Otrdiena, 2. jūnijs Lība, Emma
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Liepājas iedzīvotāju satraucis putns, kas smējies cilvēka balsī

Liepājas iedzīvotāju satraucis putns, kas smējies cilvēka balsī
Foto: Viesturs Vintulis
06.09.2019 07:02

"Kurzemes Vārds"

Kādas gaišas vasaras dienas beigās liepājnieks Pāvels Bondarenko pie Liepājas Universitātes izdzirdis cilvēcisku putna smējienu. “Smējiens turpinājās pusminūti, un es skaidri sapratu, ka tas ir putns,” “Kurzemes Vārdam” raksta P. Bondarenko.

Vēlāk viņš internetā izpētījis, kuri putni smejas, un secinājis, ka tam vajadzētu būt ūpim. “Vai varat iedomāties – ūpis pie universitātes dienas laikā!” viņš raksta izbrīnīts un lūdz, lai “Kurzemes Vārds” pastāsta, kas zināms par ūpjiem Liepājā.

Ornitologs Kārlis Millers, uzklausījis P. Bondarenko stāstu, gan liepājnieka versiju gribētu noraidīt. Ūpis nemēdz vasaras laikā un dienas vidū atrasties tādā skaļā vietā. Turklāt Latvijā sastopamās ūpju sugas ‘bubo bubo’ pārstāvji nesmejas, viņu balsis un dziesmas skan citādi.

Ūpja rumpis ir 50 – 60 centimetrus garš, tātad putns ir tik liels, ka to noteikti varētu arī bez problēmām ieraudzīt, ja viņš te Liepājas centrā būtu bijis. Tā ka pieņēmums, ka P. Bondarenko dzirdējis ūpi, nav loģisks. Ja tas patiešām būtu noticis, tad “visi tviteri un feisbuki būtu pilni”, jo tādu neparastu putnu būtu pamanījuši arī citi cilvēki. “Lai gan brīnumi dabā notiek,” bilst ornitologs, atzīstot, ka nevar kategoriski spriest par to, ko pats nav ne redzējis, ne dzirdējis.

K. Millers spriež, ka P. Bondarenko aprakstītie pusminūti ilgie smiekli raksturīgi tipiskajai Liepājas iemītniecei – sudrabkaijai, un droši vien tā arī ir bijusi īstā smējēja un mulsinātāja. “Sudrabkaijas mitinās uz jumtiem, un ne tikai Liepājā. Tām ir raksturīga smieklveidīga ķiķināšana, gāgināšana vai krekšķēšana – to var aprakstīt ļoti dažādi,” teic K. Millers.

Savukārt par to, ka Liepājas pilsētas teritorijā dzīvotu kāds ūpis, ornitologiem nav pilnīgi nekādas informācijas, un, domājams, neviena ūpja mums nav.

Latvijā šo putnu ir ļoti maz, pāru skaits minēts vien vairākos desmitos. Ūpji Latvijā ir daudz retāk sastopami par citiem pūčveidīgajiem putniem. Vēl jo retāk tādēļ, ka Latvijā ir likvidētas atklātās izgāztuves. Agrāk ūpjus varēja pamanīt pie tām, jo šiem putniem garšo atkritumu krātuvju apmeklētāji – piemēram, žurkas, ķīri, arī vārnas.

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 6.septembra numurā.

#kvards-20190906-04#

22 komentāri

2019-09-06 08:43

Astra: Man reiz gadījās līdzīgs pārsteigums,kad kādam no sprosta bija izmucis runājošs papagailis,kas lidinādamies starp koku zariem sauca "mamma"'! Protams,ka tādam bēglim neviens vairs nevar palīdzēt,pat ne mamma,jo putns ir apjucis un nespēj atrast mājas.,lai nokļūtu pie saimniekiem. Šādi ,no sprostiem izbēguši putni, ir viegls laupījums kaķiem un citiem plēsīgajiem putniem.

2019-09-06 09:31

mjaaaa: ne tas vien rādās, kad ierauj tā pavairāk sīvo.......

2019-09-06 09:42

Karosta: Nu beidziet, īstens liepājnieks kaiju smiešanos atpazīst jau no bērna kājas! Un nekad neesmu dzirdējusi, ka kaija smietos pus minūti :) Tas noteikti bija kāds cits putns. Vai ūpis, nezinu!

2019-09-06 10:01

Ūpis: Vai ūpis?
Nē, vāvere!
Kāpēc tik lielas acis?
Kakāju!

2019-09-06 10:15

Feliks: Ar mani runā kaijas?

2019-09-06 10:58

žeļeznaja doroga: Biedr, Pavel! Tas putns atlidojis no dzimtās ģerevņas, aicina atpakaļ uz roģinu. Arī citiem biedriem vajag ieklausīties ,ko putns saka.

2019-09-06 12:23

Debitors: Lai atsaucas tas kas pus minūti smējies minētā vietā........

2019-09-06 12:42

to žeļeznaja doroga: Nu gan, laikam Tu domā, ka esi sasodīti asprātīgs vietējais čalis, vai ne?! Labāk neko neraksti, tavas "gudrības" nevietā!!! Tu kaunini sevi un mūs, visus liepājniekus!!! Atslābsti un iedzer!!!

2019-09-06 13:36

Peķka: žeļeznaja doroga labi iesmēja! Aktuāla tēma!

2019-09-06 13:50

blusa: Vakar nācu no kroga redzēju kā divas lapsas dejoja!Kaiju redzēju - nesmējās,ūpi neredzēju.Daudz ūpju ir plašajā krievijā.

2019-09-06 15:57

Zoofils: Jūs varat iedomāties manu izbrīnu kad zaķis izskrēja no krūmiem un cilpoja labu gabaliņu mašīnai pa priekšu.Īsts reāls zaķis.Patiešām.Tas tik bija skats.Neviens ūpis nestāv klāt.

2019-09-06 16:07

fff: Sestdienas naktīs tur diezgan bieži cilvēki putnu balsīs smej

2019-09-06 16:31

īss padoms: Ja kko pīpē vai lieto,tad tikai lūdzu labu mantu !

2019-09-06 16:46

Auta: Ar šo bublikāciju KV ir pārspējis pats sevi...

2019-09-06 17:24

#facepalm: Liepājas iedzīvotāji lielā vairumā ir aprobežoti savās zināšanās, tāpēc arī rodas šādi jautājumi, satraukumi, izbrīni un raksti.

2019-09-06 17:48

Raksta autorisei: Nu! Sensācija! Kāds stulbums vada KV "žurnālistus", atsaukties uz nejēgas putnu jautājumos, rakstīt novērojumus publiskā telpā! Kauns redaktoram un autorisei! Liels kauns!

2019-09-06 18:27

Mairīte Lakševica: Pat putni smejas par liepājniekiem, drošvien par Domi un citiem nejāgām. Lai smej

2019-09-06 20:05

Peķka: >Mairīte Lakševica
Mārīt, iedzer tabletīti un atpūtini savu vājo prātiņu!

2019-09-06 20:15

>Peķka: Izbaudi savus, ārsta izrakstītos līdzekļus, kas mazina personības dalīšanos! Prozit!

2019-09-06 20:56

Tfu: Kaut kādi apdalītie te savākušies. Cilvēks dzirdējis ko neparastu, bet ņergas iesmej.

2019-09-06 21:07

>Tfu: Va zālītes jau iedzēri?

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz