Pirmdiena, 15. augusts Dzelde, Zenta, Zelda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kuršu vikingu iedvesmots, jaunietis izstrādā datorspēli

Kristers Jakubovskis kvalifikācijas darbā izstrādājis datorspēles “Mahte” demonstrācijas versiju un šobrīd uzsācis pūļa finansēšanas kampaņu spēles pabeigšanai. Spēle veidota, iedvesmojoties no kuršu kultūras, ticējumiem un mitoloģijas.

Kuršu vikingu iedvesmots, jaunietis izstrādā datorspēli
LMMDV absolvents Kristers Jakubauskis (no labās) un Multimediju dizaina nodaļas vadītājs Jānis Jankevics. "Vēlos precizēt, ka šī nebūs klasiska roguelike (lomu spēļu apakšžanrs, kam raksturīga nejauša līmeņu ģenerēšana) spēle, jo neizmantoju uz gājieniem balstītu mehāniku, tomēr saglabāsies procedurāli ģenerētas kartes un sodošas nāves aspekts," saka Kristers. (Foto: Dainis Ģelzis)
LMMDV absolvents Kristers Jakubauskis (no labās) un Multimediju dizaina nodaļas vadītājs Jānis Jankevics. "Vēlos precizēt, ka šī nebūs klasiska roguelike (lomu spēļu apakšžanrs, kam raksturīga nejauša līmeņu ģenerēšana) spēle, jo neizmantoju uz gājieniem balstītu mehāniku, tomēr saglabāsies procedurāli ģenerētas kartes un sodošas nāves aspekts," saka Kristers. (Foto: Dainis Ģelzis)
06.07.2022 00:00

liepajniekiem.lv

Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas (LMMDV) Multimediju dizaina nodaļas audzēknis Kristers Jakubovskis dzīvo Kuldīgā un šogad pēc četru gadu mācībām absolvējis mācību iestādi.

Sākumā līdz galam nav zinājis, ko vēlas mācīties, tāpēc izvēlējies plašāko mācību opciju, kas esot multimediju dizains. Kristeram visbiežāk labākās sekmes bijušas tieši pie pasniedzēja Jāņa Jankevica, kurš ir arī LMMDV Multimediju dizaina nodaļas vadītājs.

“Ir brīži, kad es palaižos, bet vislabākās sekmes ir tajos priekšmetos, kuros tajā brīdī ir interesantākais uzdevums. Tas mani lielākoties motivē,”

saka absolvents Kristers.

Viņa vecākais brālis Normunds ir programmētājs, un abi sen jau centušies uztaisīt kādu datorspēli. Paši daudz ikdienā spēlējot datorspēles, un tas esot viņu sapnis – kādu dienu uztaisīt ko tādu, kas pašiem patīk.

“Skolas diplomdarbs bija lielisks veids, kā ierakt savas kājas beidzot tajā un sākt kaut ko darīt, kā arī novest to līdz galam,” saka spēles autors.

Kristeru jau sen uzrunājusi vikingu kultūra un mitoloģija.

Lomu spēles galvenais varonis ir kuršu vikings, kurš ar baltu dievību palīdzību cīnās pret iebrucējiem no nākotnes.

“Dažreiz sevi pieķeru, klausoties senatnīgo vikingu mūziku, kā arī patīk to viduslaiku apģērbi un daudz kas cits,” atzīst K. Jakubovskis.

Ideju spēles nosaukumam “Mahte” smēlies no baltu mātes dievībām. “Sākotnēji spēli plānoju uztaisīt angliski, jo tas vienkāršo darbu, pateicoties dažādiem spēļu terminiem, kuri visi ir svešvalodā. Vēlāk tā noteikti būs pieejama arī pārtulkotā versijā – latviešu valodā,” stāsta spēles autors.

Datorspēles izstrāde aizsākusies pagājušā gada septembrī, un to pabeigt iecerēts nākamā gada vasarā.

Fragments no “Mahte” datorspēles. Ar sākotnējām spējām galvenajam tēlam uzveikt iebrucējus nesanāk, un viņš aiziet bojā, taču Saules māte viņam ir devusi nemirstības koka spēku. Viņš pamostas kokam blakus un ir gatavs doties atpakaļ cīņā, pēc katras nāves iegūstot vairāk pieredzes un spēka. Foto: Dainis Ģelzis

J. Jankevics atzīst, ka Kristers esot bijis viens no kursa talantīgākajiem audzēkņiem, kuram labi padodas tehniskās lietas.

“Viņš vienmēr palīdzēja kursabiedriem tehniskajos jautājumos. Parasti māksliniekiem vieglāk sokas ar radošo pusi, bet ar tehniskajām lietām mazāk, taču Kristeram šīs abas lietas labi iet kopā,”

saka pasniedzējs.

Viņš esot ievirzījis audzēkni tēmā par kuršu vikingiem, jo iesākumā Kristers gribējis radīt spēli par skandināvu vikingiem. “Man likās vērtīgāk taisīt par mūsu pašu kuršu vikingiem un baltu ciltīm. Daudzas lietas esmu ieteicis, kuras viņš ir uzklausījis,” teic skolotājs.

Šī spēle ir unikāla ar to, ka tā ir par mūsu kuršiem, par baltu ciltīm, kas ietērpta latviskā garā. “Cik es zinu, tad šī ir vienīgā spēle Latvijā par tādu tematiku,” atzīst J. Jankevics.

“Latvijā nav daudz video un datorspēļu, kas stipri izceļas ar kaut ko. Es vēlos pievienoties ar savu artavu aiziet globālāk, iznesot spēli ārpus Latvijas ārēm. Tādējādi arī iepazīstinot citus mazliet vairāk ar mūsu baltu mitoloģiju,”

saka Kristers.

Šī spēle galvenokārt paredzēta indie spēļu entuziastiem, bet tai nebūs vecuma ierobežojumu, tāpēc varēs spēlēt ikviens, kurš vēlas pamēģināt ko jaunu.

Liels darbs jau ieguldīts, vēl priekšā spēles programmēšana, oriģinālmūzikas radīšana, kā arī pašas spēles publicēšana interneta vietnē steampowered.com, kas ir viens no populārākajiem spēļu veikaliem internetā. 

“Spēles “Mahte” vizuālā grafika šobrīd top paralēli programmēšanai, jo, kamēr programmējam, tikmēr arī rodas jaunas idejas. Tādēļ varētu teikt, ka vizuālā grafika ir vienādā procentuālā gatavībā ar programmēšanu. Spēle šobrīd ir 35 procentu gatavībā, tā ka daudz darba vēl priekšā,” atzīst Kristers.

Spēli programmē viņa brālis Normunds Kuzmičovs, bet spēles mūziku komponēs Dagnija Zauere.

Spēles veidotāju finanšu ambīcijas ir ļoti pieticīgas, pats minimums ir vismaz 500 eiro, puse jau ir saziedota, starp labdariem ir gan draugi, gan radi, gan arī ziedotāji no ārvalstīm. Vairāk informācijas par pašu spēli un finansēšanas kampaņu varat atrast interneta vietnē www.indiegogo.com, ierakstot meklētājā “Mahte”.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz