Otrdiena, 7. aprīlis Helmuts, Zina, Zinaīda

Kristīne Niedre-Lathere: “Pagaidām nav pamata panikai, bet skolām ir jādomā par bērnu piesaisti”

Kristīne Niedre-Lathere: “Pagaidām nav pamata panikai, bet skolām ir jādomā par bērnu piesaisti”
Foto: Egons Zīverts
13.11.2019 07:12

"Kurzemes Vārds"

Liepājas domes priekšsēdētāja Jāņa Vilnīša “Kurzemes TV” sižetā teiktais, ka nākamais mācību gads būs izaicinājumu pilns J. Čakstes Liepājas 10. vidusskolai, 7.  vidusskolai un 3. pamatskolai, kur ir nepietiekams skolēnu skaits, sabiedrībā raisījis satraukumu par divu vidusskolu un pamatskolas iespējamo slēgšanu.

Baumoja kuluāros

J. Vilnītis komentēja tikšanos ar izglītības ministri Ilgu Šuplinsku, kur tika pārrunāta skolu tīkla reorganizācija Liepājā. Kā zināms, Izglītības ministrija rosinājusi Liepājā saglabāt skolas, kurās sākumskolā no 1. līdz 6. klasei mācās 400 audzēkņu, pamatskolā no 1. līdz 9. klasei – 450, savukārt vidusskolas posmā no 10. līdz 12. klasei – 150 skolēnu.

Paredzēts, ka kritēriju vidusskolas posmam piemēros no 2021. gada, bet pamatskolas posmam – no 2022. gada. Tāpēc

tiek pieļauta iespēja, ka 3. pamatskola varētu kļūt par sākumskolu, bet 10. un 7. vidusskolai, iespējams, būs jāturpina darbs pamatskolas statusā, ja neizdosies nodrošināt nepieciešamo skolēnu skaitu.

Liepājas 3. pamatskolas direktors Andrejs Kozičs “Kurzemes Vārdam” sacīja, ka jau no pavasara bijuši signāli par skolas iespējamo reformēšanu, taču šo informāciju viņš dzirdējis tikai kuluāros baumu līmenī, tāpēc lielu uzmanību tam nav pievēris.

“Mūsu skolā skolēnu skaits ir stabils, ar pieaugošu virzību. Šogad nāca klāt 21 audzēknis, tāpēc tiešām neticēju, ka mūsu skolu varētu skart šī optimizācija. Arī Izglītības pārvaldes vadītāja Kristīne Niedre-Lathere mani ir mierinājusi, ka mūsu skolai trūkst tikai šo pieļaujamo desmit procentu, tāpēc mēs varot neuztraukties. Esmu pamatīgi pārsteigts, redzot ziņās, ka esam apdraudēti. Neviens no pašvaldības ar mani nav par to runājis. Centīšos pierādīt, ka mūsu skolai jāpaliek kā pamatskolai,” stāsta skolas direktors.

Satraukums gaiteņos

Pēc A. Koziča teiktā, 3. pamatskolā pašlaik ir 400 skolēnu, tā realizē speciālās mācību programmas bērniem ar garīgās atpalicības traucējumiem un citām veselības problēmām. Direktors uzskata, ka skola ir stratēģiski svarīga, jo tajā mācās bērni no Karostas, Tosmares un Zaļās birzes.

“Pieņemsim, ka šeit paliek tikai sešgadīgie un sākumskola. Kāds no tā ir labums? Skolas ēka no tā mazāka nepaliks, tā tik un tā ir jāapsaimnieko,” saka A. Kozičs.

Satraukums ir arī Liepājas 7. vidusskolas direktorei Inesei Fersterei, kas tāpat jaunumus par draudiem likvidēt vidusskolas klases uzzinājusi no ziņām.

“Tas ir attieksmes jautājums. Pirms šādu ziņu publicēšanas būtu jārunā ar direktoriem. Esmu pieprasījusi tikšanos ar Jāni Vilnīti. Ceru, ka viņš spēs pamatot savus izteikumus, jo pagaidām nav juridiska pamatojuma slēgt vidusskolu. Ieteiktajam bērnu skaitam skolās vēl nav likumīga spēka, tāpēc nesaprotu šādus izteikumus,” saka I. Ferstere, piebilstot, ka 7. vidusskolā šobrīd mācās 114 vidusskolnieki.

“Protams, esam arī pārsprieduši, kā būtu, ja šeit paliktu tikai pamatskola. Domāju, mēs varētu labi pastāvēt arī šādā variantā. Var jau nogriezt visu kā ar nazi, bet tā nevar izturēties pret bērniem.

Šodien skolā jūtams tieši audzēkņu satraukums, patiesībā šī ziņa vidusskolēnus ir ļoti satraukusi,” stāsta direktore.

“Es pagaidām neko nevēlos komentēt. Protams, signāli bija nojaušami pēc ministres I. Šuplinskas ieteiktā skolēnu skaita, bet es nevaru iedomāties, ka mums paliktu tikai pamatskola. Jā, mums vidusskolā ir tikai 67 skolēni, bet pārpildītās klasēs nevar prasīt kvalitāti. Uzskatu, ka spējam nodrošināt labu izglītības līmeni saviem skolēniem, kas ir pats būtiskākais. Ja šie gandrīz 70 bērni mūsu skolu ir izvēlējušies, tātad tā ir vajadzīga. Pāragri spriest, vai mēs spētu izdzīvot tikai kā pamatskola. Es darīšu visu iespējamo, lai tas nenotiktu,” stāsta arī J. Čakstes Liepājas 10. vidusskolas direktore Inta Freiberga.

Signāls administratoriem

Liepājas Izglītības pārvaldes vadītāja Kristīne Niedre-Lathere, lūgta komentēt situāciju, vispirms vēlējās nomierināt satrauktos skolu direktorus, skolotājus un audzēkņus, jo lēmums vēl neesot pieņemts.

“Šis mācību gads ir izvērtēšanas posms. Neviens neko steidzamā kārtā negrasās reorganizēt. Domāju, ka šī bija nepārdomāta problēmas aktualizēšana.

Korektāk būtu bijis sagaidīt piektdienu, kad Jānim Vilnītim ir paredzēta tikšanās ar skolu direktoriem. Mērs ar direktoriem atsevišķi vēl nepaspēja pārrunāt konkrētas lietas, taču nav jau arī īsti, ko pārrunāt, jo lēmums nav pieņemts,” viņa skaidro un apgalvo, ka par draudošajiem signāliem ir informēti direktori, kuru vadītajās skolās audzēkņu skaits neatbilst Izglītības ministrijas ieteiktajiem standartiem.

“Pagaidām nav pamata panikai, bet skolām ir jādomā par bērnu piesaisti. Tas noteikti ir signāls skolu administratoriem par stratēģisku lēmumu pieņemšanu. Labs risinājums būtu piepildīt pustukšās skolas ar blakus novirzieniem, piemēram, interešu izglītību mikrorajona bērniem, bēbīšu skoliņām u.c. Lielisks piemērs ir 3. pamatskola, neredzu iemeslu, kāpēc arī centra skolas to nevarētu darīt. Tas atrisinātu vismaz skolas uzturēšanas jautājumus,” saka Izglītības pārvaldes vadītāja.

Viņa sola, ka tad, ja piepildīsies scenārijs par kādas vidusskolas pāriešanu pamatskolas statusā, pašvaldība lems par labāko risinājumu, kā to realizēt.

UZZIŅAI

Skolēnu skaits Liepājas skolās

Liepājas Valsts 1. ģimnāzija

no 7. līdz 9. klasei – 344
no 10. līdz 12. klasei – 342

Liepājas Liedaga vidusskola

no 1. līdz 9. klasei – 867
no 10. līdz 12. klasei – 181

Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskola

no 1. līdz 9. klasei – 966
no 10. līdz 12. klasei – 206

Raiņa Liepājas 6. vidusskola

no 5. līdz 9. klasei – 477
no 10. līdz 12. klasei – 151

Liepājas 7. vidusskola

no 1. līdz 9. klasei – 547
no 10. līdz 12. klasei – 114

Liepājas 8. vidusskola

no 1. līdz 9. klasei – 547
no 10. līdz 12. klasei – 310

J. Čakstes Liepājas pilsētas 10. vidusskola

no 1. līdz 9. klasei – 706
no 10. līdz 12. klasei – 67

Oskara Kalpaka Liepājas 15. vidusskola

no 1. līdz 9. klasei – 858
no 10. līdz 12. klasei – 106

Liepājas 3. pamatskola

no 1. līdz 9. klasei – 390

Liepājas Centra sākumskola

no 1. līdz 6. klasei – 566

Liepājas Ezerkrasta sākumskola

no 1. līdz 4. klasei – 336

Avots: Liepājas Izglītības pārvalde

28 komentāri

2019-11-13 07:45

esa: Bet 15.vsk. ir taču pat mazāks vidusskolēnu skaits nekā 7.vsk!

2019-11-13 07:51

Skola no Grobiņas: Nesaprotu, kā var būt VIDUSSKOLA ar 80 skolēniem. Parodija ne vidusskola. Protams, ka tādas skolas jātaisa ciet.

2019-11-13 08:58

Tieši tā: Piekrītu ka neefektīvas skolas jāslēdz ciet, tai jāpievieno vai jāreorganizē. Nereāli daudz līdekļu aiziet visupirms, lai uzturētu tos lielos monstrus. Pilnīgi atbalstāma ministrijas ieteikums, jo kas notiek tagad ar skolām, tiešām tā ir parodija nevis skola. Mūsu izglītība ir izkropļota, steidzami ir vajadzīga vietējā ārstēšana.
P.s. Skolu direktori ar maģistra grādiem, izglītības pedagoģijas vadībā protams ka neko nezina :))))

2019-11-13 09:26

varbut: var piesaistit skolniekus no austrumazijas un ziemelafrikas!? tas lautu jaunajiem eiropiesiem labak integreties vecas pasaules sabiedriba un mazajiem liepajniekiem savukart iepazit citu tautu kulturu un tradicijas...

2019-11-13 10:05

Panika: Kas tā par piesaistīšanu skolai ? Skolas gadi paiet , īstenībā jādomā par piesaisti dzīvošanai, kāda profesija noderēs , lai būtu laba iztikšana. Jārūpējas par bērnu , nevis par ēku.

2019-11-13 10:37

WER: Ko tas nozīmē JĀDOMĀ PAR BĒRNU PIESAISTI?Viņi ir tik cik ir Liepājā!To ka Latvijā daudzi negrib dzemdēt bērnus un daudzas ģimenes ar bērniem aizbrauc prom no Liepājas un Latvijas,tāpēc jau bērni vairāk neradīsies Liepājā un Latvijā!Un katrs domājoš cilvēks saprot ka ar katru gadu cilvēki un bērni Latvijā paliks arvien mazāk,un ar katru gadu skolas,slimnīcas arī paliks mazāk būs jāslēdz ciet!Tas tikai loģiski mazāk cilvēku,mazāk skolas,slimnīcas,poliklīnikas u.t.t.!Ja nav rentabla valsts,varbūt slēgt ciet visu valsti vai pārdot kādai citai valstij kā piemēram Vācijai,Ķinai vai Amerikai!

2019-11-13 10:42

mika: Ne Vilnītis, ne skolu vadītāji bērnus nepiesaistīs, jo vienkārši nav ko piesaistīt, jo no mirstošās Liepājas aizbrauc ģimenes.
7.vidusskolas skolēnus var pārcelt pie 10.vidusskolas skolēniem un vismaz 1 vidusskola pilsētas centrā būs saglabāta!

2019-11-13 10:55

iesākumā varbūt: pašiem vajadzētu parūpēties par darba vietu skaitu palielināšanu, lai iedzīvotāji nebrauc prom!

2019-11-13 11:28

logika: 7 vsk. ir krievu skola un tāda Laumas rajonā būtu jāsaglabā,jo tāda pa visu rajonu ir vajadzīga.Tas pats attiecas uz 15 vsk. kas arī ir viena par visu šo rajonu un ir jāsaglabā ! bet tālāk pa pilsētas vidu varētu arī kāda nebūt .Kā piemēram 10,jo ir gan 1 ģimnāzija ,ne īpaši tālu 5 skola kā arī 6 sk. Tur tad var kaut ko arī apvienot.

2019-11-13 12:01

Alias: Nu,tā ir tāda dumja ļurināšana lurināšanas dēļ - skolām jādomā,kā piesaistīt bērnus! Bērnu taču ir tieši tik daudz,cik viņu ir,un ne no kurienes nekas dabā nerodas,kā zināms. Vajag vēl visu,kas atlicis,aizcirst ciet,lai ātrāk aizvācas tie,kuri kaut kādu iemeslu dēļ te vēl ir aizkavējušies. To,ka tādi kaitnieciski ministrijas plāni ir vienkārši idiotiski,neņemot vērā situāciju LV,un ka tādās ministrijās visvisādi plānā galdiņa speciālisti sēd pa 5 viens otram klēpī,neviens nepiemin!

2019-11-13 12:23

FSfb: Mūsu valdībai - ja nedomājāt par investīciju (darbavietu piesaisti), tad būs jādomā par bērnu piesaisti. Jo bērni ar vecākiem jau ir prom. Viss ir vienkārši.

2019-11-13 12:37

Nu: Kāda atšķirība, kurā skolā mācīties? 7,10,6 vai ģimnāzijā? Liepāja nav tik liela pilsēta, lai nevarētu no viena gala tikt līdz otram. Aizslēdz un miers. Samazina vidusskolas un vidusskolu klasēs vairāk audzēkņu. Kur problema pāriet uz citu skolu?

2019-11-13 12:39

Loģikai: Nu kādas krievu skolas? Zeme atveries, tāpat ar nākošo-aiznākamo gadu visas skolas pāriet uz valsts valodu un visus eksāmenus kārtos valsts valodā. Viens vai divi gadi neko nemainīs un beidzot beigsies tas murgs ar krievu skolām.

2019-11-13 12:58

Lp77: Mani savukārt pārsteidza Izglītības pārvaldes vadītājas ieteikums neuztraukties, jo lēmums vēl nav pieņemts. Aizmirsa tik piebilst, ka būs par vēlu uztraukties pēc lēmuma pieņemšanas, jo nostādīs fakta priekšā - šī skola jāslēdz, bet šī jāpievieno, savukārt tā jāsamazina, un nekādi protesti vairs nelīdzēs.

2019-11-13 13:01

loģika: TO LAĢIKAI- ne jau par velti var nokļūt Laumas rajona bērni uz jūsu centra skolām.Tas vis maksā naudu .Ja pilsētā bērni varētu braukt pa velti tad varētu te runāt. Līdz mācībām latviešu valodā pagaidām izkatās utopiska lieta. Kad tā būs tad arī runāsim! Pagaidām ir tā kā ir.Bet centra rajonā patiešām ir daudz skolu un oatiešām par daudz!

2019-11-13 13:18

Inese_: Valsts nostāda fakts priekšā, kāds sakars Izglītības pārvaldei, kas tikai realizē valsts nostādnes izglītības nozarē.Protesti nav nekāda metode, lai atrisinātu situācijas.

2019-11-13 13:42

Kantainais: ja atkal sākas tas ,ka ""jādomā par bērnu piesaisti"" ,tad tas nozīmē ,ka tā saucamie skolotāji turēsies zobiem un nagiem pie savām aldziņām un būs vienalga ,ka skolā būs dauzoņas ,skolā būs reti zems sekmju līmenis u.t.t tas pats ,kas komercijā ,,piesaiste ,akcijas un preces ar zemu kvalitāti ..toties lētas..Visa valsts ir sapuvusi..un paliek arvien sliktāk,lai ko smaidoši neteiktu tā saucamā valdība un deputāti))

2019-11-13 14:27

Blusa: Dzīvojot Latvijā,kāds sakars ar krievu skolu? Latvijā ir valsts valodā latviešu. Radiet privātskolas krievu valodā. Aizbraucot uz Dāniju dzīvot, neviens nepiedāvā neko citu, kā tikai valsts valodā. 1. gads ir pārejas gads,kad vari angliski mācīties.

2019-11-13 14:30

Volodja: 7 un 15 skolu jaapvieno bus viena skola laumas rajona. 10 skolu slegt un izmest skolenus pa 5, 6 un 1 vidusskolu. Viss. Kur ir problema?!

2019-11-13 16:58

Hmh: Tai loğikai.
Nu brīnums. Bērni, kuri dzīvo zaļā birzē un pie slimnīcas katru dienu brauc uz skolu ar autobusu. Ko tad lai saka tie bērni, jo nav variantu. Bet redziet visiem vajag pie mājas, lai nekur nav jābrauc. Un bērni nopērk skolā par puscenu mēnešbiļeti un brauc.

2019-11-13 17:34

izģec būs: Aizbrauc jau pamatā jaunieši, tātad arī bērni te nedzimst. Drīz vien pietiks ar vienu skolu uz Liepāju

2019-11-13 20:19

piesaiste: skolas buss par brīvu,jaunākās paaudzes telefons,brīvpusdienas....utt.

2019-11-13 21:19

> logika: pilnigi pateizi! perspektiva nedaudzie liepajas skolnieki varetu macities riga. reizi nedela IZM varetu organizet bezmaksas autobusu un visi butu apmierinati....

2019-11-13 23:45

?????????: Kas par murgu, kāda vēl PIESAISTĪŠANA???
Pat muļķim skaidrs, ka tās ir sekas Latvijas iedzīvotāju aizplūšanai uz ārzemēm. No Latvijas kopš tā saucamās "neatkarības" ir aizbraukuši 450 000 cilvēku, no Liepājas 35 000 - pārsvarā jaunieši, kuru bērni tagad dzimst Anglijā, Īrijā, Dānijā, Vācijā, Norvēģijā un tie ir tie bērni, kuri mācītos Liepājā, ja viņu vecāki nebūtu aizbraukuši no LV. Nākotnē tas būs jūtams vēl izteiktāk, būs jāslēdz vairums skolu, jo palikuši pilsētā ir pusmūža cilvēki un pensionāri, kuru bērni un mazbērni jau emigrējuši vai aizbrauks uz ārzemēm tuvā nākotnē!

2019-11-14 00:27

Mums ir vīzija: Protams-nākotnes skola-40 skolēni vienā klasē... ĻOTI efektīvs mācību process... Ko tās skolas var izdomāt, ja to bērnu VIENKĀRŠI NAV... Izglītības plānotāji...

2019-11-14 14:51

pietiek: 7 un 15 apvienot nevar jo viena krievu otra latviešu.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz