Sestdiena, 6. jūnijs Ingrīda, Ardis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Laimes un rūpju zeme – dārziņš

Laimes un rūpju zeme – dārziņš
Irina Sproģe: "Vissvarīgākais, ka man ir vietiņa un iespēja, kur rakt, stādīt, liet un ravēt. Rūpēties. Viss jau vienkārši – dārzs dod prieku." (Foto: Egons Zīverts)
21.05.2020 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Katrs pavasaris nāk ar jaunu, spēcīgu un zaļu enerģiju. Tik daudzi izbrīvē laiku, lai dotos uz savu mazo oāzi, laimes un rūpju zemi – dārziņu. Ko par savu vēlmi būt dārzā stāsta liepājnieki?

Aiznesa visu dobi

Pavisam netālu no pilsētas centra, Liepājas ezera malā ir maza un zaļa oāze, kas kā dārziņu teritorija saglabājusies kopš padomju laikiem. Tolaik šajā vietā zemes gabaliņus saviem strādniekiem ierādīja uzņēmuma “Sarkanais metalurgs” administrācija un to, lai viss būtu godīgi, pieskatīja arodbiedrība. “Sarkanajā metalurgā” ilgus gadus strādāja gan Irina Sproģe, gan viņas mamma. Pie dārziņiem tikušas abas, bet nu palicis viens, kurā saimnieko Irina. Tā teritorija, kas otrpus ielai, ir pamesta un niedrēm aizaugusi. Agrāk ģimenes darbojušās vismaz kādos 80 dārzos, bet nu palikuši labi ja 20 “ar astīti.”

Sarunu uzsākot, sievietes vislielākais satraukums par neziņu, kas ar Meldru ielā pāri palikušajiem dārziem notiks turpmāk. Ko plāno pašvaldība? Baumojot, ka kāds zemi pie ezera nopircis. Lai nu kā tur būtu, liepājniece, tāpat kā pārējie šīs vietas entuziasti, katru pavasari atkal un atkal dodas kopt savu zemes gabaliņu. Irina atcerējās, ka padomju gados katru pavasari uz dārziem atbrauca arodbiedrības pārstāvji un kontrolēja, vai teritorijā viss kārtībā, vai zeme tiek apstrādāta. Paši dārzkopji vasaras nogalēs organizēja dežūras, lai no garnadžiem pasargātu izaudzēto. Vai tagad arī zog? “Protams!” atbilde skan ātri un pārliecinoši. Irina: “Vienu vasaru man pilnīgi visus izaugušos ķiplokus no dobes bija izrāvuši un aiznesuši. Neatstāja pilnīgi neko, lai nākošajā gadā atkal būtu ko iestādīt.” Vai par zaudējumiem nesāp sirds? Sajūtas esot ļoti, ļoti nepatīkamas, jo viss kopš pavasara ieguldītais darbs, kopšana, rūpes un ražas gaidīšana beidzas ar apaļu neko, jo daļa no iestādītā pazudusi. Kas izaugs šogad? Būs upenes, cidonijas, rabarberi. Stādīšot vasaras puķes, tomātus, ķiplokus. I. Sproģe: “Kad vēl strādāju uzņēmumā, stresa bija ļoti daudz, nervi beigti, maiņas garas. Kad atbraucu uz dārzu, sāku kaut ko rušināt un jutu – stress izgaist. Vakarā mājās devos kā normāls cilvēks! Tagad šeit varu pavadīt daudz vairāk laika, jo esmu brīva. Labi, ja kaut kas izaug, bet raža pat nav galvenais.”

Lai vēders neuzaug

Paejot gabalu tālāk, vienā no dārziem satikām Valentīnu un Aleksandru.  Viņu zemes gabaliņš rūpīgi sakopts, izravēts. Namiņš mazs, pavisam vienkāršs. Siltumnīciņa uzslieta no iestiklotiem logu rāmjiem. Kartupeļi iestādīti, zemenes zied, ziemas ķiploki jau paaugušies. Kopš pāris pensijā, dārzā varot pavadīt daudz vairāk laika, un par to prieks. Tikko laiks kļūst siltāks un pavasaros uzplūdušais ezers atgriežas savos krastos, abi ir klāt, lai rušinātos pa zemi. Aleksandrs smej, ka dārzs labs tādēļ, ka te jākustas, un tas nozīmē, ka vēders neaug lielāks. Vasarās vismaz 5 kilogramus nometot. Viņa mamma mūžībā devusies 89 gadu vecumā un līdz pēdējam brīdim lūgusies, lai atved uz šo vietu, lai varētu mazliet pa dārziņu pakustēt, kaut ko padarīt un palīdzēt. “Man tāpat zemes kopšana ir asinīs,” vīrietis piebilst. Arī šīs ģimenes mazā laimes zeme nav pasargāta no garnadžiem. Pa šiem gadiem no izaudzētā daudz kas zaudēts. Pa teritoriju tumsas aizsegā staigā klaidoņi, meklējot gan ēdamo, gan priekšmetus no metāla. Viņiem galvenais ātri tikt pie kaut kā tāda, ko varētu pēc tam pārdot un dabūt naudu alkoholam. Nē, zemenes viņi nelasot. Tas par grūtu un pārdot praktiski neiespējami.

Abi liepājnieki pārliecināti, ka viņiem ne jau iespēja izaudzēt, novākt ražu ir tas galvenais, kāpēc braucot uz dārzu. Ja rūpīgi parēķinātu, tad būtu pilnīgi skaidrs, ka to pašu nopirkt tirgū sanāktu vismaz uz pusi lētāk. Valentīna: “Šeit mēs varam kustēties, darboties, elpot tīru, svaigu gaisu. Ir patīkama sajūta, ka es vēl varu kaut ko izdarīt, ka manam darbam dārzā ir kaut kāda jēga un redzami darba augļi. Jaunībā domāju: strādāt dārzā – priekš kam! Tas taču grūti. Tagad zinu: kamēr vien spēšu, rāpošu šurp!”

“Meklējām un atradām!”

Ječu dārzkopības kooperatīvos dārzi ir skaitāmi simtos. Daļa tiek rūpīgi kopti, daļa stāv pamesti un aizauguši. Ilze un Renārs Kalniņi ir liepājnieki, kuriem nu jau pāri trīsdesmit un kuru ģimenē aug divi dēli. Pirms četriem gadiem viņi sāka lūkoties pēc sava zemes gabaliņa un to atrada. “Tā tāda neizskaidrojama lieta, neizskaidrojams mirklis, kad cilvēks saprot – gribu savu dārziņu,” atcerējās Ilze. Jaunākajam dēlam bija divi gadiņi, kad tumšā ziemas dienā runājuši par to, cik ļoti gribas siltu, plaukstošu pavasari. “Paskatāmies sludinājumus, varbūt kāds pārdod dārzu?” ieminējies Renārs. Kā stāstīja vīrs un sieva, sludinājumu bija daudz un vajadzēja tikai izvēlēties vietu un cenu. Turējušies pie domas – labāk tālāk no pilsētas, tuvāk dabai. Uz Ječiem todien braukuši aplūkot vairākus dārzus, kas pārdoti. “Pieļauju, ka viss notiek līdzīgi, kā iegādājoties kucēnu vai kaķēnu, – vai nu tev iepatīkas, vai paliec vienaldzīgs. Dārziņš, kurš iepriekš bija piederējis gados vecam pārim, abus Kalniņus uzrunājis tūlīt un vienlaikus. Renārs godīgi atzina: “Es mazliet šaubījos, vai būšu tik labs meistars, ka pats varēšu izremontēt, sataisīt dārza mājiņu, salabot šķūnīti. Abiem bija vajadzīgs nopietns remonts. Siltumnīca stāvēja šķība, ar cauru jumtu.” Ilze: “Es uzņēmos rūpes kaut ko zemītē izaudzēt. Maniem vecākiem dārza nebija, un līdz ar to man pieredzes nekādas.” Kalniņi noskatīto īpašumu nopirkuši martā un jau tūlīt vajadzējis sākt plānot, ko zemē likt. Šis stress bijis patīkams! Sieva un vīrs saka, ka neesot bijis plāns audzēt dārzeņus tādos apjomos, lai ziemā tie veikalā vispār nebūtu jāpērk.

Renārs uzrunājis savu paziņu, izdarīgu meistaru, un aprīlī abi ķērušies pie namiņa remonta. Renārs skatījies un mācījies cītīgi, lai apgūtu remontēšanas prasmes. Viņš smēja: “Ja es skolā tik aizrautīgi būtu mācījies, būtu teicamnieks.” Ilze mājās diedzējusi dažādas sēklas un vai katru dienu runājusi, cik viņai būs skaists dārzs. Tagad, visu atceroties, Kalniņi to nosauca par vieglu trakumu, bet aizrautība un vēlme iekopt savu mazo īpašumu bijusi patiešām liela. Kādēļ? Abiem atkal nav vienas konkrētas atbildes. Zeme saukusi, un viss! Pat tas, ka pirmajā pavasarī caurajā siltumnīcā iestādītos tomātu stādus salna nopļāva pa tīro, entuziasmu nemazināja. Šis jau būs ceturtais pavasaris, kad pāris kopā ar dēliem piektdienas vakaros vai sestdienu rītos visi kopā brauc uz Ječiem kopt savu dārziņu. Namiņš jau tiktāl nosiltināts un iemūrēta krāsniņa, ka tajā var nakšņot bez bailēm nosalt. Vai attiecības ģimenē mainījušās, kopš iegādāts dārzs? Ilze: “Tikai pēc kāda laika sapratu, ka šī vieta mums kļuvusi par tādu kā trešo bērnu, par kuru jāgādā, jāaprūpē, kuru nevar atstāt novārtā, bet šis process rada tikai patīkamas emocijas. Dārzs ir fizisks darbs un atpūta vienlaikus. Nu jau februāra beigās, martā jūtu, ka tuvojas pavasara trakums ar sēklu un stādu pirkšanu. Kad esmu tirgū vai veikalā, kur vēl citi pērk stādiņus, saprotu, ka arī es esmu viena no lielās dārzu kopēju armijas!” Renārs piebilda, ka viņam kā birojā strādājošam speciālistam dārzs sākumā bija liels izaicinājums, bet devis iespēju pamazām apgūt “īstu vīriešu darbu” iemaņas. Nu jau vairs no urbjmašīnas nebaidoties. Turklāt grūti iedomāties labāku relaksāciju par vienkāršiem darbiem svaigā gaisā, kas ir pilnīgs pretstats ikdienai birojā, kur jāsēž pie datora. Kalniņi sprieda, ka grūti būtu tad, ja tikai viens no viņu pāra būtu dārziņa fans, bet otrs ne: “Mums paveicās. Mums daudz ko patīk darīt kopā. Vismaz līdz šodienai dārzs mūs kā ģimeni ir vienojis, nevis šķīris.”

Foto galerija

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz