Svētdiena, 7. jūnijs Gaida, Arnis, Arno
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Kosmiskais” uzcenojums pircējus neattur no masku un dezinfekcijas līdzekļu pirkšanas

“Kosmiskais” uzcenojums pircējus neattur no masku un dezinfekcijas līdzekļu pirkšanas
Tirgotāji apgalvo, ka augstās sejas aizsargmasku un dezinfekcijas līdzekļu cenas diktē ražotāji, tikmēr ražotāji norāda uz dārgām izejvielām.  (Foto: Miks Kuncītis)
01.04.2020 06:00

"Kurzemes Vārds"

Lielākoties visās Liepājas tirdzniecības vietās dezinfekcijas līdzekļi un sejas aizsargmaskas ir uz izķeršanu. Līdz ar lielo pieprasījumu jūtami pieaugusi arī šo preču cena, vakar novēroja “Kurzemes Vārds”, to apstiprina arī veikalu darbinieki.

Atved pa desmit iepakojumiem

Pētījums, apstaigājot vairākas tirdzniecības vietas, sākās pie aptiekas “Apotheka” Vītolu ielā. Tur gan jau uz durvīm uzraksts “Masku un dezinfekcijas līdzekļu pagaidām nav”. Dodamies tālāk uz “Tonus Elast” veikalu Ludviķa ielā. Pārdevēja skaidro, ka aizsarglīdzekļu pieprasījums ir liels, bet vēl 67 maskas ir, (viņa saskaita), vienas cena – 1,49 eiro. Šeit iespējams iegādāties arī dezinfekcijas līdzekļus – īpašas šķidrās ziepes un mitrās salvetes. To cena attiecīgi septiņi un pieci eiro. Turpat netālu esošajā medicīnas preču veikalā “Ortotēka” masku nav, toties ir dezinfekcijas līdzekļi, bet cenas “kosmiskas”, ko apstiprina arī pārdevēja: pirms mēneša Latvijā ražotais roku dezinfekcijas līdzeklis “MidoSan Q” (tilpums 50 mililitri) maksājis 2,90 eiro, bet tagad tā cena ir 5,90 eiro. Pēc darbinieces teiktā, tas neesot veikala uzcenojums, bet gan ražotāja. “Man arī šķiet, ka cenas ir neadekvātas, bet cilvēki jau pērk tik un tā. Gribi pērc, negribi – nepērc. Tā nu tas tagad ir,” saka pārdevēja.

“Benu aptiekas” darbinieces laikrakstam pastāsta, ka aizsargmaskas beigušās jau pirms mēneša, toreiz tās tirgotas par 25 centiem gabalā. “Jau iepriekš pamanīju, ka “Ortotēka” tās pārdeva pat par trim eiro. Manuprāt, tas ir nekaunīgi. Dezinfekcijas līdzekļu mums šobrīd nav. Tos piegādā vienu reizi nedēļā – pirmdienās. Tiklīdz izliekam tirgošanā, tie burtiski pazūd. Mēs jau tā neļaujam pircējiem iegādāties vairāk par vienu vienību, jo pēdējā laikā dezinfekcijas līdzekļus piegādā ne vairāk par desmit. Cena – no 5 eiro uz augšu atkarībā no tilpuma,” pauž aptiekas darbiniece.

Kosmētikas, parfimērijas un sadzīves ķīmijas veikalā “Multilukss”, kas atrodas tirdzniecības namā “Kurzeme”, pie kases lielā daudzumā novietoti 250 mililitru tilpuma dezinfekcijas līdzekļi rokām “Vital Charm”, cena 5,40 eiro.

Latvijā ražotas sejas maskas pamanām arī veikalā “Elvi” – cena 1,99 eiro. Tiesa, dezinfekcijas līdzekļu plaukti šajā tirdzniecības vietā gan tukši. Viena no darbiniecēm zina stāstīt, ka, tiklīdz tie parādās, cilvēki tos pērk vairumā, tāpēc arī tik ātri pazūd. Cena svārstoties no septiņiem līdz astoņiem eiro. “Nemāku teikt, cik liels bija to tilpums, taču tādas cenas jau nu noteikti iepriekš nebija.”

Sejas aizsargmaskas un dezinfekcijas līdzekļus var iegādāties arī tirdzniecības tīkla “Top” veikalos. Aizsargmasku cena – 1,99 eiro par vienu un 3,19 eiro par divām, savukārt Itālijā ražotais roku dezinfekcijas līdzeklis “Dermogel” (30 ml) maksā 4,59 eiro.

“Cenas tiešām skrien augšā”

Preču cena, protams, atkarīga no piedāvājuma un pieprasījuma. Sejas maskas un dezinfekcijas līdzekļi vēl pirms ārkārtējās situācijas izsludināšanas Latvijā kļuva par deficītu preci. Taču vai pašmāju ražotāji un tirgotāji, kas realizē minēto produkciju, nav kļuvuši pārāk negausīgi?

“Ir jāsaprot, par kādām cenām šobrīd minēto produkciju var iepirkt. Ja runājam par ievestajām precēm, tad to cenas tiešām skrien augšā. Savukārt kas attiecas uz dezinfekcijas līdzekļiem, kas top Latvijā, tad arī šeit ir runa ne tik daudz par ražotāju raušanos pēc peļņas, cik par sastāvdaļu izmaksām, kas kļūst arvien lielākas,” skaidro Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Piemēram, šobrīd LTRK saņemot signālus, ka spirta piegādes apjomi Latvijas ražotājiem ir kritiski, un arī šīs izejvielas cena strauji pieaug. “Ja spirts jāiepērk dārgāk, tad ir tikai loģiski, ka produkta cena veikala plauktā arī kļūst augstāka,” pauž LTRK vadītājs.

Viņš arī atzīmē, ka katrs konkrētais gadījums būtu jāvērtē atsevišķi un šobrīd, nesalīdzinot visas izmaksas, spriest par cenu “uzskrūvēšanu vai neuzskrūvēšanu” būtu tikai spekulēšana.

Tāpat arī visiem uzņēmējiem pārmest vēlmi šajā krīzes situācijā nopelnīt nedrīkstot, jo ir ne viens vien pozitīvs piemērs, kad komersanti atbalsta tos, kas cīņā ar Covid-19 ir pirmajās rindās. Piemēram viņš min degvielas tirgotāju “Circle K”, kas operatīvo dienestu darbiniekus nodrošina ar bezmaksas kafiju vai citiem karstiem dzērieniem. “Skaidrs, ka tas maksā pietiekami lielu naudu,” saka J. Endziņš.

Atturīgs vērtējumā par to, vai tirgotāju uzcenojums šā brīža deficīta precēm nav pārāk augsts, ir arī Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs. Lai arī asociācija šo jautājumu neesot pētījusi, viņš saka: “Nedomāju, ka tirgotāji šo situāciju izmanto ļaunprātīgi, nepamatoti paaugstinot preču cenas. Tā ir ražotāju diktēta cena.”

Dārgas, bet rada drošību

Vakar pārliecinoši lielākā daļa jeb 71% no mūsu aptaujātajiem nepilniem 100 vietnes “Instagram” sekotājiem atbildēja, ka viņi nav sarūpējuši sev sejas aizsargmaskas.

Tāpat lūdzām cilvēkus pamatot, kāpēc viņi ir sarūpējuši vai nav sarūpējuši sev aizsargmaskas. Pamatojumi, kāpēc iedzīvotāji nav iegādājušies aizsargmaskas, bija dažādi: problēmas ar to pieejamību tirdzniecības vietās, aizsarglīdzekļu augstā cena, neticība to efektivitātei, pašdistancēšanās, kā arī masku pieejamība darbavietā.

Savukārt tos cilvēkus, kuri ir izvēlējušies lietot sejas aizsegu, uz šādu soli galvenokārt pamudinājusi maskas dāvātā drošības izjūta.

APTAUJA

Vai esi sagādājis sev aizsargmasku?

Nē – 71%

Jā – 29%

Avots: @liepajniekiem.lv konts “Instagram”

ATBILDES

Iemesli,kādēļ cilvēki sarūpējuši sev sejas maskas:

 • Lai ietu uz veikalu.
 • Drošībai.
 • Darbā jālieto maska.
 • Jūtos drošāk, izejot uz veikalu, esot apkārt cilvēkiem.

Iemesli, kādēļ cilvēki nav sagādājuši aizsargmasku:

 • Nav, kur nopirkt.
 • Man jau bija mājās. Nebija jāmeklē.
 • Cenšos neiet ielās. Ja eju laukā, tad mašīnā uz mežu vai pludmali, kur nav cilvēku.
 • Neticu, ka no tām ir liela jēga.
 • Netaisos par aizsargmasku maksāt 2 eiro!

Avots: @liepajniekiem.lv konts “Instagram”

Foto galerija

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
 3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

 1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz