilsētas daļā, remontam un citām vajadzībām konkrētā mājā var izlietot tikai tik daudz līdzekļu, cik ir iekrāts. Bet kas notiek vai kam būtu jānotiek ar parādniekiem, it kā vairs nav vajadzības skaidrot.

Kādreiz dzīvojamais masīvs, kuru sauca arī par ciematu, piederēja valsts uzņēmumam – Kuģu remonta rūpnīcai. Pēc tam šajās mājās saimniekoja SIA, vēlāk ar rīkojumu no augšas mikrorajonu uz laiku (līdz privatizācijai!) nodeva sabiedrības “Vācele” pārvaldīšanā, kuras filiāle mūsu pilsētā tā arī netika līdz galam legalizēta. Beidzot dzīvojamais masīvs pārgāja pašvaldības rokās, un Pilsētas dome uzticēja tā apsaimniekošanu “Vecliepājai”, kaut gan izveidojās kaut kas līdzīgs atsevišķam anklāvam svešā teritorijā. Un tas notika uzreiz pēc reformas pašā “Vecliepājā”, kurā saplūda citas sīkās namu pārvaldes. Vajadzēja jau pašā sākumā atteikties no šāda varianta. Taču toreiz “Karosta” bija pavisam vāja gan tehniskā, gan finansiālā ziņā un perspektīvas pat nebija jaušamas.

Vēl pirms domes lēmuma pieņemšanas par paplašināšanu izpilddirektora vietnieks Ronalds Fricbergs atsūtīja mums preses relīzi ar argumentu un faktu izklāstu. Viņš norādīja gan uz abu mikrorajonu dzīvojamā fonda viendabīgumu, gan uz tur dzīvojošo ļaužu līdzīgajiem sociālajiem apstākļiem. Gan Karostā, gan Tosmarē ir zems dzīvokļu privatizācijas līmenis. Ne vienā, ne otrā masīvā netiek plānota īres maksas paaugstināšana. Bez tam namu pārvalde atradīsies tuvāk un atkritīs vajadzība braukāt uz pilsētas centru. Turpat uz vietas, kā tas notiek citur, varēs nokārtot sociālos pabalstus un arī saņemt nepieciešamās izziņas. Arī avārijas dienestam būs īsāks ceļš līdz tā vai cita negadījuma vietai. Tosmarē turpinās strādāt remontbrigāde un norēķinu kase. Gan Tosmarē, gan Karostā rit individuālo siltummezglu ierīkošana. Tas nodrošinās vēl precīzāku siltumenerģijas uzskaiti. Pagājušā aukstajā ziemā “Karostā” nebija slikti siltuma ekonomijas rādītāji. Gan vienā, gan otrā rajonā turpinās māju vecāko ievēlēšana. Karostā iekrāta pietiekami liela organizatoriskā darba pieredze ar šiem māju pārstāvjiem, ir izlaista pat speciāla brošūra divās valodās. 

Ir neapmierinātie

Redakcija saņēma pilsētas galvam adresētās iedzīvotāju protesta vēstules kopiju. Viens no nopietnākajiem faktoriem, kas satrauc iedzīvotājus, ir tas, par ko mūsu avīze jau rakstījusi vairākkārt. Iedzīvotāju tiesību aizstāve Ludmila Fiļinova no Pāvilostas ielas rādīja dokumentus, arī no prokuratūras saņemtos, par nepamatoto parādu piedziņu no Tosmares iedzīvotājiem it kā par labu firmas “Vācele” filiālei, kurai vispār nebija tiesību izvērst saimniecisko darbību Liepājā. Ar “Vecliepājas” atbalstu, kas iekasēja šos parādus un pārskaitīja naudu uz Rīgu, šī lieta vilkās vairāku gadu garumā. Un nauda, protams, netika izmantota mūsu dzīvojamā fonda remontam. Taču šos parādus nepamatoti norādīja visās izziņās, kuras namu pārvalde izsniedza tosmariešiem. Bija arī prasība tiesai, un arī tā palika bez lēmuma par labu prasītājam. Tādēļ iedzīvotāji bažījas, vai tik neturpināsies šāda parādu piedziņa. Šajā jautājumā nepieciešams principiāls lēmums. Ja viss tiks darīts pēc likuma, nekādām problēmām nevajadzētu rasties.

Neapmierinātie būs vienmēr. Viņu iniciatīvas grupa paziņoja, ka Pilsētas domei adresēto protestu pret abu rajonu apvienošanu parakstījuši vairāk nekā 200 tosmariešu. Taču, kā tas mēdz bieži gadīties, vēstulē ir minēti šķietamo briesmu acīm redzami pārspīlējumi, kā arī nepareizi izprasti jēdzieni. Kaut gan tas jau kļuvis gandrīz vai par visu protestētāju tradīciju. Aicinājumā, piemēram, teikts, ka “mēs, Tosmares iedzīvotāji, saglabājām dzīvokļus, bet namu pārvaldnieki – viltvārži – tikai iedzīvojās uz mūsu rēķina”. Lai izvirzītu tādas apsūdzības, tās ar kaut ko jāpamato. Tālāk: “Tagad mūs nodod namu pārvaldei, kura pati netiek galā ar saviem pienākumiem.” Kā gan netiek galā? Tā saviem spēkiem ierīko siltummezglus, neizmantojot firmu pakalpojumus, un šie darbi izmaksā pat daudz lētāk nekā pilsētā. Tukšu dzīvokļu vairs nav, sētnieku darbs noregulēts, parādu summas pakāpeniski samazinās, namu pārvaldē ieviesta iedzīvotāju pieņemšana, tiek rīkotas sestdienas talkas un sapulces, ar iedzīvotājiem slēdz īres līgumus.

Nākamais temats – karstais ūdens. “Karosta” nespēja šo problēmu atrisināt. Tai pietrūka naudas. Arī tagad pie pašreizējās īres maksas un siltumenerģijas tarifa līmeņa to izdarīt būs grūti. Jāatjauno visi sarūsējušo cauruļvadu tīkli, taču daudzi jau ir parūpējušies nodrošināt sevi ar karsto ūdeni citādā veidā un atteiksies no lielajiem netīrajiem remontiem. Tam visam klāt piepīta pirts. Tā tik tiešām ir nepieciešama, slikti, ka tās nav. Taču, kā zināms, namu pārvaldes pie mums nenodarbojas ne ar pirtu celtniecību, ne ar to apsaimniekošanu. Bet biznesmeņi acīmredzot zina, ka pirts peļņu nedos. Šajā ziņā izeja būtu jāmeklē Pilsētas domei. Vēl protestētāji namu pārvaldei uzspiež dzīvokļu privatizācijas funkcijas. Jā, tik tiešām nav skaidrs, kāpēc SEZ  kā suns sēž uz svešu māju kaudzes, nostādot visus procesa dalībniekus beztiesiskā stāvoklī. Tik tiešām tas ir nekrietni un skumji, taču “Karostas” funkcijās tas neietilpst. Domē ar šo jautājumu kārtošanu nodarbojas speciāla komisija. Protesti jāraksta pārdomāti un pārliecinoši. Bet vēl labāk būtu bijis protestēt pirms domes lēmuma pieņemšanas, tiklīdz kļuva zināms par šādas idejas esamību.

“Karostas” novērtējums

Tagad jādod vārds “Karostas” rīkotājdirektorei Gaidai Korņilko, jo tieši viņas saimniecība tiek paplašināta un tieši viņai būs vairāk darba.
Pret notiekošo Gaida izturas mierīgi:
– Mēs taču esam pašvaldības uzņēmums, nevis kaut kāda privātfirma, tādēļ mums ir jāpilda Pilsētas domes lēmums. Bez tam es domāju, ka bija pietiekami daudz objektīvu iemeslu to izdarīt jau daudz agrāk, pirms gadiem četriem. Un “Vecliepāja” vienalga paliek lielākā namu pārvalde, bet rūpēties par dzīvojamo masīvu lielā attālumā no galvenās teritorijas nav saprātīgi.

Oficiālā apvienošana sāksies 1.septembrī. Lai pārņemtu visu saimniecību, būs nepieciešams laiks. Taču jau ar pirmo dienu iedzīvotāji varēs vērsties savā jaunajā namu pārvaldē, kas atrodas Imantas ielā 3. Bet Tosmares filiāle tiks saglabāta, un šeit G.Korņilko pieņems iedzīvotājus divas reizes nedēļā. Apkalpošana turpināsies tāpat kā iepriekš.

– Mēs esam nolēmuši saglabāt visus tehniskos darbiniekus, – turpina direktore. – Man jau bija tikšanās ar viņiem. Jo ar cilvēkiem, kas pārzina situāciju, strādāt ir vieglāk. Darbu rīkotāja un ēku uzraudze izraudzīta no vecajiem darbiniekiem – Una Rumba. Ar visiem darbiniekiem būs jāslēdz jauni darba līgumi. Jāiepazīstas ar māju vecākiem. Būtu vēlams, lai uz vietas iedzīvotājus pieņemtu arī sociālais darbinieks.

G.Korņilko pieskārās arī protestētāju jautājumam:
– Manuprāt, mēs esam tādi paši kā “Vecliepāja”, tikai mums ir mazāks iedzīvotāju skaits un darbu apjoms, kaut gan darāmā kļūs vairāk. Un, ja konkrēto māju turpmāk apkalpos cita namu pārvalde, tas vēl nevar būt par iemeslu sūdzībām un protestiem. Bet rīkot sapulces šajā sakarībā pat ir muļķīgi, jo būtībā taču nav nekā apspriežama. Vienmēr atrodas tādi cilvēki, kas par visu kurn un ar visu ir neapmierināti. Nebūtu vismaz pārējos provocējuši un uzbudinājuši, it īpaši pensionārus, kurus satrauc pavisam citas problēmas. Nezinu, varbūt šāda nervu bojāšana sakņojas pašreizējā demokrātiskā visatļautībā. Kam ir sasāpējuši jautājumi, lai nāk individuāli, un mēs tos risināsim ar katru personiski. Varam kopīgi padomāt arī par to, kā saglabāt vēsturiskās ēkas. Kad “Lauma” nolēma nodot savu milzīgo dzīvojamo fondu pilsētai, precīzāk – “Jaunliepājai”, ar iedzīvotājiem tas netika saskaņots, un nevienam pat neienāca prātā šajā sakarībā vākt parakstus.

Ko saka Laimonis Kivlenieks

SIA “Vecliepāja” direktora Laimoņa Kivlenieka šās apvienošanās vērtējumā nekā neparasta nav.
– Pilsētas dome ir mūsu darba devēja, – viņš sacīja. – No tā arī izriet visi galvenie secinājumi. Nebūtu jāaizmirst arī tas, ka nodošana un pieņemšana ir darbietilpīgs process, nevis spalvas švīka uz papīra. Uzreiz jāslēdz jauni darba līgumi ar mūsu, tagad jau varētu sacīt – bijušajiem darbiniekiem. Protams, arī īsajā laikposmā, kamēr mēs apsaimniekojām Tosmares dzīvojamo fondu, esam sagatavojuši dažādas iestrādnes gan atsevišķās mājās, gan visā masīva teritorijā. Remontējām jumtus. Tas viss paliks, un lai paveiktais kalpo tur dzīvojošo ļaužu ērtībām, bet “Karosta” lai turpina strādāt savu iespēju robežās. Vēl piebildīšu, ka sūdzību no šā rajona gandrīz vairs nebija, un arī tas jau par kaut ko liecina. Gaidai Korņilko turpmāk būs vairāk darba, un es gribu viņai novēlēt veiksmi visās lietās. 

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz