Svētdiena, 17. janvāris Tenis, Dravis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Maini sevi, nevis klimatu – aktīvisti aicina pievērst uzmanību vides pārmaiņām

Maini sevi, nevis klimatu – aktīvisti aicina pievērst uzmanību vides pārmaiņām
Foto: Ruslans Šuļga
29.11.2019 15:56

liepajniekiem.lv

Šodien visā pasaulē norisinās kustības ”Fridays for future” (“Piektdienas nākotnei”) vides gājieni, kuru laikā aktīvisti aicina vietējās valdības un apkārtējos cilvēkus pievērst uzmanību klimata pārmaiņām un ar to saistītām sekām. Malā nepalika arī Liepāja, kur šajā gājienā piedalījās ap 25 cilvēkiem. Pārsvarā tie bija jaunieši, lai gan piedalījās arī daži vecāka gadagājuma cilvēki. 

Gājiena dalībnieki bija parūpējušies par vizuālo noformējumu. ”Vai ekonomikas cena ir mūsu planēta?”, ”Gribam elpot, nevis smakt”, ”Rīcība veido nākotni”, ”Esi risinājums, nevis piesārņojums”, tie ir dažādi no uzrakstiem viņu plakātos. Apkārtējo uzmanība tika piesaistīta arī ar saukļiem – ”Ko mēs gribām? Liepāju! Kad mēs to gribām? Tagad!” – tā izklausījās viens no saukļiem, ko regulāri atkārtoja klātesošie.

”Maini sevi, nevis klimatu,” rakstīts uz Edītes plakāta. ”Katra cilvēka pirmais lielais solis ir ikdienas ieradumi,” uzskata viņa. ”Atteikties no nevajadzīgām lietām un vairākas reizes padomāt, pirms kaut ko pirkt. Vai tev šī lieta tiešām ir vajadzīga? Šodien ir melnā piektdiena, pirmssvētku bums un daudz cilvēku uz to paķeras, jo tas visu laiku tiek akcentēts. Šajā dullumā cilvēki mēdz nopirkt to, ko viņiem nevajag.”

”Tīra Liepāja, tīra Latvija un tīra pasaule – tā ir mana motivācija piedalīties šajā pasākumā,” skaidro gājiena dalībniece Ieva. ”Liepājā netrūkst ekoloģisko problēmu.

Svarīgākais, kas būtu jānovērš, ir putekļi un gaisa piesārņojums, kas nāk no ostas gan Kalpaka ielā, gan centrā. Vēl viens svarīgs aspekts ir koku ciršana. It īpaši mūsdienās, kad visiem skaidrs, ka koki ražo skābekli un samazina temperatūru vasarās, kad ir karsti. ”

Viņa uzskata, ka cilvēkiem vajadzētu aktīvāk paust savu viedokli vai pat neapmierinātību, ja tāda ir. ”Iedzīvotājiem gan Liepājā, gan Latvijā vajadzētu vairāk sekot līdzi tam, kas notiek, līdzdarboties. Mums ir piemērs – šodien cilvēki iznāk ielās, viņi izsaka savu sāpi, to kas viņiem patiešām uztrauc. Bet ir tādi, kuri nemaz nezina par tiem putekļiem. Viņi vienkārši tos ieelpo un tad nonāk onkoloģiskā nodaļā un pat nesaprot iemeslu.”

Pasākumā piedalījās arī vairāki pilsētas viesi. ”Pats neesmu no Liepājas, bet šobrīd dzīvoju šeit, jo esmu brīvprātīgais vietējā organizācijā,” stāsta Modelins no Rumānijas. ”Mēs vēlamies informēt pilsētas iedzīvotājus par klimata pārmaiņām un iespējām izlabot situāciju. Nezinu, kā tas ir tieši Liepājā, bet esmu dzirdējis, ka Baltijas jūra ir piesārņota, jo rūpnīcas tajā izmet savus atkritumus.”

Viņaprāt, cilvēki var mainīt savus ieradumus un padarīt planētu labāku. ”Domāju, ka katrs cilvēks var sākt ar atkritumu šķirošanu un censties izmantot pēc iespējas mazāk plastmasas. Veikalos mēs bieži izmantojam maisiņus, no kā varētu izvairīties.” 

Gājiens sākās Juliannas pagalmā. Dalībnieki veica apli pa Vecliepāju, izgāja cauri pilsētas centram, piesaistot apkārtējo cilvēku uzmanību. Gājiena laikā viņi apstājās pie Liepājas universitātes ēkas, Tirgoņu ielā un pie pilsētas domes. Pasākums noslēdzās tajā pašā vietā, kur tas sākās.

Foto galerija


57 komentāri

2019-11-29 16:09

omlete: visu cieņu, bet bisk cringe fests

2019-11-29 16:15

Antiņš pūta stabulīti: kad sunim nav ko darīt, viņš laiza p..tus! Vismaz jaunieši varēja iet pa centru un pabļaustīties, ja ne neko citu. Lai iet kaut katru dienu.

2019-11-29 16:22

Hm: Pasākums zema līmenī ,low level.

2019-11-29 16:24

Cringe: Cringe fests tulīt te komentāru sadaļā sāksies... Jau dažas izskalotas stabules apbrīno :)

2019-11-29 16:31

ikfweouhfewouhf: Es arī gribēju apskatīties bet govis jābaro, kaut kā tie vides aktīvisti jāpabaro.

2019-11-29 16:43

Stulbības kubā: Ak dievs, cik bomzīgi. Ja reiz nav ko darīt, tad izdomā kaut kādas muļķības.

2019-11-29 16:49

rembo: nākošie sektu pakalpiņi , kas garīgā līdera stabulē dancos častušku !!!!

2019-11-29 16:51

njjā: Nē, nu katrs kkur grib piedalīties un atrast savu vietu dzīvē :D

2019-11-29 16:58

to: Jums pašiem smiekli nenāk!? Nav ko darīt..

2019-11-29 17:06

fifs: vai jūs ar saviem krāsu baloniņiem ļoti labi rūpējaties par klimatu? Ja būtu tik lieli aktīvisti, jums būtu piketā jāiet plikiem

2019-11-29 17:07

Jaunliepāja: Labāk būtu mācījušies,lai var atrast jaunus enerģijas veidus. Tagad sildās ar malku [lielākā daļa studentu] un bļauj ka piesārņo gaisu. Nu marasms kaut kāds. Laikam nākošie deputāti! Tik tiešam jāņirdz! Nu bet ķeksītim der-aktīvists. Gandrīz kā padumjos laikos!

2019-11-29 17:12

Toveris: Pozeri - pirms bļaut par ekoloģiju, sākat ar sevi. Tās dūnu jaciņas, ādas kurpes, plastmasas gadžeti utt. Atsakaties no tiem un tad runāsim ar ekoloģiju un dabas aizsardzību.

2019-11-29 17:51

ups: ...ari Liepājā uzradušies ap 25 gab. 'gretoīdi' . Klimats mainās nepārtraukti, un ko viņi darīs kad kārtējo reizi sāksies atdzišana? , vai dedzinās riepas?

2019-11-29 17:54

Ups4: Vismaz, paši, mājās, istabas sakātroja, pirms sākt kārtot pasauli?

2019-11-29 18:04

toverim: A kāpēc viņiem jādara viss, pat jāatsakās no dūnu jaciņas, bet tu nedarīsi neko!? Nē, viņi pieprasa, lai arī tu nepiemēslo vidi, neļauj darīt to citiem. Tu gribi, lai viņi izdara visu, un tu varēsi baudīt to? Tas pats attiecas uz krievu lamuvārdu mīļotāju, dartanjanu (nez kāpēc nesauc sevi krievu vārdā???).

2019-11-29 18:09

izsmiekls: Kas tas par bomžu pārgājienu? Redzu ar intelektu neapveltītas fizionomijas. Atpazinu vienu neveselu diletantu, kuram nosliece uz zagšanu. Gan jau galu dabūs savā vircā.
Tiešām labāk būtu mācījušies, izspieduši pumpas un sakopuši savu ārieni, nevis nodarbojušies ar komēdijas demonstrēšanu pilsētā!

2019-11-29 18:09

Анархист-позер: Наши главные лозунги были "Нет опасным отходам" (которые хочет перерабатывать eVan Group) и "Больше деревьев, меньше угля" (требование сделать открытые терминалы в Лаумовском районе закрытыми). Хватит загромождать СЭЗ опасной для здоровья людей дешевкой! СЭЗ должна улучшать жизнь в городе, а не поганить ее. Но редакторы, как всегда, выбрали самые невинные лозунги, чтобы гордуму не обижать. А в магазин я хожу обычно с тканевым многоразовым мешком.

2019-11-29 19:08

Toveris: Kapēc? Pirms prasīt ko no citiem, pašam vajadzētu to izdarīt.

2019-11-29 19:08

būtu labāk: gājuši un slaucījuši ielas.Sīkie neattīstītie mazulīši.

2019-11-29 19:47

ss: ascsac

2019-11-29 20:08

tfu: ka Levuškāns ar tādu dedzību mācītos:)!!

2019-11-29 20:30

Vejs: Prieks par stipriem jauniem cilvekiem!!!Nelasiet sitos preteklu komentarus!!!!

2019-11-29 20:36

gramatika: ....pff...ko mēs gribām,pat nejēdz lozungus pareizi noformulēt,nevis gribām,bet gribam.....nu ,bet tādi jau skolā tikai iet,bet nemācas....

2019-11-29 20:42

Patriots: Sorosoīdu kopojums!

2019-11-29 21:16

Marii: Skumji, ka visi māk gudri piekasīties, kamēr mājās vai darba laikā pakaļu kasa. Gribētos visus šos cilvēkus redzēt nākamajā gājienā kā pretgājienu šai FFF kustībai nevis anonīmi gudri komentēt. Mērķis ir piesaistīt uzmanību, kas nostrādāja, pat ja komentāri ir tikai negatīvi. Un varu galvot, ka visi šie cilvēki kaut nedaudz rūpējas par dabu, pat ja tas nav perfekti. JO galvenais ir, lai to dara daudzi nevis viens un perfekti.

2019-11-29 21:26

Edite: Godīgi sakot es komentārus parasti nelasu, bet šeit ir sarakstītas šausmu lietas! NOPITNI!?
Neviens neko nav pasūtījis.
Gājienā varēja piedalīties ikviens, kas vēlējās.
Bija no 3gadīja bērna līdz sirmai omītei, diez tiem pumpas arī jāizspaida?!
Nu tik tiešām skumjā sabiedrības kolektīvā domāšanas līmenī mēs dzīvojam. VIENKĀRŠI ŽĒL!
Pat ja gājienā būtu piedalījies VIENS cilvēks un panācis, to ka viņu ievēro un sadzird, tas jau ir pluss +
Neizjutu pilnīgi nevienu negatīvu attieksmi esot ielās

2019-11-29 21:40

garāmgājējs: "gretoīdi" - nu tas ir labs apzīmējums! Un, šķiet, precīzs.

2019-11-29 22:19

aizgrāptais: Vēl pelnos plēn cerība, ka, lai Dievs dod, arī provinciālā mazpilsēta Liepāja izkustēsies civilizētās Vakareiropas virzienā. Grūti būs lauzt postpadomju kūtrumu un PSRS laikos iepotēto sabiedriski politisko āpatiju un noziedzīgo bezatbildību, bet šķiet, ka šie drosmīgie, šobrīd izsmieklu apspļaudītie viedie jaunieši būs tieši tie, kas, kā tas notiek civilizētajās Vakareiropas metropolēs, sauks vēl vienmēr inertās un miegainās masas pilsētas ielās, lai radikālām metodēm risinātu lumpeņu un slaistu nevēlēšanos šķirot atkritumus, ar jauneklīgu dedzību apkarotu tabakas ļuļķētājus autobusu pieturās, kā arī nolietoto autoriepu izmešanu piepilsētas mežos, kas, diemžēl, ir piesārņotākie visā Eiropā. Maz pamazām pat apolitiskākā mūsu sabiedrības daļa sāk saprast, ka cīņā ar nāvējošajām klimata izmaiņām ikkatram sabiedrības loceklim jācīnās ar visiem pieejamiem līdzekļiem, arī netradicionāliem un, kā kādam šķiet, arī represīviem. Ikkatrs, domāju, piekritīs, ka patreizējie sodi par klimata izmaiņu veicināšanu ir nepamatoti humāni un neiedarbīgi, tāpēc jāpieprasa Saeimai izstrādāt un pieņemt konsekventus, nesaudzīgus un tūlītēji iedarbīgus likumdošanas aktus. Varam lepoties, ka šie jaunieši ir kā bākas, kuras visai civilizācijai apgaismo ceļu, kā glābt mūsu Planētu no bojāejas, noslīkstot atkritumos un piesārņojumā. Es, kā Liepājas patriots, ierosinu šādus tautas masu gājienus arī turpmāk organizēt ik nedēļu piektdienās, kā to praktizē drosmīgā un neiebaidamā cīnītāja Grēta. Lai viss iecerētais viņai un mums izdodas, jo uz kārts likta gan mūsu, gan nākošo paaudžu eksistence uz šīs Planētas.

2019-11-29 22:23

domīgais: Vai palātā netu atkal pieslēdza ?

2019-11-29 22:45

Nelda: Kāpēc neparāda plakātus pret SIA "eVAN Group" plānoto 2.pakāpes bīstamo atkritumu pārstrādes rūpnīcu Zalājā birzī, praktiski blakus Centrālajai slimnīcai un dzīvojamām mājām. Liepājas ražotnēs nerodas 2.pakāpes bīstamie atkritumi, tie tiks ievesti pilsētā caur Liepājas ostu. Un ieinteresētās personas atkal uzrakstīs komentārus par jaunajām darba vietām. Slimiem cilvēkiem nebūs vairs vajadzīgas darba vietas.

2019-11-29 22:48

NPC: Vieglos dīzēļ auto ar likumu vajag aizliegt, netikai izmet CO2 bet indē arī mūsu plaušas.

2019-11-30 01:31

Iespaidīgi: Prieks, ka Liepājā notiek tādā veidā demonstrācijas, kur jaunieši solidarizējās un aktīvi pauž savu viedokli. Tur jābūt riktīgai drosmei, kaut ko tādu uzorganizet un īstenot.

2019-11-30 03:51

to Iespaidīgi: Kurš tur pauda SAVU viedokli? Internetā uzsaukums un pāris auni paši neanalizējot aizskrēja.

2019-11-30 04:59

G5: Un kāpēc nerunā par G5 interneta kaitējumu???

2019-11-30 06:10

to edīte: tieši,kad šie pumpainie gāja pa tiltu braucu mājās nebija neviena ome un 3 gadnieka.Tur bija 20 slaisti ne vairāk.

2019-11-30 08:35

Eldorado: Neredzu viņu rindās Liepājas slavenāko vides aktīvisti K.Dz. Laikam jau taisnība, ka viņu interesē tikai konkrētu putekļu atrašanās uz pašas palodzes.

2019-11-30 09:08

Kots: Savās smadzenītēs iedomājuši, ka tiešām dara ko nozīmīgu un svarīgu. Nesaprot, ka viņu izdarība visiem ir pie vienas vietas Sagribējies Grētas slavas, taču nesaprot, ka otru Grētu nevienam nevajag.

2019-11-30 10:23

Marš uz skolu, mākslinieki!: Klasisks vides aizstāvis - tēlo jauno politiķi, tup caurām dienām soc tīklos, nopērk uz nomaksu 11iPhonu un skrien pa humpalu bodēm.
Bet skolā visbiežākais bastotajs.

Zelta nākotne, tfu.

2019-11-30 11:32

ups: ... pozitīvi tanī visā, ka ap pilnīgi muļķīgo ideju spēj tomēr pulcēties kādi, kaut gan visi citi ir pa stūriem....

2019-11-30 13:47

o: Dzelme cīnās par reālu lietu. Paldies viņai!

2019-11-30 14:41

to "to edite": Jau sen bija dzirdēts, ka tikai sūdus birdina šajos komentāros. Tagad to pati varu arī piedzīvot.
Un braucot garām pāri tiltam, peiļauju, ka visus cilvēkus ieraudzīt nav iespējams, jo tomēr ir jākoncentrējas uz BRAUKŠANU PA IELU! Lai gan bija arī tādi šoferi, kas stūrēja un pat bildēja vai filmēja ar kameru.
Bet preiks, ka kratat savus mēslus āra, varbūt mazāk iekšā paliks un dzive kļūs skaistākas ikvienam.

2019-11-30 14:47

e: interesanti, kas pèc tam notika ar plakàtiem? Dedzinàt nedrîkst, izmest atkritumos- arî nè. Jo- tam mazajam pulciñam salîdzinoši daudz potenciàlu atkritumu bija rokàs

2019-11-30 15:13

terminātors: Tik tiešām un vēl Liepājā tik uzjautrinoši komentāri nebiju ilgi lasījis bet ka beidzot varu no sirds kārtīgi izsmieties pa šo aktīvista piketu, paldies aktīvistu komandai būšu veselīgi attīrījies pat lielo Rīgu nevar ar to salīdzināt,,,prieks man tikai par šo akciju,,malači, Liepāja rullē un rullēs vienmēr ar negaidītiem pārsteigumiem..

2019-11-30 15:27

sipolloks: >e. Gan jau šis diedelnieku bariņš tos plakātus pēc tam apēda, jo izmest nedrīkst taču. Pēc tādiem ar izskatās, kuriem vecāki nav, arī paši par sevi nespēj parūpēties, noplukuši, noskranduši, vismaz cerams, ka bez liela skaita blusām un utīm? Ja ārā mest neko nedrīkst, jāizmanto viss izmestais..- nu tad skaidrs, no kurienes daiļā paskata apģērbs! Tad jau bariņam reids pa gružkastēm bijis? Nu, malači, tā turpināt, tikai bariņš varētu pārcelties kaut kur dziļi mežā un tur smirdēt ar plakātiem cik tik grib!

2019-11-30 16:05

Komentētājiem: Visskumjākie laikam ir Martinam veltītie dubļi. Kas tos te raksta - vai Mākslas vidusskolas pedagogi? Kauna nav?

2019-11-30 16:32

to "sīpolloks": TU biji gājienā? NEBIJI> Sēdi pie pc un pūsti pats.
Visi plakāti ir savās vietās un gaida nākamo gājienu.
Paskatieties tagad paši katrs sāvā dzīvokļa miskastē! Kas tu ir? Ko tu pērc un lieto, cik lieli ir tavi gruži katru dienu, katru nedēlū, katru mēnesi?! VNK PADOMĀ PIRMS PĻUTI PATS SAVĀS BIKSĒS :D :D :D
Kā tu zini kaut ko par citu cilvēku dzīvi? Pasaki man KĀ?!

2019-11-30 19:23

sipolloks: >16:32 Nekad mūžā tādā sū...u gājienā neietu. Ja savu cirku demonstrējat publiski, ikvienam ir tiesības izteikties, saprati, sīci? Ja nesaprati, pajautā mammai.
Es zinu, kas ir manā miskastē, ja tevi tas interesē, tās saturu varu tev uzdāvināt. Varēsi kādus auskarus sev uztaisīt vai kāds mētelis tev noderēs! man nav žēl. Tu pļūti savās biksēs? Kur tu to masu pēc tam liec? Varbūt smūtiju uztaisi un draugus pacienā? Tas labi, bērns.
Bērns, ja nezini, pateikšu noslēpumu, ka par cilvēku daudz var uzzināt uz viņu vien paskatoties. Un tas, ko jūs darāt, kā izskatāties, kādas ir sekmes, un, par dažu bomžtirekli zinu ko nesmuku arī vairāk, tas, ko redzu ir nožēlojami, smieklīgi, antipātijas uzsaucoši. Ja ejat ar savām lapelēm, rezultāts ir jāpanāk. Nu? Panācāt? Kāds ir rezultāts, diedelnieki?

2019-11-30 23:18

to sipolloks: Nu rezultātā panāca ka tu nepaliek vienaldzīgs un ieņēmis kaut kādu pozīciju, rīkojies kā apzinīgs pilsonis, kas var un prot izmantot savas tiesības brīvi paust savu viedokli un nebaidīties par šo viedokli atbildēt. Un tas nekas, ka pēc veida, ka pēc tā, kā tu paudi savu viedokli, varētu daudz precīzāk sastādīt tavu raksturojumu nekā redzot tavu izskatu. Bet tev nav ko uztraukties, jo par to neviens tev nesodīs, tikai paželos par to kā tev dzīvē nepaveicās un kā tava intelektuālā un emocionāla attīstība apstājas apmēram miskastes līmenī. Ehhh, kas tur vēl ir tava " miskastē"?

2019-11-30 23:49

Jaunliepāja: Man šitas atgādina vienu vecu gadījumu iz dzīves. --- Pēc revolūcijas viena grāfiene prasa matrozim: par ko jūs cīnieties? Lai nebūtu bagāto! Dīvaini,mans vecaistēvs bija dekabrists. Viņš cīnījās lai nebūtu nabagu! Te man liekās ir tāpat ,galvenais ir cīnīties. Lietas būtība nav svarīgā. Galvenais ir sauklis-kā ,,komuņagām''- uz priekšu uz gaišo nākotni!

2019-12-01 18:37

sipolloks: Tīņu pulciņš, kas prātā apstājušies miskastu izvākšanas līmenī. Šiem dalībniekiem ieteiktu meklēt darbu pie gružeņu šķirošanas, pārstrādes, arī kā par gružmašīnu darbiniekiem. Tīņi ik vakaru varēs doties uz mājām ar vairākiem pilniem maisiem visādu gružkastu labumu! Varēs auskarus taisīt, kādu mēteli vai apakšbikses vai vecu desu atrast. To var izkaltēt un iekabināt pagājušā gada eglītē! Vai var vēl lielāka laime būt ?

2019-12-02 07:57

propper: principā Uz viņiem nevar lietot vārdu hipijs ,drīzāk jau lēta izrādīšanās!Ja jau gribēja kaut ko panākt ,tad vajadzēja iet pie ostas un piketēt,bet tur jau viņus neredzēs!Labāk jau pa centru pastaigāt ar saviem kartona gabaliem!

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz