Otrdiena, 25. februāris Alma, Annemarija

Ko pensionāriem nozīmē pensijas piegādes maksas paaugstināšana

Ko pensionāriem nozīmē pensijas piegādes maksas paaugstināšana
Foto: Ģirts Gertsons
10.09.2019 07:09

"Kurzemes Vārds"

Aizvadītajā nedēļā Valsts akciju sabiedrība ”Latvijas pasts” paziņoja, ka no 2020. gada par pensiju, pabalstu vai atlīdzību piegādi dzīvesvietā saņēmējiem būs jāmaksā divas reizes vairāk nekā šobrīd. Kā šo situāciju vērtē pensionāri un citi iesaistītie?

Uzrunājām 85. gadus veco Borisa kungu, kurš Liepājā dzīvo sociālajā dzīvojamā mājā. Par to, ka par pensijas piegādi mājās būs jāmaksā vairāk, viņš uzzināja no žurnālistes. “Tā maksa palielināsies? Nu, ko lai dara… Kad jāmaksā, tad jāmaksā,” noteica Boriss. “Kādam jau tas jādara. Acīmredzot, valstij naudiņas nepietiek. Vismaz varu būt drošs, ka man pensiju atnesīs. Bankām īpaši neuzticos.  Man tie pieci eiro nav tik izšķirīgi, jo maksāju daudz lielākas summas par zālēm. Aptiekās atstāju apmēram 170 eiro mēnesī,” turpināja pensionārs. “Ja jau nepietiek naudas, lai skolotājiem maksātu pienācīgas algas, tad es par saviem pieciem eiro klusēšu. Vēl jau jānodzīvo līdz tam 2020. gadam!” ar humoru turpināja vīrs.

Savukārt Veneta, Ivara sieva gan ir gluži pretējās domās. Viņi ar vīru ir maznodrošinātie. Ivars jau daudzus gadus saņem invaliditātes pensiju, Veneta zaudējusi darbu. Vienīgie ienākumu avoti esot vīra mazā pensija un Venetas ienākumi no “simtlatnieku” programmas.

“Mums pieci eiro ir ļoti daudz no svara. Tur sanāk eļļas pudele, kādi 5 kilogrami kartupeļu un vēl sīpoli. Es domāju, ka pie tik niecīgām pensijām valstij būtu jānodrošina bezmaksas piegāde.

Tas nav normāli, ka pensionārs pats maksā par to, lai saņemtu savu vienīgo iztikas avotu,” savās pārdomās dalījās Ivara sieva.

Kā apliecināja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) direktore Inese Šmitiņa, no 1.janvāra Valsts akciju sabiedrības ”Latvijas pasts” noteiktā maksa par VSAA pensiju, pabalstu vai atlīdzību piegādi tieši dzīvesvietā mainīsies un būs 4 eiro 88 centi. No 2021. gada vēl lielāka – 5 eiro 28 centi. VSAA īstenotajā iepirkumā tiesības turpmākos divus gadus nodrošināt pensiju piegādi personai mājas ieguvis ”Latvijas pasts”, kas bija vienīgais pretendents. Izmaksas par pensijas, pabalsta vai atlīdzības piegādi dzīvesvietā sedz paši šo maksājumu saņēmēji, bet Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra ietur attiecīgo summu un pārskaita ”Latvijas pastam”.

Līdz šī gada beigām pensionāri, kuriem pastnieks pensiju reizi mēnesī atnes uz mājām, par šo pakalpojumu joprojām maksās 2 eiro un 39 centus. Kādēļ pasts paaugstināja cenu par savu pakalpojumu? Latvijas pasta valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns šo situāciju skaidrojis tā:

”Pieaugot moderno tehnoloģiju izmantojumam, šo ekskluzīvo skaidras naudas piegādes pakalpojumu izvēlas arvien mazāk klientu, tādējādi tā pašizmaksa sadārdzinās.”

Kā norāda uzņēmuma ”Latvijas pasts” ārējo komunikāciju vadītāja Gundega Vārpa, ja klients jau šobrīd saņem VSAA maksājumu ar piegādi dzīvesvietā un arī turpmāk (no 2020. gada) vēlas šo pakalpojumu saņemt ierastajā kārtībā, nekādas papildu formalitātes nav jāveic un maksājums dzīvesvietā tiks nodrošināts tāpat kā līdz šim. Taču, ja klients vēlas mainīt VSAA maksājumu saņemšanas veidu, tad Latvijas pastā iespējams atvērt pasta norēķinu sistēmas – PNS kontu – šo maksājumu saņemšanai. PNS kontu var atvērt jebkurā no vairāk nekā 370 Latvijas pasta nodaļām. 

Sazinājāmies ar Latvijas Pensionāru federācijas vadītāju Aiju Barču: ”Gatavosimies domes sēdei, kas notiks 23.septembrī. Uz to ieradīsies pārstāvji no visām vairāk nekā simts Latvijas pensionāru organizācijām, lai izteiktu savu viedokli. Aicināsim ierasties arī kā Satiksmes ministrijas, tā Finanšu ministrijas un Latvijas pasta pārstāvjus.”

Izrādās, ka Labklājības ministrija augusta beigās ministru kabinetam iesniegusi savu ziņojumu saistībā ar gaidāmo pasta piegāžu cenu palielinājumu, bet Ministru kabinets to ”pieņēmis zināšanai” un nekāda tālāka rīcība nav sekojusi.

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 10.septembra numurā.

#kvards-20190910-07#

Foto galerija

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli