Pirmdiena, 25. janvāris Sigurds, Zigurds, Sigvards
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Liepājā deputātu skaits varētu pieaugt līdz 23; Vilnītis aicina saglabāt 15

Liepājā deputātu skaits varētu pieaugt līdz 23; Vilnītis aicina saglabāt 15
Foto: Ģirts Gertsons
10.12.2019 16:39

LETA

Atslēgvārdi

Valdība otrdien atbalstīja ieceri līdz ar novadu reformu samazināt pašvaldību deputātu skaitu par 54% jeb līdz 750 domniekiem. Grozījumi paredz, ka Liepājā, kas ierindojas kategorijā virs 60 tūkstošiem iedzīvotāju, domē strādās 23 domnieki līdzšinējo 15 vietā. 

“Man un kolēģiem ziņa par plānoto deputātu skaita palielināšanu Liepājā bija jaunums, iepazīstoties ar informāciju medijos un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavoto likumprojektu ”Grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā”, kas šodien tiek skatīts arī Ministru kabinetā,” portālam liepajniekiem.lv saka Liepājas pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis.

Iepriekš sarunās ar ministru Pūci un VARAM atbildīgajiem pārstāvjiem, tostarp ministrijas organizētajās konsultācijās, kas vasarā notika arī Liepājā, nevienā brīdī netika prezentēta šāda ideja, līdz ar to šobrīd Liepājas domes vadībai trūkstot jebkāda argumentēta ministrijas skaidrojuma izmaiņu virzīšanai. Vēl jo vairāk tāpēc, ka līdz šim visās sarunās un publiskajā telpā VARAM norādījusi, ka viens no administratīvi teritoriālās reformas ieguvumiem būs deputātu skaita samazinājums vietvarās, bet Liepājas gadījumā deputātu skaits palielinātos par pusi.

“Palielinot deputātu skaitu, paaugstinātos arī pašvaldības izdevumi, kas nepieciešami deputātu darbības nodrošināšanai. Liepājas pilsētas pašvaldībai nav paredzēti finanšu resursi deputātu atlīdzības izmaksai. Turklāt šādu izmaiņu veikšanai, it īpaši, kas palielina pašvaldību izdevumus, bija nepieciešamas konsultācijas ar pašvaldībām. Tādas nav notikušas,” uzsver J.Vilnītis.

“Liepājas pilsētas pašvaldības ieskatā esošais deputātu skaits (15 deputāti) ir optimāls, lai nodrošinātu pašvaldību domes kvalitatīvu un efektīvu darbību. Tādēļ Liepājas pilsētas pašvaldība vakar nosūtīja vēstuli Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam, aicinot minēto likumprojektu šādā redakcijā neakceptēt, un nodrošinot, ka deputātu skaits Liepājā nepārsniedz 15 deputātus. Ministru kabinetā, šodien izskatot jautājumu, tika nolasīti arī Liepājas iebildumi, un šobrīd gaidām oficiālu atbildi par nosūtīto vēstuli un to, kāds būs deputātu skaits Liepājas gadījumā.” 

Ja arī Saeima akceptēs grozījumus Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā, no 2021.gada Latvijas pašvaldībās būs 750 deputātu līdzšinējo 1614 vietā.

Pašreizējā pašvaldību sistēmā ir 1614 pašvaldību deputāti no 119 pašvaldībām, taču plānots, ka teritoriālās reformas rezultātā pašvaldību skaits samazināsies līdz 39 vietvarām.

“Ņemot vērā minēto, nepieciešams veikt grozījumus tiesiskajā regulējumā, nodrošinot jaunajās teritoriālajās vienībās izveidoto pašvaldību domju deputātu skaitu tādu, kas atbilstu gan teritorijas lielumam, gan nodrošinātu optimālu politisko spēku īpatsvaru, lai pašvaldības varētu efektīvi pieņemt lēmumus savu funkciju realizēšanai,” skaidro Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM).

Tā uzskata, ka efektīvai pašvaldības lēmējvaras darbības nodrošināšanai, veicot teritoriālo reformu, būtu nepieciešams pārskatīt pašvaldībās ievēlējamo deputātu skaitu, izvirzot divus pamatkritērijus.

Proti, deputātu skaits būtu nosakāms tāds, lai atbilstoši iedzīvotāju skaita palielinājumam jaunajā pašvaldībā tiktu nodrošināta samērīgāka deputātu pārstāvniecība, kā arī, lai tiktu radīta iespēja veidot efektīvāku pašvaldību komiteju darbību noteiktu jautājumu risināšanā.

VARAM izstrādātie grozījumi paredz, ka tajās pašvaldībās, kur pēc reformas būs līdz 30 000 iedzīvotāju, strādās 15 deputāti, bet tajās, kur būs 30 001 līdz 60 000 iedzīvotāju – 19 deputāti.

Pašvaldībās, kur iedzīvotāju skaits būs vairāk nekā 60 000 iedzīvotāju, domē strādās 23 domnieki, bet Rīgā joprojām būs 60 deputāti.

VARAM norāda, ka republikas pilsētās deputātu skaits paliks nemainīgs.

Pēc VARAM aprēķiniem, deputātu skaitam samazinoties par 864 personām, gada laikā tiktu ietaupīti 995 328 eiro.

Šādi aprēķini veikti, pamatojoties uz to, ka vienas stundas likme, ņemot vērā Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā ietverto deputātu atalgojuma limitu, ir 6,4 eiro. “Pieņemts, ka viens deputāts mēnesī vidēji strādā 15 stundas,” norāda VARAM.

Plānots, ka pašreizējās domes savu darbu turpinās līdz 2021.gada pašvaldību vēlēšanās ievēlētās domes pirmajai sēdei, kura būtu jāsasauc 2021.gada 1.jūlijā. 

VARAM arī atgādina, ka lai 2021.gada pašvaldību vēlēšanas notiktu jauno novadu robežās, līdz 2020.gada 1.decembrim pašreizējo pašvaldību domēm jāsasauc visu apvienojamo pašvaldību deputātu kopsapulci, kur jāievēl novada vēlēšanu komisiju.

Deputātu kopsapulci jāierosina sasaukt administratīvā centra pašvaldības domes priekšsēdētājam, bet izveidotās komisijas darbu no saviem budžeta līdzekļiem būs jāfinansē visām pašvaldību domēm proporcionāli balsstiesīgo iedzīvotāju skaitam attiecīgās pašvaldības teritorijā.

Ja deputātu kopsapulce līdz 2020.gada 1.decembrim neizveido novada vēlēšanu komisiju, to iecels Centrālā vēlēšanu komisija.

Valdība atbalstīja arī grozījumus Republikas pilsētas un novadu vēlēšanu komisiju un vēlēšanu iecirkņu komisiju likumā, kas paredz, ka esošo novadu vēlēšanu komisiju locekļus varēs pieteikt darbam arī jauno apvienoto novadu vēlēšanu komisijās. 

18 komentāri

2019-12-10 17:13

bende: nu brīnišķīgi , lai tos liepājas domes liekēžus un korumpantus samazinātu uz pusi , te bāc ! , pieliks vēl baru ar parazītiem klāt , ceru , kad drīz amurikāņu korumpantu apkarotāji arī šos zaglēnus sabāzīs pa kamerām !!!

2019-12-10 17:17

это мой krustdēls: Ja grib samazināt izdevumus, tad domē nav vajadzīgi opozīcijas deputāti. Ir koalīcijas komanda, kas strādā. Domē nav ko politiku bīdīt, tāpēc opozīcija nav vajadzīga.

2019-12-10 17:31

Oberdupsis: 15 vietā 23?
KPV deputāteļi kamieļa urīnu sadzērušies?

2019-12-10 17:38

nedauz: jāpagaida, drīz būs zem 60 t iedzīvotāji uz papīra!!

2019-12-10 17:53

Ausma: Paideri!

2019-12-10 17:57

to Oberdupsis: Kāds sakars KPV ?

Dome míž, ka nevarēs vairs búvbiznesu bīdīt kā grib.
Drīzumā ar Seskim lieta tiks ierosināta, daži ir sākuši runāt.

2019-12-10 19:04

popsis: Priekš kam tik tukšai pilsētai tik daudz deputātu?

2019-12-10 19:32

Kas nav skaidrs???!!!: VARAM norāda, ka republikas pilsētās deputātu skaits paliks nemainīgs.

2019-12-10 20:40

Brilles: Vilnītim vajag brilles

VARAM norāda, ka republikas pilsētās deputātu skaits paliks nemainīgs.

Liepāja ir republikas pilsētas statusā.

2019-12-10 22:23

Atbalstu: Aha! Super! Jo vairāk deputātu un dažādāku, jo mazāka iespēju visu sarunāt pa savam.

2019-12-10 23:35

Skats no malas: Citur valsti vada 8, te 23 liekēži vienā Liepājā vien! Zeme atveries!

2019-12-11 00:35

skats no malas: Pēc 2017. gada apkopotajiem datiem Liepājā dzīvo aptuveni 69400 iedzīvotāju.Pieņemsim , ka tā ir ,un pēc VARAM aplēsēm Liepājai pienākas 23 deputāti.Vilnīša kungs , saka , ka pietiek ar 15. Pirmoreiz jāpiekrīt, ka viņa lēmumums ir prātīgs.

2019-12-11 05:32

jautājums: Kas par maz mums jau šo liekēzu un dzīvotāju uz tautas kala ???? Pietiek jau ar tiem tautas mantas izšeptētājiem, kuri ir pašlaik ! Ja nu vienīgi ievieš kolektīvo atbildōibu, tad varēs sēdēt nevis grupā par 15 bet 23 ,- tāpat iznāks vienam pietrūks pāris... .

2019-12-11 06:57

lumpene: Ja jābūt 23 tad jābūt, jo mūsu cilvēki ir dažādi, dažādas vajadzības, tāpēc deputātiem jāpārstāv visu intereses. Kas attiecas uz naudu tās nekad nebūs, ja katrs bāzis savā kabatā, nevis domās par kopējo labumu!

2019-12-11 09:31

studija: Priekškam tie deputāti vajadzīgi ja Liepājā ir mērs , tris vietnieki un administrativais aparāts ?

2019-12-11 09:51

Aaaa: Varbūt padomnieku ir pa daudz?

2019-12-11 18:00

ideja: Var uzstaisīt katram deputātam pa 2 palīgiem, būs vel darba vietas bērniem un sievām

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz