Piektdiena, 28. februāris Skaidrīte, Justs, Skaidra

Liepājnieki pilsētā vēlas individuālus, krāsainus un sakoptus apstādījumus

Liepājnieki pilsētā vēlas individuālus, krāsainus un sakoptus apstādījumus
Foto: Komunālās pārvaldes arhīvs
04.09.2019 16:26

liepajniekiem.lv

Ir apkopoti iedzīvotāju aptaujas par pilsētas apstādījumiem rezultāti – saņemti vairāki simti dažādi ieteikumi un priekšlikumi, tos izvērtē un ņems vērā darba grupa, kas izstrādā apstādījumu attīstības koncepciju 2020.-2024. gadam, informē Komunālās pārvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls.

Aptaujā uz septiņiem jautājumiem kopumā atbildējuši 103 respondenti. Aptaujas anketa no 15.jūlija līdz 5.augustam bija pieejama internetā un pilsētas domes Apmeklētāju pieņemšanas centrā.

Aptauju organizēja jaunās apstādījumu attīstības koncepcijas izstrādes darba grupa, tāpēc ikviens bija aicināts novērtēt iepriekšējā perioda apstādījumu koncepcijas rezultātus, to, kādi apstādījumi ir pilsētas mikrorajonos, kādi pasākumi veicami, lai pilsētu padarītu zaļāku, kā arī sniegt savus priekšlikumus par apstādījumu uzlabošanu.

Darba grupa šobrīd izvērtē aptaujas priekšlikumu un ierosinājumu īstenošanas iespējas no pilsētas plānošanas, finanšu pieejamības, apstādījumu uzturēšanas un citiem skatupunktiem.

Liepājnieki kopumā pozitīvi novērtējuši apstādījumu koncepcijas 2016.-2019.gadam ietvaros īstenotos projektus.

No 13 jaunajiem objektiem, kas izveidoti iepriekšējos četros gados, rožu dobju papildināšanu Rožu laukumā un pie Gulbju dīķa, Akmens dobes atjaunošanu, arī vertikālos puķu podus pie Gulbju dīķa un puķu kastes uz laternu balstiem un Tirdzniecības kanāla margām pozitīvi novērtējuši vairāk nekā 80 procenti aptaujas dalībnieku.

Arī esošās zaļās teritorijas, piemēram, parkus, skvērus, laukumus, atsevišķās puķu dobes un ziedošos objektus, kas ik vasaru tiek izvietoti pilsētā, lielāko daļu no visiem respondentiem apmierina.

Vērtējot apzaļumošanu un labiekārtošanu pilsētas mikrorajonos, respondentu atzinību izpelnījusies Vecliepāja, Dienvidrietumu rajons, Jaunliepāja un Ezerkrasts. Taču par Jauno pasauli, Zaļo birzi, Tosmari un Karostu daudziem “Nav viedokļa”. 

Respondenti bija aicināti novērtēt arī tos darbu veidus, kuru rezultātā pilsēta top zaļāka un pievilcīgāka. Kā jau varēja prognozēt, visbiežāk pozitīvi novērtēta puķu un apstādījumu ierīkošana publiskajā ārtelpā, koku stādīšana un zālienu atjaunošana. Šie tad ir galvenie virzieni, kuros pašvaldībai, kā netieši norāda aptaujas dalībnieki, vajadzētu strādāt arī turpmāk.

Koncepcijas izstrādes darba grupa, kuras sastāvā ir Būvvaldes, Komunālās pārvaldes un citu iestāžu speciālisti, pirms aptaujas bija sagatavojuši piedāvājumu, kopumā septiņu pilsētas objektu apkārtnes labiekārtošanai, pārveidei vai jaunu apstādījumu izveidošanai.

Aptaujas dalībnieki tika aicināti sniegt vērtējumu par katra priekšlikuma aktualitāti.

Aptuveni 80 procenti aptaujas dalībnieku kā aktuālākās turpmāk sakopjamās vietas novērtējuši Teātra skvēru Teātra ielā 2, dobi Kūrmājas prospekta galā, kas ved uz pieminekli, un skvēru Raiņa ielas galā pie pārbrauktuves.

Darba grupai šobrīd ir vēl vairākas citas idejas par jaunu apstādījumu izveidošanu, bet līdz koncepcijas izstrādes beigām par tām turpināsies diskusijas.

Aptaujas dalībnieki, atbildot uz trīs atklātajiem jeb brīvajiem jautājumiem ir devuši arī daudzus savus ieteikumus un idejas.

Piemēram, katrā pilsētas mikrorajonā veidot apstādījumus ar atšķirīgu krāsu gammu, izvietot ziedu skulptūras kaijas, futbola bumbas, tenisa raketes, velosipēda, vilciena, kuģa, jūras vilņa, dzintara vai cita ar pilsētas tēlu saistītā formā.

Kāds ir rosinājis ar augiem atsvaidzināt pilsētas robežzīmes virzienā uz Klaipēdu un Grobiņu.

Vēl cits novēlējis atšķirties no citām pilsētām un novadiem. “Ja Dobelei ir ceriņi, Cīravai rododendru dārzs, Rucavas centrā – unikāla magnoliju kolekcija, tad Liepājai varētu būt rozes un piejūras dabai raksturīgas smilgas.”

Visi ieteikumi ir apkopoti tematiskās grupās. Pēc šāda kopsvilkuma redzs, ka liepājnieki kopumā vēlas, pirmkārt, vairāk, plašāk, košākus un daudzveidīgākus apstādījumus, otrkārt, uzlabot esošo apstādījumu kopšanu.

Nepieciešams arī apstādījumus paplašināt ar citu labiekārtojumu – soliņiem, gružkastēm, bērnu laukumiem, velonovietnēm utt.

Ceturtkārt, nedrīkst aizmirst par jaunu koku stādīšanu.

Lai pilsēta kļūtu zaļāka, cilvēki vēlas, lai viņus šajā darbā iesaista un izglīto, piemēram, talku veidā, aicinot palīgā kaimiņus un bērnus, motivējot iedzīvotājus ar dārznieka padomu, labiem piemēriem, konkursiem un piešķirot augu “sēklas vai citus resursus”.

Apstādījumu attīstībai nepieciešams piešķirt arī atbilstošu finansējumu, uzskata daži aptaujas dalībnieki.

Šajā rudenī deputātiem izskatīšanai un apstiprināšanai paredzēts iesniegt Liepājas pilsētas apstādījumu attīstības koncepcijas projektu 2020.-2024.gadam, kas pēc deputātu pozitīva lēmuma tuvākajos gados kļūs par pamatdokumentu pilsētas apstādījumu struktūras pilnveidošanai, uzturēšanai un tam nepieciešamo budžeta līdzekļu plānošanai.

Jaunā apstādījumu attīstības koncepcija nepieciešama, jo šogad beidzas koncepcijas 2016. – 2019.gadam termiņš.

Visu apstādījumu un zaļo teritoriju veidošanas un uzturēšanas pakalpojumu kopējās izmaksas Liepājā:

 

2015.g.

EUR ar PVN

 

2016.g.

EUR ar PVN

 

2017.g.

EUR ar PVN

 

2018.g.

EUR ar PVN

 

406 437

 

454 119

 

476 790

 

499 710

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli