Pirmdiena, 30. marts Nanija, Ilgmārs, Igmārs

Kas darbiniekam jāzina par tiesībām uz ikgadējo atvaļinājumu?

Kas darbiniekam jāzina par tiesībām uz ikgadējo atvaļinājumu?
Foto: Egons Zīverts
06.08.2019 07:09

"Kurzemes Vārds"

Vasara lielai daļai ir kārotais atvaļinājuma laiks, tomēr ne vienmēr vēlmes sakrīt ar iespējām. Daudzi, ņemot vērā darba specifiku, par brīvlaiku gada siltākajos mēnešos var tikai pasapņot, tikmēr citi uz atvaļinājumu nevar cerēt, piemēram, ziemā. Ir arī tādi strādājošie, kas ilgāku atpūtu gluži vienkārši nevar atļauties, jo katra brīva diena sit robu maciņā.

Likumā noteikts, ka ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu piešķir saskaņā ar darbinieka un darba devēja vienošanos vai atvaļinājumu grafiku, ko izveido darba devējs pēc konsultēšanās ar darbiniekiem.

Īpaša ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma piešķiršanas kārtība “Darba likumā” paredzēta tikai divām darbinieku kategorijām, proti, strādājošām sievietēm pirms grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma vai tieši pēc tā.

Atvaļinājums piešķirams vasarā vai pēc viņu vēlēšanās jebkurā citā laikā arī darbiniekiem, kuri ir jaunāki par 18 gadiem, un darbiniekiem, kam ir bērns līdz trīs gadu vecumam vai bērns invalīds līdz 18 gadu vecumam.

Uzziņai

> Ikgadējais atvaļinājums nedrīkst būt īsāks par četrām kalendāra nedēļām (28 kalendāra dienām), neieskaitot svētku dienas. Darbiniekiem, kuri ir jaunāki par 18 gadiem, ir tiesības uz vienu mēnesi ilgu atvaļinājumu.

> Ja kāda no atvaļinājuma dienām ir svētku diena, atvaļinājumu pagarina par svētku dienu skaitu. Ja darbinieks ar darba devēju vienojas, atvaļinājumu ir iespējams arī pārcelt par svētku dienu skaitu. Savukārt, ja darbinieks ir saslimis, atvaļinājumu pārceļ vai pagarina par slimības dienu skaitu. Par atvaļinājuma pārcelšanu vai pagarināšanu darba devējs un darbinieks savstarpēji vienojas.

> Darba devējs maksā atvaļinājuma naudu par tām dienām, kad normālā kārtā būtu bijis jāstrādā. Aprēķinu veic pēc vidējās izpeļņas par pēdējiem sešiem kalendāra mēnešiem no faktiski izmaksātās darba samaksas, t.sk. algas, piemaksām, prēmijām. Ieturējumi no darba algas, parādi, ja tādi ir, kā arī slimības nauda ietekmē atvaļinājuma naudas apmēru.

> Atvaļinājumu var sadalīt daļās tikai esošā gada ietvaros. Turklāt viena no atvaļinājuma daļām nedrīkst būt īsāka par 2 nepārtrauktām kalendāra nedēļām. Pārējo atvaļinājumu var sadalīt arī sīkākās daļās, darbiniekam un darba devējam savstarpēji vienojoties.

> Visu ikgadējo atvaļinājumu uz nākamo gadu pārcelt ir aizliegts!

> Darbinieks var saņemt ikgadējo atvaļinājumu par pirmo darba gadu, ja viņš pie darba devēja ir nepārtraukti nostrādājis ne mazāk kā 6 mēnešus. Turklāt darba devējam ir pienākums šādu atvaļinājumu piešķirt pilnā apmērā.

> Atvaļinājumu kompensēt naudā nav atļauts, izņemot gadījumus, kad darba tiesiskās attiecības tiek izbeigtas un darbinieks ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu nav izmantojis.

> Papildatvaļinājumu var saņemt darbinieki:

* kuru aprūpē ir trīs vai vairāki bērni vecumā līdz 16 gadiem vai bērns ar invaliditāti līdz 18 gadu vecumam. Papildatvaļinājuma ilgums ir 3 darba dienas;
* kuru darbs saistīts ar īpašu risku. Papildatvaļinājuma ilgums ir 3 darba dienas;

* kuru aprūpē ir mazāk par trim bērniem vecumā līdz 14 gadiem Papildatvaļinājuma ilgums ir 1 darba diena.

> Pēc darbinieka lūguma darba devējs var piešķirt darbiniekam bezalgas atvaļinājumu.

> darbiniekam valsts eksāmena kārtošanai vai diplomdarba izstrādāšanai un aizstāvēšanai ir tiesības arī uz mācību atvaļinājumu. Šāda atvaļinājuma ilgums nevar būt īsāks par 20 darba dienām gadā.

Tāpat, darbiniekam, kurš, nepārtraucot darbu, mācās jebkurā izglītības iestādē, saskaņā ar koplīgumu vai darba līgumu, piešķir mācību atvaļinājumu ar darba algas saglabāšanu vai bez tās.

Avots: Labklājības ministrija

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 6.augusta numurā.

#kvards-20190806-04#

12 komentāri

2019-08-06 13:56

To es: Admin, gudreli!!! Ir kāds skaidrojums (loģisks) kāpēc visi komentāri dzēsti kas šeit bija?

2019-08-06 14:26

Poselok: Jāzina, ka mikrouzņēmumiem nepienākas nekas. Vai ne, LNA?

2019-08-06 15:32

Pareizais: Veikals "TOP" Liepājā, Vītolu ielā saviem darbiniekiem neļauj iet ikgadējā atvaļinājumā, kas tev pienākas pēc likuma, jo tad redz nebūšot kas strādā un nebūs kas aizvieto. Dažiem darbiniekiem ir pat iekrājies atvaļinājums no iepriekšējiem gadiem.

2019-08-06 15:44

Babrisa: Tā komentāru tīrīšana ar nav saprotama. Dzēs pat tos pieklājīgos, laikam neatbilda saimnieku uzstādijumiem par mūžīgo labklājības zemi.

2019-08-06 16:38

Man skiet: Sai zinai liepajniekos bija divas kopijas, izdzesa otru kopiju ar visiem komentariem, kas tur bija, tas ari viss. Neviens speciali necenze. Un paldies par skaidrojumu par atvalinajumiem, dazreiz rodas jautajumi, sis labi paskaidroja...

2019-08-06 19:03

nu jā: Kāpēc vēl atvaļinājuma nauda tiek atkal aplikta ar nodokli?Man katru mēnesi,ko atvelk jau apliek ar nodokli....

2019-08-06 19:17

To nu jā: Tāpēc, ka šī ir "veiksmes stāsta zeme" :D

2019-08-06 20:39

To pareizais: Veikalu ''TOP''tīklā Darba likums nedarbojas-tur ir savi izdomāti TOP likumi!

2019-08-06 22:22

SmUkĀ: Tad iestājieties verdzībā baltik it un paprovējiet tur dabūt atvaļinājumu, varēsiet krāt savas dieniņas ilgi, draudzenei bija pat 65 dienas uzkrātas, labi ka jau prom esmu no turienes!

2019-08-06 22:34

olga: Veikala TOP kuršu ielā pie letes strādā viena veca tantīte,vai tad vecā kundze nav pelnījusi pendziju.

2019-08-07 03:03

hexe: Olga,kad nonāksi līdz pensijas gadiem un veselība un spēki atļauss,tad spratīsi,ka pensionāram ļoti patīk strādāt.Tas pat uzlabo veselību,nepieciešamība katru dienu kustēties un būt vajadzīgam,un par to pat saņemt vēl naudiņu.

2019-08-07 06:51

Vija: Bet kas liek strādāt tai Topā ja pat atvalinajumā nevar aiziet,darba vietas ir.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli