Piektdiena, 17. maijs Umberts, Herberts, Dailis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Lai nesaslimtu ar legionelozi

Lai nesaslimtu ar legionelozi
03.12.2011 07:05

Līdz ar pirmo nāves gadījumu pēc inficēšanās ar legionelozi arī mūsu pilsētā ir aktualizējusies problēma par to, kā izvairīties no šīs slimības. To skaidro uzņēmuma “Liepājas ūdens” Centrālās testēšanas laboratorijas vadītāja Svetlana Jačičenko.

Leģionāru slimība jeb legioneloze pazīstama kopš 20. gadsimta vidus. Tā ir reta pneimonijas forma, un saslimšanu ar to izraisa legionelas baktērija. Legionela ir viena no dabas ūdeņu normālas mikrofloras baktērijām. Tā sastopama saldūdeņos tik nelielos daudzumos, kas nevar izraisīt saslimšanu, taču labvēlīgos apstākļos baktērijas sāk vairoties. Viens no legionelai nepieciešamajiem dzīves faktoriem ir bioloģiskais aplikums vai bioplēve uz objekta virsmas. Bioplēve ir organisko vielu avots baktēriju barošanai. Vēl viens legionelas savairošanās nosacījums ir vides temperatūra robežās +20 līdz 45 grādiem. Cilvēki ar to var inficēties, ieelpojot baktērijas saturošas ūdens daļiņas. Iekārtas, kur var uzkrāties legionelas, ir dušas, krāni, virpuļvannas, baseini, gaisa mitrinātāji, gaisa kondicionētāju dzesēšanas sistēmas un tamlīdzīgas iekārtas. Tās īpaši vairojas siltā ūdenī un cauruļvados ar nelielu ūdens plūsmu. Īpaši labvēlīgi legionelas baktērijas augšanas apstākļi izveidojas stāvošā ūdenī, kurā atrodamas dažādas organiskās barības vielas. Legioneloze neizplatās cilvēku kontaktu rezultātā. 

Tomēr legionelai ir arī vājās vietas: ja nav bioplēves un ūdens temperatūra ir paaugstināta virs +50 grādiem, tā pārtrauc vairoties. Pilnībā baktērija aiziet bojā, ja ūdens temperatūra ir virs +70 grādiem. Tāpēc skaidrs, cik svarīgi regulāri tīrīt dušu galviņas no aplikumiem un tās dezinficēt verdošā ūdenī. Ja ir iespējams, jākontrolē, vai ūdens filtrā nav bioloģiskie apaugumi un tie savlaicīgi jātīra vai jāmaina. Īpašu uzmanību jāpievērš virpuļvannu un dušu galviņu ar masāžas efektu sanitārajam stāvoklim, jo to lietošanas laikā veidojas sīku pilieniņu mākonis.

Ieelpojot ar legionelu inficēta ūdens pilieniņus, lielāka iespēja saslimt ir cilvēkiem ar pazeminātu imunitāti, vecāka gadagājuma cilvēkiem un smēķētājiem. Tāpēc ar visiem iespējamiem līdzekļiem jārūpējas par savas veselības nostiprināšanu.

“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz