Sestdiena, 30. maijs Lolita, Vitolds, Letīcija

“Kosmiskais” uzcenojums pircējus neattur no masku un dezinfekcijas līdzekļu pirkšanas

“Kosmiskais” uzcenojums pircējus neattur no masku un dezinfekcijas līdzekļu pirkšanas
Tirgotāji apgalvo, ka augstās sejas aizsargmasku un dezinfekcijas līdzekļu cenas diktē ražotāji, tikmēr ražotāji norāda uz dārgām izejvielām.  (Foto: Miks Kuncītis)
01.04.2020 06:00

"Kurzemes Vārds"

Lielākoties visās Liepājas tirdzniecības vietās dezinfekcijas līdzekļi un sejas aizsargmaskas ir uz izķeršanu. Līdz ar lielo pieprasījumu jūtami pieaugusi arī šo preču cena, vakar novēroja “Kurzemes Vārds”, to apstiprina arī veikalu darbinieki.

Atved pa desmit iepakojumiem

Pētījums, apstaigājot vairākas tirdzniecības vietas, sākās pie aptiekas “Apotheka” Vītolu ielā. Tur gan jau uz durvīm uzraksts “Masku un dezinfekcijas līdzekļu pagaidām nav”. Dodamies tālāk uz “Tonus Elast” veikalu Ludviķa ielā. Pārdevēja skaidro, ka aizsarglīdzekļu pieprasījums ir liels, bet vēl 67 maskas ir, (viņa saskaita), vienas cena – 1,49 eiro. Šeit iespējams iegādāties arī dezinfekcijas līdzekļus – īpašas šķidrās ziepes un mitrās salvetes. To cena attiecīgi septiņi un pieci eiro. Turpat netālu esošajā medicīnas preču veikalā “Ortotēka” masku nav, toties ir dezinfekcijas līdzekļi, bet cenas “kosmiskas”, ko apstiprina arī pārdevēja: pirms mēneša Latvijā ražotais roku dezinfekcijas līdzeklis “MidoSan Q” (tilpums 50 mililitri) maksājis 2,90 eiro, bet tagad tā cena ir 5,90 eiro. Pēc darbinieces teiktā, tas neesot veikala uzcenojums, bet gan ražotāja. “Man arī šķiet, ka cenas ir neadekvātas, bet cilvēki jau pērk tik un tā. Gribi pērc, negribi – nepērc. Tā nu tas tagad ir,” saka pārdevēja.

“Benu aptiekas” darbinieces laikrakstam pastāsta, ka aizsargmaskas beigušās jau pirms mēneša, toreiz tās tirgotas par 25 centiem gabalā. “Jau iepriekš pamanīju, ka “Ortotēka” tās pārdeva pat par trim eiro. Manuprāt, tas ir nekaunīgi. Dezinfekcijas līdzekļu mums šobrīd nav. Tos piegādā vienu reizi nedēļā – pirmdienās. Tiklīdz izliekam tirgošanā, tie burtiski pazūd. Mēs jau tā neļaujam pircējiem iegādāties vairāk par vienu vienību, jo pēdējā laikā dezinfekcijas līdzekļus piegādā ne vairāk par desmit. Cena – no 5 eiro uz augšu atkarībā no tilpuma,” pauž aptiekas darbiniece.

Kosmētikas, parfimērijas un sadzīves ķīmijas veikalā “Multilukss”, kas atrodas tirdzniecības namā “Kurzeme”, pie kases lielā daudzumā novietoti 250 mililitru tilpuma dezinfekcijas līdzekļi rokām “Vital Charm”, cena 5,40 eiro.

Latvijā ražotas sejas maskas pamanām arī veikalā “Elvi” – cena 1,99 eiro. Tiesa, dezinfekcijas līdzekļu plaukti šajā tirdzniecības vietā gan tukši. Viena no darbiniecēm zina stāstīt, ka, tiklīdz tie parādās, cilvēki tos pērk vairumā, tāpēc arī tik ātri pazūd. Cena svārstoties no septiņiem līdz astoņiem eiro. “Nemāku teikt, cik liels bija to tilpums, taču tādas cenas jau nu noteikti iepriekš nebija.”

Sejas aizsargmaskas un dezinfekcijas līdzekļus var iegādāties arī tirdzniecības tīkla “Top” veikalos. Aizsargmasku cena – 1,99 eiro par vienu un 3,19 eiro par divām, savukārt Itālijā ražotais roku dezinfekcijas līdzeklis “Dermogel” (30 ml) maksā 4,59 eiro.

“Cenas tiešām skrien augšā”

Preču cena, protams, atkarīga no piedāvājuma un pieprasījuma. Sejas maskas un dezinfekcijas līdzekļi vēl pirms ārkārtējās situācijas izsludināšanas Latvijā kļuva par deficītu preci. Taču vai pašmāju ražotāji un tirgotāji, kas realizē minēto produkciju, nav kļuvuši pārāk negausīgi?

“Ir jāsaprot, par kādām cenām šobrīd minēto produkciju var iepirkt. Ja runājam par ievestajām precēm, tad to cenas tiešām skrien augšā. Savukārt kas attiecas uz dezinfekcijas līdzekļiem, kas top Latvijā, tad arī šeit ir runa ne tik daudz par ražotāju raušanos pēc peļņas, cik par sastāvdaļu izmaksām, kas kļūst arvien lielākas,” skaidro Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Piemēram, šobrīd LTRK saņemot signālus, ka spirta piegādes apjomi Latvijas ražotājiem ir kritiski, un arī šīs izejvielas cena strauji pieaug. “Ja spirts jāiepērk dārgāk, tad ir tikai loģiski, ka produkta cena veikala plauktā arī kļūst augstāka,” pauž LTRK vadītājs.

Viņš arī atzīmē, ka katrs konkrētais gadījums būtu jāvērtē atsevišķi un šobrīd, nesalīdzinot visas izmaksas, spriest par cenu “uzskrūvēšanu vai neuzskrūvēšanu” būtu tikai spekulēšana.

Tāpat arī visiem uzņēmējiem pārmest vēlmi šajā krīzes situācijā nopelnīt nedrīkstot, jo ir ne viens vien pozitīvs piemērs, kad komersanti atbalsta tos, kas cīņā ar Covid-19 ir pirmajās rindās. Piemēram viņš min degvielas tirgotāju “Circle K”, kas operatīvo dienestu darbiniekus nodrošina ar bezmaksas kafiju vai citiem karstiem dzērieniem. “Skaidrs, ka tas maksā pietiekami lielu naudu,” saka J. Endziņš.

Atturīgs vērtējumā par to, vai tirgotāju uzcenojums šā brīža deficīta precēm nav pārāk augsts, ir arī Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs. Lai arī asociācija šo jautājumu neesot pētījusi, viņš saka: “Nedomāju, ka tirgotāji šo situāciju izmanto ļaunprātīgi, nepamatoti paaugstinot preču cenas. Tā ir ražotāju diktēta cena.”

Dārgas, bet rada drošību

Vakar pārliecinoši lielākā daļa jeb 71% no mūsu aptaujātajiem nepilniem 100 vietnes “Instagram” sekotājiem atbildēja, ka viņi nav sarūpējuši sev sejas aizsargmaskas.

Tāpat lūdzām cilvēkus pamatot, kāpēc viņi ir sarūpējuši vai nav sarūpējuši sev aizsargmaskas. Pamatojumi, kāpēc iedzīvotāji nav iegādājušies aizsargmaskas, bija dažādi: problēmas ar to pieejamību tirdzniecības vietās, aizsarglīdzekļu augstā cena, neticība to efektivitātei, pašdistancēšanās, kā arī masku pieejamība darbavietā.

Savukārt tos cilvēkus, kuri ir izvēlējušies lietot sejas aizsegu, uz šādu soli galvenokārt pamudinājusi maskas dāvātā drošības izjūta.

APTAUJA

Vai esi sagādājis sev aizsargmasku?

Nē – 71%

Jā – 29%

Avots: @liepajniekiem.lv konts “Instagram”

ATBILDES

Iemesli,kādēļ cilvēki sarūpējuši sev sejas maskas:

  • Lai ietu uz veikalu.
  • Drošībai.
  • Darbā jālieto maska.
  • Jūtos drošāk, izejot uz veikalu, esot apkārt cilvēkiem.

Iemesli, kādēļ cilvēki nav sagādājuši aizsargmasku:

  • Nav, kur nopirkt.
  • Man jau bija mājās. Nebija jāmeklē.
  • Cenšos neiet ielās. Ja eju laukā, tad mašīnā uz mežu vai pludmali, kur nav cilvēku.
  • Neticu, ka no tām ir liela jēga.
  • Netaisos par aizsargmasku maksāt 2 eiro!

Avots: @liepajniekiem.lv konts “Instagram”

Foto galerija

17 komentāri

2020-04-01 07:05

Ole: Kurš tad peerk? Es no maskas, ne dezinfekciju neesmu pircis un ir OK. Maska atkrīt, jo tāpat nepasargaa, Dez. Liidzeklji veikalos ir, darbaa ir, vienu maajaas derētu.

2020-04-01 07:21

Marija: Spekulanti. Pretīgi. Endziņš atbalsta un kaut kādu sviestu murgo. Riebīga attieksme. Censties iedzīvoties uz nelaimes rēķina.

2020-04-01 08:36

proletarietis: noladetie burzuji pat miesigu mati pardos, ja redzes iespeju "uzvarities"

2020-04-01 08:47

Covid-0.7L: Vēl pavisam nesen 100 šādas tamlīdzīgas maskas maksāja 1.75 eu.
Tagad vieni pamatīgi taisa biznesu un citu nelaimi. Patiesībā ir ne amorāli nelietīgi un ciniski.
Ko gribējāt to dabūjāt--kapitāla iekārtu,kurā viss balstīts uz peļņu ,bet paar cilvēcību dziļi nospļauties.

2020-04-01 08:54

instagramists: Ļooooti vērā ņemama aptauja, kas veikta instagram !! Apsveicami !
Nākamo var veikt tikai twiter kontā :)))

2020-04-01 09:19

Jurîtis: Nabaga aitiņām drīz nebūs par ko maizīti nopirkt. Apzeltītās maskas pērkot.

2020-04-01 09:43

Ieteikums: Šīs maskas no COVID vīrusa NEPASARGĀ!
Covid-19 vīrusa izmērs ir 0.125 mikroni, parastās sejas aizsargmaskas neaiztur daļiņas, kas mazākas par 0.5 mikroniem (pašas kvalitatīvākās spēj "noķert" 0.3 mikronus). Tātad šīm maskām vīruss vienkārši lido cauri. Lai to aizturētu, nepiciešams respirators vai maska no īpaša materiāla. Maksimālais, ko šīs maskas spēj izdarīt - uz 2 stundām aizturēt jūsu izdalītōs siekalu pilienus klepojot un runājot. Pēc 2 stundām tās ir jāmet ārā un jāņem jauna maska.. TĀS NEPASARGĀ JŪS NO VĪRUSA!
Aizsargmaskas reālā cena ir pārdesmit centu. Tātad, pērkot masku par 3 eiro, jūs 2.8 eiro pārmaksājat. Neesiet aita, kas ļauj sevi cirpt! Nepērciet dārgās maskas un tās nokritīs cenā uz reālajiem izcenojumiem! Ja ne. lai aptrakušie masku šuvēji 'farcovščiki' viņas bāž sev vietā, kur saulīte neiespīd ;)

2020-04-01 10:19

.: Liepājas ražotāji maskas tirgo 0,65-0,70€/gab. Tāpēc, lai tirgotāji nestāsta, ka cena 1,99 ir adekvāta, cena ir nekaunīga, šim laikam jo īpaši.

2020-04-01 10:32

bee: Visi ka aitas bara berk tas maskas, kas neko nedod :D

2020-04-01 12:38

pelikans: To ka tagad daži uzņēmēji vēlas piepelnīties ir kauna lieta,to ka pašvaldība neizdala maskas pa velti noteiktās vietās ar zb.Bardaks valda tagad visur

2020-04-01 13:02

Jan: Sakarā ar spekulācijām ( cenu paaugstiņāšanu sejas maskām un dezin. līdzekļiem) te būtu teikšana policijai....izmantot šo krīzi lai nopelnītu uz citu cilvēku veselību ir aukstākās pakāpes noziegums

2020-04-01 13:17

tikai nevajag: Skaidrs, ka cenas ir uzskrūvētas. Smieklīgi, ka cenas paaugstinājušās tiem dezinfekcijas līdzekļiem, kas uz etanola bāzes, jo nabaga alkatīgās persojnas jau neprot angliski izlasīt who vadlīnijas, kur minētas arī cita tikpat labi covid-19 iznīcinoša viela attiecīgā koncentrācijā, kas, starp citu, par joprojām ļoti adekvātu cenu un atbilstošā tilpumā ~ 750 ml~ joprojām pārdodas sadzīves ķīmijas veikalos :)

2020-04-01 14:58

Covid-0.7L: Cilvēkiem ar noslieci uz paniku ,histēriju vai vispār ar pavājākiem nerviem un zemu izglītības līmeni ...WHO informāciju bez nomierinošu līdzekļu klātbūtnes organismā nav ieteicams lasīt.))
Ja kas, tad WHO ir apgādāts ar tulkotāju ..var pārslēgt uz krievu valodu vai citu sev saprotamāku par angl.val.

2020-04-01 15:04

Mārtiņš: Man masku nevajag. Cenšos veikalos neelpot.

2020-04-01 20:20

Volfiņš: Vai kāds ir lietas kursā cik šobrīd ir iepirkuma cena? Varbūt jāiet tālāk un jājautā par cik iepērk?

2020-04-01 20:32

Valdis: Es pērku nelegālo alkoholu, un pat nedomāju baidīties ar to pa ielu iet-uzlieciet sodu-bezcerīgi-man manas ģimenes drošība ir svarīgāka par nekam šobrīd nederīgiem ierobežojumiem

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz