Piektdiena, 25. septembris Rauls, Rodrigo
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Meklē Aspazijas daiļradei veltītus rokdarbus

Meklē Aspazijas daiļradei veltītus rokdarbus
Foto: publicitātes
07.07.2020 14:27

liepajniekiem.lv

Septembrī, Dzejas dienu ietvaros, Liepājā norisināsies vēsturiski izzinošs pasākums ”Mazā, sirmā kumeliņā…”, kas veltīts latviešu literātei Aspazijai (1865.-1943.) – dzejā, rokdarbos un mākslā. Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs līdz šā gada 6.septembrim aicina atsaukties tos, kuru īpašumā ir izšuvumi vai citi darinājumi, kas radīti Aspazijas dzejas cienītāju kustībā 20.gs.sākumā, informē Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra pārstāve Iveta Štelmahere.

Daudzus gadu desmitus ”Pasaciņa” bija viens no latviešu bērnu iemīļotākajiem dzejoļiem, ko savulaik skolā mācījušies gan bērni, gan viņu vecāki un vecvecāki – ”Mazā, sirmā kumeliņā jāj pa ceļu Pasaciņa. Sidraboti pakaviņi, zili puķu iemauktiņi. Pavadā kā pērles sienas, senās, mīļās bērnu dienas…”. Spilgtā atmiņā no bērnības daudziem arī pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados izdotā, Saulcerītes Vieses sastādītā un mākslinieces Ilonas Ceipes skaisti ilustrētā Aspazijas dzejoļu grāmata ”Sēd uz sliekšņa Pasaciņa”.

”Vairāk kā pirms simts gadiem Aspazijas dzejolis par mazo, sirmo kumeliņu uzrunāja latviešu tautu un strauji attīstījās rokdarbu kustība. Daudzās ģimenēs goda vietā bija pašu izšūta sienas sega ar Pasaciņu un sirmo kumeliņu, skolās šīs dzejas rindas bija neiztrūkstoši iekļautas koncertu programmās, zīmēšanas stundās skolēni aizrautīgi zīmēja attēlus”, dzejoļa popularitāti 20.gs.sākumā ilustrē literatūras kritiķe Saulcerīte Viese. Pasākuma režisore Vita Pētersone piebilst, ka septembrī ieplānotajā koncertā šķirs gan vēstures lappuses,gan runās dzeju un dziedās dziesmas: ”Šis dzejas un mākslas pasākums mums palīdzēs saprast dzejoļa popularitātes iemeslus un saskatīt kā šodienas bērni redz un saprot Aspazijas dzeju.”

Vēstures lappuses šķirs Brīvdabas muzeja etnogrāfijas vēstures nodaļas vadītāja Aija Jansone, stāstot par rokdarbu kustību Latvijā, bet par paveikto Rucavā pastāstīs Rucavas Kultūras mājas pārstāve Dace Papiņa. Dubultu muzeja ”Aspazijas māja” vadītāja Ārija Vanaga no muzeja atvedīs liepājnieces Emīlijas Birškus-Čimures izšūto sedziņu, kas darināta ap 1920. gadu un pasākuma laikā tā kopā ar citiem rokdarbiem būs redzama skatītājiem. Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Bērnu teātra aktieri runās Aspazijas dzeju bērniem, savukārt, Aspazijas dzeju izdziedās vokālais ansamblis ”Pērlītes”Ivetas Loginas vadībā. Raimonda Paula komponēto dziesmu ”Pasaciņa” dziedās Kūlaiņu ģimenes pārstāves – rokdarbnieces Emīlijas Birškus-Čimures mazmeita Solveiga un mazmazmeitas Emīlija un Katrīna. Pasākumā būs skatāmi mākslinieces Ilzes Eniņas audzēkņu, Liepājas Bērnu mākslas skolas bērnu zīmējumi.

Pasākuma idejas, scenārija autore un režisore ir Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Bērnu teātra režisore, Emīlijas Birškus-Čimures meita Vita Pētersone. Pasākumu rīko Liepājas Tautas mākslas un kultūras centrs.

Ja Jūsu rīcībā ir Aspazijas daiļradei veltīti rokdarbi un esat gatavi tos aizdot izstādīšanai pasākuma norises laikā, lūgums zvanīt 29517103 (režisore Vita Pētersone), 63481253 (projektu vadītāja Selēna Vasiļjeva) vai rakstīt selena.vasiljeva@liepaja.lv

5 komentāri

2020-07-08 08:40

rokdarbniece: Kāda bezgaumība!!! Vai tiešām vajag celt gaismā visus tos naivos tekstus un izpildījumu? Ko gan no tās bezgaumības iegūstam? Rokdarbu meistarību vai smieklīgu uzmanības pievēršanu? Kāds tam sakars ar Aspaziju?

2020-07-08 09:22

rokdarbniecei: Tā ir mūsu vēsture!Ari man goda vietā pie sienas ir smalki jo smalki izšūta sienas sedziņa ---senču mantojums ,kuru turu kā acuraugu !

2020-07-08 16:34

rokdarbniece: vēlreiz : tas, ka kāds tīksminās par senču sedziņu pie savas sienas, nenozīmē, ka atkal jājauc nezinošu jauniešu galvas ar aizgājušo laiku bezgaumības izstādīšanu. Vēstures vārdā? Biedrības mājā atkal rūpīgi izšūti kaķīši, eņģelīši, rūķīši? Mums nav vairs vērtīgu amatniecības darbu? Vēsture būs vienmēr. To taču izvērtē ar pieredzi, izglītību un prasmēm, nevis sentimentālām nopūtām.

2020-07-10 10:36

SKATIENS NO MALAS: daudzveidībai-neko sliktu šajā pasākumā nesaskatu!Nav labi,ka esam tik kategoriski!

2020-07-24 08:55

Jjānis biezais: Aspazija bija ļoti bagāta nomira nabadzība Rīgas dailes teātris un ar lidotāju cukuru kopīpašumu.cukurs1994gada pēc testamenta novēlēja IeM Latvijai et valstij novēlēt naudas jēgas viņi naudu pelnijusi

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz