Trešdiena, 26. februāris Mētra, Evelīna, Aurēlija

Liepājnieki: Bez īstas egles smaržas nav iedomājami Ziemassvētki

Liepājnieki: Bez īstas egles smaržas nav iedomājami Ziemassvētki
Foto: Ruslans Šuļga
20.12.2017 07:15

liepajniekiem.lv

Jo tuvāk nāk Ziemasssvētki, jo aktīvāka kļūst šo svētku galvenā atribūta – eglīšu un to zaru – meklēšana un tirdzniecība. Protams, ne katrs var nokļūt mežā, lai likumīgi nocirstu eglīti, tādēļ jādodas uz kādu no tirdzniecības vietām pilsētā. Un tādu ir gana. Tāpat piedāvājuma klāsts plašs – no miniatūrām podiņos stiprinātām kompozīcijām eglītes formā un ap pusmetru lielām eglītēm līdz vairāku metru skaistulēm. Turklāt gan pašmāju, gan sudrabeglēm, pārliecinājās portāls.

Liepājas Pētertirgū vien vairākos desmitos stendu var iegādāties Ziemassvētku galvenos atribūtus. Nikolajs piedāvā visdažādākā lieluma un veida zarus – ar čiekuriem un bez, sudrabegļu un parasto egļu. Viņš neslēpj, ka zari uz Liepāju atvesti no Kalvenes puses: ”Nu jau kādu nedēļu ļaudīm ir interese par svētku atribūtiem, un ar katru dienu tā tikai aug. Ir cilvēki, kuriem cena nav svarīga – noskatās sev tīkamāko zaru. Citi pameklē ko lētāku. Visvairāk uz cenu skatās pensionāri. Bet tādēļ jau esam atveduši dažādus zarus, lai katrs var atrast sev piemērotāko.”

”Mums ir ne tikai no Gramzdas mežiem atvestās eglītes, bet arī no Norvēģijas ievestās baltegles,” stāsta Olita: ”Gaumes ir ļoti dažādas. Daudzi vēlas ļoti mazas eglītes, bet tādu nav daudz.” Taču ja kociņu kaudzē labi paskatās, var atrast apmēram 50 līdz 70 cm augstu eglīti, kas maksā 2 eiro. Protams, var jau arī karalieni par 35 eiro, atzīst Olita.

Taču viņa novērojusi, ka

visbiežāk liepājnieki izvēlas eglīti cilvēka augumā: ”Tādas ap pusotru metru. Tās visbiežāk eglītes iegādājas ģimenes – gan māmiņas ar bērniem, gan tēti ar atvasēm. Savukārt vecāka gada gājuma ļaudis priekšroku dod mazajām eglītēm.”

Pašā Pētertirgus žoga malā pie Rakstvežu ielas greznojas prāvas sudrabegles. Tirgotājs Ģirts neslēpj: ”Šīs no Dānijas.” Pircēju netrūkstot: ”Cilvēki labi pērk, jo egles skaistas. Turklāt neber skujas nost tik ātri kā no mūsu mežiem atvestās.” Jāpiebilst, ka arī cena ārzemniecēm nav astronomiska – no 25 līdz 30 eiro par divmetrīgu karalieni.

Jautāts, kādi ļaudis visbiežāk izvēlas ārzemnieces, Ģirts atzīst, ka ne vien ģimenes ar bērniem: ”Arī cilvēki cienījamos gados. Jo egles patiesi skaistas.”

Stendos, kur siltajā gadalaikā smaržo ziedi, nu rindām vien rotājas mazmazītiņas no svaigām skujām veidotas eglītes.

Kundzes kautrīgas, nevēlas nosaukt savus vārdus, taču labprāt dalās kociņu veidošanas noslēpumos. No zariņiem izveido miniatūras eglītes formas kompozīciju, ko ”iedēsta” podiņā ar ģipsi. ”Ģipsis sacietē praktiski momentā,” tā viena no miniatūro eglīšu darinātājām: ”Aptuveni pusstunda nepieciešama kompozīcijas izveidei. Otra pusstunda izrotāšanai.”

Otra kundze oponē, ka tik ātri jau darbiņš nevedoties gan. Viņai kompozīcijas izveidei esot nepieciešama aptuveni stunda.

Arī paši eglīšu tirgotāji izvēlas dabīgus kociņus. Olitai pašai mājās nepieciešama dabīgā eglīte:

”Lai būtu skuju smarža un līdz ar to svētku sajūta!”

Tāpat Ģirts, kaut arī savās mājās eglīti vēl nav paspējis ienest, teic, ka tā noteikti būs. Un ārzemniece, jo pats teju vai iemīlējies garajās un maigajās skujās: ”Skaistāka par mežā atrasto un smaržo skaisti.”

Uzrunātie eglīšu pircēji visi kā viens atzīst, ka viņiem svētku sajūtas radīšanai nepieciešama dabīgā eglīte. ”Mazu bērnu man vairs nav, tādēļ meklēju pavisam nelielu eglīti, kam gana vietas dzīvoklī,” tā liepājniece Anita. Taču viņa uzsver, ka eglītei noteikti jābūt īstai: ”Prieku taču arī pašiem vajag. Un rotāšanas procesu. Un galu galā dāvanas tomēr liekam zem egles. Ar zaru vien mums vēl nepietiek. Un plastmasas? Vai mums jau tā nav par daudz plastmasas apkārt?”

Lūkojamies uz dabīgo eglīšu grēdu, sastopam Vivitas kundzi: ”Ļoti gribas egli ar skaistajām plakanajām skujām, kas ilgi nenobirst. Bet dārgas tās svešzemnieces. Un kuplas – aizņem daudz vietas. Bet es uz galda vēlos likt.” Viņa izvēlas nepilna metra augstu eglīti. Bet īstu: ”Ik gadu mājās nesam dabīgo egli. Obligāti! Mums svarīgs dabīgums. Un vienreizējā smarža, ko eglīte ienes mājās.”

Pie tās pašas kociņu grēdas sastopam arī Ingrīdas kundzi. Saskaitījusi makā sīknaudu, viņa izvēlas aptuveni metru garu kociņu:

”Cik jau nu vairs eglīte dzīva, par cik nocirsta, bet tādu izvēlamies katru gadu. Visu mūžu tā esmu darījusi. Ne vien bērniem un mazbērniem, bet arī pašu priekam. Kuram tad nepatīk dzīva egle! Skujas birst? Nu un tad! Priekš tā taču ir putekļu sūcējs!”

Turklāt Ingrīdas kundzei nav problēma, kur pēc svētkiem likt eglīti: ”Mums ir krāsniņa, eglīti sakurinām. Un skujas izberam pa dobītēm.”

Portāls jau informēja, ka ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir tiesības akciju sabiedrības ”Latvijas Valsts meži” valdījumā esošajos mežos nocirst sev vienu eglīti. Vien tas jādara zem elektrolīnijām un grāvmalēs. Nevar eglīti noskatīt un cirst jaunaudzēs. Un nevar to darīt privātajos mežos.

Foto galerija

18 komentāri

2017-12-20 09:38

Mans domā tā: Muļķības :) Ja arī rotāt, tad eglīti podā, ko pēc tam var iestādīt. Nevis mirušos kokus, kā skujas pēc tam piesārņo visus stūrus. Bet eglīšu smaržu var sasmelties mežā.

2017-12-20 09:50

To Manas domas tā: Ekoloģiskā mode nosaka, ka stilīgi ir pirkt podiņeglīti nevis cirstu egli. Tirgotāji zibenīgi pielāgojas patērētāju pieprasījumam un tirgo eglītes podiņos, kas izskatās videi draudzīgas, bet patiesībā pārstādīšanai nav paredzētas. Ja pa īstam esi zaļi domājošs un neskrien pakaļ modei, dodies mežā un pats nocērt mazu eglīti. Tas būtisku kaitējumu videi nenodarīs, saka biedrības «Zaļā brīvība» vadītājs Jānis Brizga.
Muļķība esi Tu!

2017-12-20 10:35

Mans domā tā: Un man arī stipri vienalga ko kāds anonīms te domā par manu domu :) man ir privātmāja meža ielokā un Ziemassvētkos man ir lieliskas sajūtas redzēt eglītes mežā, nevis skujiņas mājās:)

2017-12-20 13:12

nav labi: es jau 5 gadus perku egles podos un no 5 darza veiksmigi ieaugusas 4!, nav slikts raditajs.. ja katrs tagad skries meza cirst egli - padomajiet kads cipars pat ja tas pat butu 1% no visiem Latvijas iedzivotajiem, un ta katru gadu, pilnigi bezjedzigi iznicinati koki, sekojot kaut kadam kaprizem uz mēnesi...

2017-12-20 14:01

hh: Es arī nepērku beigtas eglītes un uz kakla nenēsāju lapsas līķi.

2017-12-20 14:36

To mans domā tā: Varbūt tas meža ieloks vēl atrodas blakus ziemassvētku vecīša mājām un tur skraida ziemeļbrieži? Iedzer tabletīti un ej pagul, savādāk visādas muļķības gvelz-tava IP adrese tevi nodod.

2017-12-20 14:45

Griņnnņč: Kāpēc izdzēsa manu komentāru, par to ,ka Man vienalga par Ziemassvētkiem? Es iedzeršu visāri un būs viss normāli.

2017-12-20 14:45

Griņnnņč: Kāpēc izdzēsa manu komentāru, par to ,ka Man vienalga par Ziemassvētkiem? Es iedzeršu visāri un būs viss normāli.

2017-12-20 14:46

beigtai eglei: Tik iedomājies, ka no beigtas egles gatavots ir arī galds,mēbeles,grāmatas utt. Norautu kabaci arī nevar ēst-tas ir beigts. Ieejiet mežā un paskatiet pēc jaunaudžu kopšanas-tur mētājās nozāģētas miljoniem retinātu eglīšu.

2017-12-20 16:18

Be: Nava darba puikam ,es te domaju pa eglem pa 5 euro :) smiekls nak

2017-12-20 16:34

hohoho: man pilnīgi pofig visa tā smarža

2017-12-20 16:42

Hillbilly: žēl kociņa, tāpēc iztieku bez eglītes.

2017-12-20 16:55

rakaris :): ko jūs ļaudis uztraucās par eglēm priekš ziemassvētkiem , latvijas meži gāž nost tūkstošiem hektāriem mežu , lai rimšēvics varētu priecāties par latvijas IKP un ekonomikas sildīšanu , vot tur ir jāuztraucas , ka kaut kas neatdziest !!!

2017-12-20 18:52

hubbabubba: Man arī ļoti žēl tās nozāģētās eglītes , bet kā gan ziemsvētkos bez eglītes. tad nu eju uz mežu , nozāģēju , pārvelku mājās , izpušķoju , tad apsēžos un raudu , raudu , raudu ... Tik ļoti žēl ..:)

2017-12-20 20:02

egle: Cilvēku aprobežotībai nav robežu .
Atradušies zaļi domājošie.
.. nu ko ..
kā tad ar vistu spārniņiem , cūkas cepeti , olām utt.
kā tad arplastmasa maisi'miem....
Dabiski ir dzīvot dabiski !

2017-12-21 05:12

propper: Atradušies zaļi domājošie.A citās krāsās nedrīkst domāt?Kaut kāds stulbums ar to zaļo!

2017-12-21 08:34

Biju pēc aglītes.: Diez tie zaļi domājošie ir paši pabraukuši pa mežiem? Bija brīvdienās Skaists laiks pabraukājām ar bērniem pa Liepājas rajona mežiem, Sikšņu-Ječu, kā arī Bārtas apkārtnē visi pameži un grāvmalas izzāģētas un ceļmalās sakrautas kaudzē (jo šķeldai taču ir cena). Un te pa dažiem kvartāliem pabraukājot uz tiem zaru kalniem paskatoties, diez vai kaut vai katrs Latvijas iedzīvotājs pārnesot sev prieciņām eglīti mājās mažak kaitē cik viens meža īpašnieks attīrot savu mežu...

2017-12-21 21:50

Džizefīne: Vienu egli vīrs podā nopirka pirms 2 gadiem. Iestādijām ar visu podu(!) māsai dārzā, pagājušajos ziemassvētkos izņēmām un atkal priecājāmies. Šogad gan nopirkām mākslīgu

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli