Trešdiena, 18. maijs Inese, Inesis, Ēriks
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kas Jaunā gada dāvanu maisā?

Kas Jaunā gada dāvanu maisā?
29.12.2006 21:13

0

Tie, kas tic horoskopiem un astroloģiskajām prognozēm, droši vien lolo cerības, sagaidot nākamo – Cūkas (turklāt – Ugunīgās) gadu. Aizvadāmajā – Suņa gadā – tik tiešām noskrējāmies kā suņi un kaulu vien dabūjām pagrauzt, viņi saka, Cūkas gadā taču jāklājas labāk! Cūka ir miermīlīgs lopiņš, trekns, apaļīgs, simbolizē pārticību. Kā nu tur būs, kā nebūs ar rozīgā rukša ietekmi, bet pragmatiskā dzīve vieglus laikus nākamgad nesola. Apkopojām jauninājumus, kas mūs sagaida no 2007.gada 1.janvāra, un jāsaka – pozitīvo sameklēt izdevās pamaz, toties dominē neiepriecinošs tēriņu pieaugums lielākajā daļā dzīves jomu.

Un vienalga, vai to sauc modes vārdā par inflāciju vai sūkstās par kārtējo cūcību, izskatās, ka nākamgad pilnā sparā turpināsies sabiedrības noslāņošanās, kad mazāk turīgie kļūst vēl nabagāki, bet pie siles tikušie – arvien bagātāki.

Elektrība – dārgāka

Neapšaubāmi, vislielāko eļļas šalti inflācijas ugunī nākamgad pielies palielinātā maksa par elektroenerģiju. No nākamā gada 1.janvāra stāsies spēkā jaunie elektroenerģijas tarifi, kas paredz elektrības cenu pieaugumu vidēji par 18 procentiem. Elektrības tarifs iedzīvotājiem pieaugs no līdzšinējiem 4,8 santīmiem līdz 5,1 santīmam par kilovatstundu.

Līdz ar jaunajiem tarifiem vidējais elektrības cenas pieaugums rūpniecībā būs 20 procentu, lauksaimniecībā – 17 procentu apjomā, bet ielu apgaismojumam tas palielināsies pat par 19 procentiem. Liepājas un arī Latvijas lielākā eletroenerģijas patērētāja, akciju sabiedrības “Liepājas metalurgs” vadītāji vēl nav gatavi komentēt, ko elektrības cenu palielināšana nozīmēs viņu uzņēmumam, lai gan nenoliedz, ka tēriņu pieaugums apgrūtinās jau tā saspringto uzņēmuma ikdienu.

Bez tam no jaunā gada Latvijā tiks ieviests jauns – tā sauktais elektrības nodoklis, tas būs jāmaksā juridiskajām personām, kas saņem “Latvenergo” pakalpojumu. No nodokļa maksāšanas atbrīvotas tikai mājsaimniecības, siltumenerģijas ražotāji un preču pārvadātāji. No 2007.gada 1.janvāra nodoklis būs 35 santīmi par megavatstundu.

Nav šaubu, ka elektrības pieaugošā dārdzība izraisīs ķēdes reakciju – palielinās cenas jebkuram produktam, kura ražošanā nepieciešama elektroenerģija, tāpat arī pakalpojumiem. Sākot no maizes kukulīša veikala plauktos, beidzot ar kurpnieka salaboto zābaku, nemaz nerunājot par lielāku uzņēmumu tēriņiem, plus vēl katra iedzīvotāja paša ģimenē izmantotā apgaisme, televizori, ledusskapji, veļasmašīnas utt.

Nesnauž arī siltumenerģijas ražotāji, kuri šajā apkures sezonā jau ir palielinājuši maksu par apkuri, kas Liepājā ir viena no lielākajām visā Latvijā, un nekautrējas no centralizētās apkures saņēmējiem brango samaksu iekasēt pilnā apjomā pat šajā pavasarim cienīgi siltajā laikā. Ja tikai regulators ļaus, uzņēmuma “Liepājas enerģija” tarifi nākamajā sezonā atkal varētu kāpt, pamatojoties uz elektroenerģijas un gāzes cenu pieaugumu.

Gāze droši vien arī

Neticami, bet fakts – šobrīd, kā prognozē speciālisti, saistībā ar naftas cenu kritumu pasaulē, kas izraisa arī mazuta cenu samazināšanos, Latvijā ar nākamā gada 1.janvāri samazināsies dabasgāzes tarifi visām patērētāju grupām.

Tomēr valsts akciju sabiedrība “Latvijas gāze” nav metusi plinti krūmos un joprojām neatsakās no ieceres palielināt tarifus, kaut arī regulators vairākkārt šo priekšlikumu noraidījis, nesaskatot tam pietiekošu ekonomisko pamatojumu. “Latvijas gāze” kārtējo reizi plāno prasīt regulatoram atļauju palielināt dabasgāzes tarifus par 50 – 60 procentiem, kas varētu stāties spēkā 2007.gada 1.maijā. Kā brīdina “Latvijas gāzes” valdes priekšsēdētājs Adrians Dāvis – ja neļaus veikt šādu tarifu paaugstinājumu, uzņēmums viegli gūs uzvaru Stokholmas tiesā. Šāda perspektīva nepārprotami nozīmē, ka inflācijas ritenis iegriezīsies ar vēl lielāku spēku.

Auto un tabaka dārgāki

No 2007.gada 1.janvāra tiks palielināta akcīzes nodokļa likme gan degvielas, gan tabakas izstrādājumiem – tā paredz Saeimas šogad pieņemtie likuma “Par akcīzes nodokli” grozījumi. Kaut arī cigarešu izplatītāji ir neapmierināti, ka strauja procentuālās likmes paaugstināšana veicinās tabakas izstrādājumu tirgus pārdali par labu lētākajām cigarešu markām, tomēr likumdevēji cer, ka tādējādi Latvijā tiks iegrožota smēķēšana un varbūt pat kāds finansiālu apsvērumu dēļ atmetīs šo kaitīgo ieradumu.

Savukārt akcīzes nodokļa palielināšana naftas produktiem no 2007.gada 1.janvāra radīs cenu kāpumu automašīnu degvielai, tā ka vizināties ar savu auto kļūs vēl dārgāk. Tas, protams, radīs neapmierinātību patērētājos, jo nākamajā gadā pieaugs arī citu energonesēju cenas.

Sabiedriskais transports – dārgāks

Ar 2007.gada 1.janvāri tiks dubultota braukšanas maksa Liepājas tramvajos. Līdzšinējo 10 santīmu vietā par braucienu tramvajā būs jāmaksā 20 santīmi, ja biļete tiks iegādāta iepriekš, bet 24 santīmi – ja biļeti pirks pie tramvaja vadītāja. Mēneša biļetes cena būs 7,60 lati.

Liepājas autobusi tramvaju jau apsteiguši, jo kopš šā gada 15.decembra maksa par braucienu ir palielināta un iepriekšējo 20 santīmu vietā jāmaksā 25 santīmi, tas gan ir mazāk nekā galvaspilsētā, kur no jaunā gada februāra būšot jāmaksā 30 santīmu. Kā uzsver akciju sabiedrības “Liepājas Autobusu parks” direktors Rūdolfs Embutnieks: “Lētāka nepaliek ne gāze, ne elektrība, bet pats svarīgākais – no 1.janvāra palielinās akcīzes nodokli dīzeļdegvielai.” Savukārt lielākā daļa maršruta taksometru firmu brauciena cenu jau kopš rudens ir palielinājusi līdz 30 santīmiem.

Padārdzinājums skars arī vilciena satiksmi. Kā informē akciju sabiedrības “Pasažieru vilciens” sabiedrisko attiecību konsultants Kaspars Funts, no 1.janvāra paaugstināsies vilciena biļešu cena maršrutā Rīga – Liepāja. Ja līdz šim viena biļete maksāja 3,37 latus, tad no jaunā gada – 3,96 latus.

Sarežģījumi namīpašniekiem un īrniekiem

Nepatīkami jaunumi nākamgad gaida gan privātīpašniekus, gan īrniekus. Satversmes tiesa no 2007.gada 1.janvāra atcēlusi regulēto īres maksu jeb tā sauktos īres griestus denacionalizētajos namos. Tas nozīmē, ka denacionalizētā nama īpašnieks varēs noteikt iemītniekiem īres maksu pēc saviem ieskatiem un lielai daļai īrnieku jaunās īres maksas vairs nebūs pa kabatai, tāpēc vajadzēs meklēt citu mājokli. Saeimas deputāts Jānis Lagzdiņš gan norāda, ka Satversmes tiesa nav atcēlusi likuma “Par dzīvojamo telpu īri” pārejas noteikumus, kas nosaka, ka “īres maksas apmēru nosaka, īrniekam un izīrētājam rakstveidā vienojoties”. Pēc deputāta ieteikuma, ja šāda vienošanās netiek panākta, jāvēršas tiesā, kura izspriedīs, vai namīpašnieka pieprasītā īres maksa atbilst reālajiem nama uzturēšanas izdevumiem un vai viņa vēlamais peļņas apmērs ir saprātīgs.

Bet atbilstoši likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli” noteiktajam no 2007.gada 1.janvāra stāsies spēkā izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanas kārtībā. Likums nosaka, ka turpmāk nekustamā īpašuma nodoklis par ēkām būs jāmaksā pēc Valsts zemes dienesta noteiktās kadastrālās vērtības, nevis pēc vidējās bilances vērtības vai inventarizācijas vērtības kā līdz šim. Šis jauninājums nozīmē, ka daļai namīpašumu un zemes gabalu strauji pieaugs nekustamā īpašuma nodoklis, tas gan vissāpīgāk atsauksies uz Rīgu, kā arī Jūrmalu un citām galvaspilsētas pievārtēm, kur nekustamo īpašumu tirgus vērtība sasniegusi astronomiskas summas, tāpēc arī nodoklis daudzkārt palielināsies. Bet arī Liepājā prestižākajās zonās īpašumiem nodoklis var pieaugt, turpretī atsevišķās nomalēs – arī samazināties.

Gaišai noskaņai

Bet nu pietiek tikai par satraucošo, jo Jaungada priekšvakarā neklājas padoties drūmām domām. Par laimi nākamgad gaidāmi arī daži pozitīvi jauninājumi.

Piemēram, no nākamā gada 1.janvāra minimālā mēnešalga Latvijā tiks palielināta no iepriekšējiem 90 līdz 120 latiem mēnesī. Tas gan nav daudz, ņemot vērā reālo iztikas minimumu un inflāciju valstī, tomēr vairāk nekā iepriekš.

Bez tam no nākamā gada paredzēts paaugstināt iedzīvotāju ienākuma neapliekamo minimumu līdz 50 latiem mēnesī līdzšinējo 32 latu vietā, bet nodokļa atvieglojumu par apgādībā esošām personām palielināt līdz 35 latiem mēnesī.

Pateicoties dažu uzņēmīgu vecāku aktivitātei, Satversmes tiesā ir izcīnīts, ka nākamgad tiek atcelti bērna kopšanas pabalsta ierobežojumi strādājošiem vecākiem, kas iepriekš paredzēja, ka viņi var saņemt pabalstu tikai 50 procentu apmērā. ST šos likuma grozījumus atzinusi par spēkā neesošiem no 2007.gada 1.marta.

Un vēl kāds patīkams jauninājums ģimenēm ar bērniem – nākamajā mācību gadā 1.– 4.klašu skolēniem tiks piešķirtas brīvpusdienas, tādējādi ir cerība, ka visi bērni pirmajos skolas gados, neatkarīgi no vecāku rocības, tiks nodrošināti ar pilnvērtīgu uzturu vismaz vienreiz dienā.

Sarmīte Pelcmane,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz