Otrdiena, 25. februāris Alma, Annemarija

Likvidēs vecāko ugunsdzēsības depo Latvijā

Likvidēs vecāko ugunsdzēsības depo Latvijā
Pēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Liepājas 2. daļas likvidācijas namu savā paspārnē pašvaldība ņemt negrasās, jo neredz, kādu funkciju tas varētu veikt. Turklāt nepieciešami ievērojami finanšu līdzekļi, lai to sakārtotu. (Foto: Egons Zīverts)
28.01.2020 17:24

Miks Kuncītis

"Kurzemes Vārds"

No 3. februāra Liepājā būs par vienu Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) depo mazāk – notiks 2. daļas un 2. daļas posteņa apvienošana, proti, no Jelgavas ielas vēsturiskās ēkas daļas ugunsdzēsēji glābēji pārcelsies uz Ziemeļu ielu. Tas tiekot darīts ar mērķi, lai maksimāli efektīvi izmantotu finanšu un cilvēku resursus. Tāpat depo neatbilstot nepieciešamajām prasībām.

VUGD priekšnieka vietnieks ģenerālis Intars Zitāns preses pārstāvjiem stāstīja, ka Liepājas 2. daļas likvidēšana Jelgavas ielā neietekmēšot VUGD darba kvalitāti un pieejamību un tikšot stiprinātas pārējās struktūrvienības mūsu pilsētā. “Lēmums par depo likvidāciju nebija pēkšņs, un jau laikus plānojām, kā strādāsim tālāk. Pēc 2019. gadā saņemto izsaukumu datiem varam redzēt, ka atsevišķu depo darba lauks pārklājas, ja ņemam vērā astoņas minūtes, kas ir reaģēšanas laiks, kurā jāierodas notikuma vietā. Turklāt Ziemeļu ielā esošais postenis pērn apkalpojis vairāk izsaukumu nekā 2. daļa. Tāpat svarīgi būtu pieminēt, ka neviens no Jelgavas ielā strādājošajiem bez darba nepaliks – cilvēki tiks sadalīti pa citām struktūrvienībām, ne visi pārcelsies uz Ziemeļu ielu. Piemēram, arī uz Aizputi un Priekuli, kas ir tuvāk viņu mājām,” sacīja I. Zitāns.

Tikmēr VUGD Kurzemes reģiona brigādes komandieris pulkvežleitnants Vilnis Bents uzsvēra, ka 19.gadsimtā būvētais ugunsdzēsības depo esot vecākais Latvijā un tas savu laiku nokalpojis: “Jau pirms vairākiem gadiem šeit bija nepieciešams stiprināt būvkonstrukcijas, lai mēs nenonāktu situācijā, ka darba vietā notiek nelaimes gadījumi. Tāpat darbinieki ir sūdzējušies, ka tek jumts, utt.”

“Apvienojot šos depo, koncentrēsim lielākus resursus vietā, kur ir vairāk izsaukumu, piemēram, kūlas ugunsgrēki. Jā, Liepājā būs par vienu autocisternu mazāk, taču ar reorganizāciju esam panākuši, ka uz katru no autocisternām strādās trīs cilvēki, kas nodrošinās ātrāku un kvalitatīvāku dzēšanu uzreiz pēc ierašanās. Tāpat Liepājas 1. daļā būs par sešām štata vietām vairāk,” teica VUGD Kurzemes reģiona brigādes komandiera vietnieks kapteinis Andis Auziņš.

VUGD priekšnieka vietnieks ģenerālis Kristaps Eklons neslēpa, ka arī 2. daļas postenis Ziemeļu ielā neatbilstot visām prasībām, “tādēļ viena no Iekšlietu ministrijas prioritātēm ir būvēt jaunu ugunsdzēsības depo Liepājā. Sadarbojoties ar Liepājas pašvaldību, mums ir rezervēta zeme Pulvera ielā. Pagaidām nevaru pateikt, kad varētu sākties būvniecība, jo šobrīd tiek meklēts finansējums.” Par to, kāds varētu būt tālākais liktenis Jelgavas ielas 41. namam, pagaidām vēl nav zināms. “Tas ir Iekšlietu ministrijas īpašums,” teica K. Eklons.

Pilsētas mērs Jānis Vilnītis laikrakstam pastāstīja, ka iepriekš ar VUGD vadību esot bijusi sarakste par to, ka 2. daļa netikšot likvidēta, kamēr nebūs uzbūvēts jauns ugunsdzēsības depo. “Mums ir svarīga cilvēku drošība, par šo jautājumu esmu runājis ar iekšlietu ministru Sandi Ģirģenu, kurš apgalvoja, ka Liepāja esot galvenā prioritāte. Tas ir finansējuma jautājums. Zeme plānotajam objektam Pulvera ielā jau ir paredzēta.” Runājot par vēsturisko Liepājas 2. daļas ēku, pilsētas galva atzina, ka pašvaldība šo īpašumu savā paspārnē neņemšot, jo jābūt konkrētai funkcijai, ko šī ēka varētu pildīt. Turklāt esot nepieciešamas lielas investīcijas, lai to sakārtotu.

2013. gadā Iekšlietu ministrija virzīja un Ministru kabinets atbalstīja pasākumu “Depo ēku būvniecība, rekonstrukcija vai renovācija” 2015.–2018. gadam par kopējo summu 11,5 miljoni eiro jaunu VUGD depo būvniecībai, tai skaitā Liepājā, Jelgavas ielā. No Ministru kabinetā atbalstītajām būvniecības iecerēm jaunas depo ēkas būvniecība Rojā, Liepājā, Daugavpilī un depo ēkas pilna atjaunošana Rīgā, Matīsa ielā, nav veikta. Skaidrojums – visi plānotie depo būvniecības un atjaunošanas darbi, kam jaunās politikas iniciatīvā tika piešķirti līdzekļi, nav veikti tādēļ, ka radās sadārdzinājums pārējo depo ēku atjaunošanā un būvēšanā. Liepājas 2. daļai tika piešķirti 1 337 500 eiro. “Lai atjaunotu depo Jelgavas ielā, ar šo naudu gluži vienkārši bija par maz, jo pilnībā būtu jānojauc garāžas telpas un jāuzbūvē jaunas. Ja reiz būtu jaunas garāžas, tad būtu jāuzlabo arī darba apstākļi, kas atkal būtu papildu izmaksas. Pateicoties ASV Bruņoto spēku Virspavēlniecības Eiropā Civilās sadarbības programmas finansējumam, Liepājas 1. daļu izdevās sakārtot un padarīt prasībām atbilstošu,” stāsta K. Eklons.

Pēc laikraksta rīcībā esošās informācijas, atsevišķi VUGD darbinieki, uzzinot, ka Liepājas 2. daļa tiks likvidēta, esot uzrakstījuši atlūgumu. “Esam saņēmuši divus atlūgumus, vienu novembrī, otru janvārī, taču tie nav saistīti ar pārmaiņām. Cik man zināms, darbinieki izvēlējās pārcelties uz ārzemēm,” sacīja A. Auziņš.

Uz jautājumu, vai depo likvidācija neietekmēs ugunsdzēsēju glābēju reaģēšanas laiku, A. Auziņš atbildēja: “Darbs notiek no divām pusēm – izsaukuma gadījumā viena autocisterna uz ugunsgrēka vietu steigtos no Ziemeļu ielas, bet otra – no Ganību ielas. Pat gadījumos, ja, piemēram, pārbrauktuve būtu slēgta, izmantojot radiosakarus, varam piesaistīt vēl vienu transportlīdzekli no 1. daļas Ganību ielā. Neskatoties uz to, ka mums turpmāk pilsētā būs piecas autocisternas, spēsim ievērot visas prasības.” Paaugstinātas bīstamības ugunsgrēka gadījumā, kad būtu nepieciešamas sešas autocisternas, tikšot piesaistīti papildspēki no tuvējām pilsētām. “Svarīgi ir saprast, ka ne jau visām automašīnām ugunsgrēka vietā jāierodas astoņās minūtēs, būtiskāki ir cilvēku resursi, kas tagad mums būs lielāki, kā jau tika minēts, trīs katrā automašīnā, kuri uzreiz varēs uzsākt dzēšanu,” teica A. Auziņš, piebilstot, ka Liepājā šobrīd esot neliels kadru trūkums, taču arvien izdodoties piesaistīt jaunus no Saldus tehnikuma.

Foto galerija

23 komentāri

2020-01-28 17:49

zzzp: lieliski! ja ugunsgrēks, piemēram, rīgas ielā un kalpaka ielas pārbrauktuve ciet, tad kamēr atbrauks no ganību ielas...viss būs pelnos

2020-01-28 18:16

Ize: Vecās măjas ātri nodegs,pārbrauktuve pa 10-15 minūtem ir ciet.

2020-01-28 18:53

Jaunliepāja: 100 punkti zzzp! Nu bet par to jau mums nedomā! Fakts ka Jelgavas ielas depo ir ,,čau"arī skaidrs. Izeja? Nograut suņu būdu kas ir blakus depo,nograut garažu. Uzcelt jaunu garažu 4-5 autiņiem, uzcelt torni kur žāvēt šļūtenes, izremontēt personāla telpas. Par cik tas ir vēstures piemineklis ,tur var piesaistīt līdzekļus no citiem finanšu avotiem! Kāpēc tas nenotiks? Tāpēc ka birokrātija pāri visam. Nu kaut kā tā!

2020-01-28 18:58

Jōcīts: Ģenerālis ģenerāļa ģenerālim priekšā un pakaļā...

2020-01-28 19:07

rozā brilles: Bet ēka skaista! Vai tiešām arī šī lemta iznīcībai? Stāvēs kā spoku māja, līdz sabruks, kā jau daudzas Liepājā...?

2020-01-28 19:13

Andritis: Es iesaku izveidot taja vesturiskaja nama un garazas: Ugunsdzesibas un glabsanas dienesta muzeju.

2020-01-28 19:42

tanks2020: Jācer ka saglabās un kaut ko izveidos neļaus sabrukt!!!!

2020-01-28 20:25

Rūdis: Tā teritorija un ēkas jau sen ir noskatīta. Uzgaidiet mazliet un viss būs skaidrs. Vēl tikai izmantojot zagļu pieņemtos likumus jāsakārto dokumentācija, lai nav kur piesieties.

2020-01-28 20:33

Jaunliepāja: Andritis,Ar labiem nodomiem ir bruģēts ceļš uz elli! Par Jūrniecibas muzeju Liepāja esi dzirdējis? Nav naudas ,bet Jūs turieties! Ha!!! Mums jau ir kā,vienmēr vajag ko grandiozu. Te vajag atbalsta punktu ,kur pietiek vietas. Pēc būtības to realizējot gan kaza būs dzīva[saglābts vēsturiska vieta], gan vilks būs paēdis[saglabāts postenis] ! Jā, atsevišķi šakāļi nebūs apmierināti. Jautājums kompetentām iestādēm: ko darīt?

2020-01-28 21:18

naivais: Vai tad tiešām nevarēja ugunsdzēsēji palikt šajā skaistajā ēkā ?Vajadzēja tur tikai visu ,iespēju robežās piemērot šī dienesta vajadzībām un ugunsdzēsēji varētu lepoties, ka strādā vēsturiskā ēkā.Vispār kaitina, ka ļoti maz kas paliek ierastajās, zināmās gadu gadiem --vietās! Kā viens no pēdējiem ,,mohikāņiem'' ir ČEBUREKI Raiņa ielā, kas braši turas jau gadiem ilgi !

2020-01-28 21:34

BMTH: Plāno vēl vienu viesnīcu tāpat kā ar bijušo vakara skolu, turpat 100m tālāk uz stūra... Tā arī stāv, potenciālais grausts

2020-01-28 22:24

jou: Ar šādiem objektiem neviens negrib ķēpāties - nav lielu otkatu. Daudz izdevīgāk ir paziņot, ka Liepājā tiks būvēta mega-izmēra būve (tipa Lielais dzintars, tenisa halle, olimpiskais centrs, F1 trase vai slēgtā slēpošanas trase), uztaisīt fiksi kārtējo fiktīvo firmeli "SIA Moduls interjers", tai piesaistīt veselu kaudzi fiktīvu apakšuzņēmumu, kas ar lētiem piedāvājumiem uzvar konkursā un lieta darīta! Pēcāk paziņot, ka nepieciešams papildus finansējums, jo mega-objekts taču jāpabeidz... Tā tiek iegūti vēl pāris miljoni klāt jau esošajiem, no tā visa 10% otkats ieripo objekta patrona kabatā (vai patroneses, kā notika ar "luksoforu speciālisti" Seska meitu Baibu), arī apakšuzņēmējiem atmet 'kompensāciju', un firmas tiek slēgtas + gali ūdenī. Tās shēmas strādā, miljoni birst pa kreisi un pa labi - kam šitāds pažarnieku depo vajadzīgs, ja nevar vismaz 10 000 000 naudiņas piesaistīt un vismaz 1 000 000 otkatos kabatā iebāzt?

2020-01-28 22:53

Mazinais: Kad kungiem degs dirsas tad man arī pēkšņi būs telefonam baterija nosedusies😁😠

2020-01-28 23:30

tiem: Pie valdīšanas grožiem mums vieni impotenti vien ir.

2020-01-29 00:20

Jānis: Tad re kā ir Liepājā.....

2020-01-29 08:18

jokaini: Ja visi kliedz krievi slikti nekas nav labi ,bet gribetu zinat cik tad jaunas mājas ir uzceltas saja brivibas laikos . Cik dzirdet var tikai nograut izputinat bet manprat kadreiz tomer domāja lai cilvekiem būtu kur dzīvot bet te viss otradi

2020-01-29 09:53

kokins: Latvijas valdība tikai to vien dara likvidē un saīsina . 30.gados ir tik daudz likvidēts un saisināts,ka ierēdņi vien tik paliks valstī.

2020-01-29 10:02

Nepatikami.: Atkal bus tuksa eka ko skolniekiem izsist stiklus vai izdemoles bomzi un tad tac grausts tur stavesa.

2020-01-29 12:02

domāsim pozitīvi: Jūs, komentētāji, rakstāt emociju pārņemti. Jā, arī es pirmajā brīdī uzputojos...bet...padomājot ar vēsu prātu, parēķinot...nu nav nekāda trģēdija. Ugunsdzēsēji strādās un steigsies palīgā, vai nav vienalga no kuras vietas.

2020-01-29 13:30

Laba bilde: "Ugunsdzēsēji strādās un steigsies palīgā, vai nav vienalga no kuras vietas"

Vienalga no kuras vietas? Nu tad vajag Latvijā vienu depo Rīgā un buss labi? Ka tev ar loģiku? Skolnieks ibio ...

2020-01-29 17:27

Andris Polozs: 2020-01-28 19:13
Andritis: Es iesaku izveidot taja vesturiskaja nama un garazas: Ugunsdzesibas un glabsanas dienesta muzeju. Bet Liepāja ka tik iznīcināt!ekskursiju pilsēta Vilnīt eji gani zoses ezermalā!

2020-01-29 22:51

rtu: Liepājas pašvaldības vadībai vajadzēja atturēt VUGD no šīs ieceres visiem iespējamiem līdzekļiem, jo uz kārts ir liktas cilvēku dzīvības, Liepājnieku dzīvības. Jo ātrāk VUGD ierodas notikuma vietā , jo izredzes izglābt ir lielākas . Visā pasaulē un Rīgā cenšas samazināt ierašanās laikus, būvē jaunus ugunsdzēsēju depo, bet pie mums Rīgas ģenerālīši "deģenerāti" izdomā ieekonomēt administratīvās izmaksas uz Liepājnieku drošības rēķina un glābēju dienesta sadzīves apstākļiem. Acīmredzot mūsu senči būvējot un izmantojot jaunliepājas ugunsdzēsēju depo ir bijuši stratēģiski neizglītoti būvējot depo Jelgavas ielā.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli