Trešdiena, 8. aprīlis Dana, Dans, Danute, Edgars

Linkaits: Automaģistrāļu izbūve līdz 2040.gadam varētu izmaksāt ap trīs miljardiem eiro

Linkaits: Automaģistrāļu izbūve līdz 2040.gadam varētu izmaksāt ap trīs miljardiem eiro
Foto: Egons Zīverts
26.02.2020 15:56

LETA

Latvijas valsts ceļu attīstības plānā 2020.-2040.gadam iecerēto automaģistrāļu izbūve starp Rīgu un lielākajām pilsētām varētu izmaksāt ap trīs miljardiem eiro, šodien Saeimas Ilgtspējīgās attīstības komisijā informēja satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).

Satiksmes ministrijas (SM) un VAS “Latvijas Valsts ceļi” pārstāvji šodien komisijas deputātiem prezentēja Latvijas valsts ceļu attīstības plānā 2020.-2040.gadam.

Linkaits stāstīja, ka pašreiz izstrādātais ceļu attīstības plāna variants ir izdiskutēts SM, kā arī ar to ir iepazīstinātas citas ministrijas un plānošanas reģioni. Paredzēts par to diskutēt arī ar Latvijas Lielo pilsētu asociāciju, ekspertiem, būvniekiem, bet pēc tam gala varianta informatīvo ziņojumu iesniegt apstiprināšanai Ministru kabinetā. Attiecīgi ceļu attīstības plānam klāt tiks veidots rīcības un finansējuma plāns. Ministrs uzsvēra, ka pašreizējais Latvijas valsts ceļu attīstības plāna modelis “nav akmenī iecirsts”, un vēl var tikt mainīts un papildināts atbilstoši visu iesaistīto pušu viedokļiem.

LVC valdes loceklis Mārtiņš Lazdovskis stāstīja, ka, veidojot ceļu attīstības plānu, ir pētīts gan, kā mainījušies satiksmes un ceļu lietošanas paradumi Latvijā pēdējos 20-30 gados, gan iedzīvotāju izvietojuma izmaiņas.

Viņš stāstīja, ka viens no plāna ambiciozajiem mērķiem paredz, ka no jebkuras vietas Latvijā Rīga būtu sasniedzama ne vairāk kā divu stundu laikā. Lai to sasniegtu paredzēts pakāpeniski virzīties uz ātrgaitas ceļu būvniecību.

Šīs autoceļu maģistrāles savienotu Rīgu ar Ventspili, Liepāju, Jelgavu, Bausku, Jēkabpili un Daugavpili, Rēzekni, Cēsīm un Smilteni, kā arī Ainažiem. Uz ātrgaitas ceļiem būtu atdalītas divas brauktuves ar divām braukšanas joslām katrā virzienā, turklāt atļautais maksimālais braukšanas ātrums būtu 130 kilometri stundā. Maģistrāles būtu aprīkotas ar prettrokšņu sienām, kā arī uz tām nevarētu nokļūt dzīvnieki. Tām būtu daudz mazāks pieslēguma ceļu skaits, kas pārsvarā būtu divlīmeņu satiksmes viadukti, bet atsevišķos gadījumos labā iebrauktuve vai izbrauktuve.

Piedāvātais ceļu tīkla attīstības plāns izveidots, lai aptvertu pēc iespējas lielāku iedzīvotāju apjomu, stāstīja Lazdovskis. Viņš arī teica, ka diskusijas bija par to, vai Vidzemes virzienā attīstīt virzienu Cēsis/Smiltene vai Valmiera/Valga, paskaidrojot, ka izvēlēts Smiltenes virziens, jo tam ar salīdzinoši īsākām distancēm var pieslēgt Gulbeni, Balvus un Alūksni.

Savukārt reģionālo ceļu tīklu primāri plānots attīstīt, savienojot attīstības centrus ar automaģistrālēm pa iespējami īsāko maršrutu.

Lazdovskis teica, ka īpaša uzmanība ir pievērsta Rīgas aglomerācijai. “Rīga ir Latvijas un Baltijas satiksmes centrālais mezgls, jo teju katrs galvenais ceļš atduras Rīgas apvedceļā, tomēr satiksmes intensitāte uz šī apvedceļa pašreiz būtiski pārsniedz kapacitāti, kādai tas ticis būvēts,” stāstīja Latkovskis. Piemēram, posmā Salaspils-Baltezers diennaktī pārvietojas ap 20 000 automašīnas, kaut autoceļš ir projektēts 6000-8000 automašīnām diennaktī.

LVC valdes loceklis stāstīja, ka ceļu attīstības plāna rezultātā no Tukuma, Jelgavas, Bauskas, Ogres, Siguldas un Saulkrastiem Rīgai būtu jābūt sasniedzamai 30 minūšu laikā.

Galvenā tranzīta artērija Latvijā ir “Via Baltica”, un arī tajā atsevišķos posmos satiksmes intensitāte pārsniedz paredzēto, tāpēc papildu jau plānotajam Ķekavas apvedceļam, jādomā par apvedceļu veidošanu ap Iecavu, Bausku, Baltezeru un Salacgrīvu, stāstīja Lazdovskis.

Savukārt kā pierobežas savienojumus iecerēts uzlabot savienojumus no Medumiem un Pāterniekiem uz Daugavpili, kā arī no Terehovas un Grebņevas līdz Rēzeknei, tāpat arī savienojums no Vidzemes šosejas līdz Valkai/Valmierai un no Liepājas līdz Rucavai.

Kā pēdējo svarīgo aspektu ceļu attīstības plānā Lazdovskis minēja digitalizāciju, norādot, ka modernam ceļam jāatbilst moderno tehnoloģiju izmantošanas iespējām, tāpēc galvenās maģistrāles paredzēts aprīkot ar 5G tehnoloģijām.

Paredzēts, ka plāna ieviešanas rezultātā aptuveni 1000 kilometri autoceļu veidotu maģistrāles, kas savienotu Rīgas apvedceļu ar galvenajiem autoceļiem, 1100 kilometri būtu valsts galvenie autoceļu, kas savienotu maģistrāles ar attīstības centriem un valsts robežu. Savukārt ap 3600 kilometru būtu valsts reģionālie autoceļu, kas savienotu nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centrus un nodrošinātu piekļuvi augstākās kategorijas autoceļiem, bet 6400 kilometri būtu valsts vietējie autoceļu un 8000 kilometri – pievedceļi.

Linkaits uzsvēra, ka pašreiz svarīgi ir salikt darbu secību, lai projektus pamazām realizētu posmu pa posmam un varēt šādu ceļu karti iegūt.

Atbildot uz deputātu jautājumiem, ministrs uzsvēra, ka kopējo izmaksu rēķināšana būs nākamais posms pēc attīstības plāna apstiprināšanas, bet maģistrāļu izbūve varētu izmaksāt ap trīs miljardiem eiro.

Ministrs atzina, ka pašreiz paredzēti četri iespējamie finansējuma avoti – valsts budžets, administratīvi teritoriālās reformas līdzekļi, Eiropas Savienības fondu līdzekļi un publiskā privātā partnerība.

“Es turos pie pārliecības – ja nav plāna, neko arī nevar sasniegt. Tad var aizlāpīt bedrītes un viss. Vajag uzstādīt pietiekami augstus mērķus, lai varētu tos sasniegt. Ja nav mērķtiecīgas politikas, tad nekas arī nenotiks,” sacīja ministrs.

15 komentāri

2020-02-26 16:47

latvis: nu pilnīgi piedzēruša papagaiļa murgi !!!!

2020-02-26 17:04

Oho: ko viņš tur murgo!! pats sevi piarē
latvijas ceļu būvniekiem pat prastu zemes taku caur pļavu nevar uzticēt uztaisīt.

2020-02-26 17:31

Vecais dīzels: Pieliks akcīzi degvielai un palielinās ceļa nodokli un pimpainis uzraus autobāni Liepāja Rīga dzērāja murgos.

2020-02-26 19:09

140km/h: Nu super, braukājot pa eiropu 130km/h ir norma, Latvija kaut atpalikusi, vismaz plāno kkad uz 2040.g.

2020-02-26 21:11

Xxx: 3mirjardi. Tas itka uz 40 gadu..bet varbut mazumi par darbu sodien..kadu miljoninu..-kas zin kadi busim pec kadiem 20 gadiniem........vai milesi mani Latviju.

2020-02-26 21:14

1u: Priekš kam?! Atdalītas joslas vajag varbūt līdz A9 Aizputes pagriezienam un pēc tam no Kalnciema līdz Rīgai, pārējā posmā satiksme nav tik liela. A11 vispār tukšums. Latvijas pilsētas nav tik lielas, lai būtu vajadzīgi tādi ceļi.

2020-02-26 23:03

Jeblonskis: :-D
Latvānijā pa 3 miljardiem vairāk par 30km nevar uzbūvēt. Kur nu vel ja izvelk to visu uz 10 gadiem.
Vel tas kroplais peģiks varēja solīt visiem bezmaksas elektromobīļus un pensijas deputāta algas līmenī, uz 2070. gadu.

2020-02-26 23:16

Jānis: Cik miljardi no 92 gada ir iztērēti, uz auto bāņiem?

2020-02-27 03:53

Yolo: Ideāli! Beidzot varēs normāli uz Rīgu aizbraukt. Nebūs jāvelkas smagajiem astē. Normālu šoseju vajadzēja uzbūvēt gadus 15 atpakaļ, bet tā jau nebija prioritāte.

2020-02-27 09:08

Opis VA: Sapņotājs.

2020-02-27 10:33

Leons: Ņemot vērā, ka pie Linkaiša, beidzot, nopirka jaunos vilcienus. Tiesa, pēctam, kad viņš piedraudēja PV likvidēt kā tādu. Domāju, ka arī ceļus dabūsim. A cīkstētāji var turpināt balsot par laimes lāča partijām. Dzirdēju, ka Gobzems ar Stepaņenko taisīšot jaunu tukšo solījumu partiju.

2020-02-27 12:03

Optimists: Jā, tas būtu fantastiski! Kaut nu izdotos realizēt savādāk pie mums kā 3. pasaules valstī..

2020-02-27 13:15

Lepnajai: Ir tāds teiciens - ceriet, lai dzīvē kam deriet..)))

2020-02-27 14:23

lol: No satiksmes drošības viedokļa un cilvēkā, kā vērtīga resursa nosargāšanu, 3 miljardi ir sīkums! Jā, divas joslas katrā vizrzienā ir labs risinājums un vajadzīgs, jo šobrīd Liepāja-Rīga šoseja ir komerctransporta artērija un fūres majestātisksi peld pa to ik pēc kilometra, bet privātajiem auto tā ir paaukstināta riska zona! Bet kā izārstēt un pasargāt tos kam galvā pilnīgs tukšums zemu lidojot pa šoseju apdraudot sevi, pasažierus un citus satiksmes dalībniekus, tas ir cits jautājums! Bet latvietis vienalga ir spējīgs sev padarīt galu - nevarēs uz jaunās šosejas nosisties, ņems un slīks peldoties, vai nodzersies!

2020-02-27 19:11

Motobraucējs: Pusi no tās summas noteikti kādi deputāti iebāzīs kabatā!!!
Jo mums Latvijā viss ir saskrūvēts ŪBER dārgi!!!

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz