Sestdiena, 27. aprīlis Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Edvīns Striks: Liepājā nonāk arī saslimušie no citām pilsētām

Stacionēto Covid-19 pacientu skaits Latvijā ik dienu turpina pieaugt, un vairākās lielajās slimnīcās jau ziņo par vairāk nekā 100 procentu noslodzi kovidslimniekiem atvēlētajās nodaļās. Kā tas atbalsojas Liepājas Reģionālajā slimnīcā, vaicājām LRS valdes priekšsēdētājam Edvīnam Strikam.

Edvīns Striks: Liepājā nonāk arī saslimušie no citām pilsētām
Foto: Ģirts Gertsons
07.01.2021 06:00

"Kurzemes Vārds"

– Mums šobrīd ir 21 Covid-19 pacients, no tiem divi – intensīvās terapijas nodaļā, tāpēc varam teikt, ka situācija joprojām ir stabila, bet neviens nevaram zināt, kā tā attīstīsies tālāk. Lielu ilūziju mums nav, pieļaujam lielāku pacientu pieplūdumu. Jau šobrīd uz Liepāju ved arī pacientus no Kuldīgas, Jelgavas un Dobeles. Tā paredzēts rīkoties arī turpmāk, un mums jābūt gataviem tos uzņemt.

Turpinām sniegt neatliekamo un akūto palīdzību, plānveida palīdzība tiek nodrošināta samazinātā apjomā, jo ir garāki intervāli starp pacientu pieņemšanu, arī citi drošības pasākumi, lai nepieļautu inficēšanos.

Situācija valstī ir nopietna, un tas jāsaprot ikvienam. Liepājnieki bijuši gana saprātīgi līdz šim, par ko liecina samērā nelielais pacientu skaits, jācer, ka arī turpmāk tā būs. Ir diezgan viegli novērst šo epidēmiju, ja paši sapratīsim, ko drīkstam darīt un ko ne, un to centīsimies ievērot.

Cilvēkiem dažkārt ir grūti saprast, ko īsti nozīmē Covid-19 gultu skaits, jo tās jau nav fiziski tikai vietas palātās, bet noteikts skaits personāla un nepieciešamie apstākļi.

– Tas ir tieši personāla kapacitātes jautājums, nav jau tā, ka slimnīcās trūktu vietas, kur likt gultas.

Kovidpacientu aprūpe ir saistīta ar īpašiem apstākļiem, jo viņu situācija var pasliktināties diezgan strauji, tāpēc nepieciešams lielāks medicīnas māsu un ārstu skaits uz vienu pacientu, mediķiem ir jāstrādā speciālā ekipējumā, un tas viss ir diezgan smagi.

Vai citu nodaļu darbinieki LRS ir gatavi aizvietot savus kolēģus, kas strādā ar kovidpacientiem?

– Citu nodaļu darbiniekus iespēju robežās ievirzām infekcijas nodaļas darbā, lai vajadzības gadījumā viņi varētu personālu pamainīt, ja tas būs nepieciešams. Bet veiksmīgs slimnīcas darbs turpmāk lielā mērā būs atkarīgs tieši no tā, vai neslimos personāls. Tāpēc nozīmīgs solis ir vakcinēšanās.

Protams, ir arī novērojams mediķu nogurums, tāpēc jāmēģina nodrošināt nodaļas ar papildu personālu, lai kaut uz brīdi atslogotu,

jo bez Covid-19 mums joprojām ir citas slimības, darbs neapstājas.

Pastāstiet, kā sokas ar mediķu vakcināciju.

– Vakcināciju uzsākām vēl pērn, no šīs nedēļas to darām ar pilnu jaudu un plānojam vakcinēt ap 200–250 cilvēku. Tas nozīmē, ka šonedēļ jau būs kopumā vakcinēti ap 300 slimnīcas darbinieku, kas ir trešā daļa.

Visi kolēģi, kas pagājušajā nedēļā ir vakcinējušies, jūtas labi. Nevienam no viņiem nav bijušas kādas vakcīnas izraisītas komplikācijas. Kopumā mediķi aktīvi vakcinējas, ir arī tādi, kas atsakās, jo šis ir brīvprātīgs process. Bet cenšamies pārliecināt, ka tas būtu vajadzīgs.

Protams, tie, kas ir izslimojuši Covid-19, šobrīd nevakcinējas, tie saņems vakcīnu pēc dažiem mēnešiem, bet es ceru, ka vismaz 60 procenti visu slimnīcas darbinieku tomēr vakcinēsies.

Manuprāt, visiem medicīnas darbiniekiem būtu jāvakcinējas, lai nepieļautu, ka viņi inficē kādu slimnieku.

Vai to, kuri atsakās, ir daudz?

– Pirmos vakcinēja tos, kas strādā tieši ar Covid-19 pacientiem, infekcijas nodaļā praktiski visi strādājošie ir vakcinējušies, tad sekoja uzņemšanas un reanimācijas nodaļās strādājošie, šonedēļ turpinām pārējo darbinieku vakcinēšanu.

Atteikumu procentu nemērām, jo pietiek vakcinējamo un mūsu galvenais uzdevums tagad ir izmantot visas piešķirtās vakcīnas personālam.

Vai esat saskārušies ar ļaunprātīgiem gadījumiem, kad pacienti slimnīcā ierodas un neatklāj, ka ir inficējušies?

– Situācijas, kad cilvēki nestāsta, kur īsti bijuši un varējuši inficēties, atgadās nemitīgi, bet jāteic, ka nu jau diezgan bieži viņi patiešām nezina, kur inficējušies ar Covid-19.

Ir daudz bezsimptomu pacientu, kas izslimo vieglā formā un var pat nepamanīt, ka bijuši inficēti.

Mums ir bijis tā, ka cilvēkam ir negatīvs tests pirms ierašanās slimnīcā, bet pēc dažām dienām jau viņš ir kovidpozitīvs – tātad starp testēšanos un ierašanos slimnīcā viņš kaut kur inficējies.

Pēc jaunās liepājnieces nāves valstī tika mainīta Covid-19 pacientu ārstēšanai nepieciešamo medikamentu “Remdesivir” uzglabāšanas kārtība, un tagad pēc šīm zālēm Liepājas Reģionālajā slimnīcā esošajiem pacientiem vairs nebūs jābrauc uz Rīgu. Cik bieži tās līdz šim bijušas nepieciešamas?

– Liepājas Reģionālajā slimnīcā ar “Remdesivir” līdz šim veiksmīgi esam izārstējuši četrus pacientus.

Kopš šīs nedēļas pie mums ikdienā glabāsies zāles diviem pacientiem, bet par to izmantošanu joprojām lēmumu pieņems ārstu konsīlijs, un ir jāsaprot, ka šis medikaments ir lietojams tikai pie noteiktām indikācijām un pēc konkrētām blaknēm, tā nav kāda panaceja kovida ārstēšanā.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz