Pirmdiena, 6. aprīlis Filips, Vīlips, Zinta, Dzinta

LiepU var zaudēt universitātes statusu

LiepU var zaudēt universitātes statusu
Foto: Ruslans Šuļga
02.01.2020 06:40

"Kurzemes Vārds"

Saskaņā ar nesen izvirzītajiem Izglītības ministrijas (IZM) kritērijiem universitāšu statusam neatbilst Daugavpils un Liepājas augstākās mācību iestādes. Tādu piedāvājumu izteikusi darba grupa, kuras priekšgalā ir Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens.

Izglītības ministrijas direktora vietniece augstākās izglītības jomā Dace Jansone “Kurzemes Vārdam” skaidro, ka jaunie kritēriji paredz vismaz 4000 studentu. Universitātei ik gadu jāpiešķir doktora grādi jomās, kurās tā atbilst starptautiskām prasībām, kā arī jāpierāda sava zinātniskā darbība ar starptautiski atzītām publikācijām. “Taču šie kritēriji nav akmenī kalti. Mēs izvērtēsim katru kritēriju kontekstā. Ja institūcija uzrāda augstākus rādītājus citos kritērijos, tad sarunas procesā varam izpētīt šo kritēriju savādāk.” Dace Jansone skaidro, ka šis ziņojums ir tikai pirmā versija, kas iesniegta apspriešanai. Līdz 10. janvārim IZM gaida universitāšu rektoru komentārus un viedokļus, pēc kuriem tālāk tikšot izvirzīta ziņojuma nākamā redakcija.

“Uz šo jautājumu jāskatās plašākā perspektīvā, arī starptautiskā kontekstā. Kas ir universitāte, kas – augstskola. Ir jābūt atbilstošiem rādītājiem, lai noturētu savas pozīcijas attiecīgajā statusā. Sarunas par augstākās izglītības institūcijām aizsāktas jau pirms pāris gadiem,” skaidro IZM pārstāve.

Liepājas Universitāte savus komentārus “Kurzemes Vārdam” sniegs līdz janvāra vidum. “Pagaidām par šo jautājumu nevaram diskutēt, tā kā vēl nekas nav zināms,” skaidro mācību iestādes sabiedrisko attiecību speciāliste Simona Laiveniece.

Iepriekš Liepājas Universitātes rektore Dace Markus “Latvijas Avīzei” uzsvēra: ”Zaudēt universitātes statusu nelielā studentu skaita dēļ ir sāpīgi un pazemojoši, skaidri zinot, ka iedzīvotāju skaits Latvijā ir būtiski samazinājies. 

Izstrādājot koncepciju par augstskolu tipoloģiju, nevienā no darba grupām netika iekļauts ne Liepājas, ne Daugavpils Universitātes pārstāvis, tādēļ neticu arī solījumam par esošo nosaukumu saglabāšanu.

Nosaukumu maiņas dēļ nemainīsies augstākās izglītības iestāžu skaits, tātad tā nav resursu konsolidācija. Mēs iesakām nevis turpināt sadrumstalot resursus, bet tos apvienot.

Jau kopš deviņdesmito gadu sākuma ir ideja par spēcīgas Kurzemes universitātes izveidi, šo domu atbalsta arī Liepājas pilsētas vadība. Liepājā darbojas daudzas augstskolu un koledžu filiāles, iespējams arī veidot vismaz konsorciju ar Ventspils Augstskolu.

Drosme mums ir, bet vajadzīga politiskā griba, lai nevis bremzētu abās universitātēs sākto, bet attīstītu augstāko izglītību, veidojot spēcīgu universitāti.”

39 komentāri

2020-01-02 08:09

Students: Ja Liepāja zaudēs Universitāti, tad jaunieši te vispār vairs nebūs, pat ja tā nav labākā un ar iespējām bagātākā, tad vismaz viņa ir un kāds noteikti tur katru gadu ies, lai tik nebūtu jādodas uz Rīgu...

2020-01-02 08:56

Grūti dumjam būt: Malači. Slēdzāt RPIVA un nu arī LiepU iespējams aizvērs. Kur lai mācās gudri studenti kas mācās budžetā un nevar atļauties dzīvot Rīgā vai Jelgavā? Kur pasniedzējus izsūtīsiet?

2020-01-02 09:22

mans s viedoklis: Padaudz to fiktīvo melno studentu kas atbraukuši dabūt uzturēšanās atļauju itkā "studējot". Skolas uz to pelnija. Bizness

2020-01-02 09:29

Gudrons: Liepājas pedagoģijas akadēmiju nosaukt par universitāti bija viena no lielākajām politiskajām kļūdām, tāpēc tagad pašiem jākaunās un jāmocās ar šo statusu. Gribēšana it ka būtu,varēšanas nav. IzM vajadzētu izbeigt šo māžošanos.

2020-01-02 09:31

Neviens jau nedomāja..(vai ne?): Re ,kā !!! Acīgi valdības vīri !! Pamanīja ,ka ir ko nolikvidēt,vai ne !!! Tad jau .ka rādītāji vairs nav, veidojas viegli risināma problēma- klapē ciet un viss un Liepājas pensionāri rullē,jo jaunatnes jau tagad tik tikai ir,kamēr vēl studē institūtā !!! Interesanti kā Ašeradena kungam un "raibajam" izglītības ministru kolektīvam neizdevās šādas iezīmes ieraudzīt agrāk- tādas lietas nenotiek ne vienas dienas,ne viena gada laikā!! Kāpēc nekas netika darīts jau agrāk,lai augstskolas saglabāšanu sekmētu un domātu par augstskolas atbastīšanu un saglabāšanu!!! Nu redzēs kā Vilnīša kungs reaģēs uz tādu faktu, un cik reāli kaut ko darīs lai šo nepieļautu! Ja mēra krēslā sēdētu Seska kungs( atvainojos Vilnītim),es domāju,ka viņš visiem iespējamiem veidiem censtos to novērst!! Bet nu katram vadonim savs piemineklis !!

2020-01-02 09:35

Phe: Rīgas idiņu kārtējās izdarības.

2020-01-02 09:39

Tele5: Nevajadzēja mērkaķoties! Kāda Universitāte???!!! Pedagoģiskais institūts. Un tas pats aiz ausīm pievilkts. Līmenis zem katras kritikas. Pēc būtības diplomu tirdzniecības točka Pakistānas iedzīvotājiem ar sliktām angļu valodas zināšanām.

2020-01-02 09:39

Benediktīns: Paskatoties uz savu paziņu loku, kādi tur pēdējā laikā to pasākumu ir beiguši, labāk lai taisa ciet.....Kādreiz tur tiešām bija grūti mācīties un bija kvalificēti speciālisti, tad tagad tur iet tikai dēļ papīra un ķeksīša. BSA Nr.2

2020-01-02 09:40

Students: Kāds rakstu izlasīja??? Tak runa ir par NOSAUKUMU nevis skolas likvidēšanu. Nu nebūs Universitāte, būs Augstskola kā Venstspilī. Par ko cepiens?

2020-01-02 10:06

studenta tētis: Daļēji var piekrist par izglītības kvalitāti. Bērns 2 gadus nomācījās ar IT saustītā specialitātē. Regulāri sekoju līdz mācību vielai un veidu un mērķus kā tika veikti dažādi darbi. Ārprāts!!! Zem katras kritikas, ja 2 gadu laikā tik to vien iemāca, tad nezinu ko tas jaunietis ir spējīgs pēc diploma iegūšanas. Vēl tas, ka lielākā daļa kursa darbu un visādi sesiju darbi ir 100% copy&paste no interneta (dažreiz pat tikai no viena materiāka), un pasniedzējs to visu novērtē pāt neiedziļinoties un pārsvarā ar labu vērtējumu.

2020-01-02 10:14

Vārds Uzvārds: Me jau nosaukumā ir starpība, bet saturā. Kamēr nebūs normāls saturs, neies tur mācīties, neatkarīgi no tā kāds nosaukums.

2020-01-02 10:27

A: Taču šie kritēriji nav akmenī kalti!.... Tas vairāk velk uz to ja pareizie cilvēki satiksies un pareizas summas sadalīs, būs jums universitāte!

2020-01-02 10:47

Students: Cilvēki nešokējieties par to cik augstskolas/universitātes dod studentiem... Ja domājiet, ka Rīgā kas savādāks, tad rupji maldieties, protams, ka atkarīgs arī kāds pasniedzējs priekšā stāv, tomēr lielākā daļa vēlēsies noslaukt naudu no studenta, redzot, ja tas nav viņa priekšmets, vai grūti iet ar to. Pat ja katrs kurs katru gadu nenoliek to priekšmetu, vadība uz to neskatīsies un nedomās pat, kāpēc tā ir un kur ir problēma... Pīlēna kungs varētu atvilkt uz Liepāju gudrus cilvēkus, vai motivēt jaunos mācīties un nākt šeit, Liepājā mācīt nākamās paaudzes.

2020-01-02 11:40

Nu, lūdzu: Slēdziet tak ātrāk to imigrantu putekļusūcēju, kamēr vēl nav pilna Liepāja ar indiešiem un pakistāniešiem! Tāpat tak viņa drīz bankrotēs, bet savu mello darbu vēl paspēs paveikt :(

2020-01-02 12:41

ONTŪNS: Biju uz izlaidumu . Nobrīnijos kās tik tur netiek mācīts Fotogrāfi izrādas ar, soc ,darbinieki ( TĪRI LIEK LAI PAPĪRS BŪTU - KURSĀ VECAS SIEVAS UN BABUĻI ) vēl kaut kādi dīvainie bija ,bet es neklausijos .Kursā pa 6-8 cilvēki

2020-01-02 13:25

eva: sen tā vajadzēja''kas viņa par universitāti.

2020-01-02 14:06

Ronis 45: Katra augstskola ir tik vērta, cik tās pasniedzēji !

2020-01-02 14:56

Maigonis Ziedonis: Kamēr pasniedzēja intelektuālais darbs tiks atalgots daudzkārt zemāk par ķieģeļu pienesēja darbu, tikmēr būs pilna universitāte ar kundzēm labākajos un vairs ne tik labos gados, kas izmisīgi centīsies dabūt vairāk stundu, lai savilktu galus. Pie tam kundzes labi zin, ka pilnvērtīgi pasniegt viņas nevar ne piekto daļu no sagrābtajām stundām, un rezultāts ir tas, ko apraksta studenta tētis. Jāslēdz bezjēdzīgās programmas un jāsaka "sveiki" 75% no kundzēm, bet palikušie studenti jāmāca pilnvērtīgi, par to maksājot normālu algu

2020-01-02 15:08

yolo: Liepāja sen jau visu ir zaudējusi

2020-01-02 15:55

Trīne: Pilsētu bez Universitātes varētu saukt par sādžu. Te daudz dīvānā pirdēju, kas nesaprot ko gvelž. Tad ejiet un pasniedziet kādu lekciju. Vispasaules gudrie salasījušies. Pakestānieši nepatīkot. Man Jūsu dir...na nepatīk!! Un?

2020-01-02 15:56

qwerty: Sen jau šai skolai (nevis augstskolai) vajadzēja atņemt statusu. Tā ir PARODIJA par augstskolu, sākot ar vadītāju pensionāri, beidzot ar programmām un kvalitāti, kuras NAV! Nesaprotu tos jauniešus, kuri , izšķērdējot laiku tādā SKOLĀ mācās vispār! Auni!Normāli uzņēmēji par šādas SKOLAS asolventiem smejas, jo , diemžēl , vērtības absolventiem NAV!

2020-01-02 16:02

Ex Students: Universitātes statuss šai iestādei galīgi nepiedien.
Nemāca praktiski neko. Vienkārši jāsēž, lai galā ir diploms.
Es,personīgi, tur sēdēju tikai diploma dēļ. IT reklāmas jomā man zināšanas izrādījās vairāk par maniem pasniedzējiem. Diploms lieti noder darba tirgū, diemžēl, neko citu LiepU man nav sniedzis.

2020-01-02 16:17

dibens: Man paziņai tur meita "izmācījās" - izmocīja par 5t diplomu un tagad strādā veikalā pie kases :) Tāda izglītība noderētu tiem ar vidusskolas izglītību, kam jau ir sava profesija un darbs, bet diploms vajadzīgs pašapziņai, ne karjerai.

2020-01-02 19:04

lapsa: dibens: labāk lai paziņas meita strādā veikalā pie kases, ja reiz "izmocīja par 5t diplomu"

2020-01-02 19:28

braucējs: Lapsai taisnība- lai dibens iet dibenā ar savu paziņu paziņu paziņām un 5 tonnām! Viņš vispār saprata,ko uzrakstījis?!

2020-01-02 19:29

Diga: Latvijā jau sen vairs nav ne tikai spēcīgas ,bet pat vidēja stipruma izglītības sistēma!! Tagad tiek tirgota vienīgi izglītības surogāts.
Un tādā veidā Liepājā šis iestādījums nav vairs vajadzīgs vispār.
J a vēl 90 ..gadu sākumā vai ,labāk 80 ..-ajos pārcēlās uz dzīvi ar sīkajiem uz ārzemēm..tad bērniem jau bija TĀDA izglītība ,ka viņus bieži vien pēc testiem pārcēla par vairākām klasēm uz augšu.
((PSRS mantojums-pat to iznīcināja)--šodien latvieši tiek darīti par dauņiem .))Priekš kam viņiem izglītība??

2020-01-02 19:59

dibens: 5t ir 5 000eur mācību maksa.

2020-01-02 20:48

Loading: Laikam negatīvie komentāri no LiepU izkritušajiem vai iekšā netikušajiem...

2020-01-02 21:09

loadingai: Tajā skolā tak uzņem ikvienu idiotu!:D Apkaunojums ir tur mācīties.

2020-01-02 21:27

Ридзиниекс: Бракоделы, какого рожна нельзя комментировать на русской половине?

2020-01-02 21:38

Kultenis: Tā iestāde nav cienīga saukties pat par augstskolu. Var pacīnīties par Viļa Lāča pedagoģijas institūta statusu

2020-01-02 22:46

Ex. Students: Ha, jaunie kritēriji - vismaz 4000 studentu.. Kur viņus dabūt, ja viņu ir maz un vairāk nekļūst.. Visbiežākā dilemma strādāt vai studēt?

2020-01-03 01:12

fakts: Manu bērnu daži draugi un paziņas bija mācījušies šajā "universitātē", tagad skraida apkārt ar saviem "diplomiem" un darbu nevar atrast. Beigās dažus paņēma "Ae partnerī" vadiņus vilkt, par ubaga grašiem. Tad tas kantoris atlaida pusi darbinieku un šie jaunieši atkal skraida riņķī meklējot 'jebkādu darbiņu' ar saviem "Liepājas universitātes diplomiem". Un skraidīs tik ilgi, kamēr kāds dāņu vergturis neapžēlosies un iedos ar slotu paslaucīt noliktavu, par kaut kādiem 380 eiro mēnesī. Pārējie aizbrauks uz ārzemēm kāpostus griezt, ko tur jau dara puse bijušo "Liepājas universitātes" absolventu.
P.S. Lai cik bēdīgi tas neizklausītos, tā ir taisnība !

2020-01-03 01:17

Sals: Nu ja

2020-01-03 02:04

Pumba: A ko tu domā?

2020-01-03 02:43

Jēzus Kristus: Yess! Nākamo lūdzu RTU LF un RTK abas ciet.

2020-01-03 09:25

Mācītājs Māris: Pārtapt par imigrantu izglītības centru būtu loģiski. Varētu mācīt indiešiem nevarot latviešu sievietes un programmēšanu.

2020-01-03 20:25

Ddeputāts: Runā, ka ministrei konflikts ar Daugavpili, un tad Lkepājai arī pie viena jāiegriež, lai izskatītos "objektīvi". Bet ar statusa maiņu tā vieta mirs, tam ir 100 iemesli, un ne jau komentētāji to saprot...

2020-01-06 19:14

.. bez rožainām brillēm..: Vai ir vēl kāds, kurš nesaprot, ka šajā valstī valdība ir valsts iznīcināšanas instruments. Rūpniecība jau ir iznīcināta, atlikusi plika kultūra. Tagad viss valsts budžets tiek plānots, lai arī to iznīcinātu. Vienīgais pamatojums izglītības iestāžu likvidācijai ir tas, ka diplomēti bezdarbnieki valstij izmaksā dārgāk. Bet ja valstī būs iespējas mācīties, jaunieši varētu negribēt emigrēt. Tāpēc ir svarīgi darīt visu, lai šeit paliktu pēc iespējas mazāk jaunu cilvēku. Ar vecajiem savukārt viegli tiks galā bezbudžeta "ārstniecības" iestādes. un Tad... pienāks Latvijai tie "zelta laiki".

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli