Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Mūris, aiz kura nav brīvības

”Kamēr vien pastāv organizēta valsts vai sabiedrība, pastāv arī ieslodzījuma vietas, respektīvi, cietumi. Tie ir pastāvējuši jau sirmā senatnē, un par tiem mēs lasām Bībelē, Romas vēsturē un citos senrakstos. Neviena organizēta vara nav varējusi bez tiem iztikt un arī tagad nevar, lai cik skaisti arī nebūtu ideāli, ko sasniegt un iedzīvināt cenšas tie, kas veido jaunas valsts iekārtas un sabiedriskās formas,” 1939. gadā rakstīja Kārļa Ulmaņa valdības iekšlietu ministrs Kornelijs Veitmanis (Veidnieks).

Mūris, aiz kura nav brīvības
Foto: Egons Zīverts
Foto: Egons Zīverts
01.09.2022 00:00

Ilze Ozoliņa

"Liepājas Vēstules"

”Ko nu darīt? Kā sazināties?”

Latvijas penitenciārā sistēma šovasar atzīmē simtgadi, taču Liepājas cietuma vēsture ir vēl senāka.

19. gadsimta beigās Liepājas apkārtnē ļoti strauji pieauga noziedzība. 1891. gadā Liepājas pilsētas pašvaldība nojauca vecās slimnīcas ēkas Dārza ielā 14 un atbrīvoto gruntslaukumu nodeva jaunā cietuma celšanai.

Ieslodzījuma vietu projektēja pilsētas arhitekts Pauls Makss Berči, būvdarbus veica būvuzņēmējs Vilhems Rīga un namdaris Heinrihs Demme.

”1892. gadā uzceltas šādas cietuma ēkas: ķieģeļu divstāvu ēka ieslodzītiem, ķieģeļu divstāvu administrācijas ēka, ķieģeļu vienstāva slimnīca un pirts. Apkārt cietumam uzcelts ķieģeļu žogs. Cietumā dominē kopkameras un ir tikai dažas vienieslodzījuma kameras,” teikts 1939. gada izdevumā ”Ieslodzījuma vietas”.

Pilsētas arhitekta Paula Maksa Berči projektu skices glabājas Liepājas muzejā. 

Liepājas cietumā savulaik ievietoti arī politieslodzītie. 1897. gada maijā, kad Liepājā vajāti latviešu literātu un mākslinieku sabiedriskās kustības ”Jaunā strāva” piekritēji, par piedalīšanos sociālistu pulciņos arestēja un Liepājas cietumā ieslodzīja Miķeli Valteru (Latvijas iekšlietu ministrs 1918.–1919. gadā).

Par piederību ”pretvalstiskai slepenai organizācijai” jeb ”Jaunajai strāvai” 1897. gada 27. jūnijā Liepājas cietumā nonāca arī dzejnieks Rainis.

1920. gada vasarā Galvenās cietumu valdes rīcībā bija 19 cietumi.

”Vienu dienu sataujās pie sienas dzirdam, ka ievests Pliekšāns – Rainis. Tā arī kāds cietuma koridora uzraugs, kāds jauns latvietis, zināja vēlāk apstiprināt. Ko nu darīt? Kā sazināties? Visādi mēģinājām sabungāties, bet Rainis neatbild. Prātojām ar sabungāšanos: varbūt saslimis; mēģināsim nākamā dienā.

Atkal mēģinājums otrā dienā: velti. Mēģinājām vēl dažas dienas vēlāk, jo bija daudz kas sakāms, lai jauktu žandarmērijas izmeklēšanu un tās jautājumus. Arī tālāko dienu mēģinājumi neko nedeva, un mēģinājumus sazināties ar Raini atstājām. Bija it kā bēdīgi, it kā saskumām. Kādus slēdzienus taisīt?

Bijām vienisprātis – Rainis ir trauksmīgs, atturīgs; bailīga daba, kāda klusuma un vientulības nesaprotama dvēsele, kas nav politiska, nav cīnītāja, nav brutāla, bet dzejnieciska savā vientulībā. Raiņa vārds cietumā it kā pazuda,” savās atmiņās rakstīja M. Valters.

Liepājas cietumā Rainis rakstīja vēstules savai mīļotajai Aspazijai un turpināja iesākto darbu pie Johana Volfganga fon Gētes ”Fausta” latviskošanas.

Politiskie ieslodzītie Liepājas cietumā nonāca arī revolūcijas laikā 1905. un 1906. gadā.

Cietumu dienestā stājās nelabprāt

Pirmā pasaules kara laikā, 1915. gadā, kad vācu karaspēks tuvojās Liepājai, cietumu evakuēja uz Maskavu. Vācu okupācijas vara ieslodzījuma vietu atjaunoja un bijušajā arestnamā iekārtoja arī sieviešu cietumu.

Pēc Latvijas valsts proklamēšanas 1918. gada 18. novembrī, reizē ar citu valsts iestāžu organizēšanu, Pagaidu valdība nodibināja Cietumu inspekciju pēc agrāko guberņas cietumu inspekciju parauga. Taču jaundibinātā inspekcija nepaguva ilgi darboties, jo iesākās lielinieku iebrukums Latvijā.

Līdz cietumu pārņēma Latvijas civiliestādes, ieslodzītos apsargāja vācu karavīri, kas ilgāku laiku, nesaņemdami algas, draudējuši no ieslodzīto apsardzības atteikties un atstāt cietumu savam liktenim.

1919. gada janvārī Liepājas apgabaltiesas prokurors rakstiski lūdzis lekšlietu ministriju izmaksāt karavīriem pienācīgo atalgojumu, aizrādot, ka cietuma pamešanai var būt graujošas sekas, jo ieslodzīto kontingents rekrutējies no slepkavām, laupītājiem un zagļiem, kas savus noziegumus pa lielākai daļai pastrādājuši bandās Liepājas, Grobiņas un Aizputes apriņķī.

Toreiz cietuma stāvoklis bijis slikts arī citādā ziņā.

Ieslodzījuma vieta bijusi pārpildīta, jo uz 100 vietām cietumā ievietoti 169 cilvēki, līdz ar to bijis jābaidās no tīfa epidēmijas ievazāšanas cietumā, kura toreiz Liepājā plosījās.

Vēlāk gan apstākļi uzlabojušies un ieslodzīto skaits samazinājies.

Cietumu jautājumus varēja sākt kārtot tikai pēc Pagaidu valdības atgriešanās Rīgā 1919. gada 8. jūlijā. Tieslietu ministrs Edvins Magnuss nodibināja pie Tieslietu ministrijas Galveno cietumu valdi (to
1930. gadā pārdēvēja par Cietumu departamentu).

Liepājas cietuma administrācija pagājušā gadsimta divdesmitajos gados. 

”Mūsu cietumu organizēšanas pirmais laikmets bija ļoti grūts. Vislielākās grūtības sagādāja cietumu personāla jautājums. Agrāko cietumu ierēdņu un uzraugu gandrīz nemaz nebija. Bija jāpieņem pilnīgi jauni, cietumu dienestam nepiemēroti cilvēki, jo visi spēcīgākie un noderīgākie vīrieši bija mobilizēti, bet nemobilizētie grūtajā un vāji atalgotajā cietumu dienestā ne labprāt iestājās.

Cietumu dienests izlikās nedrošs, un nesen pārdzīvotā lielinieku terora dēļ ļaudis uz cietumiem raudzījās ar šausmām, kā uz spīdzināšanas un bendēšanas vietām. Tādēļ, lai nepaliktu bez darbiniekiem, vajadzēja pieņemt pirmos pieteikušos gadījuma ļaudis, nepārbaudot viņu morālās īpašības un politisko uzticamību,” lasāms 1939. gada izdevumā ”Ieslodzījuma vietas”.

Paši būvēja, paši audzēja

1920. gada sākumā cietumā uzsākti remontdarbi, lai to savestu ciešamā kārtībā. Šie darbi turpinājušies vairākus gadus un prasījuši lielus līdzekļus.

1920. gada sākumā Liepājas cietuma ieslodzītie nodarbināti vienīgi iekšējos saimniecības un remontdarbos. 1921. gadā dažās kamerās ierīkotas primitīvas galdnieku, kurpnieku un drēbnieku darbnīcas, bet vēlāk arī atslēdznieku darbnīca un grāmatsietuve.

Kad cietumam 1923. gadā piešķīra 49,74 hektāru nekultivētas zemes agrākās Batas muižas robežās (aptuveni 10 kilometrus no pilsētas, pašreizējā Grobiņas novada teritorijā), tad uz minētās zemes sākušies plaši izbūves darbi ar ieslodzīto darbaspēku.

Latvijas pirmās brīvvalsts laikā Liepājas cietumā ieslodzītie bija nodarbināti dažādos darbos, to skaitā galdniecībā. 

Laikā no 1925. līdz 1929. gadam uzceltas šādas ēkas: lopu kūts un zirgu stallis, labības šķūnis, dzīvojamā ēka ieslodzītajiem un uzraugiem, klēts ar ratnīcu, sakņu pagrabs, cūkkūts un pirts. 1929. gada 9. jūnijā jauno fermu iesvētīja, dodot tai nosaukumu ”Bata”. 1936. gadā fermā uzcelts otrs labības šķūnis, bet 1937. gadā cūkkūts paplašināta ar piebūvi. 1931. gadā cietuma pagalmā uzsāka darbnīcu ēkas celšanu, ko pabeidza 1932. gada novembrī. 1936. gadā turpat izbūvēja sakņu pagrabu.

1936. gada 1. aprīlī likvidēja Liepājas sieviešu cietumu un to nodaļas veidā pievienoja Liepājas cietumam. Šajā laikā Liepājas cietumā atradušies vidēji 300 ieslodzīto (viena ceturtdaļa sieviešu, trīs ceturtdaļas vīriešu). Sieviešu nodaļā ieslodzītajām iekārtoti šādi darbi: veļas mazgāšana, gludināšana, spalvu plucināšana, šūšana, adīšana un citi rokdarbi.

1938. gadā cietums ieguva īpašumā no Finanšu ministrijas nomāto zemes gabalu pie Liepājas ezera 3,65 hektāru platībā sakņu dārzu ierīkošanai.

Pārlapojot avīžu arhīvus, redzams, ka

Liepājas cietumā ne reizi vien notikuši bēgšanas mēģinājumi, kādam nokļūt brīvībā arī izdevies.

Piemēram, 1938. gada jūlija izdevumā ”Brīvā Zeme” lasāms – kāds 32 gadus vecais Oskars Pētersons pēkšņi uzbrucis cietuma uzraugam un iesitis viņam pa galvu tik spēcīgi, ka tas apdullis un pakritis.

”Kad cietuma uzraugs piecēlās, Pētersons jau bija aizskrējis labu gabalu. Uzraugs raidījis viņam pakaļ vairākus šāvienus, bet lodes bēgli nav ķērušas. Tūliņ ziņoja policijai un iesāka bēgļa gūstīšanu.

Bēgot Pētersons uz ielas nometis arī savu cietumnieka strīpaino žaketi. Vakar noskaidrojās, ka ezerā Liepājas pusē nozudusi kāda laiviņa, kas atkal atrasta ezera otrā pusē. Domājams, ka ar to bēglis pārbraucis pāri ezeram un nozudis Grobiņas mežā.”

Ieslodzījuma vieta bijusi pārpildīta, jo uz 100 vietām cietumā ievietoti 169 cilvēki, līdz ar to bijis jābaidās no tīfa epidēmijas.

Sava leģenda, savs spoks

Otrā pasaules kara laikā cietuma teritorijā bija vācu koncentrācijas nometne. Pēc kara beigām Liepājā atradās cietums nr.7, kurš darbojās LPSR Iekšlietu ministrijas Labošanas darbu iestāžu pārvaldes pakļautībā.

Vēlāk cietuma numurs vairākkārt mainījās. 1976. gadā Labošanas darbu koloniju likvidēja un tās vietā atvēra Ārstniecisko darba profilaktoriju sievietēm. Tā galvenais uzdevums bija sieviešu piespiedu ārstēšana pret alkoholismu.

Egona Zīverta foto

”Jau pagājis labs laiks, kopš pieņemts Latvijas PSR Augstākās Padomes Prezidija dekrēts ”Par pasākumiem žūpības un alkoholisma apkarošanai”. Vēl aizvien sastopam personas, kam jāpiemēro tā 17. pants. Tie ir hroniskie alkoholiķi, kas izvairās no labprātīgas ārstēšanās vai turpina žūpot pēc ārstēšanās, pārkāpjot darba disciplīnu, sabiedrisko kārtību un sociālistiskās sadzīves normas, lai gan viņiem piemēroti sabiedriskās vai administratīvās ietekmēšanas līdzekļi.

Šādas personas ar tautas tiesas lēmumu nosūta uz ārstnieciskajiem darba profilaktorijiem piespiedu ārstēšanai uz laiku no viena līdz diviem gadiem,” 1975. gada maijā rakstīja avīze ”Komunists”.

1993. gada decembrī profilaktorijs pārdēvēts par Liepājas cietumu, kuru atvēra 1994. gada martā.

Pie vienas cietuma ēkas sienas ir piemiņas zīme ar atgādinājumu, ka šajā cietumā bijis ieslodzīts Rainis un Miķelis Valters. Uzraksts gan ir kļūdains, proti, vārda ”atradās” vietā iegravēts ”atrodās”. Egona Zīverta foto

”Liepājas cietums būvēts simts ieslodzītajiem, taču ir bijuši periodi, kad tajā uzturējās 600 cilvēku,” saka Liepājas cietuma priekšnieks Raitis Žvagiņš.

Vairāk nekā simts gadu laikā cietuma iekštelpas ir būtiski pārplānotas un pārbūvētas. Ne vienam vien ieslodzītajam aiz šī sarkanā ķieģeļu mūra sirds pārstājusi pukstēt, tā arī nesagaidot ilgoto brīvību.

Raitis Žvagiņš Liepājas cietumā strādā vairāk nekā 20 gadus, nu jau vairākus gadus viņš ir cietuma priekšnieks: ”Savulaik, 1997. gadā, kad meklēju darbu, no filmās redzētā man par cietumu bija izveidojies zināms stereotips. Taču toreizējais cietuma priekšnieks šo stereotipu sagrāva, izskaidrojot, ka cietuma darbinieks nav sadists, kas, bruņojies ar steku un piparu gāzi, to vien dara, kā meklē kādu grēkāzi. Mēs, cietumā strādājošie, droši varam teikt, ka mums ir, ar ko lepoties, jo darbs, ko darām, ir sabiedrībai ļoti nozīmīgs.” Egona Zīverta foto

”Liepājas cietumam ir arī sava sieviete baltā. Par to esmu pārliecinājies gan pats, gan citi darbinieki. Nakts laikā, īpaši uz saulgriežiem vai mēness fāžu maiņām, administratīvajā ēkā darbinieki var sastapt spoku. Nav dzirdami ne soļi, ne arī kāda žvadzoņa, taču gaitenī var redzēt, ka grīdas dēļi ieliecas, it kā pa tiem kāds staigātu. Ar acs kaktiņu arī esmu pamanījis, ka aizplīvo tāds kā sievietes tēls,” pastāsta cietuma priekšnieks.

Nostāsts vēsta, ka pašos cietuma pirmsākumos apcietināts kāds zemnieks no Liepājas puses. It kā par zirga zādzību, taču zemnieks bijis godīgs cilvēks un par apcietinājumu ļoti pārdzīvojis. Nespējot izturēt to, ka ir nošķirts no ģimenes un nonācis nebrīvē, zemnieks izdarījis pašnāvību. Taču neilgi pirms tam bija atrasts īstais zirga zaglis, un prokurors jau bija izdevis rīkojumu par zemnieka atbrīvošanu. Viņa sieva ar šo prieka vēsti devusies uz cietumu, lai vestu vīru mājās, taču tur viņai paziņots, ka pirms stundas viņš izdarījis pašnāvību. Sieviete no bēdām turpat arī nomirusi. ”Un kopš tā laika viņa visu laiku šeit meklē savu vīru,” leģendu atstāsta R. Žvagiņš.

Liepājas cietums, līdzīgi kā daudzas citas Latvijas ieslodzījuma vietas, ir novecojis. No ieslodzītajiem regulāri tiek saņemtas sūdzības par nepieņemamiem dzīvošanas apstākļiem, pieprasot naudas kompensācijas no valsts. Egona Zīverta foto

Uzziņai

Vidējais ieslodzīto skaits

1. Rīgas centrālcietums – 882
2. Jelgavas cietums – 159
3. Liepājas vīriešu cietums – 151
4. Liepājas sieviešu cietums – 70
5. Cēsu cietums – 89
6. Valmieras cietums – 65
7. Jēkabmiesta cietums – 28
8. Ventspils cietums – 36
9. Tukuma cietums – 24
10. Aizputes cietums – 40
11. Kuldīgas cietums – 30
12. Talsu cietums – 25
13. Alūksnes cietums – 23
14. Daugavpils cietums – 106
15. Rēzeknes cietums – 55
16. Ludzas cietums – 15
17. Vecgulbenes arestnams – 34
18. Biržu arestnams – 22
19. Smiltenes arestnams – 7

Kopā vidējais ieslodzīto skaits: 1861

Liepājā iecerēts būvēt jaunu un modernu cietumu, kas ļaušot likvidēt vairākas ieslodzījuma vietas Latvijā. Tā būs pirmā ieslodzījuma vieta, kuru Latvija būvēs pēc valsts neatkarības atgūšanas.

1937./38. saimniecības gadā no Liepājas cietumā ieslodzīto darba dažādās nozarēs ieņemtas šādas summas:

  • no lauksaimniecības un dārzkopības – 21 752 Ls
  • no lopkopības – 7 791,06 Ls
  • no kūdras sagatavošanas – 86,20 Ls
  • no mežu darbiem – 4 107,81 Ls
  • no dažādiem ārējiem darbiem – 5 404,91 Ls
  • no vērpšanas darbiem – 265,33 Ls
  • no drēbnieku darbnīcas – 5 245,15 Ls
  • no galdnieku darbnīcas – 20 594,47 Ls
  • no grāmatsietuves – 2 396,90 Ls
  • no kurpnieku darbnīcas – 5 562,39 Ls
  • no kalēju atslēdznieku darbnīcas – 7 732,09 Ls
  • no birstnieku darbnīcas – 8 814,95 Ls
  • no būvju un remonta darbiem – 9 115,99 Ls
  • no spalvu plucināšanas – 274,63 Ls
  • no veļas mazgātavas – 8 596,71 Ls
  • no iekšējās saimniecības darbiem – 657 Ls
  • dažādi ieņēmumi – 1 318 Ls

Kopā: 109 715,59 Ls

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz