Ceturtdiena, 9. aprīlis Valērija, Žubīte

Liepājas pašvaldība pagaidām nekomentē VARAM ieceri atteikties no krāsns apkures

Liepājas pašvaldība pagaidām nekomentē VARAM ieceri atteikties no krāsns apkures
Foto: Ģirts Gertsons
10.06.2019 18:21

LETA

Kamēr izstrādā gaisa piesārņojuma samazināšanas rīcības plānu 2019.-2030.gadam, Liepājas pašvaldība nevar komentēt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ieceri atteikties no krāsns apkures, aģentūrai LETA pašvaldības vadības viedokli pauda Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Freidenfelde.

Līdz šim Latvijas Lielo pašvaldību savienība, tostarp Liepāja, ir sniegusi savus iebildumus un priekšlikumus esošajā rīcības plāna redakcijā.

Freidenfelde norādīja, ka atbilstoši izstrādātajām rīcības plānam, Liepājas pašvaldībai līdz 2021.gada otrajam pusgadam nepieciešams veikt grozījumus normatīvajos aktos, kas attiecīgi pilnvaros gaisa piesārņojuma samazināšanai noteikt stingrākas prasības.

Bet vispirms secīgi ir jāveic grozījumi valsts likumdošanā, pēc tam attiecīgi var paredzēt grozījumus arī pašvaldību saistošajos noteikumos. Piemēram, reģistra izveide iespējama tikai pēc grozījumu veikšanas normatīvajos aktos. Līdz ar to Liepājas pašvaldības rīcībā nav uzskaite par pilsētā esošajām siltumapgādes sistēmām, teica Freidenfelde.

Lai izvērtētu objekta pieslēgšanu centralizētās siltumapgādes sistēmai, potenciālajam klientam ir jāsazinās ar SIA “Liepājas enerģija”. Uzņēmums izskatīs siltumapgādes piegādes iespējas jebkuram objektam Liepājas pilsētā. Teorētiski tas ir iespējams jebkurā vietā, bet atsevišķos objektos tas var būt komplicēti un līdz ar to klientam finansiāli dārgi.

Pašlaik Liepājas pašvaldībai ir vairāki jautājumi, kā rīcības plānā iekļautās aktivitātes realizēt praktiski, piemēram, kā veikt krāšņu reģistra izveidi, CO2 emisijas uzskaiti un kā atbilstoši iedzīvotāju interesēm un iespējām veikt veco apkures iekārtu nomaiņu. Tāpat aktuāls jautājums ir par finansējumu un cilvēkresursiem ieceru īstenošanai, uzsvēra Freidenfelde.

Viņa stāstīja, ka jau tagad iedzīvotāji paši izvēlas centralizētās apkures iespējas. Kā liecina “Liepājas enerģija” dati, pēdējo trīs gadu laikā centralizētajiem siltumtīkliem pieslēgti 129 jauni klienti.

“Tostarp vēlamies minēt, ka rīcības plāns nosaka gaisa piesārņojuma samazināšanu arī citās jomās, tostarp veicināt energoefektivitātes pasākumu veikšanu daudzdzīvokļu mājās, valsts, pašvaldību ēkās un rūpniecības uzņēmumos, kā arī veicināt videi draudzīgu transporta attīstību utt.,” piebilda Freidenfelde.

Viņa norādīja, ka tās ir vēl lielākas iespējas uzlabot gaisa kvalitāti. Un Liepājas pašvaldība jau vairākus gadus aktīvi strādā pie šī jautājuma.

Viņa papildināja, ka desmit gadu laikā, kopš daudzdzīvokļu ēku atjaunošanu iespējams veikt ar Eiropas Savienības (ES) fondu līdzfinansējumu, liepājnieki ir visaktīvākie dzīvokļu īpašnieki Latvijā, kas ir atjaunojuši jau 114 daudzdzīvokļu ēkas. Arī jaunajā plānošanas periodā Liepāja ir aktīvākā pilsēta, iesniedzot visvairāk projektu – 83, jo ēku renovācija ļauj ietaupīt vidēji 45% siltumenerģijas un samazināt siltuma zudumus.

Tāpat iedzīvotājiem ir iespēja pieteikties atbalstam energoefektivitātes dokumentu izstrādei, saņemot pašvaldības līdzfinansējumu. Arī pašvaldība ir uzlabojusi energoefektivitāti lielākajā daļā pašvaldībai piederošo ēku, piebilda pašvaldības pārstāve.

Tāpat Liepājā tiek attīstīts videi draudzīgāks transports, rekonstruējot tramvaja līniju un iepērkot jaunus zemās grīdas tramvajus, izbūvējot velojoslas. Jau pašlaik Liepājas ielās kursē jaunie autobusi, kas ir videi draudzīgāki un aprīkoti ar jaunākās paaudzes Euro6 dzinējiem, kas samazina izmešu daudzumu un trokšņu līmeni pilsētā.

Kā jau ziņoja “Latvijas Avīze”, VARAM rosina atteikties no malkas apkures un pieslēgties centralizētai siltumapgādei gan Rīgā, gan citās lielākajās pilsētās, lai uzlabotu gaisa kvalitāti.

VARAM ir izstrādājusi gaisa piesārņojuma samazināšanas rīcības plānu 2019.- 2030.gadam, kas paredz, ka Rīgas, Liepājas un Rēzeknes iedzīvotājiem jānomaina malkas krāsnis un kamīni uz videi draudzīgākām apkures iekārtām, kā arī jāveicina centralizētās siltumapgādes sistēmas attīstība Latvijas pilsētās. Vecās un neefektīvās krāsnis būtu jānomaina līdz 2027.gadam. VARAM novērojusi, ka Rīgā ziemas periodā lielu daļu piesārņojuma rada individuālās mājsaimniecības, kas nav pieslēgtas centralizētajai siltumapgādei vai kam nav tādas iespējas to izdarīt.

Rīcības plānā ir paredzēts arī valsts atbalsts krāšņu nomaiņai, taču šis atbalsts tiks sniegts tikai tām mājsaimniecībām, kuras nav “tehniski un ekonomiski pamatoti” pieslēgt centralizētajai siltumapgādei. VARAM rēķina, ka šim nolūkam būs nepieciešami apmēram 15 miljoni eiro, taču, kur tos ņemt, nav zināms.

Atbilstoši VARAM plānam, pilsētās ar vissliktāko gaisa kvalitāti – Rīgā, Liepājā un Rēzeknē – būtu jāveido mājsaimniecībās izmantoto sadedzināšanas iekārtu reģistrs, tajās iekļaujot informāciju par kurināmo un iekārtu vecumu. Reģistrs būtu jāizveido gada laikā pēc tam, kad valdība būs veikusi nepieciešamās izmaiņas normatīvajos aktos. Turklāt pašvaldībām būtu jākontrolē, kas krāsnīs un kamīnos tiek kurināts.

Pašvaldības arī tiek aicinātas izvērtēt nekustamā īpašuma nodokļa sloga samazināšanas iespējas mājsaimniecībām Rīgā, Liepājā un Rēzeknē, kas izvēlas pieslēgties centralizētajai siltumapgādei.

VARAM iecere ir izsludināta Valsts sekretāru sanāksmē. Tiek plānots, ka septembrī šis plāns varētu tikt apstiprināts valdībā.

13 komentāri

2019-06-10 19:05

ja mūsu: deputāti šim piekritīs tad uz nākamām vēlēšanām lai necer.Ar to būs izteikts viss.Ir jābūt ar LIEPĀJNIEKIEM nevis pret LIEPĀJNIEKIEM,.

2019-06-10 19:29

muļķības!: Krāsnis un plītis jau nu noteikti nav paši lielākie gaisa piesārņotāji!!!

2019-06-10 19:51

voloģa: Kas tur ko komentēt, diagnoze tāpat skaidra.

2019-06-10 21:15

Kirza.: PILNĪGI IDIOTI!!!

2019-06-10 22:23

:(((: Godmanis nolikvidēja visos lauku ciematiņos katlu mājas, cilvēki milzu naudu tai laikā ieguldīja, lai daudzstāvenēs krāsnis iemūrētu un nenosaltu. Izskats drausmīgs ar n-tiem skursteņiem, un brīnums, ka no tā svara tās mājas nesabrūk. Ko viņiem tagad pavēlēs darīt? Un ja nākamam ministram atkal apsēstība ar krāsnīm uznāks? Ik pa 10-20 gadiem stellē radiatorus vai mūrē no jauna krāsni? Aiz visiem šiem murgiem taču ir cilvēki uz kuriem tiek eksperimentēts!!!

2019-06-10 22:38

Saimnieksa: Tāds švancis nekad nepiedzims kas man pateiks ar ko apsildīt man savu māju, lai tik pamēģina.

2019-06-10 23:06

investors: Drīz jau laikam pirdienam nodokli ar uzliks.

2019-06-11 01:42

Osītis,ozoliņš,bērziņš-pagalīte.: Man patīk tas idiotisma.Nu ne ko pielikt ne atņemt.Latvija rullē!Cilvēks bij speciāli sakrājis naudiņu lai nopirktu dzīvoklītī ar daudzkārt lēto malkas apkuri,lai pensijā esot var galus savilkt kopā.Še tev.Atkal izdomāja kā nokrāsot nabagam naudu.

2019-06-11 07:54

Ārprāta murgi !: Nu ja Vilnītis pieļaus Liepājā pieņemt šo lēmumu, tad tā ir viņa un pārējo deputātu krišanas stunda !! Var jau kaut kādus murgus tur izdomāt Rīgā,bet katrā pilsētā ir pašvaldība , kam jāvar par savu pilsētu pastāvēt !! Gaisa piesārņošana kā arguments neiztur nekādu kritiku un ir tikai tukš muldēšana ar ko grib piesegt kādas organizācijas ienesīgus darījumus !! Dzīvosim redzēsim kā mūsu deputāti pastāvēs un pratīs aizstāvēt no mūsu tēvu un vectēvu laikiem pārbaudītu lietu !!!!

2019-06-11 09:16

XXX: Nu re, uztaisīt teritoriālo reformu. Jaunos novadus vadīs partiju marionetes; par lauku cilvēkiem nevienam nebūs nekādas daļas. Stulbums stulbuma galā. Malka nu ir "briesmīga" gaisa piesārņotāja. VAi kāds ir mērījis, cik piesārņo atmosfēru mūsu valsts iepirktā vecā (citiem nederīgā) militārā tehnika ?

2019-06-11 10:28

:) :) :): LV debīlisms sit augstu vilni!!!!

2019-06-11 13:36

ricky: Pilnīgi galvu saspieduši, neļaus ar malku kurināt, bet vaļējo ogķlu termināli, kas pus pilsētu ar gļu putekļiem pārklās ļaus būvēt tepat Liepājā.

2019-06-11 16:22

dīvaini gan: Gružu kantoris viens - bez izvēles iespējām, tagad vēl siltumenerģijas kantoris būs viens - bez izvēles iespējām.... ļoti interesanti

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz