Sestdiena, 18. maijs Inese, Inesis, Ēriks
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Rosina ar valsts drošību saistītu krimināllietu tiesnešiem prasīt pielaidi valsts noslēpumam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere (JV) un Tieslietu ministrija (TM) rosina arī ar valsts drošību saistītu krimināllietu skatošiem tiesnešiem prasīt saņemt pielaidi valsts noslēpumam.

Rosina ar valsts drošību saistītu krimināllietu tiesnešiem prasīt pielaidi valsts noslēpumam
Foto: LETA
05.05.2024 13:47

LETA

Pašlaik tiesnešiem, kuri izskata lietas, kas, piemēram, saistītas ar noziedzīgiem nodarījumiem pret valsti, nav nepieciešams iegūt speciālo atļauju piekļuvei valsts noslēpumam, vēstulē Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājam Raimondam Bergmanim (AS) skaidro TM.

Saistībā ar šīm lietām tiesnesim pašlaik ir pieeja valsts noslēpumam, parakstot brīdinājumu un apliecinot atbildības uzņemšanos par valsts noslēpuma nelikumīgu izpaušanu.

TM norāda, ka jau pašlaik speciālās atļaujas piekļuvei valsts noslēpumam ir ieguvuši tiesneši, kuri īpaši pilnvaroti izskatīt no Operatīvās darbības likuma izrietošus jautājumus, kā arī tiesneši, kuri administratīvā procesa kārtībā izskata lietas, kuru materiālos iekļauti valsts noslēpumu saturoši objekti.

Ievērojot minēto, tieslietu ministre Lībiņa-Egnere aicina noteikt, ka tiesnešiem, kuri skata krimināllietas un kriminālprocesa kārtībā skatāmus jautājumus (tostarp jautājumus par drošības līdzekļiem), kuru materiālos ir valsts noslēpuma objekts, būtu nepieciešams saņemt speciālo atļauju pieejai valsts noslēpumam.

Vienlaikus piedāvātie grozījumi paredz saprātīgu laika periodu, kas nepieciešams speciālās atļaujas saņemšanai, norāda ministrijā. Tie attiektos uz krimināllietām un kriminālprocesuālā kārtībā skatāmiem jautājumiem, kurus tiesa saņemtu pēc šo grozījumu spēkā stāšanās, kas piedāvāta 2025.gada 1.janvārī.

Gadījumā, ja tiktu liegta pieeja valsts noslēpuma objektiem, tiesnesim būtu tiesības šo valsts drošības iestādes lēmumu pārsūdzēt ģenerālprokuroram, bet ģenerālprokurora lēmuma pamatotība atbilstoši likumā noteiktajam būtu vērtējama Administratīvajā apgabaltiesā.

Situācija, kad piekļuve valsts noslēpumam liegta, pati par sevi neietekmē tiesneša amata turpmāku ieņemšanu, norāda TM. Tiesnesis būs tiesīgs turpināt tiesneša amata pienākumu izpildi, bet nebūs tiesīgs izskatīt tādas krimināllietas vai kriminālprocesa kārtībā skatāmus jautājumus, kuru materiālos ir valsts noslēpumu saturoši objekti. Minētais apstāklis tiesas priekšsēdētājam būs jāņem vērā, nosakot lietu sadales plānu un tiesneša specializāciju.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz