Pirmdiena, 29. aprīlis Raimonds, Laine, Vilnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Lietoti apģērbi, bet nenopērkami dārgi? Būs izmaiņas

Latvijā lietoto apģērbu mazumtirgotāji sākuši paust savu satraukumu, jo valdība virza jaunus ražotāju paplašinātās atbildības sistēmas noteikumus. Saskaņā ar tiem no 2024. gada 1. jūlija ar dabas resursu nodokli (DRN) tiks aplikti arī lietotie apģērbi.

Lietoti apģērbi, bet nenopērkami dārgi? Būs izmaiņas
Pastāvīgie pircēji ļoti labi zina, kad un kurā lietoto preču veikalā ir jauns pievedums. Viņi pat gatavi stāvēt rindā, cerot uz iespēju atrast un nopirkt sev vai ģimenei kvalitatīvu apģērbu par zemu cenu. (Foto: Egons Zīverts)
Pastāvīgie pircēji ļoti labi zina, kad un kurā lietoto preču veikalā ir jauns pievedums. Viņi pat gatavi stāvēt rindā, cerot uz iespēju atrast un nopirkt sev vai ģimenei kvalitatīvu apģērbu par zemu cenu. (Foto: Egons Zīverts)
15.03.2024 05:20

Daiga Lutere, Agrita Maniņa

"Kurzemes Vārds"

Uzņēmējiem par labas kvalitātes importētu lietotu apģērbu kilogramu turpmāk būs jāmaksā 50 eiro centi. Vai tā dēļ Latvijā lietoto apģērbu veikaliem pienācis gals? Vai tie turpinās darboties un pircēji turpinās pirkt?

Satraukuma pamats

Kā liecina tīmekļa vietnē Facebook veiktais “Humana Vintage Latvia” ieraksts, “Humana” veikaliem būšot grūti laiki.

Stāstot par gaidāmo DRN, uzņēmums norāda:

“Lai gan no pirmā acu uzmetiena šķiet, ka 50 eiro centi par kilogramu nav daudz, patiesībā mēs vienkārši nespēsim turpināt darboties.

Žēl, ka pēc tik daudzu gadu kopīgiem centieniem veicināt ilgtspējīgu dzīvesveidu un modi Latvijā, saudzējot dabas resursus un vidi, mēs visi esam nonākuši šādā situācijā.”

Tālāk Latvijas varas iestādes un politiskā vadība tiek aicināta pārskatīt savus plānus un lietoto apģērbu tirgotājiem ļaut nodrošināt aprites ekonomikas biznesa modeļa attīstību.

Vai šis aicinājums sasniegs dzirdīgas ausis – šaubas ir lielas, taču mazumtirgotāji atbildīgajām iestādēm jau nosūtījuši vēstuli ar lūgumu pārskatīt lēmumu. Tas esot pretrunā Eiropas Komisijas nostājai “neiekļaut lietoto apģērbu mazumtirgotājus ražotāju atbildības sistēmā”.

Ja lūgums netiks ņemts vērā, lietoto apģērbu mazumtirgotāji brīdina, ka viņu preču cenas būs dārgākas.

Sazvanoties ar uzņēmuma “R.D.A.” direktori Evu Vidovsku, viņa sacīja, ka joprojām notiek dažādas ieinteresēto pušu tikšanās un šobrīd pateikt konkrēti, kā būs ar DRN, esot pāragri.

Tikai aprīļa beigās gaidāmi Ministru kabineta pilnībā sagatavotie noteikumi.

Grozījumi Dabas resursu nodokļa likumā izstrādāti, lai veicinātu dabas resursu ekonomiski efektīvu izmantošanu un ierobežotu vides piesārņošanu.

To plānots piemērot tikai gadījumā, ja ražotājs un tirgotājs, kas ražo vai ieved noteiktas preces Latvijā, nepiedalās ražotāja paplašinātajā atbildības sistēmā.

Nodoklim būtu jāpalīdz mazināt poligonos noglabājamo atkritumu apjomu un jāveicina lietoto apģērbu preču nodošana pārstrādei.

Eiropas Savienība dalībvalstīm ir noteikusi, ka tekstila dalītās vākšanas sistēma jāizveido līdz 2025. gadam.

Mazs un sīksts

“Mēs strādāsim!” apņēmīgi pauda mazā uzņēmēja Inga Puķe, kura saimnieko veikaliņā, kas atrodas Rīgas ielā 12. Tur tiek piedāvāti kā lietoti, tā praktiski jauni apģērbi, apavi, veļa un citas interesantas lietas.

“Ja jautājat man, tad esmu pret šo DRN. 50 centi par kilogramu ir ļoti daudz.

Jau tā viss balstās tikai uz entuziasmu, izdzīvošanu un vēlmi dot lietām otru dzīvi, domāt zaļi, lai būtu mazāk atkritumu.

Man tas ir svarīgi un daudziem mūsu pircējiem arī.”

Veikalu vajadzēja slēgt pērn vasaras beigās, jo intensīvi tika remontēta Rīgas iela. Īres maksa bija uz uzņēmējas pašas rēķina, to neviens nekompensē.

Tikai tagad veikals atkal atvērts un mēģinās ieiet normālā darba ritmā. Kā rāda pieredze, šo vietu apmeklē ne tikai trūcīgāki ļaudis un vidusslānis, bet arī turīgi cilvēki.

“Centīšos savu veikalu nosargāt. Zinu, ka vairāki mazie jau aizvērušies, nevarēja izdzīvot,” vērojumos dalās I. Puķe.

“Manuprāt, ja vairs nebūs šādu lietoto apģērbu veikalu, daba tiks vēl vairāk piegružota, piesārņota.

Kur paliks visas nopirktās jaunās, vairs nevajadzīgās lietas? Tagad lietotajām lietām pirms nonākšanas izgāztuvē tiek dota vēl viena iespēja. Lietoto apģērbu veikaliem jāturpina pastāvēt ekonomisku, ekoloģisku un arī ideoloģisku apsvērumu dēļ.”

Pārdevējas vērojumi

Aurēlija savu īsto vārdu atklāt negribēja. Lietoto apģērbu mazumtirdzniecības tīkla veikalā viņa strādā ne pirmo gadu.

Ja uzņēmums savai precei paaugstinās cenu DRN dēļ, cilvēki tāpat nākšot, meklēšot un pirkšot sev vajadzīgo.

Ja katra apģērba cenu paaugstinās par vienu vai diviem eiro, tad gan būs daudz preču, kas paliks nenopirktas.

Vērojumi liecina, ka pircēji veikalā ir visu laiku, bet nedēļas nogalēs pat jāstāv rindā pie uzlaikošanas kabīnēm.

Pēdējo gadu tendence – iepērkas aizvien vairāk jauniešu, skolēnu. Nāk pa vienam, bariņos un atrod, ko meklējuši.

“Var atrast arī ļoti labus, gandrīz jaunus apģērbus vai arī pazīstamu zīmolu drēbes,”

stāsta Santa.

“Pircēji ir no visiem sabiedrības slāņiem, arī turīgi ļaudis. Redzu, ar kādiem lepniem auto viņi piebrauc pie veikala.

Kad tuvojas izlaidumu laiks, mammas un jaunieši paši izmisīgi meklē baltos kreklus, uzvalka bikses, žaketes. Meitenes skatās svētku kleitas. Iecienīti dažādi sporta apģērbi, arī ziemas sporta veidiem. Krekliņi, bikses, virsjakas, kas no kvalitatīviem ražotājiem.”

Vīriešu apģērbu piedāvājumā krietni mazāk nekā sieviešu. Kāpēc? Aurēlija spriež, ka arī citviet vīrieši esot taupīgāki un bieži nepērk jaunas drēbes. Ja nopirkuši, tad novalkā.

Meklē apģērbu bērniem

Annija Lūsiņa, liepājniece: – Ja arī cenas lietotajiem apģērbiem paaugstinās – nekas. Tik un tā tie būs lētāki par jaunajiem.

Pati sev apģērbu regulāri sāku pirkt tikai pēc vidusskolas beigšanas, kad sāku studēt. Mamma bija ļoti stingra un kontrolējoša, tāpēc līdz pat pilngadībai apģērba un apavu pirkšanu vajadzēja saskaņot ar viņu un kopā iet iepirkties.

Kad no pusdienām dotās naudas pamanījos ietaupīt, tad retu reizi šo un to sev nopirku lietoto apģērbu veikalos.

Kad pa tiem izvēloties staigāju, jutos tik pieaugusi un patstāvīga!

Tagad iepērkos, jo salīdzinoši lēti. Vēl tas, ka esmu par otras dzīves došanu dažādām lietām. Kāpēc man jāpērk jauna vasaras kleita vai svārki par 50 eiro, ja tos varu atrast lietoto apģērbu veikalā par 6 vai 8 eiro?  Arī savus labākos ziemas zābakus, praktiski nelietotus atradu un nopirku šādā veikalā.

Puisis, ar kuru dzīvoju kopā, sākumā rauca degunu, kad viņam nopirku ziemas virsjaku par nepilniem 5 eiro. Tagad pats regulāri tur iepērkas. Piemēram, melnas uzvalka bikses iegādājās par 3 eiro un 64 centiem. 

Inguna Baranovska: – Lietoto apģērbu veikalos, šķiet, iepērkos biežāk nekā jaunu apģērbu veikalos. Man vienkārši patīk! Tā daru jau sen.

Sāku tur šeptēt cenu atšķirības dēļ. Nu sāku novērot, ka daži veikali ar savu piedāvājumu jau sāk izkonkurēt humpīšus.

Visbiežāk meklēju un pērku apģērbu bērniem. Ja man izdevīgāk pirkt jaunu, nevis lietotu, tad izvēlos jaunu. Ceļgali biksēm izdilst vēlāk nekā jau nēsātam apģērba gabalam. Turklāt zīmoli tie paši.

Šobrīd manu un pārējo ģimenes locekļu garderobi veido gan lietoti, gan arī jauni apģērbi. Miksējam. Daudz ko atdod radinieki, draugi, paziņas.

Humpīšos grūti nopirkt, piemēram, bērniem virsdrēbes, jo pieļauju, ka tās ātri izķer.

Bērni aug, sezonas mainās – pieprasījums attiecīgi ir liels. Apavus pērku ļoti reti, jo parasti tie pārāk novalkāti vai arī nav vajadzīgā izmēra.

Aizputniece Ilze novērojusi, ka īpaši pēdējos gados iepirkšanās lietoto apģērbu un preču veikalos nākusi modē.

Cilvēki nekautrējas ne tos apmeklēt, ne arī teikt, kur iegādājušies kleitu, cepuri, zābakus vai saulesbrilles: “Pēc manām domām, tas pat apsveicami, jo apliecina, ka cenšamies dot jau reiz lietotam apģērbam, apaviem vai jebkam citam otru dzīvi.

Neizmetam ārā kā nevajadzīgu lietu un nevairojam atkritumus.”

Ilze šādos veikalos pārsvarā meklē apģērbu bērniem, ar ko iet ikdienā pa lauku, pa sētu. Samaksā trīs četrus eiro, un nav žēl ne sasmērēt, ne saplēst. Citādi būtu, ja pirktu par lielu naudu. Pārsvarā iegādājas virsjakas, ziemas bikses.

“Lietotus apavus pirkt izvairos, bet esmu gan sev, gan bērniem meklējusi ko īpašu. Gadās, ka kaut kas specifisks nepieciešams tematiskam pasākumam. Vai vajadzīgas lietas konkrētās krāsās. Saprotams, ka vienai reizei, tāpēc pērku, kur lētāk,” aizputniece atklāj dažādas situācijas, kāpēc iegriežas lietoto apģērbu tirgotavās.

Vēl viņa stāsta, ka Aizputē īsti nav, kur nopirkt jaunus labus apģērbus.

Ilze: “Nāku no daudzbērnu ģimenes, esam trīs māsas. Mamma mūs audzināja viena, tāpēc mums diezgan bieži apģērbs bija no lietoto preču veikaliem, un es teiktu, ka šis fakts ir atstājis tādu kā traumu. Nemāku to izskaidrot, bet tāda izjūta man palikusi.”

Bērnībā bijis tā – jo firmīgāks apģērbs, jo bērns klasē juties vērtīgāks, augstāk kotējās un bija labāk ieredzēts. Tagad, viņa saka, iet uz otru pusi. Nomainās paaudzes, nāk jaunie ar citu domāšanu.

“Var just, ka cilvēki tiešām rūpējas, kā dabu padarīt zaļāku un jebkurai lietai dot otru iespēju.

Zinu, ka lietoto apģērbu veikalos var izcelt pat ļoti labas pērles, tikai vajadzīga pacietība un laiks meklēt. Daudzi man pazīstami cilvēki prot atrast, bet es neprotu. Man pietrūkst pacietības.”

Nozīmīgas preces kultūras nozarei

Daira Veilande, Durbes kultūras darba organizatore

Ja dabas resursu nodokļa dēļ būtiski pieaugs cenas lietotu apģērbu un apavu veikalos, lauku iedzīvotāji par to nebūs priecīgi.

Kultūras jomā jau gadiem pagastu amatierteātri, gatavojot un iestudējot izrādes, šajos veikalos atrod un pērk tērpus, apavus un dažādus rekvizītus. Tur preces ir lētas un arī kvalitatīvas.

Protams, gadu gaitā radušies uzkrājumi kultūras namā, bet reizēm nepieciešams īpašs tērps vai aksesuārs, kāda mums nav. Tad – jāmeklē.

Par naudu, atklāti sakot, aktieri nedomā; bieži pērk un maksā paši.

Tāpat lietoti priekšmeti noder noformēšanai, gatavojoties svētkiem un dažādiem pasākumiem. Piemēram, Durbes kultūras namā rokdarbu pulciņa nodarbībās izmanto lietotu apģērbu veikalā pirktos audumus.

Dalībnieces izgatavo interesantu noformējumu pilsētai: gan Ziemassvētkos rūķus, gan Lieldienās vistas un citus putnus, gan izkrāšņo Durbi pirms Jāņiem.

Arī pati meklēju nepieciešamo lietoto preču veikalos, jo iestādes budžetā nav paredzēti līdzekļi vides objektiem. Piemēram, pogām vai rūķu cepurēm, bārdām.

Ziemassvētkos Durbe kļūst par Rūķu pilsētu, kurā izliekam ap 50 rūķu skvēros un laukumos, un šie tēli jāveido.

Visus sīkumus izplānot nav iespējams, ne arī iekļaut budžeta pieprasījumā, turklāt ir noteikts, kur un ko drīkst iegādāties.

Noformēšanas tēma kultūras darbiniekiem ik gadu ir smaga, taču mums gribas, lai pilsētā būtu vizuāli svētku akcenti. To gaida kā vietējie iedzīvotāji, tā citi.

Šobrīd gatavojamies Lieldienām. Būs svētku noformējums, ko gatavo rokdarbu pulciņa dalībnieki. Atkal jāpameklē sīki, lēti materiāli, kas tiem vajadzīgi.

Durbes amatierteātris regulāri visu vajadzīgo pērk lietoto apģērbu veikalos. Kāda aktrise man teica:

“Visus apģērbus, ko man vajadzēja lomai, es atradu lietoto apģērbu veikalā.”

Tagad aktieri vajadzīgo meklē paši, cits citam palīdz atrast izrādei vajadzīgo. Arī citos amatiermākslas kolektīvos, ja nepieciešami kādi sīkumi, tos meklē lētos veikalos.

Ir cilvēki, kas lietoto preču veikalus ignorē principa pēc, un es viņus saprotu, bet tur tiešām var atrast labas lietas. Citi žēlojas, ka neko labu neierauga, bet ir tādi, kuri neparastu preci redz pa gabalu.

Zinu, ka lietoto apģērbu veikalos ir labas zīmolu preces, ko meklē jaunieši. Vecāki pērk apģērbu mazuļiem, bērniem, jo tas daudz izdevīgāk. 

Manuprāt, šie veikali ienākuši un palikuši uz ilgu laiku. Jo tie ir tiešām vajadzīgi. Ja tā nebūtu, tie taču nepastāvētu. 

Uzziņai

Lietoto apģērbu veikalu vēsture

– Tie pasaulē eksistēja, arī pirms “vintage” bija modē. Šāda tipa bizness savus pirmsākumus radis jau 14. gadsimtā, kad apģērbu šuva katram indivīdam savu un tas bija dārgs, laikietilpīgs un resursus patērējošs process. Tajos laikos drēbes tika nodotas no paaudzes paaudzē.

– Īpašs lietoto apģērbu veikalu uzplaukums jeb pirmā renesanse notika 18. gs. Eiropā. Lietotie apģērbi tika pārdoti dažādās vietās – antīku lietu veikalos, izsolēs, ielas stendos un pagrīdes nelegālajos tirgos.

– 19. gadsimtā lielajā industrializācijas laikmetā lietoto apģērbu veikali sāka kļūt par nabadzības pazīmi – tas bija kaut kas netīrs un nevērtīgs, pārpalikumi no vadošās sabiedrības daļas. Lietoto preču veikalu pievilcību nespodrināja arī masu produkcijas kvalitātes kritums un preču dzīves ilguma samazināšanās.

– 20. gadsimts pārsteidza ar kariem un nabadzību, resursu un finanšu trūkumu, un lietoto preču veikali atgriezās patēriņa tirgū. Resursu trūkums bija vērojams arī PSRS okupācijas un atmodas laikā. 

– Pašrealizācija, brīvā laika pavadīšana un zemās cenas ir trīs ļoti būtiski faktori 21. gadsimta lietoto preču veikalu uzvaras gājienam.

– Pašrealizācijas process, iepērkoties šāds veikalos, ir ļoti būtisks un asociējas ar vienu vārdu – pērles. Atrodot citādo, patērētājs vizuāli ir spējīgs atšķirties no citiem, tādā veidā norādot uz savu individuālo pieeju dzīvei. Cilvēki meklē autentiskumu.

Avots: otraelpa.lv

Cik maksā jauns apģērbs?*

  • Sieviešu džinsa bikses 3,99–22,99 eiro.
  • Blūze ar garām piedurknēm 2,99–12,99 eiro.
  • Džemperis 5,99–14,99 eiro.
  • Vīriešu sporta bikses 4,50–24,99 eiro.
  • Vīriešu krekli ar garām piedurknēm 4,99–24,99 eiro.
  • Dažādi T krekli 2,50–7 eiro.
  • Sporta bikses 4,50–12 eiro.
  • Džemperis bērnam 3,49–12 eiro.
  • Bikses 4,99–10,99 eiro.

Avoti: pepco.lv, sinsay.com/lv, newyorker.de/lv

Es domāju tā: Kā mainītos dzīve, ja nebūtu lietoto apģērbu veikalu?

Irisa Roga – strādājoša pensionāre:

– Neesmu par to domājusi. Es uz tiem veikaliem neeju. Man pret tiem nav iebildumu, bet, ja kaut ko vajag, sev atrodu lietas citos veikalos. Daudz man nevajag. Pilnīgi saprotu, ka lietoto apģērbu veikalos iepērkas mammas, kurām mazie bērni aug ātri un jaunas drēbes un apavi salīdzinoši ļoti dārgi.

Simona – finanšu partnere:

– Daļai sabiedrības būtu grūtāk nekā tagad, jo daudzi tur regulāri iepērkas, it sevišķi, kam mazi ienākumi. Lietotos apģērbus meklē ne tikai zemāku cenu dēļ, bet tāpēc, ka tur var atrast vai nu modernus, vai interesantus modeļus. Pati šajos veikalos neiepērkos, lai gan kādu reizi ieeju. Nepatīk, ka nevaru tur neko atrast.

Ārija Kolosova – strādā universitātē:

– Vienai iedzīvotāju kategorijai pēkšņi pietrūktu tā, kas viņiem vajadzīgs, jo jauni apģērbi un apavi ļoti dārgi. It īpaši bērniem. Daļa jaunās paaudzes lietotos apģērbus pērk, jo ir pret pārprodukciju un tā izrāda rūpes pret dabu. Daļu neapmierina, ka jauniem apģērbiem mēdz būt zema kvalitāte. Ja meklē, tad arī starp lietotajiem apģērbiem var atrast ļoti labas kvalitātes drēbes un oriģinālus vintāžas stila apģērbus.

Zinta Lembere – pensionāre:

– Daudz vairāk naudas vajadzētu atdot par apģērbiem un apaviem, bet algas taču nav lielas. It sevišķi tagad būtu daudz grūtāka iztikšana, kad maksājumi augsti. Esmu par lietoto apģērbu veikaliem. Mēs savā ģimenē, radu lokā dalāmies ar drēbēm, it sevišķi bērnu. Manā bērnībā tādu veikalu nebija. Dzīvojām padomju sistēmā, un ar drēbēm bija ļoti slikti.

Sanda Ozola – strādā:

– To grūti pateikt. Droši vien būtu spiesti pirkt jaunas, dārgas drēbes. Iespējams, ka vairāk pirktu interneta veikalos. Es, tāpat kā mans paziņu loks, arī tur iepērkos, un cenas ir normālas. Dažreiz pat lētāk nekā lieto apģērbu veikalos. Bet patiesībā lietoto apģērbu cenas pie mums ir diezgan augstas.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz