Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Liepājniece staipa līķus Itālijas morgā. “Nekādu sekciju vai atvadīšanos!”

Liepājniece staipa līķus Itālijas morgā. “Nekādu sekciju vai atvadīšanos!”
Armijas konvojs izved ar Covid-19 mirušo zārkus no Bergamo. (Foto: Foto no www.open.online)
02.04.2020 06:00

Agnese Kuplēna

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Liepājniece Laura Gudēna strādā vienā no Parmas slimnīcām Itālijā, valstī, kur koronavīrusa epidēmija sasniegusi īstas drāmas apmērus.  Detaļas par darbu medicīnas iestādē Laura atklāt nedrīkst, bet ieskatu vīrusa pamatīgi skartajā reģionā, kur mīt jau 17 gadus, viņa mums labprāt sniedz.

Sāp mugura no mirušo cilāšanas

“Vispār man pienācās atvaļinājums, bija jau biļetes lidojumam uz Latviju, bet vienā dienā viss sagriezās kājām gaisā – robežas slēgtas, vīrusa izplatība nekontrolējama, izsaukums atpakaļ uz darbu… tikai šoreiz ne pašā slimnīcā, bet slimnīcas morgā…” stāsta Laura.

Ik dienu liepājniece slimnīcā reģistrē apmēram 40 miršanas gadījumus, no tiem vismaz 39 pacientiem nāve iestājusies no Covid-19 radītajām sekām un tikai vienam nāvi izraisījusi kāda cita kaite. Bet šī ir tikai vienas slimnīcas aina, kopumā Itālijā ik dienu no koronavīrusa mirst simtiem cilvēku, dzīvību zaudējuši jau ap 10 tūkstošiem Covid-19 slimnieku. “Šobrīd Itālijā ir vairāk nekā 92 tūkstoši inficēto, no kuriem tikai pēdējā diennaktī klāt nākuši ap 6000,” stāsta Laura, piebilstot, ka ap 70 tūkstošiem itāļu joprojām cīnās ar vīrusa izraisīto slimību.

L. Gudēna norāda, ka darbs slimnīcas morgā ir ļoti smags, jo mirušie ir jāliek maisos un jāizsniedz apbedīšanas birojiem, kas viņus iezārko un ved tālāk. “Morāli tas ir ļoti smagi, bet nu jau sāku pierast, tāpat fiziski esmu izmocīta, sāp mugura,” sieviete atklāj.

No Covid-19 mirušos morgā neģērbj, zārkus vaļā never un tuviniekiem nav iespēju no viņiem atvadīties. Līķus glabā cinkotā zārkā vai kremē. Sekcijas arī netiek veiktas.

Itālijas slimnīcās trūkst vietu pacientiem, tāpēc uz stacionāru tiek vesti tikai smagā stadijā nonākušie slimnieki, kuri visbiežāk neizdzīvo. “Mans onkulis arī divas nedēļas mocījās ar elpas trūkumu, klepu un augstu temperatūru. Neviens viņu nekur neveda. Tikai pēc īpašas plaušu pārbaudes, kurā secināja, ka skābeklis trūkst katastrofāli, viņu aizveda uz slimnīcu, kur viņš tagad ārstējas jau divas nedēļas,” Laura pastāsta. Covid-19 pārslimošana vidēji ilgst trīs nedēļas, tad veic atkārtotas pārbaudes, lai būtu droši, ka pacients izārstējies.

Jāatvadās arī no mediķiem

Vairums nodaļu slimnīcās pārveidotas tieši Covid-19 ārstēšanai, bet slimo arī ārsti. “Mūsu slimnīcā kāds brīnišķīgs ārsts, tā ap sešdesmit gadu vecs, nomira trīs dienu laikā. Dakteriem un māsiņām jāstrādā speciālajos aizsargtērpos, sejas maskās un dubultcimdos. Mums morgā ir auksti, tāpēc ir vieglāk izturēt šos kostīmus, bet nodaļās strādājošie izjūt diskomfortu. Tas tiešām nav viegli, arī man grūti elpot maskā visu dienu, bet nav variantu,” Laura pastāsta. Sieviete neslēpj, ka slimnīcā ir tāda pārslodze, ka mediķu personālam nereti nav laika pat aiziet uz tualeti, par ēšanu nemaz nerunājot. “Tie tērpi taču ir jānovelk un pēc tam jāvelk atpakaļ. Tas neiet tik ātri. Vieglāk ir neēst un neapmeklēt tualeti,” liepājniece skaidro.

Beidzot itāļi esot sākuši aptvert situācijas nopietnību, bet pirms tam daudziem likās, ka uz viņiem tas neattiecas. Laura stāsta: “Piemēram, Lombardijā, kad sērga jau bija sākusies, pensionāri ar organizētu busiņu devās uz blakus ciemu dejot!”

Itāļu dzīves stilu nav viegli mainīt, jo viņi ir komunikabli, aktīvi un atvērti ļaudis, taču tagad aizliegumi ir bargi. “Ja tev nav attaisnojoša iemesla atrasties uz ielas vai savā automašīnā, policija izraksta sodu. Ja ej uz veikalu, tad pēc iepirkšanās ir jāuzrāda pirkuma čeks. Ja pārvietojies, lai tiktu uz darbu vai no tā, policija sazinās ar darbavietu un noskaidro, vai informācija atbilst patiesībai. Citādi nevar. Cilvēki pirms tam bija pārāk vieglprātīgi. Katram ģimenē vai draugu lokā ir kāds mirušais vai vismaz saslimušais,” liepājniece raksturo situāciju Itālijā.

Veikaliem iesaka mest līkumu

Laura iesaka saviem tautiešiem Covid-19 pandēmijas laikā izvairīties tieši no veikaliem, kas esot lielākais vīrusu perēklis. “Pati pēc katra veikala apmeklējuma pie mājas novelku virsdrēbes, visus pirkumus un iepirkumu maisiņu dezinficēju un tikai tad kāpju pāri mājas slieksnim. Visas drēbes uzreiz metu veļas mašīnā un mazgāju,” viņa padalās. Veikalos Itālijā tagad klientus ielaiž tikai kontrolētā skaitā, pārējie stāv uz ielas un gaida savu kārtu. Izņēmums ir medicīnas darbinieki, kam ir darba kartītes, ar kurām viņi tiek veikalā bez rindas. Svētdienās visi veikali ir ciet, pat aptiekas slēgtas.

“Tas vīruss nav izdomāts. Tas patiešām ir īsts un ļoti bīstams. Cilvēki, ievērojiet karantīnu un neizturieties pret to vieglprātīgi!” pie liepājniekiem vēršas Laura, kas cer pēc vīrusa pandēmijas beigām atkal atbraukt uz savu dzimto Liepāju.

Saistītie raksti

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz