Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Liepājas Dzintara vidusskola un Priekules vidusskola ir pārmaiņu priekšā

Kamēr Izglītības ministrija ar pašvaldībām turpina diskusijas par nepieciešamo skolu reformu, pārceļ termiņus, kad paredzēts mainīt finansējuma modeli, tepat Liepājā un Dienvidkurzemē reālas sarunas par pārmaiņām notiek divās skolās. Devāmies uz abām skolām, runājām ar skolēniem, vecākiem, pedagogiem un citiem iesaistītajiem, lai saprastu, kāda ir reakcija par paredzamo reorganizāciju.

Liepājas Dzintara vidusskola un Priekules vidusskola ir pārmaiņu priekšā
Dienvidkurzemes novada pašvaldības Izglītības pārvalde informē, ka Priekules vidusskolā šobrīd mācās 244 skolēni. 9. klasē – 29, 10. klasē – 7, 11. klasē – 13, 12. klasē – 3. (Foto: Ģirts Gertsons)
Dienvidkurzemes novada pašvaldības Izglītības pārvalde informē, ka Priekules vidusskolā šobrīd mācās 244 skolēni. 9. klasē – 29, 10. klasē – 7, 11. klasē – 13, 12. klasē – 3. (Foto: Ģirts Gertsons)
08.03.2024 06:30

Agrita Maniņa, Ligita Kupčus-Apēna

"Kurzemes Vārds"

Ja būtu piemērots piedāvājums, paliktu Priekulē

Dienvidkurzemes novada domes Izglītības un sporta komitejas februāra sēdē skatīja jautājumu par Priekules vidusskolas reorganizāciju, to pārveidojot par pamatskolu. Taču nepieņēma lēmumprojektu, ko virzīt uz domes sēdi.

Priekules vidusskolas Skolas padome vērsās pie domes un pašvaldības Izglītības pārvaldes ar atklātu vēstuli, aicinot uz dialogu. Deputāti aizbrauca uz skolu uzklausīt padomi un atbildēt uz jautājumiem.

Citu jaunumu saistībā ar skolas statusa maiņu šobrīd nav.

“Domāju, daudziem ir svarīgi, lai Priekulē vidusskola būtu.

Ja tā paliktu šeit, tuvāk mājām, daudziem būtu finansiāli izdevīgāk tajā mācīties, nekā braukt mācīties un dzīvot citur.

Profesionālajās skolās un tehnikumos ir kopmītnes, ir, kur dzīvot, bet, ja jāpāriet uz citu vidusskolu, tad jāmeklē, kur dzīvot, un jāmaksā par īri. Ne visi varētu izbraukāt. Ir ģimenes, kurās vecāki to nevar atļauties,” tādas ir Priekules vidusskolas 9. klases skolēna domas.

Vēl min, ka mazpilsētas vide drošāka nekā lielās pilsētās, tāpēc vecākiem mierīgāks prāts, ja bērns mācās tuvāk mājām.

“Manā gadījumā stāsts ir mazliet citādāks. Es mācīšos citā vidusskolā tādēļ, ka izvēlējos sporta novirzienu. Jau piecus gadus braukāju uz treniņiem Liepājā un to dēļ vairs nevarētu izbraukāt no Priekules.

Jo vairāk gadu, jo nopietnāki ir treniņi, un tos izlaist nedrīkst. Tāpēc meklēšu iespējas mācīties Liepājā, droši vien vidusskolā. Vismaz pagaidām tā izskatās.”

“9. klasē bijām 23 skolēni. Cik es zinu, puse klasesbiedru aizgājuši uz tehnikumiem un koledžām, otra puse mācās 10. klasē vidusskolā,”

stāsta  Artis Krols.

Viņš ir pagājušā gada 9. klases absolvents, tagad – Rīgas Celtniecības koledžas audzēknis.

Uz jautājumu, kāpēc nepalika vidusskolā, puisis atbild: jau sen bija apspriests ar vecākiem, ka mācīsies skolā, kurā kopā ar vidējo izglītību apgūst arī profesiju.

Viņš atklāj, ka koledžā vidusskolas kurss viņam grūtības nesagādā, jo Priekules skolā iedots stabils zināšanu pamats.

“Tā gluži neteikšu, ka kādi specifiski mācību priekšmeti būtu bijuši spēcīgāki par citiem. Ieguvums tāds, ka skolā ir ļoti atsaucīgi, pretimnākoši un izprotoši skolotāji, tāpēc visos mācību priekšmetos sekmes bija labas.”

Erita Bladžinauska iestājusies Liepājas Valsts tehnikumā, kur mācās agrārā sektora komercdarbinieka programmā. Tai ir saistīta ar lauksaimniecību un uzņēmējdarbību, viņa paskaidro.

Stāsta, ka tehnikumā iestājās vēl daži klasesbiedri, tikai mācās citās programmās.

“Es nepaliku Priekules vidusskolā, jo izdomāju, ka tur tikai patērēšu laiku, jo pēc trim gadiem vēl nevarēšu strādāt.

Iestājos tehnikumā, lai četros gados gan iegūtu vidējo izglītību, gan apgūtu profesiju. Pēc beigšanas centīšos sameklēt darbu un sākt kaut kur strādāt,” tādi Eritas apsvērumi par labu profesionālās izglītības iestādei.

Kā klājas, Liepājā dzīvojot? Jauniete atbild, ka labi, kaut gan katru dienu brauc uz Liepāju no Priekules. Autobusā iekāpj septiņos no rīta, mājās tiek apmēram sešos vakarā.

“Protams, meklēju variantus palikt Liepājā, bet īsti negribas dzīvot kopmītnēs, jo esmu cilvēks, kam vajag savu vietiņu. Negribu mitināties ar kādu kopā, man patīk vienai pašai,” Erita atklāj.

Par Priekules skolu viņai labas atmiņas, kaut nomācījās tur tikai gadu – 9. klasē.

“Man tiešām tur patika, es jutos labi. Bija jauki, atsaucīgi skolotāji, kuriem varēja jautāt, viņi vienmēr palīdzēja. Arī klases kolektīvs man patika – kopā gājām, cits citam palīdzējām mācībās.”

Ietekmē situācija pilsētā

Sanitas Pāvilas meita beigs 9. klasi Priekules vidusskolā. Turpmākās izglītības ceļš, visdrīzāk, vedīs uz Liepāju, kaut arī skolniecei nekas nav pret Priekules skolu, saka mamma.

“Daudz ietekmē kopējā situācija – kas notiek pilsētā, kurā skola atrodas.

Ne tikai skolai jādomā, kā veicināt, lai skolēni paliek un turpina mācīties vidusskolā, bet arī pilsētai.

Kādas tajā norises, kāds piedāvājums, lai vecāki gribētu, ka bērni tur paliek,” Sanita turpina.

“Situācija tāda, ka daudz vecāku brauc strādāt uz Grobiņu un Liepāju, jo Priekulē trūkst darbavietu, līdz ar to arī bērni dodas tālāk.”

Sanita zina, ka šīgada devītklasnieku nākotnes plāni ir dažādi.

“Vairumam – Liepāja. Kāds minējis, ka mācīsies Rīgā, kur noskatījis skolu ar konkrētiem padziļinātiem mācību priekšmetiem, jo viņš pēc tam grib iestāties konkrētā augstskolā.

Mums ģimenē situācija tāda, ka es braukāju strādāt uz Liepāju, tāpēc nebūs papildu izmaksu par dzīvesvietu meitai. Ja arī viņa uz skolu brauktu ar sabiedrisko transportu, tas būtu daudz lētāks, jo esam daudzbērnu ģimene. Un šādu ģimeņu Priekules pusē diezgan daudz.”

Sanita runājusi ar jauniešiem, uzklausījusi viņu viedokli. Daudzi skatās uz nākotni un savu vietu dzīvē, viņiem griboties darīt ko vairāk, nekā Priekulē iespējams.

“Protams, katrs bērns citādāks, un vēlmes dažādas. Daļa šobrīd nesaskata, ka var tās īstenot vietā, kurā dzīvo.

Vecāki ģimenēs, kopīgi analizējot situāciju, saprot, ka var sniegt bērnam atbalstu un palīdzību, realizējot viņa vēlmes,” priekulniece stāsta, kāpēc pamatskolas beidzēji izvēlas doties mācīties attālāk no dzīvesvietas.

Pamatskolas beidzēji aiziet uz Liepāju – uz vidusskolu, Rīgas Tehniskās universitātes koledžu vai Liepājas Valsts tehnikumu. Izvēlas arī Saldus tehnikumu; kādu profesiju nu kurš izvēlējies apgūt.

“Kopš Latvijā mainījās izglītības sistēma – ienāca “Skola 2030” – un noteica, ka vidusskolām jāpiedāvā mācību priekšmetu grozi,

mazās vidusskolas ir ļoti ierobežotas. Tās nevar piedāvāt pietiekamu izvēli,”

9. klases skolnieces mamma zina, ka bērns, pamatskolu beidzot, noskaidrojis savas intereses, jau apmēram izdomājis, ko dzīvē vēlas darīt.

Ja saprot, ka vidusskolā ir mācību priekšmeti, kas viņam nav nepieciešami, tad dodas uz to skolu, kurā piedāvā vajadzīgo. Viņam vajag, piemēram, mākslu vai sportu, vai dabaszinātnes, kas nav tagadējā skolā.

Ja vecāki var atļauties bērnu sūtīt mācīties uz citu pilsētu, tad piekrīt, ka maina skolu.

“Nav droši, vai vajadzīgo grozu atvērs. Ja tam nepiesakās pietiekami bērnu un nevar nokomplektēt grupu, tad tam nepieciešams pašvaldības finansējums. Vai skola var atļauties šādu to atvērt?” S. Pāvila norāda, kādā situācijā nonākušas mazās vidusskolas.

Uzziņai

Priekules vidusskola

  • 1951./1952. m. g. dibināta vidusskola Ganību ielā 3; Priekules septiņgadīgā skola pārveidota par augošo vidusskolu, atverot 8. klasi.
  • 1957. gadā Priekules vidusskolai nodota Korfu muižas kungu māja. Pavasarī mācības sākās tagadējā Aizputes ielā 1.
  • 1955. gada 1. septembrī Priekules vidusskolu atvēra jaunuzceltā ēkā Skolas ielā (tagadējā Priekules Mūzikas un mākslas skola).
  • Pēc reorganizācijas 1957. gada 1. septembrī darbu sāka Priekules 1. vidusskola ar latviešu mācību valodu. Priekules 2. vidusskola ar krievu mācību valodu palika jaunajā ēkā.
  • Abas skolas darbojās līdz 1996. gada 1. augustam.

Avots: Dienvidkurzeme.travel

Saudzīgākais reformas modelis

Demogrāfijas dati signalizē, ka skolēnu skaits tuvāko gadu laikā nepieaugs, līdz ar to septiņas vidusskolas Liepājā ir par daudz.

Pašvaldība lēmusi Dzintara vidusskolas pakāpi mainīt uz pamatskolu. No jaunā mācību gadā šeit vairs neveidos 10. klasi.

Daļa skolēnu un vecāku ir sarūgtināti, skolas direktors Pāvels Jurs saskata iespējas. Ja jāizvēlas starp skaitu vai kvalitāti, direktors nosveras par labu otrajam.

9.a klases skolniece Aleksandra Mordinova jūtas apbēdināta. “Es gribēju iet uz 10. klasi,” viņa saka, “lai būtu kopā ar savu kolektīvu, ar maniem klasesbiedriem, kurus es pazīstu jau deviņus gadus.

Bija nepatīkami uzzināt jaunumus, ka nu man vajadzēs meklēt citu skolu.

Būs grūti iejusties jaunā kolektīvā. Esošā ir kā otra ģimene, viņi zina mani, un es zinu viņus. Ja varētu, es paliktu savā skolā.”

Ko saka klasesbiedri? “Arī viņiem nepatīk,” stāsta jauniete. “Turklāt tas ir paziņots mācību gada vidū. Būtu bijis labāk to uzzināt mācību gada sākumā. Šobrīd sanāk, ka jādomā ātri, ko darīt tālāk. Bet visi vēl nav izlēmuši.”

Aleksandra Dzintara vidusskolā mācās no 1. klases, šeit mācījušies arī viņas vecāki. “Ļoti labi skolotāji, ļoti laba izglītība,” jauniete uzskaita, kādēļ šeit patīk.

Jautāta, vai pati ir izlēmusi, ko darīt pēc 9. klases absolvēšanas, Aleksandra atbild: “Gribu iet uz tehnikumu, apgūšu profesiju. Kad pabeigšu, skatīšos tālāk, varbūt iestāties universitātē, braukt mācīties uz Rīgu.”

Mācīties kādā citā Liepājas vidusskolā viņa pagaidām neapsver.

“Kā tas var būt, ka nebūs 10. klases?!”

Aleksandras klases audzinātāja Ilona Popkova atstāsta, kāda bijusi viņas audzēkņu reakcija. “Viņi domāja, ka mēs iesim tālāk, ka es būšu klases audzinātāja.”

I. Popkovas audzināmajā klasē mācās 26 bērni no tuvākās apkārtnes – Karostas, Zaļās birzs, Tosmares, “Laumas” rajona –, aptuveni puse no viņiem bija plānojuši turpināt mācības 10. klasē.

“Kāds ies uz tehnikumu, kāds uz Jūrniecības koledžu,” viņa atklāj, kādi ir to jauniešu plāni, kas jau izlēmuši.

“Liela daļa joprojām cer, ka varbūt pārmaiņu nebūs, kaut kas dzīvē mainīsies un viss paliks pa vecam.”

I. Popkova skolā strādā ceturto gadu. “Es gribētu, lai tomēr paliek vidusskola. Pirmkārt, man būs vairāk darba. Es mācu 10. un 11. klasēs vācu valodu. Otrkārt, bērniem būtu labāk. Es priecātos viņus redzēt šeit.”

Markuss Tarabans, Marija Tarabana, Jakovs Semuškins un Georgijs Doroščuks ir 10. klases skolēni. Kad pēc diviem gadiem viņi būs vienīgie vidusskolēni visā skolā, tas būšot dīvaini, viņi spriež.

“Kad par to uzzināju, nevarēju saprast, kādēļ tieši mūsu skola, jo, manuprāt, ar mūsu skolu viss ir kārtībā, mūsu skolai jābūt vidusskolai,” uzskata Markuss.

“Šeit ir gudri skolotāji, kas var mums palīdzēt jebkurā brīdī, skolēni piedalās dažādās sacensībās, olimpiādēs, ieguvuši vērtīgas vietas.”

Marija: “Kad uzzināju, nesatraucos, jo sapratu, ka mana klase vēl paspēs pabeigt skolu.

Bet slikti, ka citi vairs nevarēs iegūt šeit vidusskolas izglītību.”

Jauniešiem šķiet – ja noņems vidusskolas posmu, mazināsies iespējas mācīties. Visi jaunieši Dzintara vidusskolā izglītojas no 1. klases. Labi skolotāji, labi klasesbiedri, tuvu mājām, viņi pamato, kādēļ šeit patīk.

“Skolā līdzpārvalde rīko daudz pasākumu, tāpēc mums ir interesanti. Ir sporta notikumi un citas ārpusskolas aktivitātes. Mums šķiet, ka skola ir interesanta gandrīz visiem.”

Lēmums balstīts datos

1. martā Dzintara vidusskolas skolēnu vecāki un pedagogi bija aicināti uz klātienes tikšanos ar Liepājas Izglītības pārvaldes vadību un skolas direktoru Pāvelu Juru par plānoto skolas reorganizāciju.

“Kurzemes Vārds” novēroja, ka zālē, kur norisa tikšanās, bija vēl daudz brīvu vietu, klausītāju bija ap 70.

Tikšanās gaisotne – mierīga, gaidpilna, jo vecākiem, vecvecākiem, pedagogiem bija jautājumi, uz kuriem sadzirdēt atbildes.

Dzintara vidusskolas direktors Pāvels Jurs un Izglītības pārvaldes vadītāja pienākumu izpildītāja Inga Ekuze tiekas ar skolēnu vecākiem. Jautājumu amatpersonām nebija daudz. Šķiet, vairāk vecākus uztrauca pāreja uz mācībām latviešu valodā un to izpilde. Foto: Ģirts Gertsons

Izglītības pārvaldes vadītāja pienākumu izpildītāja Inga Ekuze uzsvēra, ka

“mūsu lēmumi ir balstīti datos, arī pētot demogrāfiju Liepājā”.

Patlaban sāpīgākais Liepājas kopējā izglītības ekosistēmā ir vidusskolas posms, precīzāk – nepieciešamie 120 audzēkņi valstspilsētām. “Šis skaitlis nav atbilstošs vairākās Liepājas vidusskolās,” viņa atzina.

“Valstī patlaban ir noteikts, ka iespējamās korelācijas ir 10% apjomā, runa ir par 108 skolēniem, kuri būtu vajadzīgi. Bet iedzīvotāju skaits Latvijā sarūk, tai skaitā Liepājā.

Mēs sākam ar Dzintara vidusskolu, jo tiek vērtēts ne tikai skolēnu skaits, bet arī 12. klašu centralizēto eksāmenu rādītājs, kā arī akreditācijas rezultāti.”

Ja ar akreditāciju skolai viss ir kārtībā, tad centralizēto eksāmenu rezultāti neiepriecina.

I. Ekuze: “Skolēnu skaits zem normas ir arī Rietumkrasta vidusskolā, Oskara Kalpaka vidusskolā un Jāņa Čakstes vidusskolā. Dzintara vidusskola “iekrīt” 12. klašu centralizēto eksāmenu rezultātos.

Nākamā ir tikai Rietumkrasta vidusskola, kas patlaban piedzīvo smagu krīzi.

Mēs meklējam risinājumus šīs skolas programmu īstenošanai, skolā ir direktora pienākumu izpildītājs, kurš domā, kā nodrošināt mācību procesu, skolā ir daudz bērnu, kuriem vajadzīga iekļaujoša mācīšanās.

Nākamais lēmums būs par šo skolu, un, ticamāk, tas būs līdz 31. maijam. Jo par skolu tīklu arī jāizlemj, ko mēs darīsim ar tālmācības programmu. Ministrija nav devusi skaidrus norādījumus, kā ar tālmācības programmām būs turpmāk.”

“Nebūt ne vārds “pamatskola” nav vājāks savā būtībā par vārdu “vidusskola”,”

vecākus uzmundrināja I. Ekuze.

Plānotais ir saudzīgs reformēšanas modelis. “Mazinot pakāpi, var paplašināt pamatskolas posmu. Un ir lieliski, ja Ziemeļu priekšpilsētā ir stipra pamatskola, kura tiešām sagatavo jauniešus vidusskolas posmam, profesionālajām mācību iestādēm.

Mēs esam analizējuši datus, kas notiek ar 9. klašu beidzējiem. Viena trešdaļa absolventu izvēlas palikt šajā skolā. Daļa mācās tehnikumā, Jūrniecības koledžā. Šis piedāvājums pilsētā ir ļoti labs.”

Naudu novirzīs pamatskolai

“Emocionāli, protams, nav patīkami,” savas izjūtas klātesošajiem atklāja direktors P. Jurs.

“Kas mums jādara? Mums ir jāstiprina pamatskola. Uzņemšana rāda, ka mēs jau otro gadu pēc kārtas uzņemam daudz skolēnu. Pērn tie bija 90 bērni, šogad mūsu skolu kā pirmo prioritāti izvēlējušies 73 audzēkņi.

Tie skolotāji, kuri strādā vidusskolas posmā, bez darba nepaliks. Savus skolotājus nevienam neatdosim.”

Skolā ir pilnībā nokomplektēts pedagogu štats, mācības notiek, uzsvēra direktors.

Tāpat viņš atzina: “Finanšu grozs, lai uzturētu vidusskolu, ir dārgs prieks. Ja skolēnu skaita ziņā kritums mums nebūs liels, mēs šo naudas plūsmu ieliksim pamatskolā. Ja spēsim nodrošināt pamatu, bērni iegūs vislabāko izglītību, lai pēc tam spētu iet uz vislabākajam vidusskolām.”

Uzsākot šo mācību gadu, neesot bijis zināms par šādām pārmaiņām, “Kurzemes Vārdam” teic skolas direktors P. Jurs.

“Kad skolā augustā bija pieņemšana, uzdevām jautājumu – vai skolu tīklu reorganizācijas kontekstā tas skars arī mūsu skolu. Pateica, ka nē. Visticamāk, pamainījās ministrijas uzstādījumi. Novembrī mums bija sarunas Izglītības pārvaldē par iespējamiem risinājumiem.”

Sekojušas vēl sarunas, un izvēle bijusi par pakāpes maiņu.

“Tiklīdz manā rīcībā bija šī informācija, to nodevu arī savam kolektīvam.

Pedagogi uz to reaģēja adekvāti, jo mēs to saprotam.

Vienīgais, kas radīja neizpratni, ka esam vienīgā tāda izglītības iestāde. Pakāpes maiņa mūsu skolā neatrisinās visas problēmas Liepājas izglītības ekosistēmā.”

Atlikt nebūtu pareizi

Kad sabiedrībā plašāk izskanēja ziņa par plānotajām pārmaiņām, domes deputāti saņēma vēstuli no biedrības “Nodibinājums Liepājas 7. vidusskolas atbalstam un attīstībai” par, viņu ieskatā, netaisnīgu pieeju skolu tīkla sakārtošanā Liepājā.

Ar vēstules saturu bija iepazinies arī deputāts Jānis Vilnītis, 21. decembra domes sēdē viņš sacīja:

“Saprotu, radies iespaids, ka notiek dalīta attieksme pret šo skolu. Varu apliecināt, ka tā nav.”

Viņš atgādināja par iepriekš veiktām reformām skolu tīkla sakārtošanā: Rietumkrasta vidusskolu, kad tai pievienoja Vakara (maiņu) vidusskolu, Liedaga vidusskolas izveidi.

“Soļi, kas tagad tiek sperti, ir turpinājums,” skaidroja deputāts.

Helēna Geriloviča stāstīja, ka izskanējis vecāku priekšlikums, vai pakāpes maiņu nav iespējams uz gadu atlikt.

Uz to J. Vilnītis atbildēja noraidoši: “Svarīgi ir izvērtēt riskus un sekas. Ministrija vērtē trīs kritērijus: skolas akreditāciju, centralizēto eksāmenu kvalitāti, skolēnu skaitu.

Noteiktos lielumus nesasniedzot, tiek samazināta pedagogu mērķdotācija.

Ja tā tiek samazināta, tādā gadījumā jāpiemaksā ir pašvaldībai. Mums jau šogad būs liels izaicinājums – pirmsskolas pedagogu atalgojums. Vēl lieku slogu uzņemties nākotnē būs pārāk liels risks. Līdz ar to atlikšana nebūtu pareiza.”

Uzziņai

Liepājas Dzintara vidusskola (iepriekš – Liepājas 7. vidusskola)

  • Sāka darbu 1979. gada 1. septembrī, divplūsmu skola (mācījās 1867 skolēni).
  • Visvairāk skolēnu bija 1987./1988. mācību gadā – 2366 skolēni 73 klasēs un 136 skolotāji.
  • Direktori: Emīls Arājs, Inese Ferstere, no 2020. gada – Pāvels Jurs.
  • 2009. gadā 7. vidusskolai pievienoja Liepājas 11. vidusskolu.
  • Šā brīža audzēkņu skaits: pamatskolā 605, vidusskolas posmā – 84.

Avots: Liepājas Dzintara vidusskola

Es domāju tā: Vai jūs uztrauc pārmaiņas skolā?

Svetlana Kotova – trīs bērnu mamma:

– Mēs neesam sliktākā skola Liepājā, tādēļ man ir jautājums – kāpēc. Gribētu, lai paliek vidusskola. Mums ir labi skolotāji, pie kuriem jau pierasts, kvalitatīva sadarbība, saprotamies, direktors arī jauns un aktīvs, cenšas darīt. Ir vieglāk spert soļus uz priekšu, kad apkārt ir pazīstama vide. Nu nāksies bērniem iet uz citu skolu, pierast pie citiem skolotājiem, atkal mēģināt atrast kopīgu valodu, pierast pie citiem bērniem.

Terēze Zlotņikova – skolotāja, pirmklasnieka mamma:

– Tas bija liels pārsteigums, bet domāju, ka vajadzētu atstāt vidusskolu. Te daudz ko skolēniem piedāvā interesantu, strādā augsti kvalificēti skolotāji vidusskolas posmā. Varbūt mani tas tik ļoti neskars, jo strādāju sākumskolā, bet tas varētu būt satraucoši arī maniem kolēģiem – kas ar viņiem notiks, kāda būs nākotne. Es esmu par to, ka jābrauc un jāiepazīst pasaule, iesaku baudīt dzīvi. Bet varbūt kādam ir svarīgi izmācīties līdz 12. klasei, un tad iet tālāk, kļūt, piemēram, par mediķi.

Tatjana Bruļova, četru bērnu mamma:

– Esmu saistīta ar šo skolu jau 25 gadus. Dēls beigs 9. klasi. Jā, esam pašlaik strupceļā, ka kaut kas jāizvēlas. Bet, no otras puses, – izvēle jau jāizdara vienmēr. Nav svarīgi, vai tā ir 9. vai 12. klase. Es domāju, ka būs labi. Skola visus spēkus novirzīs mācībām, organizācijai, klašu piepildīšanai. Es pārmaiņas uztveru pozitīvi. Man šķiet, ka skola vairāk attīstīsies. Dēlam ir divas izvēles – vai nu latviešu skola, vai tehnikums. Iespējams, viņš būtu gājis 10. klasē, bet tagad jādomā. Mazākumtautību skolu vairāk neizskatām, jo eksāmeni būs jāliek latviešu valodā.

Rita Kiričenko, pirmklasnieka mamma:

– Par šo reformu neko daudz nezinu. Būtu ļoti bēdīgi, ja tā būtu. Es tiešām negribētu. Tas izlems manu tālāko rīcību, vai bērns paliks šajā skolā. Kāpēc svarīga vidusskola? Grūti teikt. Bet ļoti svarīga ir vide, pēc tam mainīt kaut ko grūti. Bet dzīvosim, redzēsim, kā būs.

Vladislavs Bruļovs, divu skolēnu tētis:

– Es šajā skolā pats mācījos, mani bērni mācās 1. un 3. klasē. Esmu pret reformu. Kāpēc? Tad mūsu rajonā praktiski vispār skolu nebūs. Neko labu tajā nesaskatu. Tagad ir bērni 9. klasē, un tad sanāk, ka arī viss. Ko darīt tālāk? Rajons liels, un ir tikai divas skolas. Agrāk bija 11. skola, tā slēgta, palikušas Dzintara skola un Oskara Kalpaka skola. Un tas arī viss. Es saprastu, ja būtu tikai viena 1. klasīte, arī 2. klases ir vairākas. Bērnu taču pietiek.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz