Trešdiena, 3. jūnijs Ineta, Inta, Intra
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Liepājas Veco ļaužu dzīvojamā mājā ienāk virtuālā realitāte

Liepājas Veco ļaužu dzīvojamā mājā ienāk virtuālā realitāte
Foto: Egons Zīverts
25.09.2019 15:38

liepajniekiem.lv

Liepājas Kultūras pārvalde sadarbībā ar ”Dirty Deal Audio” organizēja Latvijā unikālu pasākumu – apciemojot Liepājas Veco ļaužu dzīvojamo māju, senioriem pirmo reizi dzīvē bija iespēja ieskatīties un piedzīvot virtuālās realitātes pasauli un iepazīt Liepāju, kāda tā ir tagad.

Izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, organizatori sarūpēja senioriem iespēju doties nelielā ceļojumā, nokļūstot dažādās Liepājas vietās.

Jaunie mediju mākslinieki Māris Dejus un Paula Ostupe izstrādāja virtuālās realitātes īsfilmu, kurā skatītājs var izbraukt Liepājas tramvajā, nokļūt Pētertirgū, Zirgu salā, Jāņa Čakstes laukumā, uz Dienvidu mola, Liepājas ezera putnu vērošanas tornī un koncertzālē ”Lielais dzintars”, portālu liepajniekiem.lv informē Liepājas pilsētas Kultūras pārvaldes Attīstības projektu vadītāja Daira Bērtule.

Dažu minūšu laikā tiek apskatīta iespaidīgā koncertzāles ēka, izbaudīts Liepājas Simfoniskā orķestra koncerta mēģinājums un ”uzkāpts” arī uz skatuves, ieskatoties diriģentam un mūziķiem tieši acīs.

Tostarp tie seniori, kuri, izbaudījuši virtuālo ekskursiju pa Liepāju, bija gatavi ieskatīties arī dažādos citos 360 grādu video sižetos no visas pasaules, varēja doties peldē ar delfīniem, tūrē pa Parīzi, satikt savvaļas ziloni un kalnu gorillu un apskatīt pasaules skaistākās vietas.

Projekts ”Future Divercities” paredz ar mākslas starpniecību iekļaut, stimulēt un izglītot sociālās grupas, kuras jūtas izstumtas no sabiedrības, tādējādi veicinot pozitīvas sociālas pārmaiņas.

”Iespējams, ka seniori nav pirmā grupa, kura nāk prātā, kad runājam par virtuālās realitātes tehnoloģijām, taču, kā rāda pieredze visā pasaulē, virtuālā realitāte kļūst par noderīgu instrumentu, kas daudziem, arī vecāka gadagājuma cilvēkiem, rada pozitīvas pārmaiņas. Tādi pasaules piemēri, kuros ar virtuālās realitātes palīdzību tiek mazināta vientulība, attīstītas motoriskās un garīgās prasmes, novērsta uzmanība no pārmērīgām sāpēm un pat priekšlaicīgi diagnosticētas slimības, pārliecināja mūs, ka arī Liepājā senioru dzīvēs ir jāienāk virtuālai realitātei,” saka Liepājas Kultūras pārvaldes vadītājs Juris Jirgens.

”Tikšanās ar jauniem cilvēkiem, iepazīšanās ar jaunām tehnoloģijām, ar kādām seniori iepriekš nav sastapušies, dod jaunu pieredzi un paplašina informatīvo lauku. Liepājas Veco ļaužu dzīvojamās mājas iedzīvotāji ar nepacietību gaidīja iespēju ar jauno tehnoloģiju palīdzību ”paviesoties” vietās, kuras līdz šim nav redzējuši.

Vairāki seniori veselības problēmu dēļ ārpus dzīvesvietas nepārvietojas un nespēj iztēloties, kā pilsēta gadu gaitā ir mainījusies. Zināju, ka šī pieredze būs lielisks piedzīvojums,”

stāsta Veco ļaužu dzīvojamās mājas vadītāja Diana Bikova.

”Taču mani absolūti pārsteidza tas, cik ļoti viņi izbaudīja virtuālās realitātes dāvātās iespējas. Reakcija bija neticami emocionāla un saviļņojoša. Un, protams, ļoti milzīgs kontrasts ir vienā brīdī sēdēt ar adīkli rokās un pēkšņi no desmit metru augstuma vērot putnus virs Liepājas ezera,” viņa turpina.

”Lielākā daļa cilvēku izprot bērnu mijiedarbību ar tehnoloģijām. Tomēr kaut kas mazāk saprotams ir ietekme uz vecāka gadagājuma cilvēkiem un tas, kā viņi uz to reaģē. Atslēga ir pasniegšanas veidā – Liepājas 360 grādu tūri veidojām viegli uztveramu un nesasteigtu, lai seniori spētu kārtīgi apskatīt katru filmēto vietu un sajustu piederības sajūtu tām. Video radīts informatīvs, viegli uztverams, tostarp ierakstījām audio trīs dimensijās, lai klausītājs var lokalizēt skaņas telpu un objektus tajā un pieredze būtu absorbējoša,” par tehnoloģiskajiem risinājumiem skaidro jauno mediju mākslinieki Māris Dejus un Paula Ostupe.

Projekta īstenošanu atbalsta Liepājas pilsētas pašvaldība sadarbībā ar Eiropas Komisijas programmu ”Radošā Eiropa”.

Foto galerija

10 komentāri

2019-09-25 16:52

Leons: Liepājnieki varēja ceļot pa Liepāju? Sviestā!! Ceļojumu vecīšiem varēja sagatavot pa Kaliforniju vai Parīzi labāk!

2019-09-25 18:05

Skaisti,: Super laba ideja!

2019-09-25 19:13

comcom: Man gan liekas, ka šajā vecumā tas varētu sirmgalvjus slikti ietekmēt, demences pārņemtie jau tā slikti uztver realitāti un tagad vēl virtuālais ceļojums... jāprasa, kā viņi pa nakti gulējuši

2019-09-25 21:38

jā gan: Gribēju teikt to pašu ko -comcom-.Vecākiem cilvēkiem tādas virtuālās izklaides var izraisīt nopietnas veselības problēmas. Labāk varēja ar autobusu visus cilvēciņus, kuriem nav tuvinieki, 1x gadā aizvest kur pie dabas atpūsties. Nedomāju, ka maz naudas samaksāts firmai no mūsu makiem, un tas ir bezjēdzīgi. Teikšu fui sievietei, kura atbildīga par šī nama ļaudīm. Pasākums galīgi garām. Vismaz nama iemītniekiem ir prāta vairāk nekā domes ļaudīm, un atbildīgai personai par iemītniekiem, jo šajā "izklaidē", redzams, ka piedalījās ļoti maz cilvēku! Un pareizi darīja!

2019-09-25 22:15

Čerpatskis: Šo reklāmu apmaksā partija Jenotiba,sadarbībā ar Tēvzemi un pārdoto Brīvību. Ražots Eiropas savienībā, pēc Zaļo zemnieķeļu receptes.
Ak vai ku jauki Latvijāāāā!

2019-09-26 02:38

jēēēē: Vecīšu dzīve tagad pēc iepazīšanās ar 3D ir kļuvusi brīnišķīga - paplašinājies redzeslauks, iegūtas jaunas informācijas, normalizējies asinsspiediens, atkāpušas visas kaites un atgriezies dzīvesprieks! Un pats galvenais - iegūti jauni draugi, jo šie jaunieši taču tagad bieži apciemos vecīšus, aiznesīs cienastu un pakavēs viņiem laiku arī bez 3D billēm !!!

2019-09-26 09:06

zoja: Ko jūs variet ņemties ! Kāpēc vecīšiem būtu jāredz Kalifornija vai piedrazotā Parīze ! Varbūt šie cilvēki gadiem nav bijuši tajā pašā Liepājā , bet dzīvojuši savās istabiņās , varbūt ka viņiem bija interesanti paskatīties kāda pilsēta šodien izskatās ! Ka tikai pariet un nozākāt kādu pasākumu .

2019-09-26 11:21

milumil: Noderīgāk šiem vecajiem cilvēkiem būtu priekšnesumi, kādas filmas parādīšana vai cienasts...viņi taču nesaprot šīs jaunās tehnoloģijas, pilnīgi garām

2019-09-26 17:53

Sapnis: Virtuālās pensijas....

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz